3 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur & Özellikleri | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

Tarih: 15 Şubat 2020 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

3 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

3 Aylık Bebek Gelişimi

 

3. ayda kasları güçlenmeye devam eden bebek az da olsa vücut kontrolü kazanmış olur.

 

3 Aylık Bebeğin Fiziksel Gelişimi

Kol altlarından tutulup kaldırıldığında, kucağa alındığında önceki aylara kıyasla daha kontrollü ve daha uzun süre dik durabilir, başını kontrol edebilir, dik tutabilir fakat hala başını desteklemek gerekir. 3. ayda kendi elleri bebeğin ilgisini çekmeye başlar ve ellerini daha sık hareket ettirir, hareket ettirdiği ellerini izlemekten keyif alır. 

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

3 Aylık Bebeğin Hareketleri

3 aylık bebek neler yapar sorusu ebeveynlerin cevabını öğrenmek istediği bir sorudur. 3 aylık bebek dirsek ve kollarından destek alarak başını kaldırabilir ve bir süre tutabilir. Bebeğin başı ve sırtı önceki aylara göre daha dik durur. Bacakları sürekli hareketli olan bebek sırt üstü yatarken ayaklarını karnına doğru çekebilir. Sırt üstü yatarken ellerinden tutulup çekildiğinde oturur pozisyona gelebilir fakat bebeği henüz uzun süre oturtmak sağlıklı değildir. Kol altlarından tutulup ayakları sert bir zemine koyulduğunda kuvvetle basıp, adım atar gibi bacaklarını hareket ettirir.

3 Aylık Bebek Duygusal Gelişimi

3 aylık bebek çevresinde insanlar olmasını tercih eder ve yalnız kaldığında ağlar. Çevresindeki ani ve yüksek seslerden, gürültü ve bağırışlardan önceki aylarda olduğu gibi bu ay da huzursuzluk duyar. Bebek ağladığında, huzursuz olduğunda onunla ilgilenmek ve onu sakinleştirmek, sarılıp öpmek güven duygusunun gelişmesi ve kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenebilmesi için çok önemlidir.

3 Aylık Bebeğin Zeka Gelişimi

3 aylık bebek gelişiminde bebek, yakınlarındaki nesneleri yakalayıp kavrayabilen bebeğe bu nesnelerin adını söylemek, ne işe yaradığını anlatmak bebeğin zihinsel gelişimi ve dil gelişimi için oldukça önemlidir. Bu ay bebeğin konuşması ve söylenen her şeyi anlaması için oldukça erken bir ay olsa da dil gelişiminin temelleri atılır. Etraftaki nesnelere çocuğun dokunmasına izin vermek, kokularını ve seslerini ona tanıtmak uygun nesneleri ağzına alarak tanımasına izin vermek çocuğun tüm duygularını uyararak öğrenmeyi güçlendirir. 3 aylık bebek neler yapar sorusuna zeka gelişimi alanında bakılırsa; bu ay bebek günlük hayatta sıklıkla kullanılan biberon ve emzik gibi nesneleri tanımaya başlar. Onları gördüğünde heyecanlanıp hareketlenmesi ve emme refleksinin başlaması bu nesneleri tanıdığının göstergesidir. 3. ayda bebek vücudunu keşfetmeye başlar. Ellerini ve ayaklarını hareket ettirirken izler, ellerini ve parmaklarını ağzına götürür ve emer.

3 Aylık Bebek Göz Gelişimi

15-20 santim uzaklığındaki nesneleri görebilen bebek 3. ayda bu nesneleri izlemeye başlar. Başını çevirmeden gözlerini bir nesneden diğerine çevirebilir, kendisi ile ilgilenen kişiyle göz teması kurmaya başlayabilir. Bu ay bebeğin gözleri ışığa fazla duyarlıdır. Özellikle uyuduğu ortamın ışık oranının azaltılması önemlidir.

3 Aylık Bebek Beslenmesi ve Ek Gıdaya Geçiş

Ek gıdaya geçmek için 3. ay oldukça erken bir dönemdir. Bebeğin ilk 6 ay anne sütü veya formül mamadan başka bir gıdaya ihtiyacı olmaz. Yani 3. ay bebek beslenmesi de önceki aylarda olduğu gibidir, yani anne sütü veya formül mamaya devam etmek gereklidir.

Bu ay bebeğin uyku ve beslenme döngüsü bir düzene girmiş gibidir. Belirli saatlerde uyanır ve beslenir, sonrasında uykuya geçer. 

3 Aylık Bebeğin Beslenme Sıklığı

Emzirme sıklığı her bebeğe göre değişse de 3. ayda 3 saatte bir emzirmek yeterlidir. Anne sütünün yetmediği düşünüldüğü durumlarda bebeğin beslenmesi mutlaka doktora danışarak düzenlenmelidir.

3 Aylık Bebeğin Beslenme Tablosu

Bu ay bebek anne sütü veya formül mama ile devam etmelidir. Bebek beslenme düzenini kendisi belirler. Bebeği uykudan uyanıp, karnı aç için olduğu ağladığı her anda beslemek gerekir. Bebek bu şekilde günde ortalama 5-6 defa beslenmelidir. 

3 Aylık Bebeğin Gece Beslenmesi

3. ayda da bebek gece beslenmeye ihtiyaç duyar fakat bebeğin gerçekten acıkıp acıkmadığını anlamak ve ona göre beslemek de bu ay önem kazanır. Bebek aşağı yukarı aynı saatlerde uyanması ve iştahla emmesi acıktığı için uyandığının işaretidir ama düzensiz aralıklarla uyanıyor ve çok fazla emmiyorsa bebeğin memeyi veya biberonu rahatlama aracı olarak kullandığı ve alışkanlıktan emdiği düşünülebilir. Bu ay da bebeğin sabah olduğu gibi beslenmesi ve ne zaman isterse beslenmesi gerekir.

3 Aylık Bebek Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bebek bu ay da önceki aylarda olduğu gibi günün büyük kısmını uyuyarak geçirir. Bebeğin günlük uyku ihtiyacı yaklaşık 14 saattir. Gece uykuları uzamaya başlarken bebeğin gündüzleri uyanık kaldığı süre de artmaya başlar. 3 aylık bir bebeğin uyanık geçirdiği süre 1 buçuk iki saati bulabilir. Bebek gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip olan uyku düzeninin bebeğin ihtiyacı doğrultusunda oluşturulduğundan emin olmak ve bebeği iyi gözlemliyor olmak gerekir.

3 Aylık Bebeklerde Uyku Eğitimi

Uyku eğitimine başlamak için üçüncü ay oldukça erkendir. Gece-gündüz algısı gelişmemiş, uzun süreli gündüz uykusuna ve gece beslenmesine ihtiyaç duyan bebeğe uyku eğitimi vermeye gerek yoktur. Bebeğin uyku eğitimine başlamak için bir iki ay daha beklemek gerekir. 

3 Aylık Bebek Aşı Takvimi

Önceki aylarda Hepatit B, karma, verem ve pnömokok aşılarını olan bebeğin 3. ayda olması gereken bir aşı yoktur.

3 Aylık Bebek Hastalıkları

Bebek sağlığı hala özenle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Üçüncü ay için özellikle dikkat edilmesi gereken hastalıklar olmamakla birlikte anne babaların her ay olduğu gibi çocuk hastalıkları, soğuk algınlığı ve enfeksiyon geçirme olasılığına karşı temkinli olmalıdır. 3 aylık bebeğin kilo artışı, boyunun uzaması ve baş çevresinin ölçüsü sağlığı açısından önemli bilgiler veriri. Bu ay erkek bebeğin ortalama kilosu 6 kilogram, boyu 60 santim, baş çevresi ise 40,5 santim; kız bebeğin ortalama kilosu 5,5 kilogram, boyu 59 santim ve baş çevresi ise 39,5 santimdir. 

3 Aylık Bebek Aktiviteleri

Bu ay bebek hareketlenmeye başlar, yatarken ayakları ve kolları oldukça hareketli olan bebeğin ayak ve el bileklerine ses çıkaran bezler bağlamak bebeğin hareketlerini artırır ve işitme duyusunu uyarır. Beşiğin kenarlarına oyuncaklar bağlamak da bebeğin hareket etmesini, oyuncakları yakalamak için onlara doğru uzanarak vücudunu kullanmasını teşvik etmek için iyi bir fikirdir. Bebeğe jimnastik yaptırmak da bu ay bedensel gelişimi desteklemek için ideal olan bebek aktiviteleri arasındadır. 3 aylık bebek gelişimi için ve tğm aylar için aktiviteler çok önemlidir. 

3 Aylık Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?

3. ayda da önceki aylarda kullanılan oyun minderi, pelüş hayvanlar ve ses çıkaran oyuncaklar hala bebek için faydalı oyuncaklar arasındadır. Bu ay bu oyuncaklara çıngıraklar, toplar ve bez kitaplar da eklenebilir.

3 Aylık Bebek Zeka Oyunları

3 aylık bebek gelişimi için her ay olduğu gibi bu ay da bebekle konuşmak zeka gelişimi için en önemli aktivitelerden biridir. Bebeği yarı oturur pozisyonda yüz yüze bakacak şekilde kucağa almak, ona yaklaşarak, göz teması kurarak ve gülümseyerek konuşmak, şarkılar söylemek ve farklı mimikler ve seslerle oyunlar oynamak ve bu oyun sırasında bebeğin çıkardığı sesleri taklit etmek 3. ayda yapılabilecek yararlı bir aktivitedir. Bu oyun bebeğin dil gelişimini destekler. Görebileceği mesafeden bebeğe farklı renk ve büyüklükte nesneler göstermek ve bunlara dokunmasına izin vermek, bu nesneleri bebeğe tanıtmak bebeğin zihinsel becerilerini geliştiren bir aktivitedir. Bunlar gibi bebek etkinlikleri ve oyunları bebeğin zeka gelişimine katkı sağlar.

* * * * * * * * * * * *

Uzmanlarımız ÇocukluDünya Yıllık Premium üyelerinden gelen soruları cevaplıyor. Hemen üye olun, sizin sorularınızı da cevaplayalım. Sadece eposta atmanız yeterli. Üye avantajlarını burada görebilirsiniz.

Bebek ağlamasına karşı anne-babalar ne yapabilir?

Bebek ağladığı zaman özellikle de ilk kez anne olmuşsanız ister istemez bir telaş oluyor ve ortada bir sebep yokken fakat çevreden, aile yakını büyüklerinden susturamadın mı, aç mı bebek, sütü mü yetmiyor gibi sorular da gelince anneler nasıl kendilerini koruma altına alsınlar?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Kendini korumaya almak çok mümkün değil ancak deneme yanılma yoluyla bir çözüm bulunabiliyor. Yalnız şöyle de bir gerçek var bazı anneler babalar çocuğun bütün ihtiyaçlarını karşılıyorlar ve yine de bebek ağlamaya devam ediyor. Bu durumlarda mutlaka çocuk doktoruna danışmak lazım çünkü mesela anne sütü yeterli olmuyor, anne 15-20 dakika emzirmiş oluyor ve doyurduğunu zannediyor fakat bebeğin karnı doymamış oluyor ya da anne uzunca bir süre emziriyor fakat anne sütü çocuğa yaramıyor çünkü bir bağırsak hareketi oluşturuyor, bebek gerçekten ishal oluyor, karnı ağrıyor hani tahmin etmediğimiz bir durum oluyor. Bir de biz anne babaları deneyimlerimizde korkutan “bu kadar çok ağlıyor bir şey olur mu” “ya nefes alamazsa” burnuna parmağımızı koyup sıcak bir hava geliyor mu bir şey olur mu olmaz mı? Ben mesela doktoru kendim için aradığımı hatırlıyorum, bebek çok iyiydi ama ben birtakım şeylerle baş edemiyordum, zamanla bebeği tanıdıkça ve ihtiyaçlarını karşıladıkça insan anneliği öğreniyor ve o bebeğin annesi olmayı öğreniyor. Bu şekilde de ihtiyaçlarını daha güzel cevaplıyorlar.

Katılarak ağlamak diye önemli bir şey vardır mesela belirsiz kalmış gibi o çok panikleten bir şey anne babayı. Yalnızca katılarak ağladığı zaman tek olması gereken şey gözüne bir kez üflemekmiş, anında açılıyor. Boşu boşuna sırtına vurmaya gerek yokmuş. O sırada morarıyor, katılıyor hiçbir şekilde gevşemiyor ve tek formül de üfleme başka formülde yok benim de bildiğim kadarıyla.

 

Ay ay bebek gelişim özelliklerini aşağıdaki yazılarımızla öğrenebilirsiniz:

  ● 4 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

  ● 5 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X