Hamilelikte Anne Karnında Bebek Gelişim Süreci | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Hamilelikte Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıldır?

Tarih: 10 Şubat 2019 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Hamilelikte Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıldır?

Hamilelik Ay Ay Bebek Gelişimi


Hamilelik Döneminde doğum öncesi yaşama “Prenatal Dönem” denir, doğum sonrası dönem ise “Postnatal Dönem” adını alır. Prenatal Dönem sırasıyla: Ovum Evresi, Embriyo Evresi ve Fetüs Evresi olmak üzere üçe ayrılır. Ovum Evresi, döllenmeden ikinci hafta sonuna kadardır, Embriyo Evresi, üçüncü haftadan sekizinci haftanın sonuna kadardır, Fetüs Evresi ise üçüncü aydan doğuma kadar olan dönemi içerir. Ovum Evresinde, zigot tek hücreli halden çok hücreli hale geçer. Embriyo Evresi’nde ise bebek gelişimi tam anlamıyla başlamış olur.

Doğum Öncesi Ay Ay Bebek Gelişimi:

Embriyo Evresi:

3. hafta ile başlar. Embriyo döneminde hızlı gelişim ve büyüme görülür. Büyüme süreci baştan kuyruk sokumuna doğrudur.

1. Ay Bebek Gelişimi:

3.haftanın sonunda, beynin üç önemli kısmı oluşmaya başlar. Kan hücreleri ve damarlar oluşmuştur. Kalp oluşur ve 3 hafta sonunda atmaya başlar. Gözler, kulaklar, sindirim sistemi oluşmaya başlar. En önemli damarlar ve atardamarlar oluşmuştur. Omurga oluşmuştur ve sinirler ilk halini almaya başlar.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

2. Ay Bebek Gelişimi:

Göbek bağı oluşmaya başlar. Bronşiyal tomurcuklar oluşmaya başlar, bunlar ilerde akciğer halini alacaktır. Ön kas kütleleri kafada, gövdede ve uzuvlarda yerini almıştır. El plakaları oluşur. Kafa dominant bir hal alır, dış kulaklar görünür hale gelir. Beynin 3 ana bölümü birbirinden ayrışır. Yüz ve boyun oluşmaya başlar, göz kapakları şekil alır. Karın son halini alır. Kaslar vücudun içinde son pozisyonlarını alır ve ayrışır. Beyin her dakikada binlerce sinir hücresi üretir. Cinsel organların iç hali (testis ve yumurtalık) oluşmaya başlar. Bağırsak büyür, kafa yükselir ve boyun ayrışır. Dış, orta ve iç kulaklar en son halini alır. Cinsel organların dış yüzeyi oluşur. 8.hafta sonunda embriyo hareket edebilir hale gelir.

Fetüs Evresi:

İkinci aydan sonra embriyo artık fetüs adını alır. Fetüs ilk aylarda bağ dokusu ve kıkırdak halindedir, kemikleşme 4. aydan itibaren başlar ve doğuma kadar sürer.

3. Ay Bebek Gelişimi:

Yüz, boyun, uzuvlar gibi dış karakteristikler oluşmuştur. Cinsel organlar tam anlamıyla oluşmuş olur. Kırmızı kan hücreleri karaciğerde oluşmaya başlar.

4. Ay Bebek Gelişimi:

Akciğer, ter bezleri, kaslar ve kemik gelişir.

5. Ay Bebek Gelişimi:

İç organlar gelişmiş, yetişkin organlarına benzer bir biçim almıştır. Anne, 16. haftada fetüsün hareketlerini hissedebilir hale gelir.

6. - 7. Ay Bebek Gelişimi:

Fetüs artık tam anlamıyla yaşama dönemine girer, artık sinir sistemi gelişmiş işlevsel hale gelmiştir.

8. Ay Bebek Gelişimi:

Vücut yağ kütlesi artar, tırnaklar büyür. Artık fetüs vücut fonksiyonları üzerinde büyük bir kontrol kazanmıştır.

9. Ay Bebek Gelişimi:

Tüm organ sistemleri çalışır haldedir. 9. Ayın sonunda, bebeğin doğum öncesi gelişimi tamamlanmıştır.
Hamilelikte ilk 3 Ay Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler:

İlk 3 ay boyunca bebeğin organları oluşur durumdadır bu nedenle bebek dış etkenlere duyarlı haldedir. Bu dış etkenlere teratojen denilmektedir ve teratojenler bebeğin gelişmekte olan organları bozabilir. Teratojenlerden bazıları: Toksinler, hava kirliliği, bazı ilaçlar, bazı hastalıklar, uyuşturucu ve alkoldür. Hamile kadın bu teratojenlere karşı kendini korumalıdır, bebeğin gelişimine zarar verebilecek maddeleri vücuduna almamalıdır. Farklı teratojenler farklı organların gelişimini etkilemektedir, örneğin, alkol, bebeğin kafasının küçük olmasına, az gelişmiş bir beyninin olmasına yol açtığı gibi kalp sorunları ve yüz deformasyonları gibi sorunlara da yol açmaktadır. Bebeğin normal gelişimi için teratojenlerden korunmanın yanında beslenmeye de özen gösterilmelidir.

Hamilelikte ilk 3 Ay Beslenme:

Hamileliğin ilk 3 ayında özellikle tüketilmesi gerekenler şöyledir: Kuruyemiş, sebze, meyve, taze balık, protein içerikli besinler, c vitamini, kalsiyum, folik asit, demir ve yağ. Folik asit, bebeğin zeka gelişimi için büyük önem taşır, bu nedenle tüketilmesi gereklidir. Diğer bir tüketilmesi önem taşıyan şey ise demirdir: Annedeki kan bebeğe doğru akar, bu nedenle hamile kadında kansızlık gelişmemesi için anne fazladan demir alıyor olmalıdır. Demir, yağsız et, tahıllar, ıspanak, balık, tavuk eti ve sebzelerden alınabilir. Kalsiyum ise bebeğin kas, doku ve kemik gelişimi için önem taşımaktadır. Kalsiyum, yeşil sebzeler süt ve süt ürünlerinden alınabilir. D vitamini de somon gibi yağlı balıklardan alınır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X