10 Aylık Bebek Gelişimi & Özellikleri Nasıl Olur | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

Tarih: 15 Şubat 2020 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

10 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

10 Aylık Bebek Gelişimi

 

10 aylık bebek diş çıkarmaya başlar, ön dişleri çıkmaya başlayan bebekler olabilir.

 

10 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Henüz bir şeyleri fırlatamazlar ama bile bile bir şeyleri yere düşürmekten zevk alırlar. Ayağa kalkıp bir yerlere tutunarak yürümeye başladıysa da, hızlıca ulaşmak istediği yere hızlı hızlı emekleyebilir, emekleme hızı artmış durumdadır. 

10 Aylık Bebeğin Motor Gelişimi

Hala emekleyen bebekler olduğu gibi, eğer bebek 9. ayda ayağa kalkıp bir yerlere tutunarak yürüme denemelerine başlamadıysa bu ay başlayabilir. Bir şeyleri bir şeylerin içine geçirebilir duruma gelirler, örneğin, bardakları birbirine geçer şekilde üst üste üst üste koyabilirler. Emekleyerek, sürünerek veya ayağa kalkıp basamaklara tutunarak merdivenleri çıkmaya çalışabilir, bu nedenle eğer merdivenleri olan bir evde yaşıyorsanız merdivenlerin başına ve sonuna bebek bariyeri koymalısınız. 

10 Aylık Bebeğin Boy ve Kilosu

10 aylık kız bebekler ortalama 9 kilo, boy olarak da ortalama 71-71.5 cm arasındadır. 10 aylık erkek bebekler ise ortalama 9.200-9.500 gr olmalıdır, boy olarak ise ortalama 73-73.5 cm arasındadır. 

10 Aylık Bebeğin Beyin Gelişimi

10 aylık bebek gelişimi sürecinde aşağıdaki özellikler öne çıkar:

● Tat ve doku tercihleri geliştirir.

● Bir şeylerin nasıl yapıldığı/çalıştığı konusunda merak gösterir.

● Müzikten hoşlanır, melodi eşliğinde sağa sola sallanabilir.

● Kelimelere anlam yükler.

10 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Konuşmaya başlamadan önce sözcükleri anlamaya başlar. Sevdiği bir oyuncağın ismini söylerseniz, ona bakabilir veya parmağı ile gösterebilir. Siz telefonda nasıl konuşuyorsanız o da size taklit ederek oyuncak telefonu kulağına koyup konuşuyor gibi yapabilir. Bebeğiniz sizi taklit ederek öğrendiği için, onun yanında saçlarınızı tarayıp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz, örneğin ona da küçük bir tarak verirseniz o da sizin nasıl kendi saçınızı taradığınızı izleyerek aynısını yapmaya çalışabilir. 

10 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

10 aylık bebek gelişimi sürecinde sizin durumlara verdiğiniz tepkileri gözlemledikleri gibi söylediğiniz sözleri de dinlerler. “Bay bay yap” veya “Ellerini çırp.” gibi basit direktifleri anlayıp yapabilirler. Bebeğiniz henüz konuşmaya başlamamış olmasına rağmen, anlamsız mırıldanmalarına/sözcüklerine “Aaa gerçekten mi?” “Hımm demek böyle düşünüyorsun.” “Bu ilginç.” gibi yanıtlar vererek onunla diyaloglar kurmaya çalışın. Oyuncaklarını da konuşturabilirsiniz, bebek böylelikle yeni kelimeler öğrenir ve konuşmaya hevesi artar. Bebeğiniz parmağı ile bazı şeyleri işaret edebilir, siz de ona bu işaret ettiği şeylerin ne olduğunu söyleyebilirsiniz, “Evet, bu senin oyuncak ayın.” gibi. Aynı şekilde, siz de bir şeyleri parmağınızla gösterip onun ne olduğunu söyleyebilirsiniz, “Bak, bir araba!” gibi. 

10 Aylık Bebeğin Duygusal ve Psikolojik Gelişimi

Bu dönemde bebeğin sosyal becerileri ve sosyal algısı gelişmektedir: Bebek, onunla iletişime geçen birçok kişiye büyük gülücükler saçabilir veya yabancıları gördüğünde utanarak yüzünü saklamaya çalışabilir. Jest, mimik ve hareketleri taklit eder. Sizin yüz ifadesini mutsuz gördüğünde onlar da yüzlerini buruşturabilir. Eğer 9. ayda sizden “ayrılma korkusu” başlamadıysa bu ay başlayabilir, özellikle tercih etmeye başladığı bir oyuncak olabilir; Bunlar bebeğin daha kompleks duygusal gelişimi yolunda adımlardır.

 

Ay ay bebek gelişim özelliklerini aşağıdaki yazılarımızla öğrenebilirsiniz:

 ● 11 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

 ● 12 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X