Hamilelik

4 Haftalık Gebelik

Tarih: 3 Mayıs 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

4 Haftalık Gebelik

Çoğu kadın gebe olduğunu bu evrede fark eder. Birçok anne adayı ilk 4 hafta hamilelik belirtilerini hissetmezler. Eğer fark ettiyseniz yeni bir serüvene hoş geldiniz.


4 haftalık gebelik belirtileri

Hamilelerin ilk fark ettikleri belirti adet gecikmesi olur. Göğüsler büyür ve hassaslaşır. Meme uçlarının rengi koyulaşır. Yoğun bir yorgunluk hissedilir. Bulantılar yoğunlaşır.

Bu dönemde “yerleşme kanaması” olarak adlandırılan kanamalar olabilir. Yerleşme kanaması lekelenme şeklindedir ve zararsızdır.

4 haftalık gebelikte neler olur?

3 hafta boyunca dinlenen “tomurcuğunuz” artık ikiye bölünüyor. Bu bölünme sonucu plasenta ve embriyo meydana gelir.

Embriyonuz bir “pirinç” tanesi boyutundadır ve yaklaşık 2 mm boyundadır. Ancak mikroskopta görülebilir. Bölünerek hücre sayısını hızla artırır ve değişik görevler üstlenecek şekilde farklılaşır.

Ayrıca bu dönemde bebeğe ileride oksijen ve besin sağlayacak olan plasenta da gelişmeye başlar.

4 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Bu dönemde hamilelik testleri ile hamile olduğunuzu teyit edebilirsiniz. Pozitif çıkan test sizin hamile olduğunuzu teyit ederken, negatif bir sonuç hamile olmadığınızı göstermeyebilir çünkü test yapmak için erken olabilir.

Döllenen yumurtanız rahim çeperinizle birleşmeye çalışır. Birleşmeye başlama döneminde annede aşılama kanaması görülebilir. Bu normal bir durumdur. Her kadında bu emplantasyon kanamasının rengi değişiklik gösterebilir. Zamanına bakıldığında ise bir sonraki adet döneminizden önce olduğu görülmektedir. Kanamalarınız birkaç günden daha fazla sürüyorsa ve aşırı bir kanamanız oluyorsa bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Hafif derecede karın ağrıları hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni ise bebeğinizin uterusunuzun astarına bağlanmaya başladığıdır. Bunlarla birlikte biraz şişkinlik hissediyor olabilirsiniz. Göğsünüzde hassaslaşmalar olabilir. Gün içerisinde yorgun olduğunuzu hissedebilirsiniz.

4 haftalık gebelik vajinal ultrasonda belli olur mu?

Bu haftada ultrasonografik olarak pirinç tanesini görmek mümkün değildir. Bunun için biraz daha beklemeniz lazım.


4 haftalık gebelikte beslenme

İki kişilik yemeye başlamayın. Özellikle ilk haftalar, yeni bir döneme girmenin heyecanıyla, beslenmede sınırların aşıldığı bir dönem olmasın. Yapılan araştırmalar gebeliğin ilk dönemlerinde fazladan alınacak 300 kalorinin yeterli olduğunu göstermiştir. Uzmanlar bebeğin ve annenin sağlıklı gelişimi için folik asit alınması gerektiği konusunda hem fikir. Yine bu dönemdedengeli beslenmeye dikkat etmeli ve B12 içeren gıdalara da ağırlık vermelisiniz.

4 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu?

Bebeklerin cinsiyeti her anne-baba adayı çok meraklıdır. Genetik olarak bebeğin cinsiyeti her ne kadar belli olmasına rağmen bunu öğrenmek için hamileliğin 13. haftasını beklemek gerekir. Ultrason aleti ile hekimler bebeklerin cinsiyetini yaklaşık 13.-16. haftalarda görebilirler. Erkek bebeklerin anlaşılması genelde daha erken olur.

Her ne kadar 12. haftadan sonra vajinal ultrasonla cinsiyet tahmin edilebilse de 16. haftada daha net görülür ve 20. haftadan sonra kesin olarak belirlenebilir.

4 haftalık gebelikte denize girilir mi?

Hamileler hamileliklerinin ilk 3 ayında denize girebilirler. Doktorlarına danışıp alacakları bu kararda önemli olan girdikleri suların temiz olmasıdır. Havuz yerine deniz seçilmeli, eğer havuza girilecekse de havuz suyunun temizliğinden emin olunmalıdır. Özellikle yüksek klorlu havuzlardan uzak durulmalı ve havuzda çok uzun zaman geçirmek yerine daha kısa tutulmalı ve sonrasında duş alınıp havuz sularının vücuttan atılması sağlanmalıdır.

Bebeğiniz gelişiminde herhangi bir anormallik varsa, suya girdikten sonra vücudunuzda bir değişim oluyorsa denize veya havuza girmeyin.

4. hafta gebelikte cinsellik

Gebeliğin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkiye girilebilir. Anne adaylarının cinsel isteklerinde gebelikte iniş ve çıkış olsa dahi cinsel ilişkiye girmenin gebeliğe olumsuz etkisi yoktur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde cinsel isteğin arttığı gözlemlenir. Hamileliğin son dönemlerinde rahmin büyümesi ile beraber cinsel ilişki anne adayına ağrı verebilir ve cinsel ilişki isteğini azaltır.

4 haftalık gebelik dikkat edilmesi gerekenler

Doktorunuzdan randevu alın. Onu görene kadar ilaç kullanmayın, röntgen çektirmeyin.

Bu dönemi sık sık dinlenerek ve beslenme düzeninize dikkat ederek geçirmeniz faydalı olur. Zararlı alışkanlıklardan (alkol, sigara ve kafein) uzak durun ve günde 400 mikrogram folik asit kullanmaya başlayın.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:

5 Haftalık Hamilelik

Hamilelikte Doğru Beslenme Prensipleri

Erken Gebelik Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X