Yerleşme Kanaması Nedir ve Ne Zaman Olur? | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Yerleşme Kanaması veya Gebelikte İmplantasyon Kanaması Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular

Tarih: 7 Ocak 2021 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Yerleşme Kanaması veya Gebelikte İmplantasyon Kanaması Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular

Yerleşme Kanaması (Gebelikte İmplantasyon Kanaması)

 

Yerleşme kanaması ve yerleşme kanamasından kaç gün sonra test yaptırılır sorusu hamilelik ihtimalini düşünen kadınların cevabını aradığı sorulardır. Beklenen adet döneminden daha önce başlayan normalden farklı kıvam ve sürede görülen adet yerleşme kanaması olabilir. Bu kanamadan 5-6 gün sonra gebelik testinizi yaptırın.

 

İmplantasyon veya Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme kanaması annenin tüplerinde oluşan embriyonun, rahim içerisindeki en iç tabaka olan endometriuma yerleşmesi sırasında meydana gelen hafif kanamadır. Fizyolojik olarak her menstrüel siklusta rahim iç zarı yani endometrium kendini gebelik için hazırlar ve döllenmenin meydana gelmesi durumunda embriyo üzerindeki almaçlar sayesinde endometriuma yerleşmeye çalışır ve bu tutunma sırasında rahmin iç dokusunda hafif bir zedelenmeye yol açabilir. Sonuç olarak dokuda hafif zedelenme olmasından kaynaklı hafif kanama görülebilir. Halk arasında bu kanama üstüne görme olarak adlandırılabiliyor. Hastaların son adet tarihini sorguladığımız ilk muayenede en çok kafa karışıklığına yol açan durumdur ancak unutmamak gerekir ki yerleşme kanaması adet kanaması değildir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

İmplantasyon kanaması döllenmenin gerçekleşmesinden sonraki 7 gün ile 10 gün arasında gerçekleşiyor. Bu günler aslında hastanın adet görme tarihine yakın günler olduğu için hastalar bu kanamayı adet kanaması olduğunu düşünüyor. Kanamanın tam olarak ne zaman meydana geldiğine dair net bir süreden söz edemeyiz çünkü anne adaylarında bu kanamanın zamanı değişkenlik gösterebiliyor. Her gebelikte bu kanama görülmemekle birlikte kanama genellikle beklenen adet günlerine denk geliyor. Yerleşme kanamasından kaç gün sonra test yaptırılır sorusunun cevabı; yerleşme kanaması üzerinden yaklaşık 5 ile 6 gün geçtikten sonra idrarda gebelik testinin pozitif olarak gelmektedir.

Yerleşme Kanaması Adet Kanamasından Nasıl Ayırt Edilir?

Her iki kanamanın birbirine yakın dönemlerde meydana gelmesinden dolayı iki kanama sıklıkla birbiriyle karışmaktadır. Fakat kanamanın süresi ve kanın miktarı bakımından da iki kanama çok farklıdır Çoğunlukla fetüsün rahme yerleşmesinden kaynaklanan kanama adet kanamasından 1 ile 2 gün öncesinde gerçekleşiyor.

Yerleşme Kanamasının Kaç Gün Sürer?

Kasık Ağrısı Eşlik Edebilir Mi?

Kadınlarda döllenme sonrasında meydana gelen yerleşme kanaması her hastada aynı süre boyunca devam etmeyebilir ve kanamanın miktarı da kişiden kişiye değişebilir. Genellikle bu kanamanın toplam 1 gün sürdüğünü ve hafif lekelenme şeklinde olduğunu söyleyebiliriz. Kanamaya hafif kasık ağrısı eşlik edebilir. Hastalar bunu ′′Sanki adet görecekmişim gibi bir ağrı oluyor′′ şeklinde ifade ederler. Ancak nadiren bazı anne adayları lekelenme şeklindeki kanamanın 2-3 gün boyunca devam ettiğini de dile getirebiliyor. Kanamanın şiddetli olmaması durumunda 3 gün boyunca devam etmesi bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ancak adet döneminde olduğu gibi yoğun bir kanama söz konusuysa ya da kanamaya şiddetli ağrı eşlik ediyorsa yerleşme kanaması sanılan kanama aslında biyokimyasal gebelik olabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında düşük, son derece yaygın bir şekilde yaşandığını unutmamalısınız. Bu durumu göz önünde bulundurarak şiddetli kanama olması durumunda derhal doktorunuza başvurmanız çok büyük önem taşıyor. Elbette şiddetli ağrı ya da yoğun kanama gebelik döneminde farklı sorunlardan da kaynaklanabilir. Nedeninin mutlaka araştırılması gerekir.

Yerleşme Kanaması Rengi Nasıldır?

Anne adayları üstüne görme ile fetüsün yerleşmesinden kaynaklanan kanamayı birbirinden ayırt etmek için kanın rengine de odaklanabiliyor. Ancak sadece kanın renginin dikkate alınması yanıltıcı olabilir. Adet dönemlerinde kanın rengi parlak kırmızıdır. Adetin son günlerinde ise kahverengiye yakın bir renk de alabilir. Gebelikte meydana gelen implantasyon kanamasında ise kanın rengi genellikle soluktur ve pembeye daha yakın bir tondadır. Aynı zamanda kahverengiye yakın bir tonda da olabilir.

Yerleşme Kanaması Ağrılı Olur mu?

Genellikle implantasyon kanaması meydana geldiğinde anne adayı ciddi ağrı ya da sancı hissetmez. Kişinin sosyal yaşantısını bozmaz. Sadece anne adayları hafif bir kasık ağrısı hissettiklerini dile getirebiliyor. Bu durum biraz da kadınların ağrı eşiği ile ilgilidir. Aşı eşiği düşük olan kadınlar fetüsün yerleşmesi esnasında çok hafif düzeyde ağrı hissedebiliyor. Ayrıca yerleşme kanaması durumunda ağrı olsa bile sadece birkaç saat veya en fazla bir gün sonra kendiliğinden ortadan kalktığını da belirtmek gerekiyor. Bu ağrı ya da sızı uzun süreli değildir.

Yerleşme Kanaması Hesaplayıcı

Kadınlar için implantasyon kanaması hesaplamaları karışık bir boyut kazanabiliyor. Oysa karışık bir işlem yapmaya gerek olmadığını belirtebiliriz. Yerleşme kanamasının beklenen adet kanamasından 2 gün ile 4 gün önce gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Ancak elbette bu süre değişebilir. Döllenmenin hangi gün meydana geldiği net bir şekilde bilinemediğinden kanamanın da adet dönemine 1 gün kala olabileceğinin unutulmaması gerekiyor.

Sperm hücreleri koşulların uygun olması durumunda rahimde 3-5 gün aktif kalabilir. Döllenme korunmasız cinsel ilişki yaşanan günden 1 gün, 2 gün hatta 3 gün sonra da meydana gelebilir. İşte bu nedenle yerleşme kanaması tarihini kesin olarak hesaplamak zorlaşabiliyor. Ancak aşağı yukarı adet dönemine birkaç gün kala gerçekleştiğini belirtmek mümkündür.

Yerleşme Kanamasından Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur ?

Erken sonuç verebilme niteliğine göre değişmekle birlikte döllenme sonrası 7-14 gün içerisinde ise yine Beta-HCG hormonunu ölçen ve evde yapılabilen idrar testleri uygulanabilir. Dolayısıyla yerleşme kanaması bittikten birkaç gün sonra kan testi ve erken sonuç verebilen idrar testleri yapılabilir.

Hamilelik Testleri Güvenilir Mi?

İdrarla yapılan hamilelik testleri ekonomiktir, kolay uygulanabilir ve güvenilirdir. Ancak, bazı durumlarda yanlış negatif sonuçlar alınabilir. Kanda yapılan b-hcg testinin güvenirliliği daha yüksektir.

Yanlış Negatif Gebelik Testinin Nedenleri Nelerdir?

  • Testin çok erken dönemde yapılması,
  • Sonucu kontrol etmek için yeterli sürede beklenilmemesi,
  • Çok seyreltilmiş idrarın kullanılması,
  • Testin kullanım süresinin geçmiş olması.

Özetle beklenen adet döneminden daha önce başlayan normalden farklı kıvam ve sürede görülen adet yerleşme kanaması olabilir bu kanamadan 5-6 gün sonra mutlaka gebelik testinizi yaptırın.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X