3 Haftalık Gebelik & Hamileliğin 3 Haftası | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

3 Haftalık Gebelik

Tarih: 3 Mayıs 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

3 Haftalık Gebelik

3 Haftalık Gebelik

Hamileliğinizin üçüncü haftasına hoş geldiniz. Bebeğinizin gelişimi hakkında bilgi sahibi olmak istiyor olabilirsiniz. Bebeğiniz boyut olarak iğne ucu kadar. Gelişimine sağlıklı bir şekilde katkı sağlamak istiyorsanız sağlıklı besinler tüketmeniz gerekiyor. Bu yazıdan ne tarz besinler tüketmeniz gerektiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Hamilelik 3. haftadan nasıl anlaşılır?

3 haftalık gebelik idrar testi ve kan tahlili ile anlaşılmaktadır. Kan tahlili daha kesin sonuç vermektedir.

Gebelik 3. haftadan belli olur mu?

Eğer dışarıdan bakıldığında belli olur mu diye merak ediyorsanız henüz belli olmamaktadır ancak testlerde hamile olup olmadığınız belli olabilmektedir. Hamileliğin 3. haftasında gebeliğinizin ilk ayında sayılırsınız. Yüksek ihtimalle bunu fark edemeyebilirsiniz. Hormon seviyeleriniz yükselince hamilelik belirtileriniz ortaya çıkacaktır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

3 haftalık hamilelik gebelik testte çıkar mı?

3 haftalık hamilelik kan ve idrar testinde çıkmaktadır. Kan tahlili daha kesin sonuç vermektedir.

Gebeliğin 3. haftasında hamilelik kan testinde çıkar mı?

Kan testinde 3 haftalık gebelik çıkmaktadır.

Beta HCG değeri hamileliğin 3. haftasında kaç olmalı?

3 haftalık hamilelikte beta HCG 1000-5000 mlU/ml aralığında olmalıdır.

Gebeliğin 3. haftasında hamilelik ultrasonda belli olur mu?

Henüz bebeğinizi ultrasonda görmek için çok erkendir. Birkaç haftaya daha ihtiyacınız bulunmaktadır.

Hamileliğin 3. haftasında idrar testinden sonuç öğrenilebilir mi?

Gebeliğinizin üçüncü haftasında idrar testi yaparsanız hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Pozitif çıkarsa bu hamile olduğunuzu gösterir ancak negatif çıkan sonuç hamile olmadığınızı göstermeyebilir. Kesin bilgi almak istiyorsanız bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeniz tavsiye edilmektedir.

3 haftalık gebelik belirtileri nelerdir?

Birçok kadın hamileliğin belirtilerini 3. haftada gördüğünü anlatmaktadır. Siz de onlardan biri olabilirsiniz. Aşağıda 3. hamilelik haftanızda sizde görülebilecek olan 3 haftalık gebelik belirtiler, listelenmiştir:

 • İdrara sık çıkma
 • Mide bulantısı
 • Halsizlik, yorgunluk, uyuma isteği
 • Göğüslerde hassasiyet ve farklılaşmalar
 • Kokulara karşı hassasiyet
 • Ağızda farklı veya metalik tat
 • Vajinal lekelenme tarzı kanama
 • Kramplar ve sırt ağrısı
 • Şişkinlik
 • Adet gecikmesi
 • Ruh hali farklılaşmaları
 • Hafif mide bulantısı
 • Aşerme
 • Tiksinme
 • Baş ağrısı

Tüm bu belirtilerin yanında en önemli olanı adet döngünüzün gecikmiş olmasıdır. Evde idrar testi yaparak hamileliğinizi öğrenebilirsiniz ancak her çıkan negatif test sizin hamile olmadığınızı göstermiyor olabilir çünkü test için hale erken bir dönemdesiniz. Adet gecikmesinden 1 hafta kadar sonra yapılan testlerden daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Hamileliğin 3. haftasında kanama olur mu?

Döllenmiş olan yumurtanız rahminize yerleşirken kanama oluşturabilir. Bu yerleşme kanaması olarak ifade edilir. Eğer cinsel ilişkiye girdiyseniz kanamanın bir diğer nedeni bu olarak görülebilir. Ek olarak çok yorucu bir antrenman yapmak da kanama meydana getirebilir. Kanamanız olduğunda doktorunuzla görüşmeniz önerilmektedir.

Hamileliğin 3. haftasında akıntı olur mu?

3 haftalık gebelikte vajinal akıntınızda artış olabilir çünkü bu hamilelik belirtileri arasında gösterilmektedir. Gebelikte akıntı, kokusuz, beyaz ve ince bir kıvamdadır. Bu akıntının yapısı ve ne kadar olduğu kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bazı akıntılar bir problemin belirtisi olabileceği için bir uzmanla görüşmenin önerilmektedir.

3 haftalık gebelikte cinsellik

Bazı kadınla hamileyken cinsel hayatlarının nasıl olacağı konusunda merak içerisindedir. Bazı durumlarda doktorunuz cinsel hayatınızı kısıtlamanız gerektiğini söyleyebilir. Doktorunuza danıştıysanız ve tersini söylemediyse cinsel hayatınıza devam etmenizde bir sakınca görülmemektedir.

3 haftalık gebelikte spor ve egzersiz yapılabilir mi?

3 haftalık gebeyken hangi sporu yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. En sağlıklı bilgiyi doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Hamile pilatesi yapmak nefes alışverişi ve beden sağlığı için uygun olabilir. Doktorunuza danıştıktan sonra uygun görürse yapabilirsiniz.

Gebeliğin 3. haftasında bebek gelişimi nasıldır?

3 haftalık gebelikte sperm ile yumurtanın döllenmesiyle embriyo oluşmaktadır.

Sağlıklı bir şekilde bebeğinizin gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız kalsiyum almalısınız çünkü bu kemiklerinin gelişimini sağlar. Doktorunuzla konuşup folik asit almaya başlayabilirsiniz. Demir ihtiyacınız da bulunmaktadır. Bunları karşılayarak kan üretiminizi yükseltirsiniz.

Hamileliğin 3. haftasında gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?

Henüz 3 haftalık gebelik için ultrasonda bebeğinizi görmek için çok erkendir ancak şu anda yuvarlak gibi görünebilir. Boyutu ise toplu iğne başı kadardır.

 

 

4 Haftalık Hamilelik hakkında bilgi almak ister misiniz?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X