6 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

Tarih: 15 Şubat 2020 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

6 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

6 Aylık Bebek Gelişimi

 

Bu ay bebek kucağa oturtulduğunda başını ve sırtını dik tutabilir. Bu becerisi bebeğin sinir sisteminin sağlıklı geliştiğini gösteren bir ipucudur. 6 aylık bebek neler yapar sorusunun cevabını kapsamlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.


6 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

6 aylık bebeğin gelişiminde fiziksel gelişim oldukça hızlıdır. Başını ve sırtını dik tutabilen bebek artık mama sandalyesine oturarak yemek yiyebilir. 6 aylık bebek sırt üstü yatırıldığında kendi kendine dönmeye başlar ve uzağındaki oyuncağa erişebilmek için sürünmeye çalışır. Bu emekleme denemelerinin başlangıcıdır.

El becerileri de bu ay iyice gelişmiş olan bebek artık biberonu iki eliyle kavrayıp sütünü kendi içebilir. 6 aylık bebeğin boy ve kilosu da fiziksel gelişiminin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini takip etmek için önemli alanlardır. 6 aylık bebek kilosu bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. 6 aylık kız bebek kilosu ortalama 7 kilogram, boyu ise ortalama 64 santimdir. 6 aylık erkek bebek kilosu ortalama 7,5 kilogram, boyu ise 67 santimdir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

6 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Bebek bu ay da önceki aylarda olduğu gibi seslere duyarlıdır. Sesin geldiği yöne doğru döner, kendisi ile konuşan kişiyi ilgiyle seyreder. 6. ayda babıldama başlar, “ba-ba, ma-ma” gibi iki heceli sesler çıkarır. Bebeğin çıkardığı bu seslere karşılık vermek, taklit etmek bebeğin dil gelişimini destekler. Bebek her hafta yeni yeni sesler çıkarabilir. Artık çıkardığı seslerle kendini daha iyi anlatmaya başlar. Mutluluğunu veya memnuniyetsizliğini sesler ile anlatabilir.

6 Aylık Bebeğin Nörolojik Gelişimi

Bebeğin nörolojik gelişimi anne karnında başlar fakat doğumla birlikte daha fazla uyaranla karşılaşmasıyla birlikte hızlanır. Nörolojik gelişim bebeğin deneyimlerine bağlıdır, bebek doğru zamanda doğru uyaranlarla karşılaştığında beyin gelişimi de sağlıklı bir şekilde devam eder. Nörolojik gelişme bebeğin ince motor, kaba motor ve dil gelişimini, ayrıca sosyal becerilerini doğrudan etkiler. Bebeğin nörolojik gelişiminin sağlıklı ve normal bir şekilde devam edip etmediği bu alanlardaki gelişimi ile takip edilebilir. 6. ay bebeğin nörolojik gelişiminin hızlandığı bir dönemdir. Kavrama, dik oturma ve farklı sesler çıkarabilme gibi birçok gelişme bu aylarda gerçekleşir. 6 aylık bir bebek dik oturabilir, biberonunu iki eliyle tutabilir, bir nesneyi bir elinden diğerine geçirebilir, ailesini ayırt edebilir.

6 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi

Bu ay bebek yabancıları ve tanıdıklarını ayırt etmeye başlar. Tanıdık yüzler gördüğünde heyecanlanır ve mutlu olur, tanıdık kişilerin yanında olmayı tercih eder. 6 aylık bir bebek yabancıların arasında huzursuz olur ve böyle bir ortamda anne-babasına daha fazla sokulabilir. Kendisi ile konuşan, oynayan, ona bakan kişi ile göz teması kurar. Bebeği huzursuz oluyor diye yabancılarla karşılaştırmaktan kaçınmak yerine farklı ortamlara sokmak sosyal gelişimi için oldukça önemlidir.

6 Aylık Bebek Psikolojik Gelişimi

Bebeğin psikolojik gelişimi, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim gibi birçok alanı kapsar. Bebek bu ay duygularını önceki aylara göre daha iyi göstermeye başlar. Sevdiği ve sevmediği şeylere verdiği tepkiler netleşir ve anne-baba tarafından anlaşılır. Bebek duygularını çıkardığı seslerle de anlatmaya başlar. Bu ay bebek etrafındakilerden daha fazla ilgi beklemeye başlayabilir. Bu ilgiyi aldığında mutlu olur, alamadığında hoşnutsuzluğunu gösterir. Bebeğin çıkardığı seslerden duygusu anlaşıldığında mutlaka dile getirilmesi bebeğe duyurulması gerekir. Bebek bu şekilde duyguları ve onları ifade edebilmeyi öğrenir.

6. ayda bebek etrafındaki insanların etkinliklerine katılmak ister, insanlarla iletişim kurma hevesi ve ihtiyacı artar. Anne-babasından ve bakım verenlerinden ayrı kalmak istemez. Bu kişiler yanından ayrıldığında ağlamaya başlayabilir. 

6 Aylık Bebek Gelişim Geriliği

Her bebek gelişimi boyunca belirli dönemlerde belirli becerileri kazanır. Bu beceriler motor beceriler, dil gelişimi, sosyal ve duygusal gelişim gibi alanlardadır. Bebeğin neler yapıp yapamadığı, oyunları, hareketleri ve iletişim becerileri gelişiminin sağlıkla ilerleyip ilerlemediğinin ipuçlarını verir. Her bebeğin gelişiminin farklı ilerlediği, her gelişim basamağının birebir aynı zamanlarda tamamlanmayacağı akılda tutulmalıdır fakat belirli gelişim basamaklarının kazanılıp kazanılmadığı bebeğin gelişimi için bir uzmana başvurmaya ihtiyaç olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gereken noktadır.

6 aylık bir bebeğin gelişim alanlarında kazanması gereken beceriler aşağıda verilmiştir. Her çocuğun bu alanlardaki bütün becerileri kazanmış olması gerekmez fakat bebek bu becerilerin çoğunu henüz kazanmamışsa bir uzmana danışmak gereklidir.

Sosyal-Duygusal Gelişim

● Tanıdık kişiler ve yabancıları ayırt edebilir, yakınlarını tanır.

● Oyun oynamayı sever

● Güler

● Göz kontağı kurabilir

● Duygularını göstermeye başlar ve diğer insanların duygularına tepki verir.

Dil Gelişimi

● Duyduğu seslere kendisi ses çıkararak karşılık verir.

● “ba-ba, da-da” gibi sesler çıkarır.

● Biri onunla konuştuğunda sırasını bekler ve dinler, o kişi susunca sesler çıkarır.

● Adına tepki verir.

Bilişsel Gelişim

● Etrafındaki eşyalara ve kişilere bakar

● Eşyaları ağzına götürerek keşfeder.

● “Banyo saati, mama saati” gibi rutinleri öğrenir anne baba söylediğinde anlar ve heyecanlanır.

● Etrafına ilgisi artar, uzakta ilgisini çeken nesnelere uzanmaya çalışır.

Fiziksel Gelişim

● Yatarken iki yöne de yuvarlanabilir, dönebilir.

● Desteksiz oturabilir, başını ve sırtını dik tutabilir.

● Nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir.

● Biberonunu iki eliyle kavrayıp sütünü içebilir.

6 Aylık Bebek Beslenmesi

6. ay bebeğin ek gıdaya başlayabildiği aydır. Önceki aylarda yalnızca anne sütüyle beslenen 6 aylık bebek bu ay anne sütü yanında ek gıdaları almaya başlayabilir. Ancak anne sütüne devam edilmesi gerektiği unutulmamalıdır, anne sütü hala bebeğin temel besin kaynağıdır.

Ek gıdaya geçmeden önce bebeğin buna hazır olup olmadığı iyi gözlemlenmelidir. Bebek dik durabiliyorsa, dil itme refleksi azalmış, çiğneme ve yutma refleksi güçlenmişse ek gıdaya başlanabilir. Bu ipuçlarının dışında bebeğin anne sütü veya mama dışındaki yemeklere ilgi duyması, anne-babanın yediklerine uzanmaya çalışması da bebeğin hazır olduğuna dair işaretlerdir.

Ek gıdaya geçiş döneminde bebek menüsü oluştururken alerji ihtimali en çok dikkatli olunması gereken konulardan biridir. Alerji ihtimali nedeniyle besinlerin bebeğe azar azar ve tek tek verilmesi gerekir. Her gün tek bir tane yeni besin tanıtılması bebeğin neye alerjisi olduğunu bulmak ve çabuk müdahale etmek için faydalı bir yöntemdir.

Ek gıdaya önce sıvı besinlerle başlamak daha sonra katı besinlerle devam etmek yararlıdır. Bebeklerin aylık gelişimi beslenme konusunda önemli bir unsurdur. 12. aya kadar bebeğe verilen gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Bunun nedeni bebeğin sindirim sisteminin henüz tam gelişmemiş olması ve bazı gıdaların alerji yapma ihtimalinin oldukça yüksek olmasıdır. Bu nedenle bir yaşına kadar bebeğe inek sütü, bal, şarküteri ürünleri, patlıcan, bakla, tuz, şeker, kivi ve çilek kesinlikle verilmemelidir. 6. ayda bebeğe ek gıdalar vermeye meyve suları, sebze-meyve püreleri, muhallebi ve yoğurt ile başlanabilir. 

6 Aylık Bebek Gelişim Kartları

6 aylık bebek için zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal alanlardaki gelişimi çevresinden aldığı uyaranlara oldukça bağlantılıdır. Bebek doğduğu andan itibaren öğrenmeye başlar. İlk 6 ay bebeğin bu alanlardaki gelişimi için çok önemlidir. Bebek her alanda hızla gelişir ve bu gelişimin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için doğru kaynaklara ve uyaranlara ihtiyaç duyar. Anne-babanın bebeğine doğru desteği vermesinin en etkili yolu oyundur. Gelişim kartları da bebeğin çeşitli alanlardaki gelişimi için ihtiyaç duyduğu uyaranları ve desteği sunmak için faydalı kaynaklardır. Kelime bilgisi, doğa, şekiller ve çevresinde gördüğü nesnelerin tanıtılması gibi birçok farklı alanda olan gelişim kartları aynı zamanda çocuğun sosyal becerilerini de geliştirir. Gelişim kartları doğru ve eğlenceli bir şekilde sunulduğunda bebeğin dil, konuşma, sosyal beceri, el-göz koordinasyonu ve duygusal beceri gibi alanlardaki gelişimini hızlandırır. 

6 Aylık Bebek Oyuncakları

6 ay bebek gelişimi için oyuncaklar en temel materyallerdir. Bebeğin gelişim dönemine uygun oyuncaklar, bebeğin bilişsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimini kuvvetlendirir. Bu dönemde önceki aylarda kullanılan oyuncaklara küpler ve üst üste dizilen oyuncaklar, tek eliyle tutup emekleyerek hareket ettirebileceği arabalar, tekerlekli oyuncaklar, ses çıkararak ve müzik çalarak hareket eden oyuncaklar ve şekilleri doğru deliklere atma oyunları eğlenebilir.


Uzmanlarımız ÇocukluDünya Premium Üyelerinin sorularını cevaplıyor. Siz de üye olup, soru sorabilirsiniz.

6 aylık bebeğe uyku eğitimi verilir mi?

Benim bebeğim 6. ayını yeni tamamladı. Maalesef kucakta uykuya geçmeye alıştığından kendi kendine desteksiz uyumayı öğrenmesi için (ay olarak fazla da ilerlemeden) uyku eğitimi aldırmak istiyorum. Tabi uyku eğitimi sürecinde bebeğin ağlaması durumu da olduğu için bu eğitime karşı hem destekleyici hem de karşıt görüşler var günümüzde.

Sizlerin bu konudaki fikirleri nelerdir? Uyku eğitimi bebeği olumsuz etkileyen bir durum mu? Uzun vadede travmatik sonuçları olabilir mi? Farklı bir öneriniz varsa da dinlemek isterim.

Dönüşleriniz için teşekkürler

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma RAZON: Merhabalar,

Tabii ki isterseniz bu aylarda çocuğunuza uyku eğitimi verebilirsiniz. Birçok uyku eğitimi türü var size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Bebeği yatağına koymak, o daha uyumadan kapıyı kapatıp odadan çıkmak onu kendi kendine uyumaya bırakmak, ağlamasına dayanmak her anne babanın dayanabileceği bir uyku eğitimi değil ancak memede uyutmak, kucakta uyutmak, yanına yatarak uyutmak, sarılarak uyutmak, anne baba yatağında anne baba arasında uyutmak da önerilen uyutma yöntemleri değil ve çocuğu bu yöntemlerden vazgeçirmek kolay değil.

Uyku alışkanlığı kazandırırken; bebeği doyurmak, sonra onunla sakin oynamak, ona banyosunu yaptırmak, onu uykuya hazırlamak, uyku ritüellerini uygulamak, sevgi ve şefkat gösterdikten sonra bebeği kendi yatağına koymak, uyuyana kadar bebeğin yatağının başında beklemek, bebek uyumadan odadan çıkmamak en uygun yöntem olabilir. Bu yöntemi öneren uyku eğitimini seçebilirsiniz.

Kolay gelsin,

Sevgiler

Ay ay bebek gelişim özelliklerini aşağıdaki yazılarımızla öğrenebilirsiniz:

  ● 7 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

  ● 8 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

  ● 9 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

  ● 10 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

  ● 11 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

  ● 12 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X