9 Aylık Bebek Gelişimi & Özellikleri Nasıl Olur? | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

Tarih: 15 Şubat 2020 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

9 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

9 Aylık Bebek Gelişimi

 

9 aylık bebek artık çok kolay şekilde emekler, hatta elinde bir oyuncak varken bile bunu yapabilir.

 

9 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

9 aylık bebek gelişimi heyecan verici bir dönemdir. 

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

● Küçük objeleri, minik yemek parçalarını iki parmağı arasında tutabilir.

● İki elinde de aynı anda obje tutabilir.

● Ayağa kalkma ve yürüme denemelerine başlayabilir, bu denemeler sırasında mobilyalara tutunabilir.

9 Aylık Bebeğin Motor Gelişimi

Vücut pozisyonlarını çabuk ve esnek biçimde değiştirebilir; örneğin, emeklerken birden bire durup oturabilir veya bir oyuncağa uzanmak için vücudunu oraya doğru döndürebilir. Bu dönemde, bebeğiniz yavaş yavaş ayağa kalkma ve yürüme denemelerine başlayabilir, ayağa kalktığında dengesini kurmak için bir yerlere tutunabilir. Bebeğinizin ellerinden tutup odanın içinde beraber yürüyebilirsiniz, böylelikle iki ayak üstünde olmaya alışacak ve yürüme denemeleri kolaylaşacaktır. Evin içerisindeyken, bebeğinizin ayakkabı giymesi yerine çıplak ayak veya çorapla olması ayaklarındaki kas ve tendonların gelişmesini sağlayacaktır. Bebeğiniz iki parmağının arasında küçük boyuttaki objeleri, oyuncakları, yemekleri tutmaya başlayacaktır ve iki elini de daha iyi koordine edebilir hale gelecektir. Her bebeğin motor becerileri farklı şekilde gelişir, bazı bebekler bir gelişim evresini çok kısa zamanda tamamlayabilir veya o evreyi atlayıp direk bir üst evreye geçebilir.

9 Aylık Bebeğin Kilosu

9 aylık bebek kilosu bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. 9 aylık kız bebek ortalama 8600 gr olmalıdır, 9 aylık erkek bebek ise ortalama 9000 gr olmalıdır.

9 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu dönemde bebek, iki parmağı arasında minik yemek parçalarını tutabilir hale gelir, bu motor becerisini kullanmaya ve geliştirmeye yönelik küçük yemek parçalarını eline verebilirsiniz, bu yemek parçalarını iki parmağı arasında tutarak ağzına götürecektir. Dişleri henüz çıkmadığından diş etleri ile çiğneme yapmaya çalışacaktır, bu nedenle yumuşak ve küçük parçalara ayırdığınız besinler vermelisiniz. Patates, yoğurt, süt, peynir, brokoli çorbası, tam tahıllar, köfte gibi yumuşak ek gıdalar dışında anne sütü vermeye devam edebilirsiniz.

9 Aylık Bebeğin Bilişsel Gelişimi

Bir objeyi sakladığınızda, onun var olmaya devam ettiğinin bilincindedir. Mesela bir oyuncağı bir kutunun içine koyup kapatırsanız, o oyuncağı o kutunun içinde arayacaktır. Bu yetisi artık geliştiği için, sizin yokluğunuzda da sizin var olmaya devam ettiğinizi bilir. Siz ona kitap okurken kitaptaki resimlere bakar, objeleri yere veya masaya vurarak sesler çıkarmaya çalışır.

9 Aylık Bebeğin Dil Gelişimi

Çoğu 9 aylık bebek anlamsız kelimeler mırıldanmaya başlar, sıklıkla bu şekilde mırıldandığını duyarsınız ve sizin söylediğiniz kelimelerin bazı hecelerini de tekrarlayabilir. Anne, baba, mama gibi basit kelimeler de söylemeye başlayabilir. Bebeğinizin dili anlama yetisi de gelişmektedir; örneğin, “Nerede oyuncak ayı?” diye sorarsanız bebeğiniz parmağı ile oyuncak ayıyı gösterebilir veya oyuncak ayıyı eline alabilir. 

9 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

Bebeğinizin ilk bir yılı beyin gelişimi için çok büyük önem taşır. Beyindeki nöron bağlantıları bu süreçte büyük bir hızla oluşmaktadır, tabii ortamda yeterince uyarıcı varsa. Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanız, onunla konuşmanız, ona okumanız, şarkı söylemeniz hem bebeğinizle aranızda sağlıklı bir bağ oluşmasına yardım ettiği gibi, bebeğinizin beyninin sağ hemisferinin gelişmesine katkıda bulunur; Böylelikle sağ hemisferde bulunan limbik beyin (duygusal beyin) kısmında nöral ağlar oluşmaya başlar ve bu oluşum duygusal süreçler, empati ve benlik bilinci gelişimi açısından çok önemlidir. Bebeğinizin limbik sistemi 1-4 yaş arası gelişirken, korteks kısmı ise 3-6 yaş arasında gelişim gösterir. Korteks (Neo-Korteks), düşünen beyin olarak adlandırılır ve soyut düşünme becerileri, yaratıcılığın kalbi burda atar. Neo-korteksin gelişmeye başlamasından önce bebeğin limbik sisteminin sağlıklı şekilde gelişmiş olması büyük önem taşır. Çocuk fazlalıkla olumsuz deneyim yaşarsa veya yeterli uyarıcının bulunduğu bir ortamda büyümezse limbik sistem ihtiyaçları zamanında karşılanmamış olur, bu nedenle ilerde çocuk neo-korteksin “Ne öğrenebilirim?” ihtiyacı ile uğraşamaz duruma gelir çünkü kendisi hala duygusal olarak karşılanmamış ihtiyaçlarla meşguldür yani neo-korteksin (düşünen beyin) işlevsel şekilde çalışabilmesi için limbik sistemin sağlıklı şekilde gelişmiş olması şarttır.

9 Aylık Bebeğin Duygusal Gelişimi

9 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz sizden ayrılma korkusu gösterebilir, yabancılardan da korkabilir, eve yabancı biri gelince ağlamaya başlayabilir. Bunların nedeni bebeğinizin farkındalığının ve hafızasının gelişiyor olmasıdır. Bebeğiniz bu dönemde, siz onun yanında olmadığınız zamanda da var olmaya devam ettiğinizi bilir, siz yokken size özler ve ister. Bebeğiniz 9 aylıkken, ayağa kalkıp yürüme denemelerinde bulunabilir, bu denemeler sırasında size bakıp size kontrol eder, çünkü siz onun için güç alabileceği güvenli bir üssünüz, sizi bir güvenli üs olarak kullanarak yeni şeyler keşfetmeye ve yeni beceriler geliştirmeye devam eder. Bebeğiniz bu şekilde size baktığında, ona gülümseyerek onu desteklemiş olursunuz, örneğin, gülümseyerek “Evet, ayağa kalkmak için çabalıyorsun.” diyebilirsiniz, bu sizin ona dikkatinizi verdiğinizi göstererek kendisini iyi ve güvende hissetmesini sağlar, böylelikle de yeni becerisini geliştirmek için daha cesaretlenmiş olur. 

 

Ay ay bebek gelişim özelliklerini aşağıdaki yazılarımızla öğrenebilirsiniz:

  ● 10 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

  ● 11 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

  ● 12 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X