Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Hamilelikte İyi Beslenme Prensipleri

Tarih: 27 Mart 2018 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Hamilelikte İyi Beslenme Prensipleri

Hamilelikte Doğru Beslenme


Hamilelikte (gebelikte) beslenme, doğacak çocuğunuzun sağlığını birebir etkiler. Hatta hamilelik öncesinde bile, beslenme bebeğinizin sağlığı için önemlidir; örneğin hamilelik öncesi folik asitten zengin gıdalarla beslenmek oluşacak embriyonda nöral tüp defekti dediğimiz konjenital anomalileri önler.


Hamilelikte beslenme prensipleri nelerdir?

● Canlılığın sürdürülebilmesi için beslenmek ve su içmek şart. Aynı zamanda, beslenme ile vücudumuza faydalı besinleri alırken beraberindeki zararlı maddeler sağlığımızı etkiler. Karaciğerimizin en önemli görevlerinden biri bu zararlı maddeleri zararsız hale getirip vücudumuzdan uzaklaştırmaktır.

● Karbonhidratlar enerji verici besinlerdir. Fazlası yağ olarak depolanır. (Unlu, şekerli, nişastalı besinler gibi)

● Yağlar, enerji verdikleri gibi içerisinde eriyen vitaminlerin (A, D, E, K vit.) vücudumuza girmesini sağlar. (Tereyağı, bitkisel yağlar ve margarin gibi)

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

● Proteinler vücudumuzun kendi kendine sentezleyemediği yani mutlaka dışarıdan alınması gereken besinlerdir. Yapı taşlarıdır ve gerekirse karbonhidrata çevrilebilerek enerji verebilirler. (Et, balık, tavuk gibi)

● Vitaminler, oligoelementler de proteinler gibi besinlerle alınması gerekir. (Sebze ve meyveler gibi)

● Aynı zamanda şunu da bilmek gerekir; fetüsün beslenmesini plasenta sağlar. Annenin kanında dolaşan besinleri aktif olarak bebeğe taşır. Bebeğin beslenmesini garanti altına alır. Anne adayı yetersiz beslense bile bebeğin beslenme ve gelişimini sağlar. Bebek bir bakıma annenin kaynaklarını tamamen bitirmek pahasına kullanır.

Hamilelikte nasıl beslenmeliyiz?

Birinci prensibimiz; anne adayı kendi sağlığını koruyacak şekilde beslenmeli.

Herkesçe biliniyor ki dengeli beslenmek sağlığımız için gerekli.

● Hamileliğin ilk 3 ayı embriyonun oluşumunu bozacak zararlı besinlerden kaçınılması gereken bir dönemdir. Bu nedenle yiyeceklerimizin salim ve hijyenik olmasına dikkat etmek gerekir. Tarım ilaçları, zararlı kimyasallar ve besinlere bulaşmış mikroplar bebeğe zarar verebilir. Bu dönemdeki bulantı, aşerme gibi sıkıntı veren belirtiler aslında bu zararlılardan bebeği korumaya yarar.

● Süt ve süt ürünleri bu devrede tüketebileceğimiz komple besinlerdir (Protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminleri içerirler).

Hamilelikte ne sıklıkta yemek yenmelidir?

● Bu dönemde sık sık az miktarda yemek gerekir. Zira hamilelik sonrasında kalıcı kilo fazlalıkları bu dönemde aşırı beslenme sonucu olur ve gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan gestasyonel diyabete zemin oluşturur.

İkinci prensibimiz; aşırı beslenmekten kaçınmak. Büyükler anne adayı can taşıyor, iki kişilik beslenmesi lazım der. Tamamen yanlıştır. Gebeliğin 3. ayından sonra dengeli beslenmeye çok dikkat etmeli ve hatta enerji verici karbonhidratlar yerine sadece meyvelerden alınan şeker ile yetinmeli. Aşırı beslenip beslenmediğimizi gebeliğin 3. ayından sonra ayda iki kilodan fazla alıyorsak anlarız. Bu nedenle besin miktarları kişisel olarak adapte edilmeli.

Hamilelikte tuz kullanımı

Üçüncü olarak; aşırı tuz kullanımından kaçınmak gerekir. Tuz vücudumuz için elzemdir fakat her besinde bulunur. Bu nedenle ekstra kullanılmamalıdır.

Hamilelikte yağ kullanımı

Yağlara gelince; daha çok tereyağı ve zeytinyağı olarak az miktarda tüketilmeli ve yağı alınmış diyet ürünlere itibar edilmemelidir.

Hamilelikte su kullanımı

Su vazgeçilmez besinimizdir, yaz aylarında en az 3 litre, kış ise 2 litre içilmelidir.

Hamilelikte vitamin takviyesi

Hamilelikte dengeli beslenemiyorsak, vitamin takviyesi gerekir. Yoksa sadece demir ve kalsiyum ilavesi yeterli olur.

Hamilelikte alkol, sigara ve uyuşturucu kullanımı

Alkol, sigara ve drog kullanımının sizin sağlığınız gibi bebeğinizin sağlığı için de çok tehlikeli olduğunu Hatırlatalım.

Hamilelikte günlük dengeli beslenme menü örnekleri

Sabah:

● Kahvaltı mutlaka edilmeli. Tam tahıllı gıdalar ve süt ürünleri, kuru meyveler, bal, yumurta, çay, kahve, süt tüketilebilir.

Ara öğün:

  • 100gr. yoğurt veya 1 meyve

Öğlen:

● Sebze yemekleri, 1 porsiyon et, balık, tavuk veya yumurta, salata, meyve

Ara öğün:

  • Kuru yemiş veya meyve

Akşam:

● Öğle yemeği formatında fakat 1/3 daha az miktarda. Gerekirse yatarken 150 ml. ılık süt


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X