23 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri Nelerdir? | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

23 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Tarih: 18 Mart 2020 - Çarşamba
Uzman görüşü için konu öner.

23 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Merak Ettikleriniz

23 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ


23 aylık bebeklerin bazıları desteksiz yürürler. Karşılanması gereken duygusal bağ ihtiyaçları bulunmaktadır.


23 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo


Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı güncel rehberlere göre 23 aylık kız bebeklerin ortalama kilosu 11 kg’dır ve yaklaşık boyu 85.5 cm’dir. 23 aylık erkek bebeklerin ortalama kilosu 12 kg civarındayken ortalama boyu ise 87 cm’dir.

23 Aylık Bebeklerin Diş Gelişimi

Bebeğinizin ağzında 23. ayda ortalama olarak 16 adet süt dişinin ağızda görülmesi beklenir. Ayrıca bunlara ek olarak alt çenedeki 2. süt azı dişlerinin 23-31. aylar arasında sürmesi beklendiği için bu sayıya 2 adet yeni diş eklenebilir. Bebekleriniz diş çıkarma sırasında ateşlenebilir ve siyalore denilen ağızdan salya akıtması görülebilir. Bu sırada görülmese bile bebeğinizin daimi dişi olan 1. küçük azı dişlerinin çene kemikleri içinde oluşum süreci de başlamıştır.

23 Aylık Bebeklerin Fiziksel Gelişimi

Kaba motor becerileri değerlendirildiğinde 23 aylık bebekler geri geri yürüyebildiği görülmektedir. Tırmanmayı seven bebekler sandalyelerin veya kanepelerin üstünde çıkabilir. Bebeğinizin güvenliği için tırmanabileceği yerlere dikkat edilmesi gerekmektedir. O yüzden erişebileceği yerlerin temiz ve düzenli olması bebeğin yaralanmasını önlemek için tavsiye edilmektedir.

İnce motor gelişime baktığımızda ise bu dönemde bebekler boya kalemlerini baş ve işaret parmağı arasında tutabilir. Kapı kollarını çevirebilir. Kitapların aynı anda 2-3 sayfasını geçebilir. Bebeğinizin el-göz koordinasyon yeteneği de gelişmektedir. Kendi kendine kaşık kullanarak yemek yemekten keyif aldıkları görülebilir. Tek başına içecek ihtiyacını karşılayabilir. Bu aylarda el kasları gelişmiş olan bebekler bloklardan gökdelen yapabilirler.

23 Aylık Bebek Dil Gelişimi

23 aylık erkek bebek dil gelişimi ile 23 aylık kız bebek dil gelişimi aynıdır. Birçok bebek bu dönemde 50-100 kelime kullanabilmektedir. Bazı bebeklerin ise 120 kelimeye kadar kullanabildiği görülmektedir. Bu dönemde fiilleri önceki aylardan daha çok kullandığı gözlemlenebilir. Net olarak telaffuz edemediği kelimeler ise gün geçtikçe azalacaktır.

23 aylık bebeğinizin dil gelişimine katkı sağlamak için ise ona artık daha fazla obje içeren kitaplar okuyabilirsiniz. Kitabı okurken arada kitaplarla ilgili sorular sorabilirsiniz. Örneğin, “Köpek nereye gitti?” diyebilirsiniz.

23 Aylık Bebek Gelişimi Psikolojisi

Bazı dönemlerde bebeklerin benzer şekilde davrandıkları gözlemlenebilir. 2 yaş döneminde birçok bebek yapabildiği şeylerin sayısının arttığını gördüğünden dolayı özgürleşme ihtiyacı hissedebilir. Bu nedenle bazı şeyleri kendisi yapmak isteyebilir. Örneğin, tek başına yemek yemek hoşlandığı aktivitelerden biri olabilir ve bunu yaparken başkasının ona yardım etmesini istemeyebilir. Yardım edilmek istendiğinde ağlama, öfkelenme veya inatçı davranma gibi davranışlar sergileyebilir. Bu durumların hangi dönemlerde daha sık yaşandığını ebeveynlerin öğrenmesi bu anların daha az yaşanmasını sağlayabilir. Örneğin, uyumadan önce bazı bebekler daha huzursuz olabilir. Bu nedenle bu dönemde uykuya geçişin daha kolay yapılması önemlidir. Böyle durumlar yaşandığında anlaşıldığını konuşarak ve beden diliyle hissettirdikten sonra ne yapmasını istediğinizi basit cümlelerle söyleyebilirsiniz. İsteklerinizde kararlı olduğunuzu görmesi onun bu gibi durumlarda öfke krizlerini daha az yaşamasını engelleyebilir. Olumsuz cümleler kullanmaktansa olumlu cümleler kullanarak isteklerinizi dile getirebilirsiniz. Örneğin, “Oyuncağını fırlatma.” yerine “Bir şey fırlatmak istiyorsan kağıdı kullanabilirsin.” diyebilirsiniz.

23 Aylık Bebek Uyku Düzeni

23 aylık bebeklerin ortalama 11-12 saat arası gece uykusuna ihtiyacı vardır. Buna ek olarak gün içinde 1.5 saat uyumaya ihtiyacı olabilir. Yaklaşık olarak 13-14 saat uyuyabilirler.

Bu ayda sıklıkla görülen bir sorun da bebeklerin gece uykusundan uyanmasıdır. Öncelikli olarak ne zamanlar uyandığını belirlemeniz durumun çözümünü kolaylaştırabilir. Belirli uyku düzenine sahip olması da uykuya geçişi ve verimli bir uykuyu sağlayabilir. Bazı bebekler ışıktan rahatsız olabilir ve tamamen karanlık bir ortamda uyumaya ihtiyaç duyabilir. Işığı geçirmeyen perdeler kullanarak uyku için ideal ortam sağlayabilirsiniz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X