Gebelik Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Gebelik Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarih: 25 Mayıs 2021 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Gebelik Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gebelik Testi

Adetim gecikti hamile miyim? Aylardır deniyoruz, acaba bu ay hamile kaldım mı? Korunmasız bir ilişki yaşadım, hamile olabilir miyim?

 

Aslında çoğu kadının hayatında pek çok kez sorduğu tüm bu soruların cevabını kanda veya idrarda beta-hcg değerine bakarak vermek mümkündür. Bunu da hastanede verdiğimiz kan veya idrar tahlilleriyle tespit edebileceğimiz gibi en kolay şekilde evimizde yapacağımız ev tipi gebelik testleriyle idrarda tespit ederiz.

Hamile Olduğumu En Erken Ne Zaman Öğrenirim?

Adetimin Gecikmesini Beklemeli Miyim?

İlişkiden sonra yumurta ve sperm ile bir birleşme olur ise yaklaşık 6-7 günde embriyo rahime tutunur ve 9-10. günlerde beta-hcg dediğimiz gebelik hormonu nu kana salmaya başlar. Yani en erken ilişkiden sonraki 9-10. günde kanda gebeliğin tespiti mümkündür. Bu hormon daha sonrasında idrara geçtiği için idrarda tespiti çok daha sonra olacaktır.

Gebelik Testini Ne Zaman Yapmalıyım?

İdeali beklenen adetin gecikmesinden sonra testi yapmaktır ki hata payı az olsun. Ancak bazen riskli durumlar söz konusu ise daha erken bir tespit yapmak gerekir ki bu durumda ya kan testi ya da erken gebelik testi tercih edilmelidir.

Erken Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Erken gebelik testi de aynı şekilde idrarda bakılan bir ev tipi testidir ancak diğer testlere göre çok daha hassastır. Beklenen adet zamanından 3-4 gün öncesine kadar gebeliği saptayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki ne kadar erken test yapılır ise o kadar yanılma payı olacaktır.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi İçin Sabah İlk İdrarda Bakmak Şart Mıdır?

Eczanelerden alınan pek çok ev tipi gebelik testi mevcuttur. Bunların bir kısmı kaba yapılan idrardan damlalık yardımı ile alınan örnekle yapılabildiği gibi bir kısmı da test çubuğunu direkt akan idrarın altına tutmakla sonuç verir. Burada kullanılan idrarın sabah ilk idrar olması sonucun çok daha net çıkmasına yardımcı olur. Gün içinde yapılacak idrar testleri özellikle de çok sıvı tüketildikten sonra olur ise yanılma payı yüksektir.

Hamilelik Testleri Ne Kadar Güvenilirdir?

Eczane tipi testlerin çoğu oldukça güvenilirdir. Son kullanma tarihi geçmemiş bir test, üzerindeki talimatlara uygun şekilde yapılır ve sonuç ilk 5 dakika içinde pozitifleşirse yanılma payı çok düşüktür. Sonucun negatif çıkması kesin negatif anlamı taşımaz, testin iki gün sonra tekrar edilmesinde fayda vardır. Kesin teyit için kan testi yapılması daha güvenilirdir. Burada önemli bir nokta da çoğu test ilk 10 dakikadan sonra çift çizgi olur yani pozitif görünür, bu anlamlı değildir. Yine yakın zamanda düşük yaşandıysa veya çatlatma iğnesi gibi bir hormon kullanıldıysa hamilelik testlerinde yalancı pozitiflik olabilir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X