Hamilelik

2 Haftalık Gebelik

Tarih: 1 Mayıs 2020 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

2 Haftalık Gebelik

 

Zigot bölünmeye devam ederek, blastokist haline gelir. Tabii ki hala sizin bu durumdan haberiniz yok. Çünkü henüz adet döngünüz aksamadı, gebelik belirtileri başlamadı.

 

2 Haftalık Gebelik Belirtileri

Belirtilerin en önemlisi, adetinizin gelmediğidir. Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en güvenilir yolu hamilelik testi yapmaktır. Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile temasa geçmeniz önerilir.

Hamilelik belirtileri her kişide farklı hissedilebilir. Bazı anne adayları belirtileri hemen hissederken bazıları bunu çok daha geç hissedebilir. Hissedebileceğiniz hamilelik belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

● Vajinal lekelenme tarzı kanama

● Sırt ağrısı ve kramplar

● Şişkinlik

● Adet gecikmesi

● Ruh hali değişiklikleri

● Baş ağrısı

● Sık idrara çıkma

● Mide bulantısı

● Halsizlik, yorgunluk, uyuma isteği

● Göğüslerde hassasiyet ve değişiklikler

● Kokulara karşı duyarlılık

● Ağızda değişik tat

 

 

2 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin ilk iki haftası aslında beklenen anlamda gebelik sürecine benzemez. Neden mi? Çünkü kadın doğum hekimleri, gebeliğin başlangıcını hesaplarken son adetin ilk gününü baz alırlar. Başlangıç olarak, kesin olmayan ovülasyon ya da döllenme tarihi kullanılamaz. Oysa son adetin ilk günü net olarak bilinebilir. Bu nedenle 1 haftalık gebelik demek; “henüz adet döngüsü içindesiniz ve henüz gebe sayılmazsınız” demektir. Adet döngünüzün uzunluğuna göre, 4. haftaya kadar bir gebelikten bahsetmek doğru olmaz.

2 haftalık gebelik vajinal ultrasonda belli olur mu?

Anne adayların en çok heyecanlandığı konulardan biri bebeklerini ultrasonda görmektir. Bu haftada ultrasonografide bir şey görülmeyecektir. Vajinal ultrasonla gebelik 4,5-5. haftalarında görünebilirken, karından yapılan ultrasonla ise gebeliğin 6 haftalık olması gerekir. 6. haftada kandaki gebelik Beta HCG değerleri 3000-4000 düzeyine ulaşır. Geç yumurtlaması olan gebeliklerde kesenin oluşması gecikebilir. Bu durumlarda bebeğin kalp atışlarının başlaması da gecikebilir.

 

 

2 haftalık gebelikte karın ağrısı

Anne adaylarının %25’i acı ve alt karın bölgesinde kramp hissedebilir. Kramp olan kısım yumurtlamanın olduğu kısımdır. Yumurtalıklardan başlayan ve rahme doğru ilerleyen döllenmiş yumurta bu krampların sebebidir. Bazı anne adayları bu krampları hissetmezken, bazıları hafif, bazıları da daha ağır hissedebilirler.

 

2 haftalık gebelikte ne yenmeli?

Zararlı alışkanlıklardan (alkol, sigara ve kafein) uzak durun ve günde 400 mikrogram folik asit kullanmaya başlayın.

2 haftalık gebelikte ağır kaldırmak

Tüm hamilelik süresi boyunca ağır eşya kaldırmayınız. Özellikle riskli gebeliklerde hem anne adayı hem de bebek için ağır eşya kaldırmamak daha önemlidir. Eğer yük kaldırmak zorunda iseniz, belinizi kullanmak yerine, dizlerini kırarak kaldırmanız tercih edilir.

Özellikle ilk 3 ayda anne adayları bebeklerinin hareketlerine dikkat etmelidirler. Bebekler bu dönemde rahimde yerlerini sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Amniyo kesesi içinde büyüyen bebek ileriki aylarda darbelere karşı daha korunaklı olacaktır. İlk 3 aydan sonra ağır kaldırmamanızın önemi daha çok bel ve sırt ağrılarına karşı anneyi korumak içindir.

Her anne adayının vücuduna göre tavsiyeler değişmekle beraber anne adaylarının hamilelik sürecinde kaldırabilecekleri ağırlık kaç kilo diye soruyorsanız şöyle bir cevap verilebilir:

● İlk 3 ayda hiç ağır kaldırmayınız,

● 3 aydan sonra 10 kilodan fazla ağırlık kaldırmayınız.

 

 

2 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur Mu?

Bebeğinizin cinsiyetini daha öğrenemezsiniz. Genetik olarak bebeğin cinsiyeti her ne kadar belli olmasına rağmen bunu öğrenmek için hamileliğin 13. haftasını beklemek gerekir.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:

3 Haftalık Hamilelik

Erken Gebelik Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X