Hamilelik

5 Haftalık Gebelik

Tarih: 5 Mayıs 2020 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

5 Haftalık Gebelik

Hamileliğinizin 5. haftasına hoş geldiniz. Birçok anne adayı hamile olduğunu bu haftada öğrenmektedir. Eğer siz de yeni öğrendiyseniz aramıza hoş geldiniz.

5 haftalık gebelik belirtileri

Muhtemelen çok sık tuvalete çıkıyorsunuz. Bunun nedeni büyümeye başlayan rahimdir. Halsizlik ve mide bulantısı da beklenen yakınmalardır. Leke tarzında kanamalar bu dönemde de görülebilir.

Bazı anne adayları 5. haftada bile hamile olduklarını bilmeyebilirler. Adet döngüleri düzenli olmayan annelerin anlamaları daha da zordur. Meme uçlarının rengi koyulaşır. Göğüsler büyür ve hassaslaşır. Yoğun bir yorgunluk hissedilir. Bulantılar yoğunlaşır. Ağızda metalik bir tat hissedilir. Vajinal lekelenme tarzı kanama görülebilir. Eğer bu belirtilerden hiçbiri yoksa şanslı azınlıkta olabilirsiniz.

5 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz daha anlaşılmasa da vücudunuzda birçok değişiklikler olmaktadır. Birçok anne adayı hamile olduğunu 5. haftada öğrenir. Evde yapacağınız testler ile hamileliğinizi teyit edebilirsiniz.

3.-4. haftadan itibaren idrarınızdaki değişiklikler ile anlayan bu testler hamileliğinin duyurucusu olurlar.

5 haftalık gebelik beslenme

Zararlı alışkanlıklardan (alkol, sigara ve kafein) uzak durun ve günde 400 mikrogram folik asit kullanmaya devam edin. Yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir.

5 haftalık gebelikte anne nelere dikkat etmeli

Doktorunuza danışmadan ilaç almayın ve sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın. Hastalıklara karşı korunun. Virüs ve bakterilere karşı dikkat edin.

5 haftalık gebelikte cinsiyet tahmini

Bebeğinizin cinsiyetini merak ediyorsunuz fakat bunun için biraz daha zamana ihtiyacınız var. 5. hafta gebelikte cinsiyet öğrenmek için erkendir. Hamileliğin 13. haftasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. 13.-16. haftalarda görebilirler ultrason aleti ile hekimler bebeklerin cinsiyetini tahmin edebilirler. Kız bebeklerin anlaşılması genelde daha geç olur.

12. haftadan sonra vajinal ultrasonla bebeğinizin cinsiyeti uzman tarafından tahmin edilse de cinsiyetin tahmininde 16. haftada daha da emin olunur. Kesin olarak belirlenebilmesi için 20. haftaya kadar beklemek gereklidir.

5 haftalık gebelik boyutu

Bebeğinizin boyutu daha çok küçük. 1 kilogramdan çok daha az bir kiloda. Bir elma çekirdeği kadar olduğu söylenebilir.

5 haftalık gebelikte cinsel ilişki olur mu?

Hamilelikte 5. haftada cinsellik son derece zararsızdır. Normal seyrinde hamileliklerde son 4 haftaya kadar cinsel yaşamda hiçbir kısıtlama yoktur.

Hamile kadınlar 5. haftasında da cinsel ilişkiye girmeye devam edebilirler. Hamileliğin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkiye girilebilir. Anne adaylarının hormonal değişikliklerinden dolayı cinsel isteklerinde iniş ve çıkış olsa dahi cinsel ilişkiye girmenin gebeliğe olumsuz etkisi yoktur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde cinsel isteğin arttığı gözlemlenir. Hamileliğin son dönemlerinde rahmin büyümesi ile beraber cinsel ilişki anne adayına ağrı verebilir ve cinsel ilişkiyi isteğini azaltır.

5 haftalık bebek gelişimi

Bu haftada bebeğiniz bir elma çekirdeği boyutunda. Evet, sonunda ölçülebilir bir büyüklüğe erişti. Çok önemli görevlere sahip üç ana katmandan oluşuyor. En dış katmandan beyin ve sinir sistemi, orta katmandan akciğerler ve bazı organlar, iç katmandan ise kalp iskelet sistemi ve genital sistem gelişecek. O kadar hızlı büyüyor ki, gelecek hafta iki katı boyuta ulaşmış olacak.

Bebeğinizin sinir sistemi gelişiyor ve beyin ve omurilik şekillenmektedir. Minik kalbi oluşmaya başladı ve artık ilk kez atacak.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:

6 Haftalık Hamilelik

Hamilelikte Burun Kanaması


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X