Ay Ay Bebek Gelişimi

Anasayfa
Ay Ay Bebek Gelişimi

YENİDOĞAN BEBEK GELİŞİMİ

Yeni doğan bebek gelişimi ebeveynlerin bebeğini takip etmesi gereken süreçleri içerir. Yeni doğan bebek emme, yutma ve kavrama gibi reflekslerle doğar. Doğumu takip eden günlerde yattığı yerde başını çevirebilir ve sırt üstü yatarken kolları ve bacakları hareket halinde olur. Bebek ilk aydan itibaren işitebilir, dokunulmaya hassastır, görebilir ve tat alabilir. Emzirilirken veya beslenirken bebek göz ve ten teması bekler, annenin kendisiyle konuşmasından keyif alır. Besleme sırasında göz ve ten teması kurmak, bebek ile konuşmak anne-bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.

1 Aylık Bebek Gelişimi

1 aylık bebek neler yapabilir?

Bu ayda bebek artık karın üstü yatarken çenesini yerden kısa süreliğine kaldırabilmeye başlar. Kavrama refleksi güçlüdür, avucuna koyduğun nesneleri sıkıca kavrar.

15-20 santim uzaklıktaki cisimleri görebilir ve sesin geldiği yöne başını çevirebilir. Seslere ilgi duyar. Kendini besleyen kişinin gözlerine bakar, bebek ile kısa süre de olsa göz teması kurmak önemlidir. Bu ay bebek gülümser, sosyal olmayan bu gülümseme bebeğin bir şeye tepkisi olmasa da gülümseyen bebeğe gülümseyerek karşılık vermek önemlidir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebek sırt üstü ve karın üstü yatarken başını sağa sola çevirebilir. Kucağa alınıp gezdirilmekten, etrafı incelemekten keyif alır. Görüş alanındaki hareketli veya hareketsiz cisimlere bakabilir, kısa süre bu nesnelere odaklanabilir. Sesleri fark eder ve bu seslere tepki verebilir. Bu ayda bebek ihtiyaçlarını ağlayarak belirtir. Farklı ihtiyaçları için farklı şekilde ağlamaya başlar. 2 aylık bebek gelişimi boy kilo baş çevresini öğrenmek için tıklayınız!

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

3 aylık bebek hareketleri şöyle sıralanabilir; Bebek karın üstü yatarken, dirsek ve kollarından yardım alarak gövdesini kısa bir süre kaldırabilir. Yan yatırıldığında sırt üstü pozisyona geçebilir. Bebeğin önceki aylarda kapalı duran elleri bu ay açılmaya başlar. Parmakları ve elleri ile oynar, ellerini ağzına götürür keşfetmeye çalışır. Kendisi ile konuşan kişi ile göz teması kurar ve göz temasını bir süre devam ettirebilir. Bu ayda bebek çevresinde insan olduğu zaman mutlu ve heyecanlı olurken, yalnız kaldığı zaman huzursuz olmaya başlar.

3 aylık bebek gelişimi tablosunu görmek için hemen tıklayınız!

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

4 Aylık Bebek Gelişimi

4 aylık bebek ne yapar?

Bu ayda bebek sırt üstü yatarken sağa sola dönmeye başlar. Kavrama refleksi hala çok güçlüdür. Eline geçirdiği nesneyi göğüs hizasına getirebilir ve hala eline aldığı her şeyi ağzına götürerek tanımaya çalışır. Baş, sırt ve boyun kaslarını güçlenmeye başlar, artık başını bir süre dik tutabilir. Görme alanındaki bir nesneyi veya insanı uzun süre takip edip, izleyebilir. Bu ayda bebek ağlamaktan farklı sesler çıkarır, farklı ihtiyaçları için farklı sesler çıkarır ve farklı şekillerde ağlamaya başlar.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 aylık bebek neler yapar?

İster karın üstü, ister sırt üstü yatıyor olsun, her iki pozisyonda da bebek sağa ve sola rahatça dönebilir. Beşik içinde yer değiştirmeye başlar, karın üstü pozisyonda ileri geri hareket edebilir. Bu aydan itibaren kucağında ve mama sandalyesinde destekle oturabilir. Görme alanı genişleyen bebek, yere düşen nesneleri takip edebilir, kendisi ile konuşanın ve kendisine yaklaşanın yüzüne dikkatle bakabilir. “Mama, süt, anne, baba” gibi sözcükleri anlıyor gibi görünür. Dikkat çekmek için farklı sesleri taklit etmeye başlar. Bu ayda nesnelerin ve oyuncakların adını söylemek dil gelişimi için önemlidir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

6 Aylık Bebek Gelişimi

6 aylık bebek hareketleri nelerdir?

Bu ayda bebek desteksiz şekilde oturabilir ve otururken başını dik tutabilir. Kendi kendine oturmaktan çok keyif alır. Emeklemeye hazırlanır. Yatar pozisyondayken uzanabileceği noktalardaki oyuncaklara doğru uzanır, sürüklenerek oyuncağa ulaşmaya çalışır. Kendi kendine daha fazla ses ve hece çıkarmaya başlar, çığlıklar atar ve güler. Bebeğin çıkardığı seslere tepki vermek dil gelişimini destekler. Bu dönemde bebek tanıdığı bir yüz gördüğünde heyecanlanır ve mutlu olur, göz teması kurabilir. Bu ayda bebek duygularını farklı yüz ifadeleri ile göstermeye başlar.

6 aylık bebek gelişimi tablosunu görmek için hemen tıklayınız!

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

7 Aylık Bebek Gelişimi

Bebek bu ayda artık elleri ve dizleri üzerinde durabilir ve ileri geri sallanabilir. Ellerini daha becerikli kullanmaya başlayan bebek önündeki nesneleri parmaklarını kullanarak alabilir. Nesneleri yakalamaktan ve yakaladıklarını atmaktan zevk alır. Aynada kendine bakmaktan keyif alır. Bebek aynada kendine bakarken “burnun nerede, gözlerin nerede” diye sorduğunda aynadaki görüntüsüne dokunur. Artık adı söylendiğinde bakmaya başlayabilir, bazı söylenenleri anlayabilir. "Haydi oynayalım", "oyun saati", "oyuncaklarını getir" deyince topuna bebeğine doğru yönelir veya onları getirir.

7 aylık bebek boy kilo tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

8 Aylık Bebek Gelişimi

Bebek bu ayda yatar pozisyondan oturur pozisyona geçebilir ve otururken önündeki oyuncaklar ile oynayabilir. Aynı anda iki elinde farklı nesneler tutabilir. Önündeki oyuncağı bir örtü ile kapattığında oyuncağı arar, örtüyü çekip oyuncağı bulmaya çalışır. Oturur pozisyondan mobilyalara veya birine tutunarak ayağa kalkmaya çalışır, kalkıp ayakta durmayı başarabilir. İhtiyaç ve isteklerini çıkardığı sesler ve vücut hareketleri ile anlatmaya başlar. Kucağa alınmak istediğinde kollarını yukarı doğru uzatır. Etrafında yaşıtı veya kendinden büyük çocuklar gördüğünde heyecanlanmaya başlar.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

9 Aylık Bebek Gelişimi

Mobilyalara tutunarak ayağa kalkmaya çalışır, ayağa kalkar ve adım atabilir. Baş parmağı ve işaret parmağını nesneleri yakalamak için ustaca kullanmaya başlar. Kendisine uzak oyuncaklara, nesnelere uzanabilir, parmakları ile tutup çekebilir. İşaret parmağı ile ilgilendiği nesneleri gösterebilir, işaret parmağını iletişim aracı olarak kullanır. Etrafındaki nesnelere ve insanlara önceki aylardan daha fazla ilgi duymaya başlar.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

10 Aylık Bebek Gelişimi

Artık çok hızlı emekleyebilir, kendisine yakın olmayan bir oyuncağa ulaşmak için de, önünde emekleyen birini kovalamak için de süratle emekleyebilir. Tutunarak ayağa kalkma ve adım atma çabalarına devam eder, bir süre tutunmadan ve desteklenmeden ayakta durabilir. Elinden tutulduğunda adım atabilir ve adım attıktan sonra sıralamaya başlar. Etrafında duyduğu sesleri anlamaya ve anlamlandırmaya başlar. Mutfaktan sesler duyduğu zaman yemek saatinin geldiğini anlar. “Ver”, “al”, “at” gibi komutları anlar ve yerine getirir. Bu ayda yabancılardan çekinmeye başlar, etrafında tanımadığı insanlar olduğunda huzursuzlaşır.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

11 Aylık Bebek Gelişimi

Artık bebek rahat ve hızlı emekler. Emeklediği sırada gözüne takılan alçak bir koltuğa, küçük bir çocuk sandalyeye tırmanmayı deneyebilir. Tırmanmaktan çok keyif alır, fırsat buldukça merdivenlerin basamaklarını tırmanabilir. Göz el koordinasyonunun güçlenmesi ile bir nesneyi tek eli ile kaldırabilir, düşürmeden taşıyabilir. Küçük nesneleri kaba doldurabilir, kaptan çıkartabilir, eline bir ceviz verildiğinde plastik bardağa koyup çıkartabilir, küpleri, kutuları üst üste koyabilir, yaptığı kuleleri devirebilir. Parmaklarını maşa gibi kullanmakta ustalaşan bebek ayakkabısının bağcıklarını tutup çekip açabilir. Oyuncaklarının bazılarını diğerlerine tercih eder. Etrafındaki insanların, annenin hareketlerini taklit etmeye başlar.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

12 Aylık Bebek Gelişimi

1 yaş bebek gelişimi 4 döneme ayrılmaktadır;

1 yaş bebek gelişimi tamamlanana kadar bazı fiziksel ve zihinsel aktiviteleri gerçekleştiriyor olmalıdır. Bir yaşında bazı çocuklar yürümeye başlarken bazı çocuklar da yürüme denemelerine devam eder. Bazı çocuk emekleyerek, bazı çocuk da yürüme çabası içindedir. Yürümeye başlayan bebek sürekli yürümek ister, tek eğlencesi yürümektir. Bu ayda daha uzun süre oturabilir ve uzun süre önündeki oyuncakları ile oynayabilir. Oturduğu yerden ulaşamadığı oyuncağı almak için tüm bedeni ile uzanabilir, elini kolunu oyuncağa uzatabilir, oyuncağı alabilir.

Bir yaşındaki bebek basit komutları anlayabilir, bir kaç kelime söyleyebilir ve kendisi ile konuşan kişiyi anlıyormuş gibi dinleyebilir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

13-14-15 Ay Bebek Gelişimi

Bu ayda bebek itmeli çekmeli oyuncaklardan hoşlanır. Tekerlekli saplı oyuncakları itip çekerek veya küçük bir sandalyeyi iterek farkına varmadan yürür. Bebeğin el becerileri de gelişmiştir. Kalın sayfalı bir kitabın sayfalarını çevirmek, kalem kağıt görünce kağıdı karalamak, nesneleri üst üste koymak, geometrik şekilleri uygun deliklerden atmak, küçük nesneleri dar boğazlı kapların içine atmak, "tak-çek" şeklinde olan kapakları açıp kapatmak, halkaları çubuğa geçirmek bu yaştaki bebeklerin en sevdiği aktivitelerdir. Bir şey başardığında, taklit yaptığında veya bir ses çıkardığında senden onay ve alkış bekler. Başarılarını onayla, kutla ve alkışı ondan esirgeme.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

16-17-18. Aylık Bebek Gelişimi

Yürümekte ustalaşan bebek, eline bir şey alıp yürüyebilir, bir ses duyduğunda başını sese doğru çevirip yürümesine devam edebilir, önündeki merdivene tırmanabilir. İnemese de çıkabilir, her fırsatta alçak bir koltuğa, bir sedire tırmanabilir. Uzun oturmaktan hoşlanmadığı için evin içinde sürekli gezinir, eline geçirdiğini çekip sürükler. Yetişkinlerin yemek yeme, el yüz yıkama ve diş fırçalama gibi aktivitelerini taklit eder. Sokakta ve kitaplarda gördüğü hayvanları tanır, adları söylenince gösterebilir. Yüz kısımları ile beden kısımlarını bilir. Kendi kendine uzun uzun konuşur, bu konuşmada anlamlı sözcük azsa da günlük konuşmayı andıran birçok kelime vardır. Odada bulunan herkesin ona bakmasını onu alkışlamasını ister. Kendi kendini alkışlayabilir. Alkışlamayı devam ettirmek için şirinlikler yapabilir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

19-20-21. Aylık Bebek Gelişimi

Artık koşmaya başlayabilir. Koşmanın yanında elinden tutulduğunda merdiven inip çıkmak da oldukça keyif aldığı bir aktivitedir. Bunları yapabiliyor oluşu artık vücudunun geliştiğini ve bebeğinin de kendine güvendiğini gösterir. Yemek yedirirken bir kaşık da onun eline verirsen kendi kendine yemek yemeyi dener. Boyunun yettiği dolapları, çekmeceleri açabilir ve kapatabilir. Bazı kazaları önlemek için yetişebildiği dolaplara ve çekmecelere oynayabileceği ve onun için tehlikeli olmayan eşyaları koyabilirsin. Bu aylarda bebek müzik dinlemekten zevk alır, müzik eşliğinde tempo tutarak sallanabilir, el çırpabilir. Kitap okunmasından, çevredeki konuşmaları dinlemekten, anlamlı sesler çıkarmaktan hoşlanır. Bu dönemde bazı korkuları olabilir. Korktuğunda yanında olmak, onu sakinleştirmek ve güvende olduğunu hissettirmek önemlidir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

22-23-24. Aylık Bebek Gelişimi

Bu ayda çocuk bedenine eskisinden daha fazla güvenmeye başlar ve çoğu şeyi senden yardım istemeden kendi kendine yapmaya çalışır. Önceden tek bir talimatı yerine getirebilirken, artık peş peşe verilen iki talimatı aklında tutup yerine getirebilir. Söyleneni yapmada her zaman istekli olmayabilir. Yatmak, yemeğe oturmak, meyvesini bitirmek, giyinmek, beslenmek... İstemediğinde "Hayır, Yok" sözcüklerini bir önceki aylardan çok daha sık kullanabilir. Verdiğin komut yapılması gereken bir işi ifade ediyorsa, bunu yerine getirmesi için kararlı davran. Bu dönemde yetişkin denetiminde kısa süre bir çocukla oynayabilir, bir çocuk grubunun içinde durabilir. Bu dönemde bebek geceleri daha sık uyanabilir, ağlayabilir, hatta uyandığında anne-babanın yatağına gitmek isteyebilir. Uyandığında onu sakinleştirmek, güvende hissetmesini sağlamak, tekrar yatağa yatırmak, ihtiyaç duyuyorsa yanında yatmamak şartıyla bir süre yanında durmak, sırtını okşamak, biraz su içirmek faydalıdır.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

24 Aylık Bebek Gelişimi

2 yaş çocuk gelişimi 2 döneme ayrılmaktadır;

2 yaşında olan bebeğiniz için sık sorduğunuz sorulardan biri de 2 yaşındaki bebek neler yapabilir? Aşağıda ay ay bebek gelişimi olarak 2’ye ayırdığımız süreçleri dikkatle inceleyiniz.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

25-30. Aylık Çocuk Gelişimi

Önceki dönemlerde düşe kalka yürüyen çocuk artık etrafına dikkat ederek koşabilir, zıplayabilir ve tek ayak üstünde bir süre durabilir. Bu dönemde anne-baba ile top oynamaktan keyif alır. Verilen talimatları yerine getirmek için çözümler üretir. Kullanmaya başladığı kelime sayısının arttığını gözlemleyebilirsin. Artık iki kelimeden oluşan anlamlı cümleler kurabilir. Annenin/ babanın/ bakıcının söylediği 1-2 kelimeyi veya sayıyı arka arkaya tekrarlayabilir. Arka arkaya söyleyeceğin 2 kelime veya sayıyı tekrar etmesi çocuğun anlık hafıza gelişimine yardımcı olur. En başta yapamasa bile, ara ara denediğinde yapabildiğini göreceksin. İşitsel dikkati iyi ise, çocuk bellediği bir iki kelimeyi hatırlayıp tekrarlayabilir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun


31-36. Aylık Çocuk Gelişimi

Çocuk ayakta durmayı öğrendikten sonra hızlı gelişim gösterir. Dengede durmayı öğrendikten sonra bir yerlerden zıplamak, koşarken aniden durup yön değiştirmek, top oynamak ve tırmanmak gibi aktivitelerden keyif alır. Her gün parkta, bahçede, jimnastik sınıflarında bu aktivitelere yer vermek çocuğun bedenini güçlendirir. Çocuk gün boyu gördüklerini taklit etmeye başlar ve taklit ederek öğrenir. Bu yaş çocuğu için yetişkinle iletişim kurmak, yaşıtla iletişim kurmaktan daha kolaydır. İlk etkileşim aile içinde başlar. Daha sonra arkadaşlar ve başka yetişkinler de bu sürece dahil olur. Bu dönem, yeni yeni akranlarıyla oynamaya başlayabileceği bir dönemdir. Akranlarıyla kuracağı ilişkide, beklemek, ertelemek, sıraya girmek, çatışma çözmek gibi kavramlarla tanışacaktır. Yeni bir ortama girdiğinde adı sorulduğunda anne- babasının arkasına saklanabilir veya kısık sesle cevap verebilir, utangaç davranabilir. Ortama alışması ve güvenmesi için ona zaman tanımak gerekir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

3 Yaş Çocuk Gelişimi

3 yaş çocuk gelişimi 2 döneme ayrılmaktadır

3 yaş çocuğunuzun gelişiminde ona destek olabileceğiniz ve neler yaptığını anlamlandırabileceğiniz bazı ipuçlarını topladık.

3 yaş çocuğa neler öğretilir?

37-42. Aylık Çocuk Gelişimi

Birkaç aydır yürüyen ve etrafta gezen çocuğun mesafe ve yön kavramları yanında hafıza ve kavrama yetenekleri de gelişmiştir. Bu dönemde yön kavramlarını öğrenmeye başlar. Ön-arka gibi basit kavramlarla başlayıp sonrasında alt-üst, iç-dış gibi diğer zıt kavramları öğrenebilir. Elleri, bilek kasları geliştikçe sayfa çevirme, kağıt katlama, kalem tutma becerileri gelişir. Çevresiyle daha fazla etkileşim halinde olduğu için etrafta olup bitenlerin daha çok farkındadır. Ona sorulan soruları algılama ve iletişim becerilerinin artması için soruları cevaplamaya motive edilmesi önemlidir. Bu yaştaki çocuğun temel ihtiyaçlarını kendi kendine karşılaması beklenir. Çocuk da, yetişkinler gibi arkadaş edinir. Belli bir etkinlik için bir araya gelinen bir gruba katılmak daha kolaydır. Diğer çocuklarla bir araya gelebileceği fırsatlar yaratılması sosyalleşmesine yardımcı olur. Çocuk; kabul edilir edilmez yolları deneyimledikçe, hoşuna giden gitmeyen tepkiler aldıkça, çevresindeki büyükleri izledikçe; duygularını ifade etmeyi öğrenir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

43-48. Aylık Çocuk Gelişimi

Çocuklar bu yaşlarda oldukça hızlı koşabilir. Denge gerektiren düz bir hat üzerinde yürüme, salıncakta sallanma, tırmanma, yerde yuvarlanma gibi etkinlikler yapabilirler. Kas becerileri gelişen çocuğunu birlikte bisiklete binmek için motive edebilirsin. Pedal çevirmek ve bisiklet kullanmak el-göz koordinasyonunu geliştirir, kas gücünü arttırır. Bu yaşta çocuk artık kafa, beden, kollar ve bacaklar dışında ağız ve gözleri de çizimlerine katar. Çiş ve kakayı kontrol etmeyi sağlayan kasların gelişimi 18. ayda tamamlanır. Ancak tam bir tuvalet kontrolü üç yaşından önce başarılamayabilir. Bu yaş çocuğu, gündüzleri tuvalet ihtiyacını kontrol etse bile, geceleri hala yardıma ihtiyaç duyabilir. Çocuk, dünya ve insanlar hakkında sorular sormaya başlar. “Neden, nasıl, ne zaman” gibi soruları sıklıkla sorar. Çocuk adım adım öğrenerek daha kolay ilerler. Önce az parçalı yapbozları yapmaya başlar, başarıyı yaşadıkça hevesi artar ve daha fazla parçalıları yapmak ister. Çocuk oyun kurmaya ve arkadaş edinmeye başlayabilir. Yaşıtlarına bilmişlik ve patronluk taslayabilir ve istediklerini yapamayınca mızırdanıp problem çıkarabilir. Aynı zamanda espri anlayışı gelişmeye başlayan çocuk komik durumlara gülebilir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

4 Yaş Çocuk Gelişimi

4 yaş çocuk gelişimi 2 döneme ayrılmaktadır

4 yaşındaki çocuğunuzun hareketleri artık hızla değişmeye başlar ve ay ay gelişim sürecini takip etmekte zorlanabilirsiniz. Ona bu süreçte fiziksel ve zihinsel olarak öğretebileceğiniz birçok durum söz konusudur.

49-54. Aylık Çocuk Gelişimi

Boyu uzayan, kasları güçlenen, dengede durabilen, daha esnek hareketler yapabilen, birden fazla şey yapma becerisi artan bu yaş çocuğunda denge ve koordinasyon desteklenmelidir. Çocuklar oradan oraya koşarken, eğilip doğrulurken denge ve koordinasyon becerileri gelişir. Bu dönemde zaman bildirme kavramı henüz kazanılmamıştır ancak dün-bugün-yarın kavramını bilebilir; önce-şimdi-sonra kavramını bilebilir. Sabah ve akşam kavramlarını bilebilir, olayların oluş sırasını zamana göre anlatabilir. Çocuk, güven duygusu geliştikçe istediklerini ertelemeyi ve beklemeyi öğrenir. Oynanan kurallı oyunlarda çocuğun sıklıkla mızıkçılık ve kuralı değiştirme eğilimi vardır, kazanma ön plandadır. Kaybetmeye tahammülsüz olmakla birlikte grup oyunlarından hoşlanır ancak hala yetişkin denetimine ihtiyacı vardır. Bu yaş çocuğu kendi duygularını başkalarının duygularıyla ilişkilendirmeye başlar.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

55-60. Aylık Çocuk Gelişimi

Farklı yüksekliklerden atlamak, merdivenleri inip çıkmak, düz bir çizgi üzerinde yürümek, bir ayak üzerinde durmak ve zıplamak, bisiklete binmek çocuğun keyif aldığı ve motor gelişimi için yararlı aktivitelerdir. Bu yaş döneminde olaylar arasındaki ilişki kurma, problem çözme, bilginin kullanılması, dünyayı algılaması ve anlamlandırması için önemlidir. Bu dönemde gerçek dünyayla hayal dünyası arasındaki sınırlar netleşirken, daha çok kişi ile iletişim kurdukça; kendi kişiliği, kimliği, yapısı ile ilgili farkındalığı artar. Grup oyunlarında keyifli ve uyumlu birliktelik için empatinin desteklenmesi önemlidir. Beraber olmaktan en keyif aldığı arkadaşının evindeyken, onu kısa sürelerde yalnız bırakmak ebeveynin yanında olmadığında da tek başına keyifli zaman geçirebileceğini gösterir. Kendi davranışlarının; arkadaşlarını nasıl etkilediğini fark etmesini sağlamak, empati kurma becerisini arttırır.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

5 Yaş Çocuk Gelişimi

5 Yaş Çocuk Gelişimi 2 döneme ayrılmaktadır.

5 yaş çocuğun gelişim özellikleri elbette diğer yaşlarından farklı olarak artık birçok aktiviteyi gerçekleştiriyor olacaktır.

61-65. Aylık Çocuk Gelişimi

Bu yaşta çocuk üç tekerlekli bisiklet sürebilir ve vücudu dengeli bir şekilde kontrol etmeyi öğrenir. Çocuğu, kalemini doğru tutması için yönlendirmek; ilkokul çağına geldiğinde doğru yazmasını, yazarken de elinin daha az yorulmasını sağlar. İnce motor kasları gelişmekte olan çocuk; hamura parmak uçlarını kullanarak şekiller verir, plastik çivileri takar ve söker, makasla karmaşık şekilleri keser. Çocuğun evde keyif alacağı, her hafta değişecek olan rutin sorumluluklar vermek çocuğun farklı işleri başarabildiğini görmek, çocuğun kendine olan güvenini ve yapabileceklerine olan inancını artırır. Parmaklarını kullanarak 10a kadar sayabilir, basit toplama çıkarma işlemlerini parmakları veya boncuk gibi nesneler yardımı ile yapabilir. Bu yaşta çocuk kendisi ile ilgili "Doğum tarihi, nerede oturduğu, okulunun adı, en sevdiği kıyafet, yemek" gibi soruların cevaplarını bilir. Bu yaştaki çocuk ben merkezcidir, her şeyi kendine göre değerlendirir. Ancak konuşması oldukça akıcıdır, dilbilgisine uygun yetişkin gibi uzun cümleler kurmaya çalışır. Bu yaşta çocuk duygularını ifade edebilir, başkalarının duygularını anlayabilir, kendisini başkalarının yerine koyabilir. Çocukların kendilerini ifade dili oyundur. Yaşadıklarını oyununda canlandırması için ortam sağlamak, oyunlarını iyi izlemek, oyun aracılığıyla yansıttığı korkularını, endişelerini, beklentilerini, kızgınlıklarını fark etmek önemlidir.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun

66-72. Aylık Çocuk Gelişimi

Bu aylarda çocuk beden gücü ve dengesi sayesinde hızlı yürüyebilen, atlayabilen, koşabilen, zıplayabilen, futbol oynayabilen, ok atabilen, el-göz koordinasyonu sayesinde iki elini bağımsız olarak kullanabilen bir birey haline gelmiştir. Denge tahtasında ileriye-geriye doğru yürür, başlama ve durma komutlarına uyar, tempolu yürür ve koşar, kendi bedeni etrafında döner, atma ve tutma gerektiren etkinliklere katılır, ayak değiştirerek merdiven iner ve çıkar. Hareket etme ihtiyacı yoğundur. Bu yaşta çocuk kendi işini kendi yapmaya ve küçük sorumluluklar almaya hazırdır. Basit ve az kurallı oyunlar oynayabilir. Kurallı oyunlar ile çocuk toplumun içinde kurallara uymanın önemini deneyimler. Bu yaş çocuğunun evcilik gibi temsil oyunlarına ilgisi devam eder. Bu oyunlarla gerçek hayat ortamında çevresindeki farklı kişileri nasıl algıladığını ve bu farklılıklardan nasıl etkilendiğini, daha çok kimin yerinde olmak ya da olmamak istediğini yansıtır. Hangi davranışın, neyin iyi neyin kötü olduğunu öğrenebileceği yaştadır.

Detaylı Gelişim Bilgileri Almak İçin Ücretsiz Üye Olun