Çocuğunuzu Sağlıklı Yetiştirmenin 4 Yolu | Çocuklu Dünya
 
Koronavirüs

Çocuğunuzu Sağlıklı Yetiştirmenin 4 Yolu

Tarih: 25 Ocak 2020 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuğunuzu Sağlıklı Yetiştirmenin 4 Yolu

Sağlıklı Çocuk Yetiştirmenin Yolları

 Çocukların bağışıklık sistemini, çevresindeki düşmanları tam olarak bilmeyen yeni kurulmuş bir ülkeye benzetiyorum.

Anne karnındaki bebeğe, hastalıklardan korunması için birtakım antikorlar geçmekte, bu sayede bağışıklık sistemi oluşmaktadır. Anne sütü bebeklerin vücudundaki savunma sisteminin görevini yapması için en önemli etkenlerden biridir. Be­bek kendi savunma sistemini kurana kadar süreç anne sütü sayesinde ilerlemektedir. Bebeklerin özellikle ilk 1 yılı yaşamlarının en zayıf dönemleridir. Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra bağışıklık sistemi de güçlenmektedir. Çocukların bulaşıcı hastalık, kanser ve alerjilerden korunması için bağışıklık sistemlerinin belirli bir tınıda veya dengede olması önemlidir.

Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için 4 temel gereksini­me ihtiyaç vardır. Bunlar; yeterli uyku, dengeli beslenme, aktif bir yaşam ve mutluluk olarak sıralanmaktadır.

 

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Sağlıklı Beslenme Altın Kural

Sağlıklı beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için ilk kuraldır. Çocukların beslenmesinde prebiyotiklerin ve probiyotiklerin önemi büyüktür. Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin doğum sırasında vajinal kanalda tanıştığı probiyotikler sayesinde hastalık yaşama riskleri de düşüktür. Omega 3 yağ asitleri, demir ve D vitamininin de besinler vasıtasıyla alınması çocuğun bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler. Çocuğun her besin grubundan dengeli bir şekilde beslenmesi, abur cubur ve fast food tarzı gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Uyku Kalitesi Çok Önemli

Düzenli ve yeterli uyku, güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır. Yeni doğan bebeklerin günde 12- 23 saat uyuması gerekirken, çocuk büyüdükçe bu saatler azalmaktadır. Araştırmalara göre uyku esnasında sitokin adındaki proteinler salınır. Bu madde özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu ve iyileştirici özellik taşır. İlginçtir, sitokinler aynı zamanda uyku getirir. Bu sayede hastayken daha uykulu olur, iyileşmemiz için beden tarafınca ortam yaratılmış olur.

Çocuğun uyuduğu saatler, ortamın ısısı, yatağın rahatlığı, rahat olup olmadığı gibi faktörler çok önemlidir.

Hareketli Çocuk Sağlıklı Kalır

Aktif yaşam tarzı tüm vücudu sağlıklı kılar. Çocukların bitmek bilmeyen enerjileri doğru fiziksel aktivitelerle desteklenmelidir. Çocuğun vücut yapısı ve karakterine uygun spor dallarına yönlendirilmesi önemli olmakla birlikte ebeveynlerin spor yapıyor olması çocuklar için çok etkin bir örnek oluşturmaktadır.

Ona Mutlu Bir Aile Ortamı Sağlayın

Mutlu yaşam kavramı­nın sağlığa etkisi büyüktür. Son dönemlerde psikolojinin bağışık­lık sistemi üzerine önemli etkileri oldu­ğu tespit edilmiştir. Hayata güzel bir bakış açısıyla bakmak bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Çocuklarda mutlu yaşam ortamı ise ancak mutlu bir aileye sahip olmakla mümkündür. Çocuğun sağlıklı olması için anne baba­lara önemli görevler düşmektedir.

Bu Yanlışlardan Kaçının

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli etki aşı yoluyla gerçekleşmektedir. Son yıllarda aşı uygulamaları ile çocuklarda görülen bağışıklık sistemini ilgilendiren bulaşıcı hastalıklar yarı yarıya azalmış durumdadır. Ailelerden bazıları çocuklarına aşı yaptırmak istememektedirler. Ancak son derece yanlış olan bu bakış açısı, çocuklarda hastalanma riskini artırmaktadır.

Kontrolsüz ilaç kullanımı da çocuk­ları olumsuz etkilemektedir. 0-6 yaş aralığındaki çocuklarda en sık görülen hastalık nezledir. Çocuklara 6 yaşına kadar nezle ilaçlarının verilmemesi gerekmektedir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X