Bebek ve Çocuk Bisikleti Nasıl Seçilir?

çocuğa bisiklet kullanmayı öğretmek

Bisiklete binmeyi öğrenme ve bisiklet seçimi

Çocuk bisikleti sandığınızdan çok daha önemli olabilir.

Bisiklet sürmeye başladığımız anlar hayatımızın güzel anlarından biridir. Birçoğumuz çocukluğumuz başta korkmuş, güvensizlik duymuş ancak öğrendiğimizde ise üzerinden inmemişizdir.

Ancak kötü tecrübeleri olanlar da elbette vardır. Peki, çocuklarımıza özgüvenle bisiklet sürmeyi nasıl öğretir, onlara bu güveni nasıl kazandırırız?

Bisiklete binme yaşı kaçtır?

Bir çocuğun bisiklete binmeyi öğrenme yeteneği, fiziksel gelişimi, koordinasyonu ve kaba motor becerileri ve ince motor becerilerine hâkim olmasıyla alakalıdır.

1.5 – 3.5 yaşları arasında ki çocuklara dengede durmaları öğretilebilir.

3 ve 4 yaşlarındaki çocuklar, ciddi kaba motor beceri gelişimi dönemindedir. Tek ayak üzerinde denge kurmayı öğrenirler. Üç yaşındakiler pedal çevirebilir ve üç tekerlekli bisikletleri kullanabilirler. Ancak iki tekerlekli bisikletler için yeterli dengeye sahip olmayabilirler. Ancak çocuğunuz 3.5 yaşından büyük ise ve onun dengede durabildiğinden eminseniz pedallı bisiklete geçmek mümkündür.

Araştırmalara göre çocuklar 5 yaşına geldiklerinde bisiklet sürmeye oldukça hazırlardır. 4 ve 5 yaşlarındaki çocuklar basit binmeli oyuncaklara olan ilgilerini kaybeder ve iki tekerlekli bisikletlere hazırlardır. 5 yaşındaki çocukların çoğu, bisiklet kullanmak için gereken denge ve koordinasyona sahiptir.

Çocuklar bisiklete binmeyi nasıl öğrenir?

Öncelikle çocuğunuza üç tekerlekli bisiklet alabilirsiniz. Üç tekerlekli bisiklet kullanımı 1.5 yaşından büyük çocuklar için uygun olacaktır. Ancak 3 tekerlekli bisikletin bir denge aracı olmadığı söylenebilir. 3 tekerlekli bisikletle çocuğunuz, hız yapmayarak pedal çevirme yeteneğini kazanacaktır.

Üç tekerlekli bisikletler çocuklarda sahte bir denge hissiyatı uyandırır. Bu durum elbette ki çocuğun iki tekerlekli bisiklete alışmasını ve denge kurmasını zorlaştıracaktır.

Çocuğunuza denge nasıl kazandırabilirsiniz?

İki tekerlekli bisikletlerin pedallarını sökerek, kendi ayakları ile yürüme hareketi yaparak sürmeye çalışması ona denge kazandıracaktır. Çocuğunuz tekerlekler üzerinde dengede durmayı öğrendikçe daha büyük adımlar atmaya başlayacak ve hatta sonrasında ayaklarını yerden kaldıracak! Ve işte bu aşamada çocuğunuz dengeyi öğrenmiş olacak.

Çocuğunuz dengede durmayı öğrendikten sonra bisikletin pedallarını geri takabilirsiniz ve artık onun için iki tekerlekli bisiklet sürmek çok daha kolay olacak.

Onun yanında olarak bisikleti yönlendirmesine yardımcı olmalı, o hazır olduğunda ise onu destekleyerek bisikleti bırakmalısınız. Ayrıca pedallara değil ulaşmak istediği yere bakmasını da tembihlemeniz oldukça önemlidir. Çocuğunuzu arkasından takip etmeyi bırakmayın. Onunla beraber ilerleyin ve onu cesaretlendirmeye devam edin.

Bir çocuğun yetişkin gözetiminde olmadan bisiklet sürmemesi gerekmektedir. Ailesinin yanında olması onun bu süreci daha kolay ve başarılı bir şekilde aşmasına yardımcı olacaktır.

Bebek ve Çocuk Bisikleti Nasıl Seçilir? Bisiklet alırken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle süslü ve şekilli bisikletler ne kadar göz alıcı ve eğlenceli gözükse de kesinlikle ilk tercih olmamalı. Bisiklet alırken çocuğunuzun özelliklerine, bacak boyuna ve kilosuna odaklanmalı ve ona uygun bisikleti seçmelisiniz. Çocuğunuzun bisiklet üzerindeki rahatlığı ve kontrolü oldukça önemlidir.

Öncelikle çocuğun yaşına göre doğru bisikleti seçmelisiniz. 12 jant bisiklet 3-4 yaş arası için uygundur. 14 jant bisiklet ise 4-5 yaş arası uygundur.

Ama unutmayın, çocuklar için bisikletin ve pedalların ağır olmaması ve bisikletin hafif olması çok önemlidir. Çocuk rahatlıkla bisiklet sürebilmeli. Ve onu engelleyecek şeyler olmamalı.

Seçimi yaparken çocuğunuzu bisiklete bindirin ve pedalları çevirebildiğinden emin olun. Yine bacak boyunun pedallara yetişebilmesi veyahut da ayarlanabilmesi oldukça önemli. Aynı zamanda bisikletin
oturacağında rahat edebilmesi de önemli bir etken. Çocuk direksiyona hâkim olmalıdır. Bu nedenle direksiyonun çocuğun kol ölçülerine uygun olmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuzun güvenliği için kask almayı da unutmamanız gerekmektedir.

Çocuk bisiklet modelleri ve fiyatları

Denge bisikletleri:

Mamatoyz, Taytay markalarının şık ahşap denge bisikletleri var. Fiyatlar 400-500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bebeğiniz için güzel bir başlangıç bisikleti olabilir.

Carraro, Townsend ve Toyrific markalar 300-700 TL arasında ahşap olmayan denge bisikletleri için güzel alternatifler sunuyor.

3 ve 4 tekerlekli bisikletler:

3 tekerlekli bisiklet fiyatları ise 150-1000 TL aralığında değişiyor. “Chicco U Go” 3 tekerlekli bisiklet 549 TL ile bir alternatif.

Kron markasının 4 tekerlekli bisikletleri de güzel alternatifler sağlıyor ve fiyatlar 500-900 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Aynı şekilde ümit stıtch de 500-600 tl ile güzel alternatifler sunuyor.

2 tekerlekli bisikletler:

2 tekerlekli bisikletlerde “Salcano” çok iyi alternatifler sunuyor. Fiyatlar ise 400 TL’den başlıyor. Kron da yine çocuk bisikletleri için birçok alternatif sunuyor. Fiyat aralıkları ise 600-900 TL arasında.

Cop Trooper Çocuk Bisikleti de uygun fiyatlı alternatiflerden biridir.

Yine tunca caprini 16 jant çocuğunuz için kaliteli bir bisiklet alternatifi sunacaktır.

 

ÇocukluDünya’daki çocuk etkinliklerini görmek için tıklayın.