3 Aylık Bebeğinizle Aktiviteler ve Oyunlar | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

3 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

3 Aylık Bebek Oyunları


Bebeğiniz artık 3 aylık oldu. Ne kadar hızla geliştiğiniz görebiliyor musunuz? Tabii ki bebek rutinleri sizi çok yoruyor. Bu çok normal. Bebeğiniz sizinle etkileşime girmek için hazır.


Bebeklerle Oyun Oynamak Neden Önemlidir?

Kasları güçlenen bebeğinizin vücut kontrolü de yavaş yavaş gelişmektedir. Onunla evde yapacağınız bebek aktiviteleri ile fiziksel gelişimine destek olabilirsiniz.

Bebeğiniz daha 3 aylık bile olsa onun zeka gelişimi de, duygusal gelişimi de hızla ilerliyor.

Bebek oyunları bebeğinizin öğrenme yoludur.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

3 Aylık Bebek Aktivite Önerileri

Hava müsait olduğunda bebeğinizle dışarı çıkın. Parka giderken onunla konuşun. Ona önünden geçtiğiniz dükkanları, parktaki ağaçları, yolda duyduğunuz sesleri anlatın. Onunla konuşurken göz teması kurmak, onu ne kadar sevdiğinizi hissettirmek onun özgüvenine çok yararlıdır.

Parka çıkmak sadece temiz hava almak için değil, bebeklerin sosyal-duygusal gelişimi içinde önemlidir.

Aktivite Önerisi: Sabah Aktiviteleri Yapalım

Bebeği oyun halısına sırt üstü yatır. Bebeğin bileklerini tutarak kollarını yana aç, sonra göğsünün üzerinde birleştir. Tekrar yana aç, tekrar göğsünün üzerinde birleştir, sonra rahat bırak. Bu aktiviteyi yaparken "kollarımızı açıyoruz, kapıyoruz. Aç-kapa, aç-kapa" de. Bebek hoşlanırsa bu aktiviteyi tekrarla, ancak bebeği zorlama, hareketleri narin biçimde yaptır. Bebek hoşlanmaz, yorulursa, devam etme.

Bu aktiviteyi bebeğin dinamik olduğu sabah saatlerinde yaptır. Akşam bu hareketlerin yerine bebeğin tüm bedenine masaj yap.

Bu aktivite kol kaslarını güçlendirir.

Aktivite Önerisi: Pozitif Enerji Verelim

Bebeğin 25-30 cm yakınına sokul, gözünün içine bak, başını okşa, yanağını elle, kol ve bacaklarını okşa, bu sevgi gösterilerini gülümseyerek yap. Onunla oynarken, gül. Onunla olmaktan keyif aldığını belirt. Bebek sana gülümserse "Ne de güzel gülümsüyorsun" de.

Bebeğin yaptığı hareket hoşuna gidince içtenlikle gül. Bebeğinin sana yaşattığı mutluluğu ifade etmekten çekinme. Senin neşeli ve keyifli olman bebeğe pozitif enerji verir. Senin bu tutumun bebeğe güler yüzlü olmayı öğretir.

İlk günlerdeki gülümseme reflekstir ancak artık gülümseme sosyal bir etkileşim aracıdır. Bebek gülümsediğinde daima olumlu tepki ver. Bu aktivite gülümseme davranışını pekiştirir. Yaydığınız pozitif enerjinin hem sizin hem de bebeğiniz için çok faydalı olacağını göreceksiniz.

Bazen bebeğimle ne oyun oynasam diye düşünüyor olabilirsiniz. Sizin için uzmanlarımız 2000’den fazla oyun hazırladı. Bebeğinizin ayına göre tüm yeteneklerini geliştirecek aktiviteleri ÇocukluDünya üyeliği açarak görebilirsiniz.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:

3 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

Bebekler Neden Terler?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X