Ay Ay Bebek Gelişimi

Anasayfa
Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi

İlk aylarda bebek gelişimi oldukça hızlıdır ve anne-babaların gelişimi desteklemesi için bebeğin her alandaki gelişim basamaklarını biliyor olması gerekir. Bebeğin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminin yanında beslenme, uyku ve sağlık gibi alanlar hakkında da bilgi sahibi olmak hem anne-babanın kendine güvenini destekler hem de bebek bakımını kolaylaştırır.

 

1 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

 

1 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Her bebek belirli reflekslerle dünyaya gelir. Bu reflekslerin en önemli ve en göze çarpanları emme ve kavrama refleksidir. Bebek doğduğu anda hareketlidir yattığı yerde ellerini ve kollarını hareket ettirir ve başını yanlara çevirebilir. Bir ayını dolduran bebek karın üstü yatarken çenesini yerden kaldırabilmeye başlar fakat baş hakimiyetini tam olarak kazanmamıştır. Omurgası henüz gelişmemiş bebeğin ilk aylarda kucakta tutulurken mutlaka başının ve sırtının desteklenmesi gerekir.

1 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu Kaç Olmalı?

Bir aylık erkek bebeğin ortalama kilosu 4500 gram ve boyu 55 santim, kız bebeğin ortalama kilosu 4000 gram ve boyu 55 santimdir.

1 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Bebek dünyaya geldiğinde işitme ve görme duyuları gelişmiştir, tat alabilir ve dokunulmaya hassastır. Bebek 15-20 santim uzaklığındaki nesneleri görebilir, sese duyarlıdır ve başını sesin geldiği yöne doğru çevirebilir. Canlı ve parlak renkli nesneler bebeğin görme duyusunu uyarmak ve geliştirmek için doğru materyallerdir. Dil gelişimi de doğum ile birlikte hatta anne karnında başlar bu nedenle henüz ilk aylarda bebek ile konuşmak, ona gösterilen cisimleri adlandırmak ve ona ismi ile hitap etmek zihinsel gelişime katkı sağladığı kadar dil gelişimi için de faydalıdır.

1 Aylık Bebek Tat ve Koku Gelişimi

Bebeğin tat alma duyusu anne karnında gelişmeye başlar. Bebek anne karnında içinde bulunduğu sıvıyı yutar ve ilk tat alma deneyimlerini yaşar. Bebek doğduğunda tat alma duyusu gelişmiş olur. 1 aylık bir bebek tatları kolaylıkla ayırt edebilir ve tatlı yiyecekler daha fazla hoşuna gider. Anne sütü ve formül mamalar bebeğin tercihine uygun tattadır. Bebeğin koku alma duyusu da tat alma duyusu gibi gelişmiştir. İlk ayda özellikle anne kokusuna oldukça duyarlıdır.

1 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Bu ayda bebek gülümseme başlar. Henüz sosyal olmayan ve bir duygu belirtmeyen bu gülümsemeye gülümseyerek karşılık vermek oldukça önemlidir.

1 Aylık Bebeğin Duygusal Gelişimi

Bu aylarda ağlama bebeğin en önemli iletişim aracıdır. Acıktığında, canı acıdığında, uykusuzken, gazı varken, ani hareket ve ani sesle irkildiğinde ağlar. Bebeğin ağlamasına duyarlı davranmak önemlidir, bebeği rahatlatmak ve ihtiyaçlarına karşılık vermek güven duygusunu geliştirir.

1 Aylık Bebek Annesini Tanıyabilir Mi?

Bebek birinci ayda annesini tanımaya başlar. Annesinin yüzünü, sesini ve kokusunu ayırt edebilir. Annesinin yanına gelmesi onu mutlu eder ve sakinleştirir.

1 Aylık Bebek Neler Yapar?

Bir aylık bir bebek

  ● Karın üstü yatırıldığında kısa bir süre başını kaldırabilir.

  ● Başını sağa sola çevirebilir.

  ● Yakınındaki yüzlere odaklanabilir.

  ● Sırt üstü yatarken kol ve bacaklarını hareket ettirir.

  ● Avucuna konan nesneleri kuvvetlice kavrar.

  ● 15-20 santim yakınını görebilir.

  ● 10-15 santim yakınındaki sese başını çevirebilir.

  ● Sosyal bir gülümseme olmasa da gülümser.

  ● Annenin sesini, kokusunu ve yüzünü tanır.

1 Aylık Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

İlk aylarda bebek beslenmesi anne-babaların en çok kaygılandığı ve hakkında en çok soru sorduğu konulardandır. Bebek nasıl beslenmeli? Anne sütü yeterli mi? Ne sıklıkla beslenmeli? gibi sorular cevaplanmayı bekler.

Yeni doğan bebeğin besin ihtiyacını karşılamak için ilk altı ay yalnızca anne sütü yeterlidir. Anne sütünde bebeğin ihtiyaç duyduğu su, demir, vitamin, yağ ve protein gibi besinler mevcuttur. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, bebeği enfeksiyonlardan korur, steril bir besindir, bebeğin kemik gelişimini destekler ve sindirimi kolaydır.

Bir çok farklı nedenden dolayı bebek anne sütü ile beslenemiyor olabilir. Böyle bir durumda doktor önerisi ile formül mamalarla beslenmesi uygundur. İlk altı ay anne sütü ve formül mama dışında başka bir besine ihtiyaç yoktur.

1 Aylık Bebeğin Beslenme Sıklığı

İlk haftalarda bebeğin her ağladığında emzirilmesi önerilir bunun sebebi mide kapasitesinin çok az olması ve çok çabuk acıkıyor olmasıdır. Bir aylık bir bebeğin mide kapasitesi gelişmiş olacağından artık beslenme sıklığının da azalması gerekir. Bu ayda ortalama olarak iki buçuk saatte bir beslemek uygundur bu da günde yaklaşık 6-10 kez emzirmek demektir. Fakat ağlama sebebinin gaz sancısı, uyku, ani ses veya hareket nedeniyle huzursuzluk gibi şeyler olmadığı durumlarda acıktığı için ağladığı düşünüldüğü her anda beslenmesi önerilmektedir.

1 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebek ilk aylarda zamanının büyük kısmını uyuyarak geçirir. Uyku bebeğin sağlıklı gelişimi için olmazsa olmazdır. Uyku sırasında bebeğin beyin gelişimi ve fiziksel gelişimi gerçekleşir. İlk aylarda bebek karnının doyurulması, bezinin temizlenmesi, sevgi ve keşif gibi ihtiyaçlarının giderilmesi için uyanacak ve günün geri kalan kısmını uyuyarak geçirecektir.

1 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur?

Her bebeğin ihtiyaçları ve mizacı farklıdır bu nedenle uyku düzeni de farklı olacaktır ancak bir bebeğin ilk aylarda ortalama uyku ihtiyacı 11-18 saat aralığındadır. Bebek büyüdükçe iki uyku arasında uyanık geçirdiği süre de artacaktır. İlk 6 ay bebeğin doğal uyku düzenine müdahale etmeye gerek yoktur, bebek ihtiyacı olan düzeni kendisi oluşturmuştur.

1 Aylık Bebek Uykuda Neden Ağlar?

İlk aylarda bebeğin uykusunda ağlaması ve uyanması sık görülen bir durumdur. Bebeğin uykusunda ağlamasının birçok sebebi olabileceği gibi en sık görülen sebebi gaz sancısıdır. Bebeğin yumruklarını sıkması, bacaklarını karnına doğru çekmesi ve yüzünün kızarması gaz sancısı çektiğinin işaretidir. Böyle bir durumda bebeğin uykusuna rahatça devam etmesi için bebeğin sırtını sıvazlayarak gazını çıkarmak en doğru adım olacaktır. Açlık ise uykuda ağlamanın bir diğer önemli nedenidir. İlk aylarda sık sık acıkan bebek uykusunda acıktığında da kendini anlatmak için ağlayacaktır. Bebeğin acıktığı için ağladığını anladığınızda onu besleyip tekrar uykusuna dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Bezin kirlenmiş olması da bir değer nedendir. Kirli bez bebeği rahatsız eder ve bu rahatsızlık hissi de uykunun bölünmesine sebep olur. Bezi temizlenen bebek uykusuna rahatlıkla devam edecektir. Olası bütün sebepler kontrol edilip bebeğin ihtiyaçları karşılanmasına rağmen ağlama devam ediyorsa hastalık ihtimali düşünülmeli ve doktora danışılmalıdır.

1 Aylık Bebek Uykuya Dalamama

Bebeğin uykuya dalamamasının sebebi açlık, gaz sancısı, fazla uyaran ve aşırı tokluk gibi sebepler olabilir. Uykuya dalmakta sürekli zorlanan bebeğin herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı bir doktora danışarak kontrol edilmelidir. Uykuya dalamamasının sebebi midesinde bir rahatsızlık, enfeksiyon gibi hastalıklar olabilir. Herhangi bir sağlık problemi yaşamayan bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırmak için anne-babalar uyku için uygun bir ortam yarattıklarından emin olmalıdır. Uyaranların en aza indirildiği, 21 derece civarında sıcaklıkta bir oda ve loş ışıklı bir ortamda bebek uykuya daha rahat geçecektir. Uykuya geçmeden önce bebekle ilgilenmek, ona sarılmak, sakin bir ses tonuyla onunla konuşmak ve rahatlatan masajlar yapmak da bebeği uykuya hazırlayacaktır.

1 Aylık Bebek Hastalıkları

Yeni doğan bebeğin sağlığı ilk aylarda anne-babaların en büyük kaygısıdır. İlk aylarda bebeklerde sıklıkla görülen sağlık sorunları sarılık, kolik, pamukçuk ve konaktır.

Sarılık doğumu takip eden günlerde ortaya çıkar ve sebebi kandaki bilirubin seviyesinin artmasıdır. Vücut renginde ve gözlerde sarı renk ile kendini gösterir. Çoğu sarılık tedaviye gerek olmadan bir hafta içerisinde geçer ancak doktor kontrolü tedavi gerekip gerekmediğinin saptanması için gereklidir.

Bir aylık bebeklerde sıklıkla görülen bir diğer sağlık sorunu koliktir. Kolik bebeğin ortada görünen bir sebep olmasa da günde üç saat veya daha uzun süre ağlaması durumudur. Koliğin nedeni bebeğin sindirim sisteminin henüz tam olarak gelişmemiş olması nedeniyle yaşadığı ağrılar, gaz sancısı veya gün boyunca maruz kaldığı fazla uyarana maruz kalması olarak düşünülmektedir. Her beslenmeden sonra bebeğin gazını çıkarmak, doğumdan itibaren sıklıkla ten teması kurmak ve bebeği kucaklamak, biberon veya meme emerken hava yutmasını engellemek kolik ile baş etme yöntemlerinden bir kaçıdır.

1 Aylık Bebeklerin Aşı Takvimi

Bir aylık bebeğin sağlığı söz konusu olduğunda aşılarının da mutlaka takip edilmesi gerekir.

Birinci ayda bebeğin olması gereken aşı Hepatit-B aşısıdır.

1 Aylık Bebek için Zeka Geliştirici Oyunlar

Oyun ve bebek aktiviteleri bebeğin zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimini desteklemenin ve bebek eğitiminin en güzel yoludur. Bebek dünyayı ve kendini oyunla keşfeder. Bebeğin ilk oyuncağı kendi vücudu ve etrafındaki insanlardır. Birinci ayda en faydalı bebek etkinlikleri küçük jimnastik egzersizleri yapmak, bebekle konuşmak ve şarkılar söylemektir. Bu şekilde bebekle oyun oynamaya başlanabilir.

Yatağın üstüne asılan dönenceler bu dönemde bebeğin görme becerisini destekler. Kavrama refleksinden yararlanarak bebeğin eline çıngıraklar vermek, küçük parmak kuklaları ile 15-20 santim yakından küçük oyunlar yapmak bebeği hem keyiflendirir hem de bebek gelişimine katkı sağlar.

Psikolog Fatma Hazal SARI tarafından hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

2 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

 

2 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişim

Bebek gelişimi 2. ayda da hızla devam eder. 2. ayda bebeğin kasları biraz daha güçlenmiş olur. Bebek sırt üstü yatarken de karın üstü yatarken de başını sağa sola çevirebilir, yüz üstü yatarken ve kollarının altından tutulup oturur pozisyona getirildiğinde başını bir süre kaldırıp dik tutabilir. Önceki aydaki gibi bebek sırt üstü yatarken kolları ve bacakları hareketlidir bu ay bebek ayaklarını kısa bir süre de olsa yukarıda tutabilir.

2 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi

Bebeğin odaklanma ve bir nesneyi izleme süresi kısa olsa da bu ay görüş alanındaki hareketli ve hareketsiz nesnelere bakabilir ve kısa süre odaklanıp izleyebilir. Sesleri fark eder ve duyduğu seslere doğru başını çevirebilir, değişik tepkiler verebilir.

2 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Dil gelişimi bebek doğduğu andan itibaren hatta anne karnında başlar. Bebek konuşamasa da etrafındakilerin konuşmalarını duyarak konuşmayı ve iletişim kurmayı öğrenmeye başlar. Bu nedenle bebek ile doğumdan itibaren konuşmak çok önemlidir. 2. ayda bebeğin yüzüne bakarak onunla konuşmak, etrafında gördüğü nesneleri isimlendirmek ve onu ismi ile çağırmaya başlamak dil gelişimine katkı sağlar.

2 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

2. ay bebeğin ağlamadan farklı sesler çıkardığı ve farklı ihtiyaçları için farklı şekillerde ağlamaya başladığı aydır. Anne-baba zamanla bu sesler ve ağlamalarla bebeğin ne anlatmak istediğini anlar ve bebeği çok daha hızlı bir şekilde rahatlatmaya başlar. Doğumdan itibaren bebekle göz teması kurmak oldukça önemlidir. Emzirirken, bebekle ilgilenirken, oyun oynarken ve ihtiyaçlarını karşılarken gözlerinin içine bakmak bebeğin sosyal becerileri için ilk ipucudur.

2 Aylık Bebeğin Duygusal Gelişimi

Bebek bu ay da ani ve yüksek seslerden ve hareketlerden irkilir, ağlayabilir. Her ihtiyacını ağlayarak belirtmeye devam eder, ağladığında yakınlarındaki kişi tarafından kucaklanması, sakinleştirilmesi anlaşıldığını hissettirir, güven duygusu verir. Bebeğin duygularını isimlendirmek, ağlama nedenini söylemek bebeğin duyguları tanıması ve kendi duygularını anlamlandırma ve ifade etmeyi öğrenmesi için önemlidir.

2 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

  ● Ağlama dışında değişik sesler çıkarır.

  ● Başını sağa sola çevirebilir.

  ● Karın üstü yatarken başını bir süre dik tutabilir.

  ● Görüş alanındaki nesnelere kısa süre odaklanabilir, onları izleyebilir.

  ● Sese doğru başını çevirebilir.

  ● Göz teması kurabilir.

2 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

2. ayda bebek beslenmesinde bir değişiklik yapmak gerekip gerekmediği ve anne sütünün hala yeterli olup olmadığı anne-babaların aklındaki önemli sorulardan biridir. Bebek 2. ayda da yalnızca anne sütü veya formül mama ile beslenmeye devam etmelidir. Bu ay anne/babalar bebeklerinin daha kısa süre emdiğini fark eder. Bunun nedeni bebeğin daha az emiyor olması değil ağız ve çene kaslarının güçlenmiş, emmeye alışmış olması nedeniyle aynı miktarda sütü daha kısa sürede emiyor olmasıdır, yani endişelenmeye gerek yoktur. Anne sütü veya formül mamanın yeterli olmadığı düşünülüyorsa doktora danışılması gereklidir. 

2 Aylık Bebeğin Beslenme Aralığı

Bu ayda bebeğin önceki ayda olduğu gibi ortalama iki saatte bir beslenmeye ihtiyacı olur. Her iki göğsü de 5er dakika emerek toplam 10 dakika beslenmesi yeterlidir.

2 Aylık Bebeğin Gece Beslenmesi

Bebeğin gece karnını doyurma ihtiyacı bu ay da devam eder. Bebek gece uykusu sırasında gündüz olduğu gibi 2-3 saatte bir uyanacak ve beslenmek isteyecektir. Acıktığında uyanmayan bebeğin yine de belirli aralıklarla uyandırılıp beslenmesi gereklidir. 

2 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

2. ay bebeğin bir uyku düzeninin oluşması için henüz çok erken bir dönemdir. Bebek henüz gece gündüz ayrımı yapamaz ve günün büyük kısmını uyuyarak geçirme ihtiyacı devam eder. Bebeğin günlük uyku ihtiyacı ortalama 15-16 saat kadardır. Uyku ihtiyacı gün içinde uyku ve uyanıklık arasında giderek, parça parça alınır. 

2 Aylık Bebek Uyku Düzeni Tablosu

Bebeğin gün içinde aralıksız 5 saate kadar uyuması ve uyanması ihtiyaçları karşılandıktan sonra tekrar uyanması normaldir. Bu ay bebek gündüzleri daha uzun süre uyanık kalmaya başlar ve gece uyku süreleri az da olsa uzar.

Bebeğinizin Uyku Eğitimiyle İlgili Detaylı Bilgi Almak İçin Bebeklerin Uyku Eğitimi Kategorisini Tıklayabilirsiniz. 

2 Aylık Bebek Kilosu Ne kadar Olmalıdır?

2 aylık erkek bebeğin ortalama kilosu 5400, kız bebeğin ortalama kilosu ise 5000 gramdır ancak her bebeğin kendine özgü bir büyüme hızı ve gelişim seyri vardır. Doktor gözetiminde normal gelişim seyrediyorsa bebeğin ortalamadan düşük veya fazla kiloda olmasından endişe duyulmasına gerek yoktur.

2 Aylık Bebek Aşıları

Bebeğin aşılarını belirlenen zamanda eksiksiz bir şekilde yaptırmak ve düzenli takip etmek bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Bu ay bebeğin olması gereken aşılar önceki aya göre daha fazladır. Aşı takviminde difteri, tetanoz, boğmaca ve hib virüslerine bağışıklık kazandıran tek bir aşı olan karma, verem ve pnömokok aşıları vardır.

2 Aylık Bebek Nasıl Yıkanır?

2 aylık bebek bakımı konularından bir diğeri de nasıl banyo yaptırılacağıdır. Banyo yaptırılırken dikkat edilmesi gereken ilk şey odanın ve suyun sıcaklığıdır. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olarak ayarlanan su ve 23 derece sıcaklığında bir oda bebeğin üşümesini ve daha rahat hissetmesini sağlar. Bebeğin yıkanacağı alanın ona uygun olması da oldukça önemlidir. Bebek küvetleri veya bebeğin boyuna uygun leğenler uygun olacaktır. Bebeği ıslatmaya başından başlamak bebeği tedirgin eder, bu nedenle ilk önce bebeğin vücudunu, bebek suya iyice alıştıktan sonra da başını ıslatmak gereklidir. Banyo süresi çok uzun tutulmamalıdır. Bebeği yıkarken onunla konuşmak, ona şarkılar söylemek, gözüne bakmak ve gülümsemek bebeği rahatlatır ve daha rahat bir banyo süreci geçirilmesine yardımcı olur. 

2 Aylık Bebek Oyuncakları Nelerdir?

Oyuncaklar ve aktiviteler bebek eğitimi için önemli araçlardır. 2. ay bebeğinize oyun minderi/merkezi almak için uygun zamandır. Bebeğin sırt üstü yatarak asılı renkli oyuncakları görmesi görme duyusunu uyarır, hareketleri ile onlara dokunması ve hareket etmelerini sağlaması etki tepkiyi öğretir. Oyun minderleri yanında küçük, kolay tutulabilen pelüş hayvanlar, el ve ayak bileklerine takılabilen ziller veya zilli çoraplar ve ses çıkaran oyuncaklar gelişimi destekleyen doğru seçeneklerdir.

2 Aylık Bebek Oyun Aktiviteleri

Bu ay bebek aktiviteleri de yapılabilir. Bebekle etrafta dolaşırken gördüklerini isimlendirmek ve bebeğin dokunmasını sağlamak, küçük jimnastik hareketleri yaptırmak, bebeği karın üstü yatırarak vücut kaslarını güçlendirmek, bebeğin uyanık olduğu saatlerde şarkı söylemek, gözlerine bakarak konuşmak ve müzik eşliğinde dans etmek faydalı bebek etkinlikleridir.

Psikolog Fatma Hazal SARI tarafından hazırlanmıştır. 

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

3 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

 

3 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi

3. ayda kasları güçlenmeye devam eden bebek az da olsa vücut kontrolü kazanmış olur. Kol altlarından tutulup kaldırıldığında, kucağa alındığında önceki aylara kıyasla daha kontrollü ve daha uzun süre dik durabilir, başını kontrol edebilir, dik tutabilir fakat hala başını desteklemek gerekir. 3. ayda kendi elleri bebeğin ilgisini çekmeye başlar ve ellerini daha sık hareket ettirir, hareket ettirdiği ellerini izlemekten keyif alır. 

3 Aylık Bebeğin Hareketleri

Bu ay bebek dirsek ve kollarından destek alarak başını kaldırabilir ve bir süre tutabilir. Bebeğin başı ve sırtı önceki aylara göre daha dik durur. Bacakları sürekli hareketli olan bebek sırt üstü yatarken ayaklarını karnına doğru çekebilir. Sırt üstü yatarken ellerinden tutulup çekildiğinde oturur pozisyona gelebilir fakat bebeği henüz uzun süre oturtmak sağlıklı değildir. Kol altlarından tutulup ayakları sert bir zemine koyulduğunda kuvvetle basıp, adım atar gibi bacaklarını hareket ettirir.

3 Aylık Bebek Duygusal Gelişimi

Bu ay bebek çevresinde insanlar olmasını tercih eder ve yalnız kaldığında ağlar. Çevresindeki ani ve yüksek seslerden, gürültü ve bağırışlardan önceki aylarda olduğu gibi bu ay da huzursuzluk duyar. Bebek ağladığında, huzursuz olduğunda onunla ilgilenmek ve onu sakinleştirmek, sarılıp öpmek güven duygusunun gelişmesi ve kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenebilmesi için çok önemlidir.

3 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Yakınlarındaki nesneleri yakalayıp kavrayabilen bebeğe bu nesnelerin adını söylemek, ne işe yaradığını anlatmak bebeğin zihinsel gelişimi ve dil gelişimi için oldukça önemlidir. Bu ay bebeğin konuşması ve söylenen her şeyi anlaması için oldukça erken bir ay olsa da dil gelişiminin temelleri atılır. Etraftaki nesnelere çocuğun dokunmasına izin vermek, kokularını ve seslerini ona tanıtmak uygun nesneleri ağzına alarak tanımasına izin vermek çocuğun tüm duygularını uyararak öğrenmeyi güçlendirir. Bu ay bebek günlük hayatta sıklıkla kullanılan biberon ve emzik gibi nesneleri tanımaya başlar. Onları gördüğünde heyecanlanıp hareketlenmesi ve emme refleksinin başlaması bu nesneleri tanıdığının göstergesidir. 3. ayda bebek vücudunu keşfetmeye başlar. Ellerini ve ayaklarını hareket ettirirken izler, ellerini ve parmaklarını ağzına götürür ve emer.

3 Aylık Bebek Göz Gelişimi

15-20 santim uzaklığındaki nesneleri görebilen bebek 3. ayda bu nesneleri izlemeye başlar. Başını çevirmeden gözlerini bir nesneden diğerine çevirebilir, kendisi ile ilgilenen kişiyle göz teması kurmaya başlayabilir. Bu ay bebeğin gözleri ışığa fazla duyarlıdır. Özellikle uyuduğu ortamın ışık oranının azaltılması önemlidir.

3 Aylık Bebek Beslenmesi ve Ek Gıdaya Geçiş

Ek gıdaya geçmek için 3. ay oldukça erken bir dönemdir. Bebeğin ilk 6 ay anne sütü veya formül mamadan başka bir gıdaya ihtiyacı olmaz. Yani 3. ay bebek beslenmesi de önceki aylarda olduğu gibidir, yani anne sütü veya formül mamaya devam etmek gereklidir.

Bu ay bebeğin uyku ve beslenme döngüsü bir düzene girmiş gibidir. Belirli saatlerde uyanır ve beslenir, sonrasında uykuya geçer. 

3 Aylık Bebeğin Beslenme Sıklığı

Emzirme sıklığı her bebeğe göre değişse de 3. ayda 3 saatte bir emzirmek yeterlidir. Anne sütünün yetmediği düşünüldüğü durumlarda bebeğin beslenmesi mutlaka doktora danışarak düzenlenmelidir.

3 Aylık Bebeğin Beslenme Tablosu

Bu ay bebek anne sütü veya formül mama ile devam etmelidir. Bebek beslenme düzenini kendisi belirler. Bebeği uykudan uyanıp, karnı aç için olduğu ağladığı her anda beslemek gerekir. Bebek bu şekilde günde ortalama 5-6 defa beslenmelidir. 

3 Aylık Bebeğin Gece Beslenmesi

3. ayda da bebek gece beslenmeye ihtiyaç duyar fakat bebeğin gerçekten acıkıp acıkmadığını anlamak ve ona göre beslemek de bu ay önem kazanır. Bebek aşağı yukarı aynı saatlerde uyanması ve iştahla emmesi acıktığı için uyandığının işaretidir ama düzensiz aralıklarla uyanıyor ve çok fazla emmiyorsa bebeğin memeyi veya biberonu rahatlama aracı olarak kullandığı ve alışkanlıktan emdiği düşünülebilir. Bu ay da bebeğin sabah olduğu gibi beslenmesi ve ne zaman isterse beslenmesi gerekir.

3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bebek bu ay da önceki aylarda olduğu gibi günün büyük kısmını uyuyarak geçirir. Bebeğin günlük uyku ihtiyacı yaklaşık 14 saattir. Gece uykuları uzamaya başlarken bebeğin gündüzleri uyanık kaldığı süre de artmaya başlar. 3 aylık bir bebeğin uyanık geçirdiği süre 1 buçuk iki saati bulabilir. Bebek gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip olan uyku düzeninin bebeğin ihtiyacı doğrultusunda oluşturulduğundan emin olmak ve bebeği iyi gözlemliyor olmak gerekir.

3 Aylık Bebeklerde Uyku Eğitimi

Uyku eğitimine başlamak için 3. ay oldukça erkendir. Gece-gündüz algısı gelişmemiş, uzun süreli gündüz uykusuna ve gece beslenmesine ihtiyaç duyan bebeğe uyku eğitimi vermeye gerek yoktur. Bebeğin uyku eğitimine başlamak için bir iki ay daha beklemek gerekir. 

3 Aylık Bebek Aşı Takvimi

Önceki aylarda Hepatit B, karma, verem ve pnömokok aşılarını olan bebeğin 3. ayda olması gereken bir aşı yoktur.

3 Aylık Bebek Hastalıkları

Bebek sağlığı hala özenle dikkat edilmesi gereken bir konudur.3. ay için özellikle dikkat edilmesi gereken hastalıklar olmamakla birlikte anne babaların her ay olduğu gibi çocuk hastalıkları, soğuk algınlığı ve enfeksiyon geçirme olasılığına karşı temkinli olmalıdır. 3 aylık bebeğin kilo artışı, boyunun uzaması ve baş çevresinin ölçüsü sağlığı açısından önemli bilgiler veriri. Bu ay erkek bebeğin ortalama kilosu 6 kilogram, boyu 60 santim, baş çevresi ise 40,5 santim; kız bebeğin ortalama kilosu 5,5 kilogram, boyu 59 santim ve baş çevresi ise 39,5 santimdir.

3 Aylık Bebek Aktiviteleri

Bu ay bebek hareketlenmeye başlar, yatarken ayakları ve kolları oldukça hareketli olan bebeğin ayak ve el bileklerine ses çıkaran bezler bağlamak bebeğin hareketlerini artırır ve işitme duyusunu uyarır. Beşiğin kenarlarına oyuncaklar bağlamak da bebeğin hareket etmesini, oyuncakları yakalamak için onlara doğru uzanarak vücudunu kullanmasını teşvik etmek için iyi bir fikirdir. Bebeğe jimnastik yaptırmak da bu ay bedensel gelişimi desteklemek için ideal olan bebek aktiviteleri arasındadır.

3 Aylık Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?

3. ayda da önceki aylarda kullanılan oyun minderi, pelüş hayvanlar ve ses çıkaran oyuncaklar hala bebek için faydalı oyuncaklar arasındadır. Bu ay bu oyuncaklara çıngıraklar, toplar ve bez kitaplar da eklenebilir.

3 Aylık Bebek Zeka Oyunları

Her ay olduğu gibi bu ay da bebekle konuşmak zeka gelişimi için en önemli aktivitelerden biridir. Bebeği yarı oturur pozisyonda yüz yüze bakacak şekilde kucağa almak, ona yaklaşarak, göz teması kurarak ve gülümseyerek konuşmak, şarkılar söylemek ve farklı mimikler ve seslerle oyunlar oynamak ve bu oyun sırasında bebeğin çıkardığı sesleri taklit etmek 3. ayda yapılabilecek yararlı bir aktivitedir. Bu oyun bebeğin dil gelişimini destekler. Görebileceği mesafeden bebeğe farklı renk ve büyüklükte nesneler göstermek ve bunlara dokunmasına izin vermek, bu nesneleri bebeğe tanıtmak bebeğin zihinsel becerilerini geliştiren bir aktivitedir. Bunlar gibi bebek etkinlikleri ve oyunları bebeğin zeka gelişimine katkı sağlar.

Psikolog Fatma Hazal SARI tarafından hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

4 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

4 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Fiziksel gelişim bebek gelişimi nin en rahat gözlemlenebilecek alanıdır. 4 aylık bebeğin hareket kabiliyeti ve beden kontrolü biraz daha artmıştır. Bu ay bebek sırt üstü yatarken sağa sola dönmeye başlar. Baş, omuz ve sırt kasları güçlenen bebek başını daha uzun süreler dik tutabilir. Kollarını açar, göğsünde birleştirir ve hareket halindeki el ve kollarını izlemekten keyif alır. Kol altlarından tutulduğunda ayakları sert bir zemine değdiğinde bebek bir süre dik ve desteksiz durabilir, adımlamaya benzer hareketler yaparak bacaklarını hareket ettirir. Bebek her ne kadar bu pozisyonda durabilse de uzun süre bu şekilde tutmamak gerekir.

4 Aylık Bebeğin Boy Kilo Oranı

Bebeğin boyunun ve kilosunun ortalama olarak ne kadar olması gerektiğinin bilinmesi bebeğin fiziksel gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini takip edebilmeyi kolaylaştırır. 4 aylık bir kız bebeğin kilosu ortalama 6 kilogram ve boyu ortalama 61 santimdir. 4 aylık erkek bebeğin kilosu ise ortalama 6,5 kilogram ve boyu da ortalama 63 santimdir.

4 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Bebek bu ayda hareket halindeki nesne ve insanları uzun süre izleyebilir ve takip edebilir. Etrafındaki sesler hala ilgi çekicidir. Sesin geldiği yöne doğru başını çevirir ve kaynağını arar. Algılayabildiği görüntü ve sesler artmıştır bu nedenle daha fazla şey öğrenmeye başlar. Anne-babanın ve sevdiği kişilerin oyunlarına az da olsa karşılık vermeye başlar. Doğumdan itibaren bebekle konuşmak, etrafındakileri ona anlatmak ve tanıtmak ve göz teması kurmak zeka gelişimi için oldukça önemlidir.

4 Aylık Bebeğin Duygusal Gelişimi

Bebek bu ay da ihtiyaçlarını ifade etmek için ağlar. Acıktığında, uykusu geldiğinde ve sıkıldığında ağlayacaktır. Sevdiği birinin yanına gelmesi bebeği sustururken, yalnız kalmaktan hoşlanmayan bebek oyun oynadığı, iletişim kurduğu kişiler yanından gidince ağlamaya başlayabilir, huysuzlaşır.

4 Aylık Bebeğin Psikolojik Gelişimi

Bebeğin psikolojik gelişimi, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim gibi birçok alanı kapsar. 4 aylık bebek dünya ve kendisi ile ilgili anlayışını şekillendirmeye başlamıştır. 4. ayda bebek hoşuna giden bir şey olduğunda gülümsemeye başlar ve şefkat gösterildiğinde karşılık verir, onunla konuşulduğunda veya etrafında duyduğu seslere cıvıltı ve babıldamalarla karşılık vermeye başlar, kendi kendine sakinleşebilmek için yöntemler geliştirir. Bebeğin bilişsel gelişimi de devam eder; 4. ayda bebek yavaş yavaş günlük rutinleri öğrenmeye başlar ve bezinin değiştirileceğini anlayıp pozisyonunu ona göre ayarlamak ve anne onu emzirmek için kucağına aldığında henüz memeyi görmeden sakinleşmek gibi. Hoşuna giden sonuçları olan hareketleri tekrar tekrar yapar. Bebek bu ay rahatlıkla göz teması kurabilmeye başlar. Bebekle göz teması kurmak sosyal becerilerin temelini oluşturur. Bebeğin psikolojik gelişiminin sağlıklı devam edebilmesi, dünya ve kendisi ile ilgili algısının olumlu yönde şekillenebilmesi için anne-babanın ilk aylarda ve 4. ayda yapması gereken en önemli şey bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermektir. Bu şekilde bebek güvende hissedecek, psikolojik gelişimi sağlıklı devam edecektir. 

4 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Anne sütü veya formül mama hala bebeğin tek besin kaynağı. 6. aya kadar bebeğin anne sütünden başka bir besine ihtiyacı yoktur. 4. ayda da eğer annenin sütü yeterliyse yalnızca anne sütü, anne emziremiyor veya sütü yeterli gelmiyorsa da formül mama ile beslenmesi yeterlidir.

4 Aylık Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

4. ay ek gıdaya geçmek için erken bir zamandır. Bunun sebebi bebeğin sindirim sisteminin katı gıda ve anne sütü/formül mama dışındaki besinleri sağlıklı bir şekilde işlemek için tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bebeğin sindirim sistemi 6. aydan sonra ek besinlere hazır olacaktır. Uzmanlar ilk altı ay ek besine başlanmasını önermemekle birlikte istisna durumlarda bebeklere 4. ayda meyve suları, ev yoğurdu (inek sütü kullanılmamış), iyice öğütülmüş pirinç ve yulaf gibi gıdaların karıştırılmadan ve çok küçük porsiyonlar şeklinde bebeğe verilebileceğini belirtir.

4 Aylık Bebeğin Beslenme Aralığı

Önceki ayda 3 saatte bir beslenmesi gereken bebeğin beslenme aralıkları bu ayda artmaya başlar. Bebeğin günde 4-5 kez emzirilmesi veya beslenmesi yeterlidir. Bebek sağlıklı bir şekilde kilo almıyor, büyümesi devam etmiyorsa beslenmesinin yetersiz olduğu düşünülebilir ve mutlaka doktora danışarak ek besine geçilmelidir.

Anne Sütü Alamayan 4 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebek birçok farklı sebepten ötürü anne sütü ile beslenemiyor olabilir. Bebek beslenmesi ile ilgili en çok endişe duyulan durum da bebeğin anne sütü alamadığı durumdur. Ancak böyle bir durumda bebeğin formül mama ile beslenmesi uygundur. Formül mamalar yapısı anne sütüne çok yakın olarak hazırlanmış besinlerdir. Formül mamalar da bebeğin yaşına uygun olarak seçilmelidir. 4 aylık bir bebeğin, 4 aylık bebekler için hazırlanmış mamalar ile beslenmesi, gerekli besinleri alabilmesi için önemlidir. Anne sütü ile beslenemeyen bebeğin beslenme rutinini ve gıdalarını düzenlemek için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktora danıştıktan sonra 4 aylık bebeğe formül mama yanında sebze çorbaları, meyve suyu ve yoğurt verilebilir.

4 Aylık Bebeğin Gece Beslenmesi

Bebek 4. ayda da hala geceleri beslenmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu ay bebeğin gece yalnızca 2-3 kere beslenmesi yeterli olacaktır. Bebeğin beslenmek için uyandırılmasına gerek olmamakla birlikte bebek uyandığında beslenmelidir.

4 Aylık Bebekte Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bir uyku düzeni oturtmak için 4. ay erken bir dönemdir. Bebeğin önceki aylara oranla daha kısa olsa da hala sabah uykusuna ve gece beslenmeye ihtiyacı vardır ve gece-gündüz algısı gelişmemiştir. Bu durum bir uyku düzeninin oluşturulmasını zorlaştırır. 4 aylık bebeğin gündüz uykuları kısalır, gece uykuları uzar. Geceleri ortalama 9-10 saat uyuyan bebek, gündüzleri toplamda 3 - 3,5 saat uyur.

4 Aylık Bebeklerde Diş Çıkarma

Bu ay bebeğin diş çıkarması için erken bir dönemdir. Bebekler diş çıkarmaya genellikle 6. ay civarında başlar. Ancak bazı bebekler diş çıkarmaya 3. ve 4. gibi bir dönemde çok daha erken başlayabilir. Diş çıkarma sürecinde bebeğin çiğneme ihtiyacı olması ve daha çok salyasının olması normaldir. Bebeğe dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklar ve koparıp yutamayacağı kereviz gibi sebzeler vermek onu rahatlatacaktır. Diş çıkarma sürecinde bebek önceki dönemlere kıyasla daha huysuz olabilir. Huzursuzluğu ve ağlaması fazla olan bebekleri için doktora başvurarak diş rahatlatıcı jellerden alınabilir.

4 Aylık Bebek Aşı Takvimi

Bebek sağlığı için aşıların düzenli olarak takip edilmesi ve her aşının atlanmadan yaptırılması gerekir. Bu ay bebeğin 2. ayda yapılan Beşli karma ve pnömokok aşılarının ikinci dozunu olması gerekir.

4 Aylık Bebek Gripten Korunma Yöntemleri

Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar özellikle sonbahar ve kış aylarında yaygın olarak görülmekte. Bu dönemlerde bebeği gripten korumada en etkili şeylerden biri anne sütü. Anne sütü içeriğinde doğal olarak barındırdığı bağışıklığı güçlendiren maddelerle bebeği hastalıklardan korur. Bunun dışında bebeği gripten korumak için evin temizliğine özen göstermek, bebekle ilgilenen kişilerin ellerini sık sık yıkamasını sağlamak, grip mevsimlerinde bebeği kapalı alanlarda uzun süre için tutmamaya çalışmak, grip olan kişilerin bebeğe temasını engellemek, bebeği severken çok fazla öpmemek ve diğer kişilerin de öpmemesini rica etmek bebeği gripten korumak için yapabilecekleriniz arasında.

4 Aylık Bebeğin Oyuncakları Nasıl Olmalı?

Önceki aylarda kullanılan oyuncakların yanında bu ay d arasına sesli kitaplar, farklı ve parlak renklerde yumuşak bloklar ve parmak kuklaları eklenebilir.

4 Aylık Bebek Aktiviteleri

Bu ay bebek etrafındaki nesnelere daha uzun süre odaklanabilir ve hareket halinde olan nesneleri takip edebilir. Ona farklı nesneler göstermek ve isimlendirmek önemlidir. Ayrıca etrafındaki nesneleri ağzına götürerek tanımaya başlayan bebekle farklı nesneleri tanıtan oyunlar oynamak oldukça faydalı bebek aktiviteleridir. Bebeğin ağzına götürmesinde sakınca olmayan nesneleri bebeğe göstermek ve isimlendirmek bebeğin bilgi dağarcığını geliştirir. Bebeği oyun halısına sırt üstü yatırarak biraz uzağına sevdiği bir oyuncağı, renkli ve dikkat bir nesneyi koymak ve bebeğin nesneye uzanmasını beklemek de bebeğin beden kaslarını güçlendirecek bir aktivitedir.

4 Aylık Bebek Zeka Geliştirici Oyunlar

Bebekle konuşmak en önemli zeka egzersizlerinden biridir. Doğumdan itibaren bebekle konuşmak ve ona etrafındakileri anlatmak, isimlendirmek, ağladığında duygusunu ve ihtiyacını dile getirmek bebeğin zeka gelişimi ve bebek eğitimi için çok önemlidir. Seslere olan ilgisi artan bebeğe farkı sesler dinletmek, çeşitli hayvan sesleri çıkartarak ona isimlerini söylemek bebeğin ileride öğrenmesi için alt yapı hazırlayan bir bebek oyunudur. Çıngırak, ses çıkaran dönence ve oyuncaklara önce anne-babanın dokunması ve çıkan sesten hoşlanan bebeğin tekrar aynı sesi yaratmak için çıngırağa dokunmasını beklemek bebeğin neden sonuç ilişkisini öğrendiği ve keyif aldığı bir oyundur.

Psikolog Fatma Hazal SARI tarafından hazırlanmıştır. 

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

5 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

 

5-aylik-bebek5 Aylık Bebek Boy ve Kilosu

Bebeklerin ilk 2 yılında boyları ve kiloları birbirlerinden çok farklı olabilir. Bu nedenle kesin bir boy ve kilo söylemek oldukça zordur ancak genel olarak yorumlanabilir. Kız bebeklerin ortalama boyu 64 cm dolaylarındayken, kiloları ortalama olarak 6900 gr civarlarındadır. Erkek bebeklerin boyu 65 cm dolaylarındayken, kiloları 7500 gr civarlarındadır. Bebeklerin boy ve kilo gelişimleri üzerinde beslenme şekilleri gibi birçok faktörün etkisi büyüktür.

5 Aylık Bebek Beslenmesi

Önceki aylardan daha az sıklıkta beslenme ihtiyacı hisseden 5 aylık bebeklerin, bu dönemde de sadece anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Günde 4 veya 5 kere beslenme ihtiyacı duyabilir. Anne sütünün dışında bebeğin ihtiyacı olan herhangi bir besin yoktur. Anneler, sütünün yeterli olmadığını düşündüklerinde doktorlarından destek almalıdır. 5 aylık olan fakat anne sütüyle beslenemeyen bebekler için aileler, doktorlarının yardımıyla hangi formül mamaların kullanılması gerektiğini öğrenmelidir. Bebeklerin 6. aydan itibaren ek gıdaya geçmeleri söz konusu olduğundan 5. ayda bebeklerinin ek gıdaya hazır olma durumlarının kontrol etmesi önerilir.

5 Aylık Bebek Oyuncakları

Bebeklerin ayna karşısında vakit geçirmesi, kendi benlik farkındalığını arttırması için faydalı bir oyundur. Pelüş oyuncaklarla ve aktivite oyuncaklarıyla oynayabilir. Müzikli, renkli veya çıngıraklı oyuncaklar birkaç duyuya hitap ettiği için hoşuna gidebilir. Yavaş yavaş diş çıkarma dönemlerine gelen bebekler için diş çıkarma halkaları rahatlamalarını sağlayabilir. Yutabileceği kadar küçüklükte olmayan fakat minik olan küplerle oynayabilir.

5 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Yaklaşık olarak bu dönemde agulamaya başlayan bebekler, gerçeğe yakın kelimeler çıkartabilir. 5 aylık olan bebekler ba-ba veya da-da gibi ünlü ve ünsüz harflerin olduğu basit heceleri bir araya getirebilir fakat bu kelimeleri hitap etmek için henüz kullanamaz. Kelimelerin tam olarak ne anlama geldiğini bilmemesine rağmen yavaş yavaş duyduğu sesleri anlamlandırmaya başlar. Adı söylendiğinde, evet ya da hayır gibi kelimeler kullanıldığında kafasını sesin geldiği yöne doğru çevirir. Heyecanlandığı zamanlarda babıldamaya veya agulamaya başlar. 

5 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Bebekler bu ayda yastık gibi eşyalarla desteklendiğinde bir süre oturabilir. Herhangi bir destek sağlanmadığında ise kısa bir süreliğine desteksiz oturma pozisyonunda kalabilir. Oturma pozisyonundayken başlarını daha uzun süre dik tutabilir. Sırt üstü yatırıldığında bir taraftan diğerine dönebilir. Bu nedenle yalnızken düşebilecekleri yerlerde bırakmak tehlikedir. Yüz üstü yerde yatarken kollarından destek aldığında gövdesini ve kafasını hafifçe yerden kaldırmaya başlayabilir. İki eliyle biberon gibi nesneleri daha sıkı bir şekilde tutabilir. Elleriyle kavradığı nesneleri kendisine doğru çekebilir ve yukarı kaldırabilir. Bazıları ise nesneleri bir elinden diğer eline geçirebilir.

5 Aylık Bebeğin Nörolojik Gelişimi

Kendisine daha tanıdık olan annesi veya babası gibi kişilerin onaylayıcı veya pozitif cümlelerindeki tonlamaları anlayabilir ve karşılığında gülümseyebilir. Kendi ismini tanır ve duyduğunda sesin geldiği yöne doğru kafasını çevirebilir. Hareketlerin arasındaki bağlantıları kurma becerisine sahiptir. Ses kalıpları ve hareket kalıpları arasındaki ilişkiyi kurabilir. Görme yetenekleri tamamlanmamış olmasına rağmen gelişmeye devam etmektedir. Küçük nesnelere dikkat edebilir, yere düşen eşyaları gözleriyle takip edebilir, konuşanın ve ona yaklaşanın yüzüne bakabilir. Aynı rengin farklı tonlarını anlamalarına rağmen hala sarı, kırmızı ve mavi gibi ana renkleri diğerlerine tercih eder. Aynada kendisini, annesini veya babasını görünce fark edip görüntüye bakabilir.

5 Aylık Bebeğin Psikolojik Gelişimi

Annesini, babasını ve kendisine bakım veren kişiyi gördüğünde onları fark ettiğini yüz ifadelerinden anlamak mümkündür. Bu kişilere gülümsediği ve onlardan da verdiği tepkiye karşılık beklediği söylenebilir. Annelerin ve babaların, bebeklerinin duygularını yüz ifadelerinden ve hareketlerinden anladıklarında bunu ona söylemeleri farkındalığını arttırmasına yardımcı olabilir. Göz teması kurarak ve şefkatli bir şekilde dokunarak söylendiğinde aradaki bağın da güçlenmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte ileriki dönemlerde duygularını daha kolay fark etmesini ve anlamasını sağlayabilir. Bu dönemde nesneler tanıtılmaya başlandığında kelimeler ve nesneler arasındaki ilişkiyi kurması kolaylaşabilir.

5 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Bakım veren kişiyi, annesini ve babasını görünce tanır ve heyecanlanır. Tanıdığı kişilerin şefkatli dokunuşlarından hoşlanır. Üzüldüğünde veya ağladığında annesi ve babası tarafından kucağa alınıp şefkat gösterilince sakinleşir. Tanımadığı kişileri görünce kaygılanır, tedirgin olur ve bunu belli eder. Yanında kendisini güvende hissettiği kişilerle ce-e oyunlarını oynamaktan keyif alır.

Psikolog Ayşe Sena AYHAN tarafından hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

6 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

6-aylik-bebek6 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi

Bu ay bebek kucağa oturtulduğunda başını ve sırtını dik tutabilir. Bu becerisi bebeğin sinir sisteminin sağlıklı geliştiğini gösteren bir ipucudur. Başını ve sırtını dik tutabilen bebek artık mama sandalyesine oturarak yemek yiyebilir. 6 aylık bebek sırt üstü yatırıldığında kendi kendine dönmeye başlar ve uzağındaki oyuncağa erişebilmek için sürünmeye çalışır. Bu emekleme denemelerinin başlangıcıdır. El becerileri de bu ay iyice gelişmiş olan bebek artık biberonu iki eliyle kavrayıp sütünü kendi içebilir. 6 aylık bebeğin boy ve kilosu da fiziksel gelişiminin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini takip etmek için önemli alanlardır. 6 aylık bir kız bebeğin kilosu ortalama 7 kilogram, boyu ise ortalama 64 santimdir. 6 aylık bir erkek bebeğin kilosu ortalama 7,5 kilogram, boyu ise 67 santimdir.

6 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Bebek bu ay da önceki aylarda olduğu gibi seslere duyarlıdır. Sesin geldiği yöne doğru döner, kendisi ile konuşan kişiyi ilgiyle seyreder. 6. ayda babıldama başlar, “ba-ba, ma-ma” gibi iki heceli sesler çıkarır. Bebeğin çıkardığı bu seslere karşılık vermek, taklit etmek bebeğin dil gelişimini destekler. Bebek her hafta yeni yeni sesler çıkarabilir. Artık çıkardığı seslerle kendini daha iyi anlatmaya başlar. Mutluluğunu veya memnuniyetsizliğini sesler ile anlatabilir.

6 Aylık Bebeğin Nörolojik Gelişimi

Bebeğin nörolojik gelişimi anne karnında başlar fakat doğumla birlikte daha fazla uyaranla karşılaşmasıyla birlikte hızlanır. Nörolojik gelişim bebeğin deneyimlerine bağlıdır, bebek doğru zamanda doğru uyaranlarla karşılaştığında beyin gelişimi de sağlıklı bir şekilde devam eder. Nörolojik gelişme bebeğin ince motor, kaba motor ve dil gelişimini, ayrıca sosyal becerilerini doğrudan etkiler. Bebeğin nörolojik gelişiminin sağlıklı ve normal bir şekilde devam edip etmediği bu alanlardaki gelişimi ile takip edilebilir. 6. ay bebeğin nörolojik gelişiminin hızlandığı bir dönemdir. Kavrama, dik oturma ve farklı sesler çıkarabilme gibi birçok gelişme bu aylarda gerçekleşir. 6 aylık bir bebek dik oturabilir, biberonunu iki eliyle tutabilir, bir nesneyi bir elinden diğerine geçirebilir, ailesini ayırt edebilir.

6 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

Bu ay bebek yabancıları ve tanıdıklarını ayırt etmeye başlar. Tanıdık yüzler gördüğünde heyecanlanır ve mutlu olur, tanıdık kişilerin yanında olmayı tercih eder. 6 aylık bir bebek yabancıların arasında huzursuz olur ve böyle bir ortamda anne-babasına daha fazla sokulabilir. Kendisi ile konuşan, oynayan, ona bakan kişi ile göz teması kurar. Bebeği huzursuz oluyor diye yabancılarla karşılaştırmaktan kaçınmak yerine farklı ortamlara sokmak sosyal gelişimi için oldukça önemlidir.

6 Aylık Bebek Psikolojik Gelişimi

Bebeğin psikolojik gelişimi, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim gibi birçok alanı kapsar. Bebek bu ay duygularını önceki aylara göre daha iyi göstermeye başlar. Sevdiği ve sevmediği şeylere verdiği tepkiler netleşir ve anne-baba tarafından anlaşılır. Bebek duygularını çıkardığı seslerle de anlatmaya başlar. Bu ay bebek etrafındakilerden daha fazla ilgi beklemeye başlayabilir. Bu ilgiyi aldığında mutlu olur, alamadığında hoşnutsuzluğunu gösterir. Bebeğin çıkardığı seslerden duygusu anlaşıldığında mutlaka dile getirilmesi bebeğe duyurulması gerekir. Bebek bu şekilde duyguları ve onları ifade edebilmeyi öğrenir.

6. ayda bebek etrafındaki insanların etkinliklerine katılmak ister, insanlarla iletişim kurma hevesi ve ihtiyacı artar. Anne-babasından ve bakım verenlerinden ayrı kalmak istemez. Bu kişiler yanından ayrıldığında ağlamaya başlayabilir. 

6 Aylık Bebek Gelişim Geriliği

Her bebek gelişimi boyunca belirli dönemlerde belirli becerileri kazanır. Bu beceriler motor beceriler, dil gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi alanlardadır. Bebeğin neler yapıp yapamadığı, oyunları, hareketleri ve iletişim becerileri gelişiminin sağlıkla ilerleyip ilerlemediğinin ipuçlarını verir. Her bebeğin gelişiminin farklı ilerlediği, her gelişim basamağının birebir aynı zamanlarda tamamlanmayacağı akılda tutulmalıdır fakat belirli gelişim basamaklarının kazanılıp kazanılmadığı bebeğin gelişimi için bir uzmana başvurmaya ihtiyaç olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gereken noktadır.

6 aylık bir bebeğin gelişim alanlarında kazanması gereken beceriler aşağıda verilmiştir. Her çocuğun bu alanlardaki bütün becerileri kazanmış olması gerekmez fakat bebek bu becerilerin çoğunu henüz kazanmamışsa bir uzmana danışmak gereklidir.

Sosyal-Duygusal Gelişim

● Tanıdık kişiler ve yabancıları ayırt edebilir, yakınlarını tanır.

● Oyun oynamayı sever

● Güler

● Göz kontağı kurabilir

● Duygularını göstermeye başlar ve diğer insanların duygularına tepki verir.

Dil Gelişimi

● Duyduğu seslere kendisi ses çıkararak karşılık verir.

● “ba-ba, da-da” gibi sesler çıkarır.

● Biri onunla konuştuğunda sırasını bekler ve dinler, o kişi susunca sesler çıkarır.

● Adına tepki verir.

Bilişsel Gelişim

● Etrafındaki eşyalara ve kişilere bakar

● Eşyaları ağzına götürerek keşfeder.

● “Banyo saati, mama saati” gibi rutinleri öğrenir anne baba söylediğinde anlar ve heyecanlanır.

● Etrafına ilgisi artar, uzakta ilgisini çeken nesnelere uzanmaya çalışır.

Fiziksel Gelişim

● Yatarken iki yöne de yuvarlanabilir, dönebilir.

● Desteksiz oturabilir, başını ve sırtını dik tutabilir.

● Nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir.

● Biberonunu iki eliyle kavrayıp sütünü içebilir.

6 Aylık Bebek Beslenmesi

6. ay bebeğin ek gıdaya başlayabildiği aydır. Önceki aylarda yalnızca anne sütüyle beslenen bebek bu ay anne sütü yanında ek gıdaları almaya başlayabilir. Ancak anne sütüne devam edilmesi gerektiği unutulmamalıdır, anne sütü hala bebeğin temel besin kaynağıdır.

Ek gıdaya geçmeden önce bebeğin buna hazır olup olmadığı iyi gözlemlenmelidir. Bebek dik durabiliyorsa, dil itme refleksi azalmış, çiğneme ve yutma refleksi güçlenmişse ek gıdaya başlanabilir. Bu ipuçlarının dışında bebeğin anne sütü veya mama dışındaki yemeklere ilgi duyması, anne-babanın yediklerine uzanmaya çalışması da bebeğin hazır olduğuna dair işaretlerdir.

Alerji ihtimali ek gıdaya geçerken en dikkatli olunması gereken konulardan biridir. Alerji ihtimali nedeniyle besinlerin bebeğe azar azar ve tek tek verilmesi gerekir. Her gün tek bir tane yeni besin tanıtılması bebeğin neye alerjisi olduğunu bulmak ve çabuk müdahale etmek için faydalı bir yöntemdir.

Ek gıdaya önce sıvı besinlerle başlamak daha sonra katı besinlerle devam etmek yararlıdır. 12. aya kadar bebeğe verilen gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Bunun nedeni bebeğin sindirim sisteminin henüz tam gelişmemiş olması ve bazı gıdaların alerji yapma ihtimalinin oldukça yüksek olmasıdır. Bu nedenle bir yaşına kadar bebeğe inek sütü, bal, şarküteri ürünleri, patlıcan, bakla, tuz, şeker, kivi ve çilek kesinlikle verilmemelidir. 6. ayda bebeğe ek gıdalar vermeye meyve suları, sebze-meyve püreleri, muhallebi ve yoğurt ile başlanabilir. 

6 Aylık Bebek Gelişim Kartları

Bebeğin zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal alanlardaki gelişimi çevresinden aldığı uyaranlara oldukça bağlantılıdır. Bebek doğduğu andan itibaren öğrenmeye başlar. İlk 6 ay bebeğin bu alanlardaki gelişimi için çok önemlidir. Bebek her alanda hızla gelişir ve bu gelişimin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için doğru kaynaklara ve uyaranlara ihtiyaç duyar. Anne-babanın bebeğine doğru desteği vermesinin en etkili yolu oyundur. Gelişim kartları da bebeğin çeşitli alanlardaki gelişimi için ihtiyaç duyduğu uyaranları ve desteği sunmak için faydalı kaynaklardır. Kelime bilgisi, doğa, şekiller ve çevresinde gördüğü nesnelerin tanıtılması gibi birçok farklı alanda olan gelişim kartları aynı zamanda çocuğun sosyal becerilerini de geliştirir. Gelişim kartları doğru ve eğlenceli bir şekilde sunulduğunda bebeğin dil, konuşma, sosyal beceri, el-göz koordinasyonu ve duygusal beceri gibi alanlardaki gelişimini hızlandırır. 

6 Aylık Bebek Oyuncakları

Oyuncaklar bebeğin gelişimine destek olmakta en temel materyallerdir. Bebeğin gelişim dönemine uygun oyuncaklar, bebeğin bilişsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimini kuvvetlendirir. Bu dönemde önceki aylarda kullanılan oyuncaklara küpler ve üst üste dizilen oyuncaklar, tek eliyle tutup emekleyerek hareket ettirebileceği arabalar, tekerlekli oyuncaklar, ses çıkararak ve müzik çalarak hareket eden oyuncaklar ve şekilleri doğru deliklere atma oyunları eğlenebilir.

Psikolog Fatma Hazal SARI tarafından hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

7 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

7-aylik-bebek7 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Sırt üstü yatarken kafalarını ve omuzlarını kaldırıp etrafa bakmaya çalışabilir duruma gelirler. Oyuncaklara uzanıp onları kavrayabilecek ve onları bir elinden diğerine geçirebilecek kavrama gücünü geliştirmişlerdir. Vücutları yardımsız oturabilecek ve yuvarlanabilecek güce erişmiştir.

7 Aylık Bebek Gelişimi Hareketleri

● Karın üstü yatarken sırt üstü dönebilir, sırt üstü yatarken karın üstüne dönebilir.

● Objelere tek eliyle uzanıp alabilir.

● Bir elinden diğer eline objeleri geçirebilir.

● İlk önce kendi ellerinden destek alarak oturur, daha sonra ellerini kullanmadan oturmayı başarır.

7 Aylık Bebeğin Motor Gelişimi

7 aylık bebekler etrafta dolanmayı öğrenmeye başlarlar; Bazı bebekler etrafta dolanmak için sürünebilir, yuvarlanabilir veya emekleyebilir, bazıları da bu hareketlerin hepsini kullanır. Bu hareketleri teşvik etmek için, bebeğinizin oyuncağını bebeğin hareket edip ulaşabileceği yakın bir mesafeye koyabilirsiniz. 7 aylık bebek artık sırt üstü ve karın üstü yuvarlanabildiği için, bebeğiniz özellikle alt değiştirme masası gibi yüksek yerlerde yatarken gözünüz üstünde olmalı. 7 aylık bebek artık yardımsız şekilde oturup oyuncaklara da kendisi erişebildiğinden, oyun zamanı artık çok daha bağımsız bir hal alır. Bardağı elinde tutabilir ve o bardaktan içebilir, aynı zamanda kaşığı kendi tutarak yemek yiyebilir, objelere tek elle uzanıp objeleri bir elinden diğerine geçirebilir.

7 Aylık Bebeğin Boyu ve Kilosu Nasıl Olmalıdır?

7 aylık kız bebek kilosu ortalama olarak 7,7 kg’dır, ortalama boy ise 67,3 cm’dir. 7 aylık erkek bebek kilosu ortalama olarak 8,4 kg’dır, ortalama boy ise 68,5 cm’dir.

7 Aylık Bebeğin Zihinsel Gelişimi

Daha önceki aylar yalnızca acıktığında veya rahatsız olduğunda ağlarken, şimdi birçok farklı neden için ağlayabilir: Başka bir oyuncak istediği için, sıkıldığı için veya yabancı birinin kucağında durmak istemediği için ağlayabilir. Sonuç olarak, artık bebeğinizin neyi isteyip istemediğini daha kolay anlayabileceksiniz. 7 aylık bebek, kısmen şekilde saklanmış objeleri bulabilir. Sizin ve eşiniz arasındaki farkı anladığı gibi yabancıları da sizden ayırabilir. Bu dönemde artık tüm renkleri ayırt edebilir ve uzak mesafeleri görme becerisi daha gelişmiştir.

7 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

7 aylık bebekler dilin anlamını çözmeye başlarlar, Örneğin, “hayır” kelimesinin hayır olduğunu anlarlar ama her bebek bu “hayır” kelimesine uymaz. Bebeğinizin adını söylediğinizde, en azından başını döndürüp size bakar. Keyifli olduğunu veya rahatsız olduğunu belirtmek için sesler çıkarır ve ünsüz harf zincirlerini mırıldanabilir (da-da-da gibi).

Bebeğinizle konuşmak, ona kitap okumak ve çıkardığı seslere cevap vermek dil gelişimini olumlu etkileyecektir. Siz onunla konuştukça o da kelimelerin anlamlarını daha iyi sökmeye başlayacaktır. Yabancı bir dil biliyorsanız, ana diliniz ile birlikte bu yabancı dili de onunla konuşabilirsiniz.

7 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

7 aylık bebekler azar azar dili çözmeye başlayıp dile tepki vermeye başladıkları gibi sözsüz iletişim becerileri de hız kazanır. Artık büyük gülümsemeler ve surat asmalar gibi değişik yüz ifadeleri yapabilirler, aynı zamanda sizin ses tonunuzdan duygularınızı anlarlar ve yüz ifadelerinizden de duygu çıkarımı yapabilirler. Birçok farklı ses çıkararak sizinle iletişim kurmaya çalışır ve kahkaha atarlar.

7 Aylık Bebeğin Psikolojik Gelişimi

Bu dönemde, bebeğiniz size ve/veya başka bakım verenlere güçlü bağlılık gösterebilir. Yeni yüzlere karşı biraz korku duyabilirler, bu durum “ayrılma korkusu” ve “yabancı korkusu” olarak kendini gösterebilir, bunlar 7 aylık bebeğin gelişimi açısından normal şeylerdir.

7 Aylık Bebek - Gelişim Oyuncakları ve Oyunları

Bu dönemde bebek, dünyayla ilgili daha çok şey öğrenme isteğine girer; Ziller, çıngıraklar gibi objelere yakından bakıp onları sallar, küpleri birbirine çarpıştırır ve onları düşürdüğünde arar. 7 aylık bebek bir şeyleri yerden kaldırmak, bir şeyleri yakalamak ve kendine doğru sürüklemek için parmaklarını kullanmak gibi gelişmeler gösterir. Bu gelişmeleri teşvik etmek için oyuncaklarını hemen kucağına veya eline vermek yerine, oturduğu yerin biraz yakınına koyabilirsiniz. Renkli halkaların boyutlarına göre üst üste dizildiği halka oyuncağı da bebeğinizin el-göz-beyin koordinasyonunu geliştirecek özelliğe sahiptir. Müzik çalan, alfabeyi, sayıları, renkleri öğreten oyuncak piyano vs. gibi oyuncaklar da onlar için oldukça eğitici olacaktır. 7 aylık bebek, sizinle oynamayı çok sever, özellikle Ce-e oynamaya ve saklanan oyuncakları bulmaya bayılır. Sizin yaptığınız şeyleri taklit etmek, beraber komik sesler ve hayvan sesleri çıkarmak çok hoşuna gider. Beraber oynadığınız oyunlar bebeğinize sevildiğini ve güvende olduğunu hissettirir.

Psikolog Dilara IŞIK tarafından hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

8 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

8-aylik-bebek8 Aylık Bebek Boy ve Kilosu

Bebekler 2 yaşına gelene kadar boyları ve kiloları hakkında genel olarak bilgi verilebilir fakat bu genellemeler kesin bir bilgi niteliği taşımamaktadır. Bununla birlikte bebeklerin kiloları ve yaşları; uyku ve beslenme düzeni, genetik faktörler, genel sağlık durumu ve fiziksel aktivitelerden etkilenmektedir. 8 aylık kız bebeklerin boyu yaklaşık olarak 69 cm iken kilosu 8 kg civarındadır. 8 aylık erkek bebeklerin boyu yaklaşık 71 cm ve kilosu 8600 gr’dır. 

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu dönemde bebeklerin anne sütüyle beslenmeye devam etmesi gerekmektedir. Önceki aylarda anne sütü ile beslenemeyen bebeklerin, formül mamalara devam etmesi önerilir. Anne sütünün yanında ek gıda alabilirler. Bebeklerin aldıkları anne sütü miktarı yavaşça azalırken, aldıkları ek gıda miktarı artar.

Besinleri dokunarak, tadarak, koklayarak ve görerek onlar hakkında bilgi sahibi olur. Yemeğini kendinin yiyebilmesi, bazı ihtiyaçlarını karşılayabildiğini ona göstererek öz güven gelişimine yardımcı olur. Örneğin, yanında ona bakım veren bir kişi bulunduğu takdirde mama sandalyesinde otururken küçük boyutlardaki besinleri parmağıyla tutup yiyebilir. Çiğnemesi kolay, yumuşak ve küçük besinler tüketmelidir. Küçük boyutlu doğranmış olmak kaydıyla muz, şeftali, karpuz, kavun gibi meyveler; pişirilmiş brokoli, havuç gibi sebzeler; peynir, ekmek ve işlenmemiş et yiyebilir. Püre halinde meyve ve sebzeler tüketebilir. Ağızda kolay çözünmeyen, büyük boyutlu ve yapışkan gıdaların boğulmaya sebebiyet vereceğinden dolayı verilmemesi gerekir. Üzüm, pişmemiş havuç, yaban mersini, fındık, badem veya leblebi gibi boğulmaya sebebiyet verecek yiyecekler; sosis, salam gibi işlenmiş etler ve kafeinli içecekler, gazlı içecekler, hazır meyve suları verilmemelidir.

8 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi

8. ayına gelen bebekler, yardımsız bir şekilde oturabilecek kuvvete sahiptir. Bazıları önceki aylarda bunu başarmışken bazıları bu ay desteksiz bir şekilde oturabilir. Tam tur dönebilirler. Yatar pozisyondayken tek başına oturma pozisyona geçebilirler. Oturur pozisyondayken mobilyadan destek alıp ayağa kalkabilirler. Mobilyaya yaslanarak bir süre ayakta durabilirler. Bazıları mobilyadan tutunarak yürümeyi başarabilir bazıları emeklemeye başlayabilir.

Yakınındaki oyuncakları tutup onlarla oynayabilirler. 7-8 ay civarlarındayken iki eliyle başka nesneler tutabilir ve bir elindeki nesneyi diğer eline geçirebilir. El-göz uyumu önceki aylara göre daha gelişmiş olan 8 aylık bebekler, baş ve işaret parmağıyla bazı nesneleri tutabilir. Bu parmaklarıyla tuttuğu yiyecekleri ağzına götürmeyi başarabilir. Kasları gelişiyor olduğundan dolayı önceki aylarla kıyaslandığında bu ay daha güçlüdür ve elleriyle bazı nesneleri sıkıca tutarlar.

8 Aylık Bebek Oyuncakları

Yumuşak büyük renkli bloklarla oynayabilir. Daha küçük olan ve kutudan geçirilen bloklarla oynamayı sevebilir. Bu oyuncaklar; renkleri, şekilleri ve boyutları öğrenmesini sağlarken problem çözme becerilerine yardımcı olur. Dokunulduğunda veya tekme atıldığında ses çıkaran oyuncaklar neden-sonuç ilişkisini kurmasını sağlar. Toplarla oynayabilir ve el-göz koordinasyonunu bu şekilde geliştirebilir. Hareket eden müzikli, çıngıraklı oyuncaklarla ve banyo yaparken de oyuncak teknelerle oynamaktan keyif alabilir. Bir plastik sopaya geçirilen farklı boyutlardaki halkaların olduğu oyuncakla oynayabilir. Tüm bu oyuncaklar aynı zamanda motor ve zihin gelişiminin desteklenmesine katkı sağlar.

8 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

8 aylık bebekler, önceki aylarda çıkardığı anlamsız kelimeleri çıkarmaya devam eder fakat bu kelimeler bu ayda biraz daha anlamlı hale gelmeye başlar. Bebeklerden ga-ga, da-da gibi kelimelerin yanında ba-ba, ma-ma gibi anlamlı kelimeler duyulabilir. Bay-bay, güle-güle, atta gibi bazı kısa ve basit kelimeleri anlar ve duyduğunda tepki gösterebilir.

Aileler, bebeklerinin dil gelişimine katkıda bulunmak için onunla basit ve kısa kelimelerle konuşmaya gayret göstermelidir. Nesnelerin resimlerinin ve isimlerinin yazılı olduğu kitapları ona da göstererek okuyabilirler.

8 Aylık Bebeğin Beyin Gelişimi

Çevresinde olan biteni merakla izleyen bebekler, yeni şeyler keşfetmeye isteklidirler. Kendi yaşıtı olan veya biraz daha büyük çocuklar gördüğünde heyecanlanır ve bunu belli eder. Yeni oyuncaklar görünce sevinir. Bu oyuncaklarla oynarken neden-sonuç ilişkisi kurar. Neden-sonuç ilişkisi kurabildiğinden dolayı günlük rutinlerini daha kolay anlar. Örneğin mama sandalyesine oturduğunda yemek yiyeceğini bilir.

Bir nesnenin veya kişinin görme alanından çıktıktan sonra da var olduğunu anlamaya nesne devamlılığı denir. Bundan önceki aylarda nesne devamlılığı kavramını geliştirmemiş olan bebekler, bu ayda bu kavramı geliştirirler. Örneğin, önündeki oyuncak o görürken bir örtünün altına saklandığında onun örtünün altında olduğunu bilir. Oyuncağını orada arar ve örtüyü çekip altından almak ister. 

8 Aylık Bebeğin Duygusal Gelişimi

Kendilerine bakım veren kişiyi tanıyan bebekler, 7-8 ay civarında bu kişilerden ayrıldığında ayrılık kaygısı geliştirebilir. Yabancıların yanında olmak istemeyebilir. Bu davranış, bu dönemdeki bebeklerden beklenen normal bir tepkidir.

Yüz ifadesinden duyguları anlaşılan bebeklerin mutlu veya mutsuz olduğu kolayca anlaşılır. Bu ayda bebekler, karşısındaki kişinin yüz ifadesindeki değişikliği anlar ve ne anlama geldiğini bilir. Karşısındakinin yüz ifadesine göre onlar da tepki verir.

8 Aylık Bebeğin Psikolojik Gelişimi

Bebeklerde nesne kalıcılığı ve ayrılık kaygısının gelişimi birbiriyle örtüşmektedir. Psikolojik açıdan gelişimi normal olarak görülen bu kavramlar, bebek ile anne/bakım veren arasındaki bağlanmanın bir göstergesidir. Annesi yanında olmadığında huysuzlanır ve ağlamaya başlar. Bu ağlamalar bazı zamanlarda bir çığlık kadar şiddetli olabilir.

Bebeğinin yanından sıklıkla ayrılmak zorunda kalan annelerin bu ağlamalara katlanma toleransları düşebilir. Bu geçişler bazı yollarla hafifletilebilir. Aç, uykusuz, hasta ve yorgun bebekler daha hassas olduklarından dolayı tok, enerjik ve uykusunu almış olduğu zamanlarda yanından ayrılabilirsiniz. Endişesini fark ettiğinizi söylemek, anlaşıldığını hissetmesini sağlayacağından bu durumla baş etmesini kolaylaştırabilir. Yanından ayrılma süresini uzatmak yerine hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Evde ayrılmayı pratik ettiğinizde, annesinin gittikten bir süre sonra geleceğini daha kolay anlayabilir. Güvenli olan başka bir odaya tek başına emekleyerek gittiğinde onun peşinden hemen gitmek yerine birkaç dakika orada tek başına durmasına imkan verebilirsiniz. Böylelikle tek kaldığı zamanlarda da güvende olduğunu anlayabilir.

8 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Keşfetmekten hoşlanan 8 aylık bebekler, engellendiğinde huzursuzlanıp bunu belli ederler. Duygularını yüz ifadeleriyle belli eden bebekler, karşısındaki kişilerin de yüz ifadelerinin anlamını bilir. İhtiyaç duyduğu ve istediği şeyleri beden dilini kullanarak gösterebilir. Kucağa alınmak istediklerinde kollarını yukarıya kaldırıp uzatabilir ya da parmaklarıyla istediği şeyi diğerlerine gösterebilir. Çocukları görünce heyecanlanır ve kıpırdanmaya başlar. Aynı şekilde tanıdık bir yüzü görünce de bu şekilde davranır. Yabancıların yanında durmak istemez ve tedirgin olur.

8 Aylık Bebek Gelişim Geriliği

Bebeklerin gelişimi değerlendirilirken birçok alana bakılır. Dil gelişimi, motor becerileri ve kişisel-sosyal gelişimi gibi alanlar değerlendirilir. Her bebeğin gelişimi özgündür fakat gelişimle ilgili genellemeler yapılabilir. Bu genellemeye uymayan her bebekte gelişim geriliği vardır demek doğru değildir ancak aileler şüpheli bir durum gördükleri takdirde bir uzmana başvurmalıdır. 7-9 aylık bebeklerden yapması beklenilen bazı durumlar şu şekilde sıralanmıştır: kollarıyla kendini yukarı doğru itip kafasını ve omuzlarını kaldırır, desteksiz oturur, aile üyelerini tanır, önden arkaya veya arkadan öne döner, bir nesneyi tutar, bir nesneyi bir elinden diğer eline geçirir, hareket eden nesneleri gözüyle takip eder, adı söylendiğinde tepki verir, “hayır” kelimesine tepki vermeye başlar, karşısındakinin ses tonundan duygusunu anlamaya başlar, ba-ba veya ma-ma gibi kelimeler söyleyip agular, saklanan nesneleri arar, aynadaki görüntülere bakar, oyun oynamaktan zevk alır, yabancılardan korkar, parmaklarıyla işaret eder, ce-e oynar ve bazı şeyleri ağzına götürür. 8 aylık olan ba-ba, ma-ma gibi kelimeler söyleyememe veya ce-e oyunlarına tepki vermeme gibi bahsedilen durumları göstermeyen bebekler için bir uzmana danışılmalıdır.  

Psikolog Ayşe Sena AYHAN tarafından hazırlanmıştır. 

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

9 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

9-aylik-bebek9 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

● Küçük objeleri, minik yemek parçalarını iki parmağı arasında tutabilir.

● İki elinde de aynı anda obje tutabilir.

● Ayağa kalkma ve yürüme denemelerine başlayabilir, bu denemeler sırasında mobilyalara tutunabilir.

9 Aylık Bebeğin Motor Gelişimi

9 aylık bebek artık çok kolay şekilde emekler, hatta elinde bir oyuncak varken bile bunu yapabilir. Vücut pozisyonlarını çabuk ve esnek biçimde değiştirebilir; örneğin, emeklerken birden bire durup oturabilir veya bir oyuncağa uzanmak için vücudunu oraya doğru döndürebilir. Bu dönemde, bebeğiniz yavaş yavaş ayağa kalkma ve yürüme denemelerine başlayabilir, ayağa kalktığında dengesini kurmak için bir yerlere tutunabilir. Bebeğinizin ellerinden tutup odanın içinde beraber yürüyebilirsiniz, böylelikle iki ayak üstünde olmaya alışacak ve yürüme denemeleri kolaylaşacaktır. Evin içerisindeyken, bebeğinizin ayakkabı giymesi yerine çıplak ayak veya çorapla olması ayaklarındaki kas ve tendonların gelişmesini sağlayacaktır. Bebeğiniz iki parmağının arasında küçük boyuttaki objeleri, oyuncakları, yemekleri tutmaya başlayacaktır ve iki elini de daha iyi koordine edebilir hale gelecektir. Her bebeğin motor becerileri farklı şekilde gelişir, bazı bebekler bir gelişim evresini çok kısa zamanda tamamlayabilir veya o evreyi atlayıp direk bir üst evreye geçebilir.

9 Aylık Bebeğin Kilosu

9 aylık kız bebek ortalama 8600 gr olmalıdır, 9 aylık erkek bebek ise ortalama 9000 gr olmalıdır.

9 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu dönemde bebek, iki parmağı arasında minik yemek parçalarını tutabilir hale gelir, bu motor becerisini kullanmaya ve geliştirmeye yönelik küçük yemek parçalarını eline verebilirsiniz, bu yemek parçalarını iki parmağı arasında tutarak ağzına götürecektir. Dişleri henüz çıkmadığından diş etleri ile çiğneme yapmaya çalışacaktır, bu nedenle yumuşak ve küçük parçalara ayırdığınız besinler vermelisiniz. Patates, yoğurt, süt, peynir, brokoli çorbası, tam tahıllar, köfte gibi yumuşak ek gıdalar dışında anne sütü vermeye devam edebilirsiniz.

9 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi

Bir objeyi sakladığınızda, onun var olmaya devam ettiğinin bilincindedir. Mesela bir oyuncağı bir kutunun içine koyup kapatırsanız, o oyuncağı o kutunun içinde arayacaktır. Bu yetisi artık geliştiği için, sizin yokluğunuzda da sizin var olmaya devam ettiğinizi bilir. Siz ona kitap okurken kitaptaki resimlere bakar, objeleri yere veya masaya vurarak sesler çıkarmaya çalışır.

9 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Çoğu 9 aylık bebek anlamsız kelimeler mırıldanmaya başlar, sıklıkla bu şekilde mırıldandığını duyarsınız ve sizin söylediğiniz kelimelerin bazı hecelerini de tekrarlayabilir. Anne, baba, mama gibi basit kelimeler de söylemeye başlayabilir. Bebeğinizin dili anlama yetisi de gelişmektedir; örneğin, “Nerede oyuncak ayı?” diye sorarsanız bebeğiniz parmağı ile oyuncak ayıyı gösterebilir veya oyuncak ayıyı eline alabilir. 

9 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Bebeğinizin ilk bir yılı beyin gelişimi için çok büyük önem taşır. Beyindeki nöron bağlantıları bu süreçte büyük bir hızla oluşmaktadır, tabii ortamda yeterince uyarıcı varsa. Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanız, onunla konuşmanız, ona okumanız, şarkı söylemeniz hem bebeğinizle aranızda sağlıklı bir bağ oluşmasına yardım ettiği gibi, bebeğinizin beyninin sağ hemisferinin gelişmesine katkıda bulunur; Böylelikle sağ hemisferde bulunan limbik beyin (duygusal beyin) kısmında nöral ağlar oluşmaya başlar ve bu oluşum duygusal süreçler, empati ve benlik bilinci gelişimi açısından çok önemlidir. Bebeğinizin limbik sistemi 1-4 yaş arası gelişirken, korteks kısmı ise 3-6 yaş arasında gelişim gösterir. Korteks (Neo-Korteks), düşünen beyin olarak adlandırılır ve soyut düşünme becerileri, yaratıcılığın kalbi burda atar. Neo-korteksin gelişmeye başlamasından önce bebeğin limbik sisteminin sağlıklı şekilde gelişmiş olması büyük önem taşır. Çocuk fazlalıkla olumsuz deneyim yaşarsa veya yeterli uyarıcının bulunduğu bir ortamda büyümezse limbik sistem ihtiyaçları zamanında karşılanmamış olur, bu nedenle ilerde çocuk neo-korteksin “Ne öğrenebilirim?” ihtiyacı ile uğraşamaz duruma gelir çünkü kendisi hala duygusal olarak karşılanmamış ihtiyaçlarla meşguldür yani neo-korteksin (düşünen beyin) işlevsel şekilde çalışabilmesi için limbik sistemin sağlıklı şekilde gelişmiş olması şarttır.

9 Aylık Bebeğin Duygusal Gelişimi

Bu dönemde bebeğiniz sizden ayrılma korkusu gösterebilir, yabancılardan da korkabilir, eve yabancı biri gelince ağlamaya başlayabilir. Bunların nedeni bebeğinizin farkındalığının ve hafızasının gelişiyor olmasıdır. Bebeğiniz bu dönemde, siz onun yanında olmadığınız zamanda da var olmaya devam ettiğinizi bilir, siz yokken size özler ve ister. Bebeğiniz 9 aylıkken, ayağa kalkıp yürüme denemelerinde bulunabilir, bu denemeler sırasında size bakıp size kontrol eder, çünkü siz onun için güç alabileceği güvenli bir üssünüz, sizi bir güvenli üs olarak kullanarak yeni şeyler keşfetmeye ve yeni beceriler geliştirmeye devam eder. Bebeğiniz bu şekilde size baktığında, ona gülümseyerek onu desteklemiş olursunuz, örneğin, gülümseyerek “Evet, ayağa kalkmak için çabalıyorsun.” diyebilirsiniz, bu sizin ona dikkatinizi verdiğinizi göstererek kendisini iyi ve güvende hissetmesini sağlar, böylelikle de yeni becerisini geliştirmek için daha cesaretlenmiş olur. 

Psikolog Dilara IŞIK tarafından hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

10 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

10-aylik-bebek10 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

10 aylık bebek diş çıkarmaya başlar, ön dişleri çıkmaya başlayan bebekler olabilir. Henüz bir şeyleri fırlatamazlar ama bile bile bir şeyleri yere düşürmekten zevk alırlar. Ayağa kalkıp bir yerlere tutunarak yürümeye başladıysa da, hızlıca ulaşmak istediği yere hızlı hızlı emekleyebilir, emekleme hızı artmış durumdadır. 

10 Aylık Bebeğin Motor Gelişimi

Hala emekleyen bebekler olduğu gibi, eğer bebek 9. ayda ayağa kalkıp bir yerlere tutunarak yürüme denemelerine başlamadıysa bu ay başlayabilir. Bir şeyleri bir şeylerin içine geçirebilir duruma gelirler, örneğin, bardakları birbirine geçer şekilde üst üste üst üste koyabilirler. Emekleyerek, sürünerek veya ayağa kalkıp basamaklara tutunarak merdivenleri çıkmaya çalışabilir, bu nedenle eğer merdivenleri olan bir evde yaşıyorsanız merdivenlerin başına ve sonuna bebek bariyeri koymalısınız. 

10 Aylık Bebeğin Boy ve Kilosu

10 aylık kız bebekler ortalama 9 kilo, boy olarak da ortalama 71-71.5 cm arasındadır. 10 aylık erkek bebekler ise ortalama 9.200-9.500 gr olmalıdır, boy olarak ise ortalama 73-73.5 cm arasındadır. 

10 Aylık Bebeğin Beyin Gelişimi

● Tat ve doku tercihleri geliştirir.

● Bir şeylerin nasıl yapıldığı/çalıştığı konusunda merak gösterir.

● Müzikten hoşlanır, melodi eşliğinde sağa sola sallanabilir.

● Kelimelere anlam yükler.

10 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Konuşmaya başlamadan önce sözcükleri anlamaya başlar. Sevdiği bir oyuncağın ismini söylerseniz, ona bakabilir veya parmağı ile gösterebilir. Siz telefonda nasıl konuşuyorsanız o da size taklit ederek oyuncak telefonu kulağına koyup konuşuyor gibi yapabilir. Bebeğiniz sizi taklit ederek öğrendiği için, onun yanında saçlarınızı tarayıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz, örneğin ona da küçük bir tarak verirseniz o da sizin nasıl kendi saçınızı taradığınızı izleyerek aynısını yapmaya çalışabilir. 

10 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Durumlara verdiğiniz tepkileri gözlemledikleri gibi söylediğiniz sözleri de dinlerler. “Bay bay yap.” veya “Ellerini çırp.” gibi basit direktifleri anlayıp yapabilirler. Bebeğiniz henüz konuşmaya başlamamış olmasına rağmen, anlamsız mırıldanmalarına/sözcüklerine “Aaa gerçekten mi?” “Hımm demek böyle düşünüyorsun.” “Bu ilginç.” gibi yanıtlar vererek onunla diyaloglar kurmaya çalışın. Oyuncaklarını da konuşturabilirsiniz, bebek böylelikle yeni kelimeler öğrenir ve konuşmaya hevesi artar. Bebeğiniz parmağı ile bazı şeyleri işaret edebilir, siz de ona bu işaret ettiği şeylerin ne olduğunu söyleyebilirsiniz, “Evet, bu senin oyuncak ayın.” gibi. Aynı şekilde, siz de bir şeyleri parmağınızla gösterip onun ne olduğunu söyleyebilirsiniz, “Bak, bir araba!” gibi. 

10 Aylık Bebeğin Duygusal ve Psikolojik Gelişimi

Bu dönemde bebeğin sosyal becerileri ve sosyal algısı gelişmektedir: Bebek, onunla iletişime geçen birçok kişiye büyük gülücükler saçabilir veya yabancıları gördüğünde utanarak yüzünü saklamaya çalışabilir. Jest, mimik ve hareketleri taklit eder. Sizin yüz ifadesini mutsuz gördüğünde onlar da yüzlerini buruşturabilir. Eğer 9. ayda sizden “ayrılma korkusu” başlamadıysa bu ay başlayabilir, özellikle tercih etmeye başladığı bir oyuncak olabilir; Bunlar bebeğin daha kompleks duygusal gelişimi yolunda adımlardır.

Psikolog Dilara IŞIK tarafından hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

11 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

11-aylik-bebek11 Aylık Bebek Boy ve Kilosu

Bebeklerin boy ve kilosu hakkında kesin bir bilgi verilememesine rağmen ortalama değerler söylenebilir. 11 aylık kız bebeklerin boyu yaklaşık 73 cm iken kilosu 8700 gramdır. Erkek bebeklerin boyu yaklaşık 75 cm ve kilosu 9400 gram civarlarındadır. 

11 Aylık Bebek Beslenmesi

Beslenmedeki ana besin anne sütü olmakla birlikte ek gıda almaya devam edebilir. Anne sütü alamayan bebekler ise formül mamaların yanında ek gıda tüketebilir. Günde ortalama 3 ile 5 kez anne sütüyle beslenir. Ek gıda alacağı bazı zamanlarda annesi ve babasıyla birlikte yemek saatinin olması, günlük rutininin oluşmasına katkı sağlar. Bu yemek saatlerinde masada önünde olan küçük besinleri parmaklarıyla tutup yiyebilir. Kaşığı kullanmaya çalışır fakat doğru bir şekilde kullanamayabilir. Önceki aylarda verilen parmak yiyecekler (küçük doğranmış meyveler ve sebzeler) bu ayda da verilebilir. Az tuzlu pastörize peynir ile yoğurt verilebilir. Tat alma duyusu önceki aylardan daha fazla gelişmiş olan bebeklere bu ayda yiyebileceği boyutlarda farklı besinler denetilebilir. Onun ses tonundan, yüz ifadelerinden ve beden dilinden hangi besinleri sevdiğini ve hangilerini sevmediğini anladıktan sonra bir beslenme programı oluşturulabilir. Tat alma duyusu gelişiyor olduğundan bir kere verildiğinde yemediği bir besin, bir süre sonra tekrar verilebilir. Bu tarz denemeler yapılabilir fakat bebek yemek istemediği zaman onu zorlamamak gerekir. Kendisinin doyup doymadığını anlamasına imkan vermek, dikkatini kendisine vermesini sağlar. Aynı zamanda bir yetişkinin gözetimindeyken önündeki yiyeceklere dokunmasına, koklamasına ve tatmasına 6. aydan sonraki aylarda olduğu gibi bu ayda da imkan verilmelidir.

Bebeğe ek gıda verirken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Anne sütünden başka hiçbir süt bu dönemdeki bebeklere verilmemelidir. Bal, hazır meyve suları, gazlı içecekler, kafeinli içecekler, çikolata, kakao, sucuk ve sosis gibi işlenmiş etler, pastörize edilmemiş yiyecekler verilmemelidir. Boğulmaya sebebiyet vereceğinden dolayı fındık ve üzüm gibi bu boyutlardaki yiyecekler verilmemelidir. Pişirilen yiyeceklerin hiçbirisinde baharat, tuz, yağ ve salça kullanılmamalıdır. Ailedeki birinin alerjisinin olduğu bir besin bebeğe verilmeden önce doktora danışılmalıdır. Kırmızı et, balıketi ve tavuk alerjik reaksiyonlar oluşturabileceğinden dolayı verilirken dikkat edilmesi gereken yiyeceklerdendir. Bu nedenle besinleri bebeklere vermeden önce doktora danışmak, hem aileleri rahatlatır hem de bebeğin sağlığının olumsuz etkilenmesini engeller.

11 Aylık Bebek Diş Gelişimi

Dişlerini genel olarak 6 aylıkken çıkaran bebekler, 11 aylık olduklarında da diş çıkarmaya devam ederler. Bu dönemde ön kesici ve yan kesici dişleri çıkartabilirler. Kabaran diş etinden, salya miktarının artmasından ve huzursuzlaşmasından diş çıkaracağı anlaşılabilir.

11 Aylık Bebek Beyin Gelişimi

Beyni hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden 11 aylık bebekler günlük hayatı taklit edebilir. Gördüğü şeylerin aynısını onlar da yapmak isteyebilir. Yemek masasında kaşık kullanmaya çalışması bunun bir örneği olarak verilebilir. Duyu organları yoluyla öğrenmeye bu dönemde de devam eder. Nesne devamlılığı kavramı önceki aylarda gelişmiş olduğundan dolayı o görürken saklanan objeleri bu ayda da bulabilir. Olaylar ve durumlar arasında bağ kurmaya devam eder.

11 Aylık Bebek Dil Gelişimi

10-11 aylık olan günlük hayatı taklit eden bebekler, duyduğu kelimeleri de taklit eder ve söylemeye çalışır. Bazı kelimeleri anladığı, söylendiğinde o nesneye bakıyor olmasından anlaşılabilir. Örneğin, topu getirmesi söylendiğinde topa bakabilir veya bazı zamanlarda işaret ederek de gösterebilir. Böyle zamanlarda nesnelerin isimlerini ve ne yapması gerektiğini söylemek dil gelişimine katkı sağlar. Bununla birlikte resimli kitapların okunması ve kitaplardaki resimlerin isimlerinin söylenmesi dil gelişimini olumlu etkileyen aktivitelerdendir. Söylenen bazı basit cümleleri anlayıp yapabilir. Örneğin, yakınındaki bebeği getirmesi söylendiğinde getirebilir.

11 Aylık Bebek Fiziksel Gelişimi

Önceden emekleyen bebeklerin bu ayda emekleme hızı artar. Küçük bir sandalyeye tırmanmaya çalışabilir. Desteksiz bir şekilde ayakta durabilir. Bazıları destek alarak yürüyebilirken çok azı kendi başına yürümeye başlayabilir. Etrafında olan bitenleri rahat bir şekilde izleyebilir.

11 Aylık Bebek İnce Motor Gelişimi

Çekmeceleri ve yetişebildiği dolapların kapaklarını açabilir. Bundan dolayı bu bölgelere ilaç, temizlik maddesi gibi yaralanmasına ve zarar görmesine neden olabilecek şeyler konulmamalıdır. El ve göz koordinasyonu önceki aylara göre daha da gelişmiştir. Tek eliyle nesneleri kavrayabilir. Eliyle kavradığı nesneleri yere atabilir. Küpleri veya blokları üst üste koyabilir. Küçük cisimleri kaplara koyup kaptan çıkartabilir.

11 Aylık Bebeğin Sosyal Gelişimi

Oyunlarında bazı oyuncakları daha çok tercih ettiği görülebilir. Etrafındakilerle bazı nesneleri işaret ederek iletişim kurabilir. Kafasını sallayarak istemediğini belirtebilir. Anladığı kelimelerin sayısı artmış olmasına rağmen hala bunların birçoğunu söyleyemez. Annelerin ve babaların bebekleriyle göz teması kurarak yumuşak ses tonu ve şefkatli dokunmalar ile vakit geçirmesi aralarındaki bağı kuvvetlendirir. Bu anlarda bebeğin beden dilinden ve yüz ifadelerinden nasıl hissettiğini anlayıp ona “Gülümsüyorsun, şu an mutlusun.” gibi cümlelerin kurulması farkındalığının artmasını sağlayabilir.

Psikolog Ayşe Sena AYHAN tarafından hazırlanmıştır.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

12 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ 

12 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Bebeğin kilo artışı 6 aydan 9 aya kadar daha fazlayken, 12. ayda bu kilo artış hızı yavaşlamaya başlar, bunun nedeni bebeğin artık daha hareketli hale gelmesidir. Bu ay bebeğiniz bir yerlere tutunarak yürümeye devam edebilir, hatta ilk defa yardımsız adımlar atmaya başlayabilir. Yürümesini teşvik etmek için bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı elinizde tutarak ondan birkaç adım ötede durun, böylelikle size doğru adım atmasını teşvik edebilirsiniz. Oyuncak bebek arabası gibi tekerlekli oyuncakları itmesi için de olanak tanıyabilirsiniz, bu da yürüme isteğini arttıracaktır. Onu sürekli kucağınıza almak yerine, yürüme denemeleri için fırsat verin.

12 Aylık Bebeğin Motor Gelişimi

El göz koordinasyonu çok gelişmiş durumdadır; Bebeğiniz başka bir yöne bakarken, bir yandan da başka tarafta duran bir oyuncağı eliyle alıp kavrayabilir. İki elinde de birer obje tutabildiği gibi kolunun arasında bir obje daha tutabilir. Bu dönemde bebek iki elini de eşit kullanabilir durumdadır, bunun nedeni henüz sağlak veya solak olmamasıdır. Bu dönemde bebeğiniz boya kalemleriyle karalamalar yapması, blokları üst üste koyması, bebek kitaplarının sayfalarını çevirmesi için teşvik etmeniz ince motor becerilerini geliştirecektir. Dönen, şişip sönen, tıngırdayan oyuncaklarla oynayıp keşfetmesi için ona olanak tanıyın. Bazı aletleri doğru şekilde kullanmayı öğrenir (henüz kusursuz şekilde olmasa da): Kaşığı, telefonu, saç tarağını gibi. Elleriyle kendi kendine yiyebilir. Sizin onu giydirmenize yardım etmek için kollarını yukarı kaldırır ve bacaklarını uzatır. Bir şeyleri bir kutunun içine koyup, geri çıkarabilir.

12 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

12 aylık bebeğin dikkat süresi henüz pek uzun olmadığından bir puzzle yapma veya bir hikayeyi dinleme süresi yeterince uzun olmayacaktır, büyüdükçe dikkat süresi de artacaktır. Tanıdık şarkı ve hikayelere tepki verir. Ona bir oyuncak verdiğinizde onunla nasıl oynanacağını çözmeye çalışır, yeni şeyler keşfederken daha önce öğrendiği bilgileri, becerileri kullanabilir. Kendi kendine bir şeylere karar vermeye başlar: Bir ara elinize bir oyuncak verip onunla ne yapıldığını göstermenizi ister, başka zaman da elinizdeki oyuncağı alıp kendi keşfetmeye çalışabilir. Henüz, tam bir neden-sonuç ilişkisi kuramaz: Örneğin, bir şeyi aşağıya iterse onun yere düşeceğini bilebilir ama birine çarpabileceğini tahmin edemez.

12 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Anne, baba kelimesini daha sık ve gerçekten anne ve baba için kullanır. Sizin konuşmalarınızı dinleyerek dili öğrenir, sizin bazı kelimelerinizi taklit etmeye çalışabilir. Anlamlı kelimeleri andırır şekilde bir şeyler söyler. Annenin ve babanın seslerini tanır, kendi adını duyduğunda tepki verebilir. “Yukarı” deyince ellerini havaya kaldırabilir. Başkaları gülünce o da gülebilir veya biri ona gülümsediğinde o da ona geri gülümseyebilir. Çevrenizde olup bitenleri gösterip ona söylemeniz, dile daha hakim olmasını sağlar, örneğin, “Bak, bu da nedir? Bu bir köpek.” gibi. Ona okuduğunuz kitaplardaki resimleri göstererek, bunların neler olduğunu da söyleyebilirsiniz. Eğer ona ağzının, burnunun, kulaklarının yerini söyleyip gösterirseniz o da bir süre sonra, siz “Burnun nerde?” dediğinizde burnunu işaret edebilir. Artık başkalarının ona ne söylediklerini daha iyi anlar hale gelir, çevresindekilerin dikkatini çekmek için yeni yeni edindiği dil becerilerini kullanır.

12 Aylık Bebeğin Diş Gelişimi

Bebeğin alt diş-ön kesicileri genellikle 6-10 ay arasında çıkarken üst diş-ön kesicileri 8-12 ay arasında çıkmaktadır. Üst ve alt yan kesici dişler 9-16 ay arasında çıkar, genellikle bebek 2 yaşına gelmeden köpek dişleri de çıkmış olur.

12 Aylık Bebeğin Boy ve Kilosu

12 aylık kız bebek ortalama 9,5 kg, boy olarak ise ortalama 73,7 cm’dir.

12 aylık erkek bebek ortalama 10,5 kg, boy olarak ise ortalama 74 cm’dir.

12 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bebeğiniz artık birçok farklı besin alabilir duruma gelmiştir. 12 aylık olan bebek beslenme konusunda kendi kararlarını vermek isteyebilir, örneğin, bazı yemekleri yemek isterken bazılarını reddedebilir, ne zaman, ne kadar ve nerede yiyeceğini seçmeye çalışabilir. Önemli olan, onu fazla sıkıp zorlamadan düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmanızdır. Anne sütü vermeye devam edebilirsiniz, bunun dışında artık besinleri bulamaç şekilde değil parçalar halinde vermelisiniz.

 

Psikolog Dilara IŞIK tarafından hazırlanmıştır.

Not: Her çocuğun gelişimi farklıdır. Burada verilenler genel bilgiler olup her zaman kendi doktor veya uzmanınızın tavsiyelerine uyunuz. Herhangi bir tereddüttünüz varsa kendi doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Bebeğinizin gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

 

13-14-15 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Bu ayda bebek itmeli çekmeli oyuncaklardan hoşlanır. Tekerlekli saplı oyuncakları itip çekerek veya küçük bir sandalyeyi iterek farkına varmadan yürür. Bebeğin el becerileri de gelişmiştir. Kalın sayfalı bir kitabın sayfalarını çevirmek, kalem kağıt görünce kağıdı karalamak, nesneleri üst üste koymak, geometrik şekilleri uygun deliklerden atmak, küçük nesneleri dar boğazlı kapların içine atmak, "tak-çek" şeklinde olan kapakları açıp kapatmak, halkaları çubuğa geçirmek bu yaştaki bebeklerin en sevdiği aktivitelerdir. Bir şey başardığında, taklit yaptığında veya bir ses çıkardığında senden onay ve alkış bekler. Başarılarını onayla, kutla ve alkışı ondan esirgeme.

Çocuğunuzun gelişimini ay ay takip etmek için ücretsiz üye olun

 

16-17-18 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Yürümekte ustalaşan bebek, eline bir şey alıp yürüyebilir, bir ses duyduğunda başını sese doğru çevirip yürümesine devam edebilir, önündeki merdivene tırmanabilir. İnemese de çıkabilir, her fırsatta alçak bir koltuğa, bir sedire tırmanabilir. Uzun oturmaktan hoşlanmadığı için evin içinde sürekli gezinir, eline geçirdiğini çekip sürükler. Yetişkinlerin yemek yeme, el yüz yıkama ve diş fırçalama gibi aktivitelerini taklit eder. Sokakta ve kitaplarda gördüğü hayvanları tanır, adları söylenince gösterebilir. Yüz kısımları ile beden kısımlarını bilir. Kendi kendine uzun uzun konuşur, bu konuşmada anlamlı sözcük azsa da günlük konuşmayı andıran birçok kelime vardır. Odada bulunan herkesin ona bakmasını onu alkışlamasını ister. Kendi kendini alkışlayabilir. Alkışlamayı devam ettirmek için şirinlikler yapabilir.

Çocuğunuzun yeteneklerini oyun yoluyla geliştirmek için ücretsiz üye olun

 

19-20-21 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Artık koşmaya başlayabilir. Koşmanın yanında elinden tutulduğunda merdiven inip çıkmak da oldukça keyif aldığı bir aktivitedir. Bunları yapabiliyor oluşu artık vücudunun geliştiğini ve bebeğinin de kendine güvendiğini gösterir. Yemek yedirirken bir kaşık da onun eline verirsen kendi kendine yemek yemeyi dener. Boyunun yettiği dolapları, çekmeceleri açabilir ve kapatabilir. Bazı kazaları önlemek için yetişebildiği dolaplara ve çekmecelere oynayabileceği ve onun için tehlikeli olmayan eşyaları koyabilirsin. Bu aylarda bebek müzik dinlemekten zevk alır, müzik eşliğinde tempo tutarak sallanabilir, el çırpabilir. Kitap okunmasından, çevredeki konuşmaları dinlemekten, anlamlı sesler çıkarmaktan hoşlanır. Bu dönemde bazı korkuları olabilir. Korktuğunda yanında olmak, onu sakinleştirmek ve güvende olduğunu hissettirmek önemlidir.

Çocuğunuzun yeteneklerini oyun yoluyla geliştirmek için ücretsiz üye olun

 

22-23-24 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Bu ayda çocuk bedenine eskisinden daha fazla güvenmeye başlar ve çoğu şeyi senden yardım istemeden kendi kendine yapmaya çalışır. önceden tek bir talimatı yerine getirebilirken, artık peş peşe verilen iki talimatı aklında tutup yerine getirebilir. Söyleneni yapmada her zaman istekli olmayabilir. Yatmak, yemeğe oturmak, meyvesini bitirmek, giyinmek, beslenmek... İstemediğinde "Hayır, Yok" sözcüklerini bir önceki aylardan çok daha sık kullanabilir. Verdiğin komut yapılması gereken bir işi ifade ediyorsa, bunu yerine getirmesi için kararlı davran. Bu dönemde yetişkin denetiminde kısa süre bir çocukla oynayabilir, bir çocuk grubunun içinde durabilir. Bu dönemde bebek geceleri daha sık uyanabilir, ağlayabilir, hatta uyandığında anne-babanın yatağına gitmek isteyebilir. Uyandığında onu sakinleştirmek, güvende hissetmesini sağlamak, tekrar yatağa yatırmak, ihtiyaç duyuyorsa yanında yatmamak şartıyla bir süre yanında durmak, sırtını okşamak, biraz su içirmek faydalıdır.


24 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ

2 yaş çocuk gelişimi 2 döneme ayrılmaktadır;

2 yaşında olan bebeğiniz için sık sorduğunuz sorulardan biri de 2 yaşındaki bebek neler yapabilir? Aşağıda ay ay bebek gelişimi olarak 2’ye ayırdığımız süreçleri dikkatle inceleyiniz.

25-30 Aylık Çocuk Gelişimi

önceki dönemlerde düşe kalka yürüyen çocuk artık etrafına dikkat ederek koşabilir, zıplayabilir ve tek ayak üstünde bir süre durabilir. Bu dönemde anne-baba ile top oynamaktan keyif alır. Verilen talimatları yerine getirmek için çözümler üretir. Kullanmaya başladığı kelime sayısının arttığını gözlemleyebilirsin. Artık iki kelimeden oluşan anlamlı cümleler kurabilir. Annenin/ babanın/ bakıcının söylediği 1-2 kelimeyi veya sayıyı arka arkaya tekrarlayabilir. Arka arkaya söyleyeceğin 2 kelime veya sayıyı tekrar etmesi çocuğun anlık hafıza gelişimine yardımcı olur. En başta yapamasa bile, ara ara denediğinde yapabildiğini göreceksin. İşitsel dikkati iyi ise, çocuk bellediği bir iki kelimeyi hatırlayıp tekrarlayabilir.

31-36 Aylık çocuk Gelişimi

çocuk ayakta durmayı öğrendikten sonra hızlı gelişim gösterir. Dengede durmayı öğrendikten sonra bir yerlerden zıplamak, koşarken aniden durup yön değiştirmek, top oynamak ve tırmanmak gibi aktivitelerden keyif alır. Her gün parkta, bahçede, jimnastik sınıflarında bu aktivitelere yer vermek çocuğun bedenini güçlendirir. çocuk gün boyu gördüklerini taklit etmeye başlar ve taklit ederek öğrenir. Bu yaş çocuğu için yetişkinle iletişim kurmak, yaşıtla iletişim kurmaktan daha kolaydır. İlk etkileşim aile içinde başlar. Daha sonra arkadaşlar ve başka yetişkinler de bu sürece dahil olur. Bu dönem, yeni yeni akranlarıyla oynamaya başlayabileceği bir dönemdir. Akranlarıyla kuracağı ilişkide, beklemek, ertelemek, sıraya girmek, çatışma çözmek gibi kavramlarla tanışacaktır. Yeni bir ortama girdiğinde adı sorulduğunda anne- babasının arkasına saklanabilir veya kısık sesle cevap verebilir, utangaç davranabilir. Ortama alışması ve güvenmesi için ona zaman tanımak gerekir.

Çocuğunuzun yeteneklerini oyun yoluyla geliştirmek için hemen tıklayın

 


3 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ 

3 yaş çocuk gelişimi 2 döneme ayrılmaktadır

3 yaş çocuğunuzun gelişiminde ona destek olabileceğiniz ve neler yaptığını anlamlandırabileceğiniz bazı ipuçlarını topladık.

3 yaş çocuğa neler öğretilir?  

37-42 Aylık Çocuk Gelişimi

Birkaç aydır yürüyen ve etrafta gezen çocuğun mesafe ve yön kavramları yanında hafıza ve kavrama yetenekleri de gelişmiştir. Bu dönemde yön kavramlarını öğrenmeye başlar. ön-arka gibi basit kavramlarla başlayıp sonrasında alt-üst, iç-dış gibi diğer zıt kavramları öğrenebilir. Elleri, bilek kasları geliştikçe sayfa çevirme, kağıt katlama, kalem tutma becerileri gelişir. çevresiyle daha fazla etkileşim halinde olduğu için etrafta olup bitenlerin daha çok farkındadır. Ona sorulan soruları algılama ve iletişim becerilerinin artması için soruları cevaplamaya motive edilmesi önemlidir. Bu yaştaki çocuğun temel ihtiyaçlarını kendi kendine karşılaması beklenir. çocuk da, yetişkinler gibi arkadaş edinir. Belli bir etkinlik için bir araya gelinen bir gruba katılmak daha kolaydır. Diğer çocuklarla bir araya gelebileceği fırsatlar yaratılması sosyalleşmesine yardımcı olur. çocuk; kabul edilir edilmez yolları deneyimledikçe, hoşuna giden gitmeyen tepkiler aldıkça, çevresindeki büyükleri izledikçe; duygularını ifade etmeyi öğrenir.

43-48 Aylık Çocuk Gelişimi

çocuklar bu yaşlarda oldukça hızlı koşabilir. Denge gerektiren düz bir hat üzerinde yürüme, salıncakta sallanma, tırmanma, yerde yuvarlanma gibi etkinlikler yapabilirler. Kas becerileri gelişen çocuğunu birlikte bisiklete binmek için motive edebilirsin. Pedal çevirmek ve bisiklet kullanmak el-göz koordinasyonunu geliştirir, kas gücünü arttırır. Bu yaşta çocuk artık kafa, beden, kollar ve bacaklar dışında ağız ve gözleri de çizimlerine katar. çiş ve kakayı kontrol etmeyi sağlayan kasların gelişimi 18. ayda tamamlanır. Ancak tam bir tuvalet kontrolü üç yaşından önce başarılamayabilir. Bu yaş çocuğu, gündüzleri tuvalet ihtiyacını kontrol etse bile, geceleri hala yardıma ihtiyaç duyabilir. çocuk, dünya ve insanlar hakkında sorular sormaya başlar. “Neden, nasıl, ne zaman” gibi soruları sıklıkla sorar. çocuk adım adım öğrenerek daha kolay ilerler. önce az parçalı yapbozları yapmaya başlar, başarıyı yaşadıkça hevesi artar ve daha fazla parçalıları yapmak ister. çocuk oyun kurmaya ve arkadaş edinmeye başlayabilir. Yaşıtlarına bilmişlik ve patronluk taslayabilir ve istediklerini yapamayınca mızırdanıp problem çıkarabilir. Aynı zamanda espri anlayışı gelişmeye başlayan çocuk komik durumlara gülebilir.

Çocuğunuzun yeteneklerini oyun yoluyla geliştirmek için hemen tıklayın

 


4 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ 

4 yaş çocuk gelişimi 2 döneme ayrılmaktadır

4 yaşındaki çocuğunuzun hareketleri artık hızla değişmeye başlar ve ay ay gelişim sürecini takip etmekte zorlanabilirsiniz. Ona bu süreçte fiziksel ve zihinsel olarak öğretebileceğiniz birçok durum söz konusudur.

49-54 Aylık çocuk Gelişimi

Boyu uzayan, kasları güçlenen, dengede durabilen, daha esnek hareketler yapabilen, birden fazla şey yapma becerisi artan bu yaş çocuğunda denge ve koordinasyon desteklenmelidir. çocuklar oradan oraya koşarken, eğilip doğrulurken denge ve koordinasyon becerileri gelişir. Bu dönemde zaman bildirme kavramı henüz kazanılmamıştır ancak dün-bugün-yarın kavramını bilebilir; önce-şimdi-sonra kavramını bilebilir. Sabah ve akşam kavramlarını bilebilir, olayların oluş sırasını zamana göre anlatabilir. çocuk, güven duygusu geliştikçe istediklerini ertelemeyi ve beklemeyi öğrenir. Oynanan kurallı oyunlarda çocuğun sıklıkla mızıkçılık ve kuralı değiştirme eğilimi vardır, kazanma ön plandadır. Kaybetmeye tahammülsüz olmakla birlikte grup oyunlarından hoşlanır ancak hala yetişkin denetimine ihtiyacı vardır. Bu yaş çocuğu kendi duygularını başkalarının duygularıyla ilişkilendirmeye başlar.

55-60 Aylık Çocuk Gelişimi

Farklı yüksekliklerden atlamak, merdivenleri inip çıkmak, düz bir çizgi üzerinde yürümek, bir ayak üzerinde durmak ve zıplamak, bisiklete binmek çocuğun keyif aldığı ve motor gelişimi için yararlı aktivitelerdir. Bu yaş döneminde olaylar arasındaki ilişki kurma, problem çözme, bilginin kullanılması, dünyayı algılaması ve anlamlandırması için önemlidir. Bu dönemde gerçek dünyayla hayal dünyası arasındaki sınırlar netleşirken, daha çok kişi ile iletişim kurdukça; kendi kişiliği, kimliği, yapısı ile ilgili farkındalığı artar. Grup oyunlarında keyifli ve uyumlu birliktelik için empatinin desteklenmesi önemlidir. Beraber olmaktan en keyif aldığı arkadaşının evindeyken, onu kısa sürelerde yalnız bırakmak ebeveynin yanında olmadığında da tek başına keyifli zaman geçirebileceğini gösterir. Kendi davranışlarının; arkadaşlarını nasıl etkilediğini fark etmesini sağlamak, empati kurma becerisini arttırır.

Çocuğunuzun yeteneklerini oyun yoluyla geliştirmek için hemen tıklayın

 

5 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ

5 Yaş çocuk Gelişimi 2 döneme ayrılmaktadır.

5 yaş çocuğun gelişim özellikleri elbette diğer yaşlarından farklı olarak artık birçok aktiviteyi gerçekleştiriyor olacaktır.

61-65 Aylık Çocuk Gelişimi

Bu yaşta çocuk üç tekerlekli bisiklet sürebilir ve vücudu dengeli bir şekilde kontrol etmeyi öğrenir. çocuğu, kalemini doğru tutması için yönlendirmek; ilkokul çağına geldiğinde doğru yazmasını, yazarken de elinin daha az yorulmasını sağlar. İnce motor kasları gelişmekte olan çocuk; hamura parmak uçlarını kullanarak şekiller verir, plastik çivileri takar ve söker, makasla karmaşık şekilleri keser. çocuğun evde keyif alacağı, her hafta değişecek olan rutin sorumluluklar vermek çocuğun farklı işleri başarabildiğini görmek, çocuğun kendine olan güvenini ve yapabileceklerine olan inancını artırır. Parmaklarını kullanarak 10a kadar sayabilir, basit toplama çıkarma işlemlerini parmakları veya boncuk gibi nesneler yardımı ile yapabilir. Bu yaşta çocuk kendisi ile ilgili "Doğum tarihi, nerede oturduğu, okulunun adı, en sevdiği kıyafet, yemek" gibi soruların cevaplarını bilir. Bu yaştaki çocuk ben merkezcidir, her şeyi kendine göre değerlendirir. Ancak konuşması oldukça akıcıdır, dilbilgisine uygun yetişkin gibi uzun cümleler kurmaya çalışır. Bu yaşta çocuk duygularını ifade edebilir, başkalarının duygularını anlayabilir, kendisini başkalarının yerine koyabilir. çocukların kendilerini ifade dili oyundur. Yaşadıklarını oyununda canlandırması için ortam sağlamak, oyunlarını iyi izlemek, oyun aracılığıyla yansıttığı korkularını, endişelerini, beklentilerini, kızgınlıklarını fark etmek önemlidir.

66-72 Aylık Çocuk Gelişimi

Bu aylarda çocuk beden gücü ve dengesi sayesinde hızlı yürüyebilen, atlayabilen, koşabilen, zıplayabilen, futbol oynayabilen, ok atabilen, el-göz koordinasyonu sayesinde iki elini bağımsız olarak kullanabilen bir birey haline gelmiştir. Denge tahtasında ileriye-geriye doğru yürür, başlama ve durma komutlarına uyar, tempolu yürür ve koşar, kendi bedeni etrafında döner, atma ve tutma gerektiren etkinliklere katılır, ayak değiştirerek merdiven iner ve çıkar. Hareket etme ihtiyacı yoğundur. Bu yaşta çocuk kendi işini kendi yapmaya ve küçük sorumluluklar almaya hazırdır. Basit ve az kurallı oyunlar oynayabilir. Kurallı oyunlar ile çocuk toplumun içinde kurallara uymanın önemini deneyimler. Bu yaş çocuğunun evcilik gibi temsil oyunlarına ilgisi devam eder. Bu oyunlarla gerçek hayat ortamında çevresindeki farklı kişileri nasıl algıladığını ve bu farklılıklardan nasıl etkilendiğini, daha çok kimin yerinde olmak ya da olmamak istediğini yansıtır. Hangi davranışın, neyin iyi neyin kötü olduğunu öğrenebileceği yaştadır. 

 

 

 

İlginizi çekebilecek diğer linkler:

1 Yaş Çocuk Gelişimi Nasıldır?

2 Yaş Çocuk Gelişimi Nasıldır?

3 Yaş Çocuk Gelişimi Nasıldır? 

4 Yaş Çocuk Gelişimi Nasıldır?

 

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X