Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonuna dikkat!

Tarih: 9 Temmuz 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonuna dikkat!

GEBELİKTE İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARI


Gebelik vücudun fizyolojik dediğimiz bir takım normal değişimlerden geçtiği bir dönemdir. Mide barsak sisteminde görülen reflü, kabızlık şikayetleri gibi idrar yollarında da hem bebeğin büyümesi hem hormonal değişimlere bağlı sık idrara çıkma, mesane kapasitesinde azalma sık gördüğümüz değişimlerdendir.


Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları nasıl anlaşılır?

Gebelik döneminde zaten sık idrara çıkıldığı için idrar yolu enfeksiyonlarını erken tanımak biraz daha güçtür. Öncekine göre idrar sıklığında artış, ağrılı idrar yapma, bel ve sırt ağrıları hatta ateş ile kendini gösterebilir

Gebelik sırasında idrar tahlili yaptırmalı mıyız?

Gebeliğin başında ve belli haftalarda ya da gebenin bir şikayeti olması durumunda ayrıca idrar tahlili yapılmalıdır.

Gebelikte yapılan idrar testi neler gösterir? Doğru sonuç verir mi?

Gebelikte idrar testi birkaç farklı sebeple bakılır. İlk başta gebelik tanısı koymak için evde yapılan testler kullanılır. Sonrasında gebeliğin başında ilk yapılan tetkiklerle birlikte idrar kültürü ve tam idrar tahlili bakılır. 24. hafta ve sonrasında hem idrarda şeker çıkması diyabet açısından uyarıcı olmakta hem de enfeksiyon ve idrarda protein çıkması ile preeklampsi dediğimiz durumu yakalamamızı sağlamaktadır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Tam idrar tahlili ile idrar kültürü arasında ne fark vardır?

Tam idrar tahlilinde idrarda lökosit dediğimiz iltihap hücreleri, bakteriler, nitrit, eritrosit yani kan hücreleri, idrarın yoğunluğu –yani vücutta yeterli su bulunup bulunmadığı ve ayrıca görülmemesi gereken şeker ve protein varlığı araştırılır. Steril olarak alınması gerekmez ancak genital bölge temizliği ve orta akım ile alınmalıdır.

İdrar kültürü ise steril bir kaba alınır, idrar yapmadan önce genital temizlik ve orta akım olması önemlidir. İdrarda 100.000 koloni ve üzeri bakteri üremesi durumunda idrar yolu enfeksiyonu tanısı konulur. İdrar kültürü aynı zamanda antibiyogram da yapılarak bize doğru antibiyotik seçiminde yardımcı olur

İdrar yolu enfeksiyonu gebelikte tedavi edilmezse ne gibi sorunlara yol açabilir?

İdrar yolu enfeksiyonları gebelikte idrar yollarında fizyolojik bir gevşeme hatta üreterlerde bir miktar genişleme de olduğundan kolaylıkla böbreklere ulaşarak böbrek hasarı, kanda enfeksiyon, ateş gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra gizli kalmış veya ihmal edilmiş idrar yolu enfeksiyonları düşüklere ve erken doğumlara sebep olabilmektedir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu açısından riskli bir grup var mıdır?

Daha önce sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmiş olanlar, idrar yollarında taş veya kum öyküsü olanlar, diyabetik gebeler, az su içen ve tuvalete gitmemek için tutma alışkanlığı olanlar, yapısal olarak idrar yolunda reflü gibi bozuklukları olanlar risk grubundadır.

Gebelik sırasında antibiyotik kullanmak bebek açısından risk oluşturur mu ? Güvenli midir?

Gebelikte kullanılması önerilen ilaçlar daha çok Gebelik kategorisi A veya B olanlardır. Seçilen antibiyotikler zorda kalınmadıkça daha çok B grubundan seçilmektedir. Dirençli enfeksiyonlarda da yine yarar zarar hesabı yapılarak olabilecek en güvenli antibiyotikler (C grubu) tercih edilmektedir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi neden önceliklidir?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önemli birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle gebelik sırasında antibiyotik kullanımı ve seçimi konusunda oldukça seçici olmak durumundayız. Hem enfeksiyonu başarılı bir şekilde tedavi ederek yarattığı riskleri minimuma indirmeli hem de gebeliğin en önemli unsuru olan anne karnındaki bebeğe zarar vermeyecek seçimler yapmalıyız. Bu nenledir ki mutlaka idrar kültürü testi ile anlamlı sayıda bakteri üreyip üremediği doğrulanmalı, hem de antibiyogram ile bakterinin antibiyotiklere direnci değerlendirilerek hem bebeğe zarar vermeyecek hem de bakteriyi yok edecek doğru seçimi yapmalıyız.

Antibiyogram sonucunda 1-2 hafta sürecek yoğun bir antibiyoterapi veya sadece idrar yolunda sınırlı kalan daha kısa süre kullanımlı ilaçlar seçilebilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları bebeğe zarar verir mi?

Tedavi edilmeyen veya başarılı olunamayan gebelerde düşük, erken doğum gibi riskler artmakta ve annede piyelonefrit dediğimiz böbrek iltihabına yol açabilmektedir. Endirekt olarak erken doğumlar yoğun bakımda kalmasına sebep olarak bebek açısından sorun yaratmaktadır. Enfeksiyonun ayrıca bebeğe geçmesi veya direkt olarak zarar vermesi söz konusu değildir.

Gebelikte idrar testi neden bu kadar önemlidir?

Gebelikte hormanal ve mekanik etkiler enfeksiyonu kolaylaştırabildiğinden, şikayeti olmayan gebelere dahi belli aralıklarla idrar testleri yapılmalı vekültür antibiyogram ile hem gereksiz ilaç kullanımları önlenmeli hem de vakaların tedavisiz kalmasının önüne geçilmelidir. Ayrıca idrar testinde görülen protein veya glukoz kaçakları, kristaller; preeklampsi, diyabet, böbrek hastalıkları, kum veya böbrek taşı ile ilgili bilgiler de sağlamaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu geçirenler tekrar aynı sorunla karşılaşmamak için nelere dikkat etmelidir?

Bol su içmek, ki bu gebelikte zaten en az 2.5- 3 litre olmalıdır; Sık idrara çıkmak, genital temizliği mutlaka önden arkaya yapmak, şüpheli durumlarda erkenden idrar tahlili ile tanı koydurmak önemli tedbirlerdir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X