Hamilelik

7 Haftalık Gebelik

Tarih: 7 Mayıs 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

7 Haftalık Gebelik

Gebeliğinizin 7. haftasındasınız. Birçok değişiklik yaşadığınız 6 haftayı geride bıraktınız.

7 haftalık gebelik belirtileri

Bulantılar gitgide artabilir. Bazı şanslı anne adayları ise bu dönemi çok daha rahat geçirebilir. Eğer siz o şanslı gruptan değilseniz, bulantılar gittikçe artarak 9. haftaya kadar sürecek. Bu haftadan sonra da azalarak 12 hafta civarında sonlanacak.

Bu dönemde daha duygusal, kırılgan ve hassas olmanız doğal. Günlük tutarak duygularınızı kaleme dökmek için ideal zaman.

7. hafta belirtileri şunları içerebilir:

Meme uçlarının rengi koyulur. Yoğun bir yorgunluk hissedilir. Bulantılar yoğunlaşır. Vajinal lekelenme tarzı kanama görülebilir. Eğer bu belirtilerden hiçbir, yoksa şanslı azınlıkta olabilirsiniz.

Ağızlarında metalik bir tat hissederler.

● Göğüslerde büyüme ve hassaslaşma

● Başağrıları

● Koku duyarlılığı

● Beyazımsı vajinal akıntı

● Vajinal lekelenme tarzı kanama

● Kramplar

● Ciltte koyulaşma

Farklı veya size garip gelen bir belirti olduğunda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

7 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

7 haftalık gebesiniz ve hayatınızın en güzel sırrını saklıyorsunuz. Siz ve eşinizden başka hiç kimse (siz söylemedikçe) bunu anlayamaz. Rahminiz bir limon boyundadır. Belki içinizden herkese duyurmak gelebilir ama kadın doğum doktorları biraz daha bu sırrı saklamanızı tavsiye ediyor.

Hamile vücudunda daha fazla kan pompalanır ve hamilelik ilerledikçe %50 artar. Daha faza kan bebeğiniz için gerekli olan besinler ve oksijen içindir.

7 haftalık gebelik kesesi

Bebekler anne karnındayken amniyon kesesinin içinde bulunmaktadır. Buna gebelik kesesi de denmektedir. Bu kese bebeği dışarıdaki tehlikelerden korumaktadır. Işık veya ses gibi etmenler de bunlara dahildir.

7 haftalık gebelik bebek boyu

Anne karnında 7 haftalık bebek boyu, yaklaşık 10-13 mm arası, yaklaşık bir fasulye veya küçük bir üzüm tanesi kadardır. Ağırlığı ise ortalama 2 gramdır.

7 haftalık gebelik de beslenme

Kendinizi normalden daha susuz hissedebilirsiniz. Günde 8 bardak sıvı içmeye çalışın. Kalsiyum ve demir ihtiyacınız olduğunu bilerek bunları almayı ihmal etmemelisiniz. Bunlar kan yapımızı arttıracaktır ve bebeğinizin kemiklerinin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

7 haftalık gebelikte dikkat edilmesi gerekenler

Bulantı için az az ve sık beslenin. Bu dönemde çok sıvı tüketmeyin. Zencefil çayı bulantınızı yatıştırabilir. Doktorunuza danışmadan ilaç Kullanmayın.

7 haftalık gebelik bebek gelişimi

Bu hafta bebeğiniz bir yaban mersini boyutunda. Boyu yaklaşık 10-13 mm. Gittikçe gerçek bir bebeğe daha çok benziyor. Beyin daha hızlı geliştiği için başı gövdesine göre büyük. Minicik bir burun ucu, göz kapakları ve saç kökleri oluşmaya başladı bile. Beyin hücreleri hızla artıyor. Karaciğer fonksiyonları başlıyor ve bağırsaklar gelişiyor.

Minik bedenden tomurcuklanan uzantılar kol ve bacakları için gerekli olan eklemleri oluşturmaya başladı. Cinsiyeti hücresel düzeyde belirlenmiştir.

Hamileliğinizin 7. haftasında bebeğinizin büyüme hızında gözle görülür bir artış meydana gelir. Bebeğiniz bir önceki haftaya göre 2-3 kat büyür.

Tiroit bezi gelişmeye devam eder. Beynin hassas ve birbirine bağlı ön, orta ve arka beyin bölümleri oluşmaya başlamıştır. Kalbi geçen haftaya göre daha hızlı atar.

7 haftalık gebelik kalp atışı

Bebeklerin ilk kalp atışları anne babaları çok heyecanlandırır. İlk kalp atışları vajinal ultrasonografi ile 5.-6. haftalarda duyarlar. Kalp atışı karın ultrasonografi ile 6.-7. haftada gözlemlenir. Bebeklerin kalp atışının 6.-7. haftada dakikada 90-110 atım arasında olması beklenir. Bu değer 9. Haftada 140-170 bpm′ye ulaşır.

Erken dönemlerde kalp atışı duyulmayabilir ve bir sorun olduğu anlamına gelmez. Kalp atışı duyulmayan durumlarda doktorlar fetal ölçüm isteyebilir.

İlginizi çekebilecek uzman yazılarımız:

8 Haftalık Hamilelik

Hamilelikte uykusuzluk neden olur?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X