Hamilelik

4 Haftalık Gebelik

Tarih: 3 Mayıs 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

4 Haftalık Gebelik


Çoğu kadın gebe olduğunu bu evrede fark eder. Birçok anne adayı ilk 4 hafta hamilelik belirtilerini hissetmezler. Eğer fark ettiyseniz yeni bir serüvene hoş geldiniz.


Henüz pirinç tanesi büyüklüğünde olan bebeğinizin kalbi hamileliğinizin 4. haftasında oluşmaya başlar. Bazı kadınlar hamilelik belirtilerini bu haftada görebilir. İdrar testi veya kan testi yoluyla hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

4 haftalık gebelik belirtileri nelerdir?

4 haftalık gebelik belirtilerini aşağıda görebilirsiniz:

 • Hamilelerin ilk anladığı belirti genelde adet gecikmesidir.
 • Göğüsler büyür ve hassaslaşır.
 • Meme uçlarının rengi koyulaşır.
 • Yoğun bir yorgunluk hissedilir.
 • Bulantılar yoğunlaşır.
 • Bu dönemde “yerleşme kanaması” olarak adlandırılan kanamalar olabilir. Yerleşme kanaması lekelenme şeklindedir ve zararsızdır.

4 haftalık gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?

 • Döllenen yumurtanız rahim çeperinizle birleşmeye çalışır.
 • Birleşmeye başlama döneminde annede aşılama kanaması görülebilir. Bu normal bir durumdur.
 • Her kadında bu emplantasyon kanamasının rengi değişiklik gösterebilir. Zamanına bakıldığında ise bir sonraki adet döneminizden önce olduğu görülmektedir.
 • Kanamalarınız birkaç günden daha fazla sürüyorsa ve aşırı bir kanamanız oluyorsa bir uzmana danışmanız gerekmektedir.
 • Hafif derecede karın ağrıları hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni ise bebeğinizin uterusunuzun astarına bağlanmaya başladığıdır.
 • Biraz şişkinlik hissediyor olabilirsiniz.
 • Göğsünüzde hassaslaşmalar olabilir.
 • Gün içerisinde yorgun olduğunuzu hissedebilirsiniz.

4 haftalık gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?

4 haftalık gebelik vajinal ultrasonda belli olur mu?

Bebeğiniz yuvarlağa benzer bir biçimde görünmektedir. Embriyonuz bir pirinç tanesi boyutundadır ve yaklaşık 1-2 mm boyundadır. Ancak mikroskopta görülebilir.

 

4 haftalık gebelik kesesi nasıldır?

Bebeğin anne karnında geliştiği yere gebelik kesesi denmektedir. Doğumun gerçekleştiği hamileliklerde genel olarak yuvarlak ve normal bir görüntüdedir ancak doğumun gerçekleşmediği gebeliklerde çoğunda anormallikler görülmektedir.

4 haftalık gebelik kesesi kaç mm?

Gebelik kesesi adet gecikmesinden 1-3 gün sonra görülebilmektedir. Bu dönemde boyu 3-5 mm’dir.

4 haftalık gebelik idrar testinde çıkar mı?

Evet, 4 haftalık gebelik idrar testinde çıkmaktadır. Hamileliğin 4. haftasında hamilelik testleri ile hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Pozitif çıkan test sizin hamile olduğunuzu gösterirken, negatif bir sonuç hamile olmadığınızı göstermeyebilir çünkü test yapmak için erken olabilir.

4 haftalık gebelik testte çıkar mı?

Evet, 4 haftalık gebelik testte çıkmaktadır. İdrar testi veya kan testi yaparak sonucu görebilirsiniz.

4 haftalık gebelik kan değerleri nasıldır?

4 haftalık gebelikte beta hcg değeri kaç olmalı?

Beta hcg değeri 4 haftalık gebelikte 5000-10000 mlU/ml aralığında olmalıdır.

Hamileliğin 4. haftasında bebek gelişimi nasıldır?

3 hafta boyunca dinlenen “tomurcuğunuz” artık ikiye bölünüyor. Bu bölünme sonucu plasenta ve embriyo meydana gelir.

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklemek için beslenmenize dikkat etmelisiniz ancak ilk haftalarda yeni bir döneme girmenin heyecanıyla hemen iki kişilik yemeye başlamamalısınız. Araştırmaların sonuçları, hamileliğin ilk dönemlerinde fazladan alınan 300 kalorinin yeterli olduğunu göstermiştir. Uzmanlar hem bebeğin hem de annenin gelişiminin sağlıklı bir şekilde olması için folik asit alınması gerektiğini belirtmişlerdir. Hamilelik süresi boyunca dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve B12 içeren besinlere ağırlık verilmelidir.

4 haftalık bebek nasıl olur?

4 haftalık bebek henüz embriyo halindedir. Bölünerek hücre sayısını hızla arttırır ve değişik görevler üstlenecek şekilde farklılaşır. Ayrıca bu dönemde bebeğe ileride oksijen ve besin sağlayacak olan plasenta da gelişmeye başlar.

Hamilelikte en çok merak edinilen konulardan biri de bebeğin cinsiyetidir. Genetik olarak bebeğin cinsiyeti bellidir ancak anne ve baba adayının bunu öğrenmesi için zamana ihtiyaç vardır. Uzmanlar ultrason aleti ile bebeklerin cinsiyetlerini 13.-16. haftalarda görebilmektedir. Erkek bebeklerin anlaşılması genelde daha erken olmaktadır. 12. haftadan sonra vajinal ultrasonla cinsiyet tahmin edilebilse de 16. haftada daha net görülür ve 20. haftadan sonra kesin olarak belirlenebilir.

4 haftalık bebek canlı mıdır?

Henüz embriyo halindedir. Embriyo sperm ve yumurtanın bir araya gelmesiyle oluşur. Başta zigot adını almışken büyümeye ve gelişmeye devam etmesiyle birlikte embriyo haline gelir. Hamileliğin 4. haftasında toplumda bilinen bebek halinde değildir.

4 haftalık bebek kalp atışı nasıldır?

4. haftadan itibaren bebeğin kalbi oluşmaya başlar ancak kalp atışları henüz duyulmaz. 4 haftalık bebek kalp atışı nasıldır sorusunu pek çok aile merak etmektedir fakat hızı ile ilgili bilgi henüz verilememektedir.

4 haftalık bebek kaç mm olur?

4 haftalık bebek yaklaşık 1-2 mm boyutundadır. Embriyonuz bir pirinç tanesi boyutundadır ve yalnızca mikroskopta görünebilir.

4 haftalık gebelik belirtileri

Hamilelerin ilk fark ettikleri belirti adet gecikmesi olur. Göğüsler büyür ve hassaslaşır. Meme uçlarının rengi koyulaşır. Yoğun bir yorgunluk hissedilir. Bulantılar yoğunlaşır.

Bu dönemde “yerleşme kanaması” olarak adlandırılan kanamalar olabilir. Yerleşme kanaması lekelenme şeklindedir ve zararsızdır.

4 haftalık gebelikte neler olur?

3 hafta boyunca dinlenen “tomurcuğunuz” artık ikiye bölünüyor. Bu bölünme sonucu plasenta ve embriyo meydana gelir.

Embriyonuz bir “pirinç” tanesi boyutundadır ve yaklaşık 2 mm boyundadır. Ancak mikroskopta görülebilir. Bölünerek hücre sayısını hızla artırır ve değişik görevler üstlenecek şekilde farklılaşır.

Ayrıca bu dönemde bebeğe ileride oksijen ve besin sağlayacak olan plasenta da gelişmeye başlar.

4 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Bu dönemde hamilelik testleri ile hamile olduğunuzu teyit edebilirsiniz. Pozitif çıkan test sizin hamile olduğunuzu teyit ederken, negatif bir sonuç hamile olmadığınızı göstermeyebilir çünkü test yapmak için erken olabilir.

Döllenen yumurtanız rahim çeperinizle birleşmeye çalışır. Birleşmeye başlama döneminde annede aşılama kanaması görülebilir. Bu normal bir durumdur. Her kadında bu emplantasyon kanamasının rengi değişiklik gösterebilir. Zamanına bakıldığında ise bir sonraki adet döneminizden önce olduğu görülmektedir. Kanamalarınız birkaç günden daha fazla sürüyorsa ve aşırı bir kanamanız oluyorsa bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Hafif derecede karın ağrıları hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni ise bebeğinizin uterusunuzun astarına bağlanmaya başladığıdır. Bunlarla birlikte biraz şişkinlik hissediyor olabilirsiniz. Göğsünüzde hassaslaşmalar olabilir. Gün içerisinde yorgun olduğunuzu hissedebilirsiniz.

 

4 haftalık gebelik vajinal ultrasonda belli olur mu?

Bu haftada ultrasonografik olarak pirinç tanesini görmek mümkün değildir. Bunun için biraz daha beklemeniz lazım.

4 haftalık gebelikte beslenme

İki kişilik yemeye başlamayın. Özellikle ilk haftalar, yeni bir döneme girmenin heyecanıyla, beslenmede sınırların aşıldığı bir dönem olmasın. Yapılan araştırmalar gebeliğin ilk dönemlerinde fazladan alınacak 300 kalorinin yeterli olduğunu göstermiştir. Uzmanlar bebeğin ve annenin sağlıklı gelişimi için folik asit alınması gerektiği konusunda hem fikir. Yine bu dönemde dengeli beslenmeye dikkat etmeli ve B12 içeren gıdalara da ağırlık vermelisiniz.

4 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu?

Bebeklerin cinsiyeti her anne-baba adayı çok meraklıdır. Genetik olarak bebeğin cinsiyeti her ne kadar belli olmasına rağmen bunu öğrenmek için hamileliğin 13. haftasını beklemek gerekir. Ultrason aleti ile hekimler bebeklerin cinsiyetini yaklaşık 13.-16. haftalarda görebilirler. Erkek bebeklerin anlaşılması genelde daha erken olur.

Her ne kadar 12. haftadan sonra vajinal ultrasonla cinsiyet tahmin edilebilse de 16. haftada daha net görülür ve 20. haftadan sonra kesin olarak belirlenebilir.

4 haftalık gebelikte denize girilir mi?

Hamileler hamileliklerinin ilk 3 ayında denize girebilirler. Doktorlarına danışıp alacakları bu kararda önemli olan girdikleri suların temiz olmasıdır. Havuz yerine deniz seçilmeli, eğer havuza girilecekse de havuz suyunun temizliğinden emin olunmalıdır. Özellikle yüksek klorlu havuzlardan uzak durulmalı ve havuzda çok uzun zaman geçirmek yerine daha kısa tutulmalı ve sonrasında duş alınıp havuz sularının vücuttan atılması sağlanmalıdır.

Bebeğiniz gelişiminde herhangi bir anormallik varsa, suya girdikten sonra vücudunuzda bir değişim oluyorsa denize veya havuza girmeyin.

4. hafta gebelikte cinsellik

Gebeliğin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkiye girilebilir. Anne adaylarının cinsel isteklerinde gebelikte iniş ve çıkış olsa dahi cinsel ilişkiye girmenin gebeliğe olumsuz etkisi yoktur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde cinsel isteğin arttığı gözlemlenir. Hamileliğin son dönemlerinde rahmin büyümesi ile beraber cinsel ilişki anne adayına ağrı verebilir ve cinsel ilişki isteğini azaltır.

 

4 haftalık gebelik dikkat edilmesi gerekenler

Doktorunuzdan randevu alın. Onu görene kadar ilaç kullanmayın, röntgen çektirmeyin.

Bu dönemi sık sık dinlenerek ve beslenme düzeninize dikkat ederek geçirmeniz faydalı olur. Zararlı alışkanlıklardan (alkol, sigara ve kafein) uzak durun ve günde 400 mikrogram folik asit kullanmaya başlayın.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X