Hamilelik

6 Haftalık Gebelik

Tarih: 6 Mayıs 2020 - Çarşamba
Uzman görüşü için konu öner.

6 Haftalık Gebelik

 

Gebeliğinizin 6. haftasına hoş geldiniz. Bu haftada da sizi ve bebeğinizi birçok değişiklik beklemekte.

 

6 haftalık gebelik belirtileri

Bu haftada en sık rastlanan bulgular şunlardır:

● Halsizlik

● Bulantı

● Göğüslerde hassasiyet

● Sık idrar

● Gaz ve şişkinlik

● Ruhsal değişiklikler

● Kasık ağrısı ve lekelenme şeklinde kanama (Kanama artarsa mutlaka doktorunuza ulaşın.)

 

6 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz daha anlaşılmasa da vücudunuzda birçok değişiklik olmaktadır. Bebeğinizin gelişimi de oldukça hızlıdır.

Hormonal olarak birçok farklılaşma vücudunuzda oluyor. Meme uçlarınızda büyüme, koyulaşma olduğunu ve bazı zamanlarda ağrıdıklarını gözlemleyebilirsiniz. Mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz.

 

6. haftada ultrasonografi

Bu dönemde doktorunuz gebelik kesesi içinde bebeğe ait kabartıyı ve de kalp atışlarını görebilir. Eğer bunlar görülmediyse lütfen panik yapmayın. Birkaç gün sonra sizi tekrar çağıracak ve kontrol edecektir

 

6 haftalık gebelikte beslenme

Bol su içmelisiniz. Lifli gıdalar tüketmelisiniz. Küçük porsiyonlar tüketmeye çalışmalısınız. Folik asidi doktorunuza danışarak almayı unutmayın. Kalsiyum ve demir ihtiyacınız hala bulunmakta. Bu nedenle bunları içeren besinleri araştırıp almalısınız. Sizin ve bebeğinizin proteine ihtiyacı olduğundan almayı ihmal etmeyin.

6 haftalık gebelikte cinsiyet

Gebeliğinizin 6. haftasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için henüz daha çok erken. En erken tahmin için 13. haftayı beklemelisiniz. 13. ve 16. Haftalar arasında tahmin yapılabilir.

 

 

6 haftalık gebelikte denize girilir mi?

Gebeliğinizin ilk 3 ayında denize veya havuza girebilirsiniz ancak suyun temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Eğer havuza girmeyi istiyorsanız klor oranının az olmasına dikkat etmelisiniz. Havuza girdikten sonra havuz suyundan arınmak için duş almalısınız. Bebeğinizin gelişiminde bir gerilik mevcutsa ve havuz ile denize girdiğinizde sizde değişiklikler oluyorsa girmemeniz önerilir. Hem havuza hem de denize girme konusuyla ilgili doktorunuza danışmanız ve ayrıntılı bilgi alıp sonrasında karar vermeniz gerekmektedir.

 

6 haftalık gebelikte egzersiz

Hamilelik döneminde birçok anne adayına egzersiz fayda sağlamaktadır. İlk 3 ayınızda yürüyüş yapmak vücudunuzu dinç tutacaktır. İlerleyen dönemlerde sırt ağrıları çekme olasılığınız yüksek olduğu için omurganızı güçlendirmek için sırt egzersizleri, pilates veya yoga yapabilirsiniz. Bu egzersizlerin hamileler için olduğundan emin olmalısınız. Belki hamilelerin katıldığı bir pilates grubuna katılmak size iyi gelebilir. Ne dersiniz? Pilates veya yoga ile doğru nefes alışverişini öğrenerek ihtiyacınız olan zamanlarda kullanabilirsiniz.

Yüzerek vücut ağırlığınızın azaldığını hissedebilirsiniz. Böylelikle bir süre de olsa omurganız rahatlayabilir. Havuzun veya deniz temiz olduğundan emin olmalısınız. Eğer havuza girmek istiyorsanız klor oranının düşük olmasına dikkat etmelisiniz.

Hamilelerin birlikte eğlendiği dans gruplarına katılabilirsiniz. Tüm bu egzersizleri yapabilmek için öncelikle doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. O size hangi aylar arasında yapabileceğinizle ilgili detaylı bilgi verecektir.

6 haftalık gebelikte gelişim geriliği

Bebeğinizde gelişim geriliğin belirlenebilmesi için doktorunuz tarafından birkaç test yapılması gerekmektedir. Bu testlerin bazılarında kilo ve boy oranı kontrol edilir. Kromozomlarına bakılır ve kalbi kontrol edilir. Bu dönemde siz de bazı konulara dikkat vererek bebeğinizin gelişim geriliği yaşama oranını düşürebilirsiniz. Alkolden uzak durmalısınız. Sigara veya başka kimyasallar kullanmamalısınız. Sağlıklı bir şekilde beslenmelisiniz. Hem ruh sağlığınızı hem de biyolojik sağlığınızı korumalısınız.

 

6 haftalık gebelikte ilişkiye girmek

Bu haftada cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Hamileliğinizin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca görülmemektedir ancak doktorunuza danışıp bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz ve sizin için verdiği kararı da dikkate almalısınız.

6 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler

Eğer memeleriniz de hassasiyet varsa destekleyici sütyen kullanmanız faydalı olacaktır. Bu haftayı bol bol dinlenerek geçirebilirsiniz.

6 haftalık bebek gelişimi

Bebeğiniz bir bezelye tanesi kadar. Yani yaklaşık 0,6 cm.

Bazen kalp atışı vajinal ultrason yolu ile görülebilir. IVF yoluyla hamile kalanlar haricinde vajinal ultrason size pek önerilmeyecektir.

 

Bebeğim neye benziyor?

Bu hafta kabaca yüzünün de şekillenmeye başladığı bir hafta. En önemlisi bebeğinizin kalbi 4 odacıklı şekle dönüşmeye başlıyor ve onu daha hızlı büyütmek için dakikada 160 kez çarpıyor. Minik bedenden tomurcuklanan uzantılar kol ve bacakları oluşturacak. Kalbin ve kafanın olduğu yerlerde farklı çıkıntılar olabilir. Embriyo ince bir şeffaf cilt tabakası ile kaplıdır.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:

7 Haftalık Hamilelik

Hamilelikte Grip Aşısı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

● Yurmurtlama Takvimi


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X