Hamilelik

3 Haftalık Gebelik

Tarih: 3 Mayıs 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

3 Haftalık Gebelik

Tebrikler, 3 haftalık gebesiniz fakat henüz bunun farkında olmayabilirsiniz. 3 haftalık gebelik hakkında bilgilenip bu konu hakkında farkındalığınızı arttırmak size yardımcı olacaktır.

3 haftalık gebelik belirtileri

Hafif mide bulantısı, halsizlik ve sık idrara çıkma ilk görülen yakınmalardır. Kokulara karşı hassasiyet gelişebilir. Karın bölgesinde kramplar olabilir. Vücut sıcaklıklarını düzenli olarak ölçen anne adayları 18 gün üst üste yüksek ateş görmezler.

En önemli hamilelik belirtisi gecikmiş adet döngüsüdür. Bu haftada evde yapacağınız test ile hamile olduğunu öğrenebilirsiniz. Pozitif çıkan test sizin hamile olduğunuzu teyit ederken, negatif bir sonuç hamile olmadığınızı göstermeyebilir çünkü test yapmak için daha çok erken olabilir. Adet döneminizin gecikmesinden bir hafta sonra yapılacak testler daha sağlıklı cevap verir. Adet gecikmeniz bir haftayı geçtiyse ve hamilelik testleriniz negatif çıkıyorsa, doğum kontrol uzmanınıza danışabilirsiniz.

3 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Gebelik 3 haftaya ulaştığında, gebeliğinizin ilk ayının içindesiniz. Muhtemelen hala gebe olduğunuzun da farkında değilsiniz. Çünkü hormon seviyeleri yükselene kadar gebelik belirtileri hissedilmez. Ayrıca kişisel hassasiyetler de farklılık gösterebilir.

3 haftalık gebelikte adet sancısı

Vücudunuzdaki biyolojik ve fizyolojik değişiklikler, hormon seviyenizin artmasına sebep olacak ve bu artış da hamilelikte ilk aylarda sancı oluşturabilir. Her anne adayı hamileliğinin ilk haftalarında sancı çekmeyebilir. Önemli olan bu sancının gebelik sebebi olan basit bir sancı mı yoksa daha önemli bir durumdan mı olduğunu anlamak önemlidir. Bu konuda kendi doktorunuza danışabilirsiniz.

● İlk haftalarda yaşanan ağrı ve krampların sebebi yumurtalıklardan başlayan ve rahme doğru ilerleyen döllenmiş yumurtadır. Kramp olan kısım yumurtlamanın olduğu kısımdır. Bazı anne adayları bu krampları hissetmezken, bazıları hafif, bazıları da daha ağır hissedebilirler.

● İlk aylarda yaşanabilen kasılmaya benzer ağrılar ve kanama, hamilelikte düşük habercisi olabilir. Hamilelik esnasında vajinal kanama olması durumunda doktora danışılmalıdır.

● Rahim kasılmasını andıran ağrılar, rahim bağlarının gevşemesine ve rahmin büyümesini gösterebilir.

● Karın bölgesindeki sancı, bağırsak sorunlarının belirtisi olabilir

3 haftalık gebelik beslenme

Hamilelik süresince alıyor olduğunuz besinler bebeğinizin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle aldığınız besinlere dikkat etmeniz gerekir. Kalsiyum almaya özen göstermelisiniz. Bu sayede bebeğinizin kemik gelişimine yardımcı olursunuz. Folik asit ihtiyacınızı da karşılamanız gerekmektedir. Aynı şekilde demir gereksinimiz de bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarınızı karşılayarak kan üretiminizi arttırmış olursunuz.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:

4 Haftalık Hamilelik

Erken Gebelik Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X