Hafta Hafta Gebelik Hamilelik Rehberi | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Hamilelikte hafta hafta sizi ne bekliyor?

Tarih: 9 Nisan 2021 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Hafta Hafta Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamileliğine hoş geldiniz. Hayatınızın en heyecanlı dönemlerinden birini yaşıyorsunuz. Çok güzel değişiklikler size bekliyor.

İlk hamileliğiniz de olsa deneyimli bir ebeveyn de olsanız her hamilelik farklıdır, her hamileliğin ayrı ayrı heyecanları vardır. Birinci hamileliğinizden çok farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Her anne adayının da deneyiminin farklı olduğunu unutmayın.

Hamilelik 3 ana dönemden oluşmaktadır. Bu dönemlere trimester denir yani hamileliğiniz 3 farklı trimesterdan oluşmaktadır.

Birinci trimester hamileliğinizin ilk 13 haftalık dönemini, ikinci trimester 14. – 26. haftalar arasındaki dönemi, üçüncü trimester ise 27. haftadan 40.haftaya kadarki dönemi kapsar.

Bu kapsamlı yazımızda hafta hafta hamileliğinizde sizi neler beklediğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylandırdık. Her hafta anne adayının vücudundaki değişiklerde, hafta hafta bebeğin nasıl geliştiğine, gebelikte hafta hafta nasıl beslenmeniz gerektiğine kadar bir çok detayı ekledik.

Hamileliğin birinci trimesterinde sizi neler bekliyor?

Hamileliğinizin ilk haftalarını ve ilk 3 ayını kapsayan bu dönemde gebelik belirtilerinin hepsini yaşamamak ve hamileliği pek hissetmemek doğaldır. Birinci trimesterda anne adayının yaşayabileceği bazı belirtiler şunlardır;

● Baş dönmesi

● Mide bulantısı

● Yorgunluk

● Karında hafif ağrı hissi

Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez beslenmenize ve sağlığınıza dikkat etmeye başlamanız oldukça önemlidir. Hamileliğin başından itibaren alkol ve sigaranın tüketilmemesi gerekmektedir. Hamileliğin başlangıcından itibaren bebeğiniz hızlı bir gelişim sürecine başlar ve gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için anne adayının da sağlığına dikkat etmesi önemlidir.

Bebeğin yüzü, cildi ve iç organları birinci trimesterda oluşmaya başlamaktadır.

Hamileliğin ikinci trimesterinde sizi neler bekliyor?

İkinci trimester hamileliğin en güzel ve rahat dönemi olarak anılmaktadır. Birinci trimesterda yaşanan mide bulantısı, baş dönmesi ve yorgunluk gibi belirtilerin azaldığı, anne adayının hamileliğe alıştığı ve kendini daha enerji dolu hissettiği dönemdir. İkinci trimester aynı zamanda hamileliğin belli olmaya başladığı, karnın belirginleştiği dönemdir.

Bebeğinizin cinsiyetini ikinci trimesterda öğrenirsiniz. Bebeğin gelişimi bu dönemde de hızla devam etmektedir. Vücudu ve kas sistemi daha iyi gelişen bebek anne karnında hareketlidir. İkinci trimesterda yapılan ultrason görüntülemelerinde bebeğin ellerini, kollarını ve bacakları görülecektir, bebek doğumda sahip olacağı görünüşü almaya başlamıştır.

Hamileliğin üçüncü trimesterinde sizi neler bekliyor?

Üçüncü trimester hamileliğin son üç ayını kapsamaktadır. Bebek gelişimine hızla devam etmekte ve dış dünyaya hazırlanmaktadır. Anne adayının karnı içinde gelişen bebekle birlikte artık iyice büyümüştür. Bu değişim annenin günlük hayatını etkileyebilmekte ve bazı konularda kısıtlanmasına sebep olabilmektedir. Hamileliğin üçüncü trimesterinde anne adayının yaşayabileceği belirti ve değişiklikler şunlardır;

● Bel, sırt ve bacak ağrıları

● Uykuda zorlanma

● Nefes alıp vermekte zorluk

● Yalancı kasılmalar

Üçüncü trimester son haftalarında vücudu doğuma hazırlayan yalancı kasılmalar artabilmektedir. Yalancı kasılmaları gerçek doğum sancısından ayırmak önemlidir.

Yalancı sancılar düzensizdir, pozisyon değiştirmek, masaj yapmak gibi yöntemlerle bu ağrılar geçer. Doğum sancıları ise düzenlidir, hafiflemez ve belli bir düzende sıklığı artar.

Sağlıklı hamileliklerde üçüncü trimester sonunda 38. ve 40. hafta arasında doğum gerçekleşmektedir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X