Bebekler Neden Terler? & Ne Zaman Başlar? | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Bebekler Neden Terler?

Tarih: 22 Şubat 2020 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Bebekler Neden Terler?

BEBEKLERDE TERLEME


Bebeklerde sık görülen sorunlardan biri de terlemedir.


Bebekler neden terler?

Bebeğiniz sık sık terliyorsa bunun birçok farklı nedeni olabilir.

Kalın giysiler

Her anne içgüdüsel olarak bebeğini korumak ister. Bebeğini üşütüp hasta olmasından korkan anneler çoğunlukla bebeği kalın giydirme hatasına düşer. Oysa bebeğinizin giysilerini ayarlarken kendinizi rahat hissedeceğininiz kalınlığın bir kat fazlasını giydirmeniz yeterlidir. Üst üste gerekenden kalın giydirmek bebeğinizin terleyerek fazla sıvı kaybetmesine neden olur.

Yanlış emzirme bebeği terletir mi?

Emme sırasında yüz kasları fazla çalıştığı için bebeğinizin başının terlemesi beklenen bir durumdur. Bebeğinizi emzirirken uygun pozisyonla tutmuyorsanız, bebeğiniz memeyi doğru şekilde kavrayamıyorsa, bebeğin burun tıkanıklığı gibi emmesini zorlaştıracak etkenler varsa bebeğiniz emerken normalden fazla efor harcar ve aşırı terler.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Ateş

Bebeğiniz ateş çıkarırken çok terler. Bunun nedeni vücudun kendini soğutmaya çalışmasıdır. Bebeğinizin terlediğini fark ettiğinizde ateşini ölçün, eğer vücut sıcaklığı 37.5 derece üzerindeyse 15 dakika da bir ateş ölçümü yapın. Vücut sıcaklığı yükselme eğilimindeyse; bebeğiniz huzursuz, emmeyi reddediyor ve halsiz görünüyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Hipoglisemi

Yeni doğan döneminde bebeklerde aşırı terleme hipoglisemi yani kan şekerinin düşmesi belirtisi olabilir. Bebeğiniz yeni doğduğunda günde 8-12 defa sık aralıklarla emzirmeniz gerekir. Bu süreç sizin için yorucu olabilir ve sabır gerektirir. Ancak bebeğiniz aşırı terliyor, emmeyi reddediyor, titriyor ve uyanmıyorsa bu kan şekerinin düştüğünün göstergesidir.

Vitamin eksikliği

D vitamini eksikliği bebeklerde terlemeye yol açar ve tedavi gerektirir. Bu durumda bebeğin ayına ve kilosuna uygun dozda D vitamini takviyesi verilir.

Ailede terleme öyküsü

Terleme kalıtsal geçiş gösteren bir özelliktir. Ailenizde koltukaltı, tüm vücut, el ve/veya ayaklarda sık terleme öyküsü varsa; altta yatan herhangi bir tıbbi neden olmaksızın bebeğiniz terleme sorunu yaşayabilir.

Bebeğinizin terleme sorunu varsa bunun nedeninin belirlenmesi önemlidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X