Hamilelik

10 Haftalık Gebelik

Tarih: 10 Mayıs 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

10 Haftalık Gebelik

10. haftaya hoş geldiniz. Karnınız biraz daha belirgin hale gelmeye başladı. Tanıdıklarınızdan gelen “Hamile misin?” sorularına hazırlıklı olun.

10 haftalık gebelik belirtileri

İkinci trimestera ve sizi rahatsız eden belirtilerin bitmesine az kaldı.

10. haftada en çok görülen hamilelik belirtileri şunlardır. Hepsinin herkeste görünmesi beklenmez.

● Halsizlik

● Mide bulantıları

● Ağzınızda metalik bir tat

● Hassas göğüsler

● Sabah bulantıları

● Baş ağrıları

● Değişken ruh hali

● Değişen damak tatları

● Koku duyarlılığı

● Beyazımsı vajinal akıntı

● Vajinal lekelenme tarzı kanama

● Kramplar

● Ciltte koyulaşma

● Daha koyu ve parlak saçlar

● Şişkinlik hissi

Farklı veya size garip gelen bir belirti olduğunda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

10 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler

Gebelik üç farklı trimestera bölünmüştür. Birinci trimesterın sonuna yaklaşıyorsunuz. Her şey normalse en çok 1-1,5 kg almış olmalısınız. Bulantılar yoğunsa hiç almamış hatta 1-2 kg vermiş bile olabilirsiniz. İyi haber ikinci trimesterda çok daha fazla enerjiniz olacak ve bulantılarınız yavaş yavaş azalmaya başlayacak ama şişkinlik devam edebilir. Değişen hormonlarınız yüzünden daha fazla gazınız olabilir.

Kadın hormonu progesteronu, rahminizin büyüyen bebeğin ile beraber genişlemesi için rahminizdeki kasları gevşetiyor. Bu genişlemede sindirim sisteminizdeki kasları gevşetiyor ve mide ekşimesi dahil birçok semptoma yol açabilir. İkiz bekleyen anne adayları bu semptomları daha yoğun yaşayabilirler.

10 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi

Bebeğinizin hareketlerini hissetmek için henüz daha erken ancak ultrasonografide bunu fark edebilirsiniz. Hareketlerini hissetmek için yaklaşık olarak 1.5 aya daha ihtiyacınız var.

10 haftalık gebelikte beslenme

Bir de bu haftalarda yeni bir hisle tanışabilirsiniz: Aşermek.

Ama bu hisse uyarak zararlı gıdaları, aşırı yağlı ve karbonhidratlı besinleri, kremalı pastaları tüketmeyin. Beslenme konusunda kendinize söz geçiremiyorsanız, mutlaka bir beslenme danışmanına randevu alın.

10 haftalık gebelik bebek gelişimi

Bebeğiniz artık tüm organları saat gibi çalışan küçük bir insan. Kayısı boyuna ulaştı. Boyu 4 cm, ağırlığı ise 7 gr. İnanılmaz bir hızla büyümeye devam ediyor. Ultrasonda bebeğinizin hareketli olduğunu görebilirsiniz. Kafası vücuduna oranla daha büyük gözükse de merak etmeyin. Yüzü gelişmekte. Kulaklar oluşmaya başladı. Üst dudağı gelişiyor. Küçük burnunun artık iki küçük burun deliği var. Çene kemiği şekilleniyor ve bebeğin süt dişleri de minik minik oluşmaya başladı. Gözleri yarı kapalı olsa dahi ışığa tepki verebilir. Kalbi ise dakikada 180 kere atıyor. Bu atış sizinkinden 3 kat daha hızlı.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:

11 Haftalık Hamilelik

Hamilelikte Beslenme Önerileri

   

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X