Bebek İçin Oyunlar | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

Bebekler İçin Oyun Neden Önemlidir? Hangi Oyunlar Bebekler için Uygundur?

Tarih: 14 Eylül 2021 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Bebekler İçin Oyun Neden Önemlidir? Hangi Oyunlar Bebekler için Uygundur?

Bebek Oyunları

Oyun doğumdan itibaren hatta anne karnında başlar. Bebeğin gelişimi için oyun vazgeçilmezdir. Yeni beceriler oyun içinde kazanılır, denenir ve geliştirilir. Bebek oyun oynayarak kendini, etrafındaki insanları ve dünyasını keşfeder ve yeni şeyler öğrenir. Bebek ile doğumdan itibaren oyunlar oynamak mümkündür ve olmazsa olmazdır.

Oyununun bebeğe kazandırdıkları şu şekilde sıralanabilir;

 • ebeveyni / bakım vereni ile kaliteli bir ilişki kurmasını sağlar
 • sosyal ilişkileri öğretir
 • iletişim becerileri gelişir
 • duygularını ve iç dünyasını tanır
 • bedenini tanır
 • başkalarının duygularını tanır
 • çevresini öğrenir
 • dünyayı tanır
 • el-göz koordinasyonu gelişir
 • hafıza becerileri gelişir
 • küçük kas ve büyük kas grupları kuvvetlenir
 • yaratıcılığı ve hayal gücü gelişir

Yeni doğan bir bebekle ya da küçük bir bebekle nasıl oyun oynanır diye düşünmek, bebeğe ne sunacağını bilememek oldukça normaldir. Ancak bebeğin altını değiştirmek, banyo yaptırmak, uykudan önce rahatlaması için masajlar yapmak bile oyuna çevrilebilir. Bunun yanında bebeğinize hangi ayda hangi aktiviteleri sunmanız gerektiğini gösteren, oyun ve aktivite önerileri olan yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bebeğinizin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişim ini destekleyecek oyun önerileri;

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Oyuncakları Tanıyalım

Yere bir battaniye koyun ve bebeğinizi yüzüstü yatırın, siz de yanına yatın. Çeşitli renkli bebek oyuncakları nı bebeğinizin etrafına tekmeleme veya uzanma mesafesinde yerleştirin. Ses çıkaran (örneğin zil veya çıngırak içeren) ve farklı dokuları sahip oyuncak ları seçmeye çalışın. Dikkatini çekmek için onları sallayın, sıkın veya hareket ettirin. Bebeğinizin oyuncaklara tekme atarak ve oyuncaklara doğru uzanarak hareketi keşfetmesine izin verin. Aktivite sırasında bebeğinizin yanından ayrılmayın.

Tut ve Çek

Mukavvanın üzerinde 6 tane delik açın, kurdeleleri uzun uzun kesin ve kısa bir kısmı yukarında kalacak şekilde mukavvaya açtığınız deliklerden geçirin. Uzun kısımlar mukavvanın altında kalsın. Bebeğinizi kurdelelerin ucunu tutup çekerek çıkarmaya teşvik edin.

Daire Yürüyüşü

Bebeği tutun ve bir daire içinde yürüyün. Bir süre ileriye bakmasına izin verin, böylece önünü görsel olarak keşfedebilir. Farklı hızlarda yürüyün – yavaş, hızlı, koşun. Dairenin boyutunu değiştirin. Farklı şekillerde yürüyün - geriye doğru, parmak uçlarında, sallayın, dörtnala, zıplayın. Yürürken dans edin ve döndürün. Yürürken şarkı söyleyin.

Renkli Spagetti

Spagettiyi haşlayın ve ayrı bir kaç kaba doldurun. Her bir kabtaki spagettiyi bebeğinizin dokunabileceği ve zarar görmeyeceği farklı sıcaklıklarda soğutun. Daha sonra hepsinin bir kısmına farklı bir renk gıda boyası dökün. Bebeğinizi ellerini kapların içine sokarak karıştırmaya ve boyanın dağılmasını sağlamasına teşvik edin.

Güzel Sözler Öğrenelim

Çocuğunuz elinde bir şeyle ilgilenir, oynarken eliniz önde, nesneyi almaya hazır olarak "Benim sıram lütfen" deyin. Nesneyi elinize yerleştirmesi için çocuğunuzun elini nazikçe yönlendirin, çocuğunuzun elindeki nesneyi aldığınızda olumlu bir övgüde bulunun ve hemen "Teşekkür ederim" deyin. Ardından, "Sıra sende" deyin ve nesneyi geri verin. Birkaç kez uygulayın. Bu, gün boyunca herhangi bir öğe ile yapılabilir. Her zaman "Lütfen" ve "Teşekkür ederim" demeyi unutmayın.

Duyguları Öğrenelim

Yüzünüzü avuçlarınızla örtün; ellerinizi yüzünüzden çekin ve bir duyguyu ifade eden bir yüz yapın: mutluluk, üzüntü, kafa karışıklığı, endişe, öfke. Çocuğunuzu, yaptığınız duyguları taklit etmeye teşvik edin. Kelime dağarcığını oluşturmaya yardımcı olması için duyguyu tanımladığınızdan emin olun. Çocuğunuz büyüdükçe, mutsuzluk, endişe, kızgınlık gibi duygulara sahip kişileri nasıl rahatlatılacağını gösterebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuza üzgün bir yüz gösterdiğinizde, onu size sarılmaya ve "her şey yoluna girecek" demeye yönlendirin. Çocuğunuz bu duyguları ifade ederken aynı rahatlatmayı sağladığınızdan emin olun.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X