Hamilelik

7 Haftalık Gebelik

Tarih: 7 Mayıs 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

7 Haftalık Gebelik


Gebeliğinizin 7. haftasındasınız. Birçok değişiklik yaşadığınız 6 haftayı geride bıraktınız. Hamileliğin 7. haftası hamileliğin daha fazla hissedilmeye başlandığı dönemdir. Hala 2. ayın içinde olan anne, karnı henüz belirginleşmese de kilo almaya bu dönemde başlamaktadır. Hamilelik ile ilgili belirtiler ve bazı rahatsızlıklar bu hafta da devam etmektedir. Büyümeye ve gelişmeye başlayan anne karnındaki 7 haftalık bebeğin bu haftada kasları, kol ve bacakları oluşmaktadır.


7 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğin başlangıcından itibaren anne belirli belirtileri hissetmeye başlamaktadır. Her kadının hamilelikle ilgili deneyimleri ve hissettiği belirtiler farklılık göstermektedir. Gebeliğin 7. haftasında, gebelik gözle görünür bir şekilde belirginleşmemiş olsa da anne hamileliğini iyice hissetmeye başlar. 7 haftalık gebelik belirtileri önceki haftalardan farklılık göstermemektedir ancak anne önceki haftalarda hissetmediği bazı belirtileri hissetmeye başlayabilmekte ya da bazı belirtiler ortadan kalkabilmektedir.

7 haftalık gebelik belirtileri önceki haftalarda olduğu gibi aşağıdaki gibidir;

  • Halsizlik ve uyku isteği
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı
  • Baş dönmesi ve mide bulantısı
  • Duygu değişiklikleri
  • Bazı yiyeceklerden iğrenmek
  • Aşermek 7 haftalık gebelik belirtileridir.
 

7 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

7 haftalık gebesiniz ve hayatınızın en güzel sırrını saklıyorsunuz. Siz ve eşinizden başka hiç kimse (siz söylemedikçe) bunu anlayamaz. Rahminiz bir limon boyundadır. Belki içinizden herkese duyurmak gelebilir ama kadın doğum doktorları biraz daha bu sırrı saklamanızı tavsiye ediyor.

Hamile vücudunda daha fazla kan pompalanır ve hamilelik ilerledikçe %50 artar. Daha faza kan bebeğiniz için gerekli olan besinler ve oksijen içindir.

7 haftalık gebelik hala gebeliğin erken dönemidir. Bu nedenle annedeki değişiklikler yavaş ilerler ve belirgin değildir. Anne karnındaki 7 haftalık bebek henüz yeterince büyümediği için 7 haftalık gebelik görüntüsü dışarıdan bakan bir göz tarafından fark edilecek şekilde belirgin değildir. Bunun yanında anne birkaç kilo aldığını fark edebilir. Vücutta gözle görülebilir bir etki bırakmasa da anne vücudu da bebeğin gelişmesiyle paralel olarak değişmektedir. Bu hafta anne rahmi önceki haftalara göre 2 kat büyüktür. Anne adayı 7. haftada göğüslerinin büyüdüğünü de fark edecektir. Bebeği emzirmeye hazırlanan vücut göğüs çevresindeki yağ dokusunu çoğaltmakta ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır, göğüslerin büyümesinin sebebi budur.

7 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü Nasıldır?

7 haftalık anne karnındaki bebeğin boyu 9-13 mm’ye ulaşmış ve ağırlığı yaklaşık olarak 2 gr olmuştur. Anne karnındaki 7 haftalık bebek bir üzüm tanesi büyüklüğündedir. Gebeliğin 7. haftasında bebek hala embriyodur ve gelişiminin ilk evresinde görülen kuyruk sokumunun devamında bir kuyruğa sahiptir. 7 haftalık bebek ultrason görüntüsünde ‘C’ şeklinde görünür, baş ve kuyruk bölümleri iyice belirginleşmiştir. Bebeğin içinde olduğu yolk kesesi de bu ay ultrason görüntülerinde net bir şekilde seçilebilmektedir.

7 Haftalık Bebek kaç mm Olur?

Hamileliğin 7. haftasında bebek 9-13 mm arasında bir uzunluğa ulaşmış olmaktadır. Hızla büyüyen bebeğin boyutu ve ağırlığı hala annenin hissetmesi için yeterli değildir.

Yaklaşık bir fasulye veya küçük bir üzüm tanesi kadardır. Ağırlığı ise ortalama 2 gramdır.

 

7 Haftalık Bebek Ultrasonda Görülür Mü?

7 haftalık bebek ultrasonda görülür mü sorusunun cevabı, evet olacaktır ancak bebek hala çok küçük olduğu için görülmesi oldukça zordur. Ultrasonda bebeğe ve gebeliğe dair görülen ilk yapı gebelik kesesidir ve bu yapı 5. veya 6. hafta itibariyle görülmeye başlamaktadır. 7 haftalık gebelik kesesi içinde bebek net olmasa da fark edilebilir, doktor bebeğin boyunu ultrason görüntüsü yardımıyla ölçmekte ve gebelik süresini belirlemektedir.

7 haftalık gebelik kesesi

Bebekler anne karnındayken amniyon kesesinin içinde bulunmaktadır. Buna gebelik kesesi de denmektedir. Bu kese bebeği dışarıdaki tehlikelerden korumaktadır. Işık veya ses gibi etmenler de bunlara dahildir.

7 Haftalık Gebelik Kesesi Görüntüsü Nasıldır?

Ultrason görüntüsünün büyük bir kısmını 7. haftada gebelik kesesi oluşturmaktadır. İçi amniyon sıvısı ile dolu olan gebelik kesesi bebeğe korunaklı bir ortam sağlayan ve bebeğin gelişiminin içinde devam ettiği yapıdır. Gebelik kesesinin şekli yuvarlaktır.

7 Haftalık Hamileyim Kese Var Bebek Yok Neden?

Bazı sağlık sorunları nedeniyle gebelik kesesinin oluşması, ancak embriyo gelişiminin durması nedeniyle kese içinde bebeğin görülmemesi durumu yaşanmaktadır. Normal bir gebelik gelişiminde yumurta döllendikten sonra bölünmeye başlamaktadır. Döllenmeden 5 gün sonra rahim duvarına yerleşmektedir. Bazı durumlarda embriyonun gelişimi ilk haftada durmaktadır. Bu durum boş gebelik olarak adlandırılmakta ve kadın doğum uzmanları tarafından ultrason görüntülemesi ile tespit edilmektedir.

7 Aylık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin öğrenildiği andan itibaren annenin beslenmesine ve sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Hamilelik boyunca bebeğin ve annenin ihtiyacı olan yağ, protein, vitamin ve mineraller gibi besinler doğru kaynaklardan yeterli ölçüde alınmalıdır. Kalsiyum ve demir ihtiyacı unutulmamalıdır. Bu haftada su içme ihtiyacı artabilmektedir, anne adayının günde en az 8 bardak sıvı tüketmesi önerilmektedir.

7 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?

7 haftalık bebek 2. ayın içindedir. Gebelik 3 aylık dönemler olacak şekilde 3 trimestere ayrılmaktadır. ilk 3 ay birinci trimaster olarak adlandırılır.

7 Haftalık Bebek Gelişimi

7 haftalık bebek anne rahmine düştüğünden beri hızla büyümeye ve gelişmeye devam etmiş ve 10 bin kat büyümüştür. Gebeliğin 7. haftasında bebeğin yüzü şekillenmeye başlamıştır. Bebeğin göz kapakları, burnu, ağzı ve kulakları ilk şekillerini almıştır. Hamileliğin ilk dönemlerinde bebeğin başı diğer vücut bölgelerine göre daha çok ve daha hızlı büyür, 7. haftada da bebeğin başı vücudunun diğer bölgelerine oranla daha büyüktür. Bunun nedeni bebeğin beyninin hızla gelişiyor olmasıdır. Bu dönemde bebeğin kolları ve bacakları da oluşmaktadır. 7 haftalık bebeğin sindirim ve solunum sistemler de gelişmeye başlamıştır.

7 Haftalık Bebek Canlı Mıdır?

Evet, 7 haftalık bebek canlıdır ve yaşamsal fonksiyonları gelişmektedir. 7 haftalık bebek vücut bölümleri, organları ve beyni gelişmeye devam eden bir embriyodur. Önceki haftalarda kalbi atmaya başlamıştır.

7 Haftalık Bebek Nasıl Olur?

7 haftalık bebek görüntüsü C şeklindedir, bebeğin başı vücuduna oranla daha büyüktür ve ilerleyen haftalarda kaybolacak kuyruğa benzer bir yapıya sahiptir. Bebeğin iç organları sindirim, solunum ve dolaşım sistemleri gelişimini devam ettirmekte ilerleyen haftalarda hareket etmesini sağlayacak kas ve lif sistemleri gelişmekte, kol ve bacakları görünür olmaya başlamaktadır.

7 Haftalık Bebek Kalp Atışı Nasıldır?

Anne karnındaki bebeğin kalp atışları yaklaşık olarak 5. ve 6. haftadan itibaren duyulmaya başlanmaktadır. 7. haftada bebeğin kalp atışı ortalama olarak dakikada 130-160 atış arasıdır.

Erken dönemlerde kalp atışı duyulmayabilir ve bir sorun olduğu anlamına gelmez. Kalp atışı duyulmayan durumlarda doktorlar fetal ölçüm isteyebilir.

7 Haftalık Bebek Kalp Atışı Duyulmazsa

Gebeliğin 7. haftasında genellikle bebeğin kalp atışları net bir şekilde duyulmaya başlanır, bazı durumlarda kalp atışlarının duyulması gecikse de dakikada 85 atışın altındaki kalp atışlarında gebelik sağlıksız görülür ve takip edilmesi gerekir. Böyle bir durumda doktora danışmak ve doktor yönlendirmelerini izlemek önemlidir.

 

7 Haftalık Bebek Anne Karnında Hareket Eder Mi?

Evet, anne karnındaki bebek 7. haftadan itibaren hareket etmeye başlar ancak henüz oldukça küçük olduğu için bu hareketlerin anne tarafından hissedilmesi mümkün değildir. Annenin bebeğin hareketlerini hissetmesi için henüz hamileliğin çok erken bir dönemindir. Bebeğin hissedilmesi 16. haftayı bulmaktadır.

7 Haftalık İkiz Bebek Belli Olur Mu?

Evet, 7. hafta ikiz gebeliğin kesin olarak tespit edilmeye başladığı haftadır. 5. ve 6. haftalarda da gebelik kesesi ile tespit edilebilen ikiz gebelik 7. ve 8. haftalarda kesinleşmektedir. 7 haftalık ikiz gebelik ultrason görüntülerinde tespit edilebilmektedir.

7 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler

Bulantı için az az ve sık beslenin. Bu dönemde çok sıvı tüketmeyin. Zencefil çayı bulantınızı yatıştırabilir. Doktorunuza danışmadan ilaç Kullanmayın.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:

8 Haftalık Hamilelik

Hamilelikte uykusuzluk neden olur?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X