Gebelik Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Gebelik Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarih: 25 Mayıs 2021 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Gebelik Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gebelik Testi

Adetim gecikti hamile miyim? Aylardır deniyoruz, acaba bu ay hamile kaldım mı? Korunmasız bir ilişki yaşadım, hamile olabilir miyim?

 

Aslında çoğu kadının hayatında pek çok kez sorduğu tüm bu soruların cevabını kanda veya idrarda beta-hcg değerine bakarak vermek mümkündür. Bunu da hastanede verdiğimiz kan veya idrar tahlilleriyle tespit edebileceğimiz gibi en kolay şekilde evimizde yapacağımız ev tipi gebelik testleriyle idrarda tespit ederiz.

Hamile Olduğumu En Erken Ne Zaman Öğrenirim?

Adetimin Gecikmesini Beklemeli Miyim?

İlişkiden sonra yumurta ve sperm ile bir birleşme olur ise yaklaşık 6-7 günde embriyo rahime tutunur ve 9-10. günlerde beta-hcg dediğimiz gebelik hormonu nu kana salmaya başlar. Yani en erken ilişkiden sonraki 9-10. günde kanda gebeliğin tespiti mümkündür. Bu hormon daha sonrasında idrara geçtiği için idrarda tespiti çok daha sonra olacaktır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalıyım?

İdeali beklenen adetin gecikmesinden sonra testi yapmaktır ki hata payı az olsun. Ancak bazen riskli durumlar söz konusu ise daha erken bir tespit yapmak gerekir ki bu durumda ya kan testi ya da erken gebelik testi tercih edilmelidir.

Erken Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Erken gebelik testi de aynı şekilde idrarda bakılan bir ev tipi testidir ancak diğer testlere göre çok daha hassastır. Beklenen adet zamanından 3-4 gün öncesine kadar gebeliği saptayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki ne kadar erken test yapılır ise o kadar yanılma payı olacaktır.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi İçin Sabah İlk İdrarda Bakmak Şart Mıdır?

Eczanelerden alınan pek çok ev tipi gebelik testi mevcuttur. Bunların bir kısmı kaba yapılan idrardan damlalık yardımı ile alınan örnekle yapılabildiği gibi bir kısmı da test çubuğunu direkt akan idrarın altına tutmakla sonuç verir. Burada kullanılan idrarın sabah ilk idrar olması sonucun çok daha net çıkmasına yardımcı olur. Gün içinde yapılacak idrar testleri özellikle de çok sıvı tüketildikten sonra olur ise yanılma payı yüksektir.

Hamilelik Testleri Ne Kadar Güvenilirdir?

Eczane tipi testlerin çoğu oldukça güvenilirdir. Son kullanma tarihi geçmemiş bir test, üzerindeki talimatlara uygun şekilde yapılır ve sonuç ilk 5 dakika içinde pozitifleşirse yanılma payı çok düşüktür. Sonucun negatif çıkması kesin negatif anlamı taşımaz, testin iki gün sonra tekrar edilmesinde fayda vardır. Kesin teyit için kan testi yapılması daha güvenilirdir. Burada önemli bir nokta da çoğu test ilk 10 dakikadan sonra çift çizgi olur yani pozitif görünür, bu anlamlı değildir. Yine yakın zamanda düşük yaşandıysa veya çatlatma iğnesi gibi bir hormon kullanıldıysa hamilelik testlerinde yalancı pozitiflik olabilir.

ÇocukluDünya editörlerinden:

Gebelik testleri kaset veya kalem tipinde olup tek kullanıma uygundur. İnternet ya da mağazadan alımına göre fiyatları değişir ve piyasada birçok marka bulunur. Bu yazıda bahsedilen ücretleri 2023 güncel satış fiyatlarıdır.

Gebelik testleri genel olarak adet gecikmesinden 1 gün sonra uygulandığında %95-%99 oranında doğru sonuç verir ancak bazı testler adet tarihinden birkaç gün öncesine kadar gebeliği tespit edebilir.

En Çok Kullanılan Gebelik Testleri

Oncomed Gebelik Testi

Fiyatı 11-15 TL arasındadır. Ürün temiz bir kaptaki veya da idrar akışı sırasında 5 saniye idrara temas ettirilerek kullanılır. 3-4 dakika bekledikten sonra test çubuğunda çift çizgi gebelik olduğunu, tek çizgi ise gebeliğin olmadığını gösterir. Adetin geciktiği günden itibaren kullanılır. Ürün, idrardaki hCG hormonu miktarını tespit ederek sonuç verir.

AL Bİ Gebelik Testi

Tekli fiyatı 15 TL’dir. Ancak çoklu alımlarda test adedi daha uygun fiyata gelir. İdrarda bulunan düşük seviyedeki hCG hormonunu bile %99 oranında ölçüp gebelik sonucunu verir. Bu ürünün paketinde test çubuğu ve damlalık bulunur. Temiz bir kapta topladığınız idrarı damlalık yardımıyla alıp test çubuğundaki bölgeye damlatarak 5 dakika beklemeniz yeterli olur. Çift pembe çizgi gebelik olduğunu, tek pembe çizgi ise gebelik olmadığını gösterir.

Miratech Gebelik Testi

Fiyatı 20-50 TL arasındadır. Çoklu alımlarda fiyatı daha uyguna denk gelir. İdrardaki hCG hormonunun miktarını ölçerek gebelikle ilgili sonuç veren erken gebelik testidir. Kaset tipinde ya da kalem şeklinde seçenekleri vardır.

Kaset tipinde temiz kapta biriktirdiğiniz idrardan damlalıkla idrar alıp kasete damlatarak, kalem tipi ile de akan idrara ya da temiz kapta bulunan idrara çubuğu daldırarak test yapılır. 5 dakika bekledikten sonra ürün göstergesinde olan çizgiler gebelik olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Days Comfort Gebelik Testi

Fiyatı 24-35 TL arasındadır. Ürün cinsel ilişkiden 5 gün sonra kullanılabilir ve idrarda bulunan gebeliği gösteren hCG hormonunun ölçüm güvenilirliğinin %99 olduğu iddia edilir. Test çubuğunun kapağı açılıp temiz bir kaptaki idrara ya da akan idrara çubuk 10 saniye temas ettirilir. Sonrasında kapak tekrar kapatılıp düz bir zeminde 5 dakika beklenir. 1 adet pembe-mor çizgi gebelik olduğunu, çift pembe-mor çizgi ise gebelik olmadığını gösterir.

Fortune Gebelik Testi

Fiyatı 26-35 TL arasındadır. Tekli satılanlara göre daha hesaplı olan çoklu çeşitleri de bulunur. Bu ürün kaset tipinde olduğu için akan değil temiz bir kapta toplanmış idrardan damlalıkla idrar alıp ilgili bölgeye damlatıp 5 dakika beklenerek kullanılır. Ürün tek kullanımlıktır. İdrardaki hCG hormonu seviyesini ölçerek sonuç verir. Çift pembe çizgi gebelik olduğunu tek pembe çizgi ise gebelik olmadığını gösterir.

Clear Blue Gebelik Testi

Fiyatı 30-70 TL arasındadır. Güvenilirliği %99 olup adet tarihinden 4 gün öncesine kadar kullanılır. Kalem tipinde bir testtir, akan idrarla temas eden çubuk kapağı kapatılıp düz bir zeminde 5 dakika bekletildikten sonra sonuç verir. Diğer testlerden farklı olarak gebelik çift çizgi ile değil gebelik varlığında (+) ile gebelik olmadığında ise (-) ile sonuç verir.

Laboquik Gebelik Testi

Tekli fiyatı 38-50 TL iken çoklu paketlerde ise adedi 9 TL’ye satın alınır. Bu test idrardaki düşük seviyedeki hCG hormonunu bile tespit ederek gebelikle ilgili bilgi veren güvenilirliği %99 olan bir üründür.

Test kaset tipindedir ve paket içinde bir tane de damlalık bulunur. Temiz bir kapta toplanan idrardan 3- 4 damla idrar alıp kaset üzerindeki ilgili alana damlattıktan sonra 5 dakika bekleyip sonuç alınır. Çift çizgi gebelik olduğunu, çift çizgi ise gebeliğin olmadığını gösterir. Bu test döllenmeden sonraki 5-10 gün sürecinde doğru sonuç verir.

Predictor Early Gebelik Testi

Fiyatı 95-150 TL arası değişir. Gebe olup olmadığını anlamak isteyenler için piyasada en bilinen testlerden biridir. Bu marka diğer markalara nazaran testle daha düşük ihtimalle tespit edilebilen hamilelik hormonlarını tespit eder. Ürün, temiz bir kaba alınan idrara test çubuğu temas ettirilerek ya da idrar akışı sırasında test çubuğu idrara 5 saniye temas ettirilerek Hcg hormonu seviyesini ölçer. 3 dakika sonrasında çift çizgi gebelik olduğunu, tek pembe çizgi ise gebeliğin olmadığını gösterir. Ürün adetin gecikmesinden 6 gün öncesine kadar gebeliği test eder.

Bunların dışında surelab, certain, gilda, ovula, bebe time gibi gebelik testleri de bulunur.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X