Persentil Hesaplama Aracı - Bebek Gelişim | Çocuklu Dünya
 

Hesaplama Araçları

"
Anasayfa
Persentil Hesaplama
Doğum tarihi
Cinsiyet
Ağırlık
 kg
Boy
cm
Baş Çevresi
cm
(3 yaşına kadar ölçülebilir. Buraya değer girmek zorunlu değildir.)Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Persentil hesaplama ne demek?

Persentil eğrileri (büyüme eğrileri), bebeğinizin gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğine dair bilgiler verir. Bebek boy kilo hesaplama yapılırken; boy, kilo ve baş çevresi için kullanılan persentil değerleri bebeğinizin ortalama 100 bebekle kıyaslandığında değerlerinin yüksek veya düşük olduğunu söyler. Persentil değerlerini persentil hesaplama tabloları ile bulabilirsiniz.

Persentil hesaplama nasıl yapılır?

Persentil hesaplamalarında, bebek kilo hesaplama ve boy hesaplama için Türkiye’deki çocukların ortalama değerlerinden oluşan güncel persentil tabloları kullanılır. Bebek boy kilo hesaplamada kız ve erkek bebeklerin gelişimleri farklılık gösterdiğinden dolayı, kız bebek persentil hesaplamaları ile erkek bebek persentil hesaplamaları sonucunda çıkan değerler aynı değildir. Bu nedenle de her iki cinsiyet için farklı persentil tabloları kullanılır. Çocuklar için ideal boy kilo hesaplamalarında persentil tablolarındaki % 50 değerleri esas alınır.

Çocuk Persentil Hesaplaması

Çocuğunuzun gelişimini takip etmek için bebek boy hesaplama ve bebek kilo hesaplama için persentil hesaplaması yapmak için öncelikle çocuğunuzun boyunu, kilosunu ve baş çevresini ölçmeniz gerekir.  Daha sonra ise çocuğunuzun ölçülerini persentil tablosundaki değerlerle karşılaştırmalısınız. Çocuğunuzun persentil değerini hesaplamak için persentil hesaplama programlarından yararlanabilirsiniz.

Persentil hesaplama nasıl kullanılmalıdır?

İdeal boy ve kilo hesaplamak için persentil tablolarına başvurulur.  Persentil değerleri arasında % 3 ile % 97 arası normal seviyeler olarak kabul edilirken; % 3’ün altındaki değerlere sahip olan çocuklara en zayıf ve kısa çocuklar, % 97’nin üzerinde değerlere sahip olan çocuklar ise en şişman ve uzun çocuklar olarak nitelendirilir. Ortalama bir çocuğun değerlerinin % 3 ile % 97 persentil değerleri arasında olması beklenir. Bebeğin gelişimini doğru bir şekilde takip etmek için persentil hesaplama formülünü bilmek gerekir. Persentil değeri hesaplamayı örnekle anlatmak gerekirse; bir kız bebek persentil hesaplama yapılırken bebek 1 yaşına geldiğinde ortalama 75.1 cm boyunda, 9.4 kg ağırlığında ve baş çevresi 46 cm’dir. Yine persentil tablolarına bakarak bir örnek vermek gerekirse, 1 yaşında bir kız çocuğunun kilosunun 7.5 kg’dan daha düşük olması, çocuğunuzun değerlerinin Türkiye ortalamasının %97’sinden daha düşük; 11.9 kg’dan fazla olması ise çocuğunuzun değerlerinin Türkiye ortalamasının %97’sinden daha yüksek olduğunu söyler.

Bebeğin gelişimini takip edebilmek için ay ay persentil tablosundan yararlanılabilir. Bebeğin cinsiyetine göre persentil tablosuna ulaşmak için Bebek Gelişim Hesaplama Tablosuna da bir göz atın.

 

 

Persentil hesaplamada ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Çocuğunuzun aynı persentil çizgisi üzerinde ilerliyor olması önemlidir. Persentil tablolarındaki değerlere bakarak, değerleri %3’ün altında kalan ve % 97’nin üzerinde olan çocuklar, mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdırlar. Bu değerler bir hastalığın habercisi veya bir gelişim probleminin sinyalleri olabilir. Çocuğunuzun gelişiminde gözlenen aşırı hızlanma veya yavaşlama ise yakından takip edilmelidir. Normalde bir yaşına kadar % 75 persentil değerlerine sahip olan bir çocuk bir anda % 25 persentil değerine düşerse yani büyüme eğrileri arasında önemli bir geçiş varsa, bu konu da yakından takip edilmeli ve gelimeler bir doktor eşliğinde izlenmelidir.

Boy ve kilonun aynı persentilde olması tercih edilir. Boy değeri yüksek, kiloda düşük olması, iyi beslendiğini ama çok hareketli olup, kilo tutmadığını gösterir.

 

Persentil değerleri neyi temsil eder?

      3-10 en düşük değeri gösterir

      10-25 düşük değeri gösterir.

      25-50 normal ve normal altı değeri gösterir.

      50-75 normal ve normal üstü değeri gösterir.

      75-90 yüksek değeri gösterir.

      90-97 en yüksek değeri gösterir.

 

Çocuk gelişimi sırasında Persentil hesaplamanın önemi yadsınamaz. Bu yüzden çocuk doktorları bu değerleri yakından takip ederler ve bu yüzden persentil hesapla internette çok aranan bir terimdir. Siz de persentil hesapla diyerek arama yaptıysanız ÇocukluDünya’daki uzman bilgilerine güvenebilirsiniz.

Persentil hesaplama tabloları için aşağıdaki kaynak kullanılmıştır.

Neyzi O, et al. Türk çocuklarında vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ve vücut kitle indeksi referans değerleri. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi 2008;51:1-14

 

 İlginizi çekebilecek diğer linkler:
Bebek Aktiviteleri

 

 

 

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X