İlk 1000 Günde Sağlık Neden Önemlidir? | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

İlk 1000 günde sağlık neden önemlidir?

Tarih: 12 Kasım 2021 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

İlk 1000 günde sağlık neden önemlidir?

İlk 1000 Günde Sağlık

İlk 1000 günde bebek sağlığı ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını uzmanlar hazırladı.


Bebekler Emmeyi Neden Reddeder?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: Emzirme döneminde ara ara memeyi reddedebilirler ama bu geçici bir dönemdir nedeni bulunmalı ve hızla çözüme gidilmelidir. Bebekler güçlü bir emme refleksi ile doğarlar. Ama bazen doğumdan sonra anne veya bebekle ilgili emzirmeye engel durumlar oluşabilir. Düşük kilolu veya erken doğması, göğüs ucu problemleri, yanlış emzirme problemi, anne veya bebekte sağlık problemleri meme retlerine neden olabilir. Özellikle 3/4. aylarda bebeğin dikkatinin çabuk dağılması, etrafa ilgisinin artması geçici meme retlerine neden olabilir. Diş çıkarma dönemi, ek gıdaya erken başlamak, fazla miktarda ek gıda vermek, burun tıkanıklığı, enfeksiyon hastalıkları, anne sütünün azalması gibi durumlar da meme reddine neden olabilir. Daha birçok nedenden dolayı meme reddi olduğundan dolayı nedenini araştırmalı ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebeklerde İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: Bebeklerde iştahsızlığın birçok nedeni olabilir. Öncelikle fizyolojik bir neden var mı araştırılmalı varsa giderilmelidir. Bunlar idrar yolu enfeksiyonu, burun tıkanıklığı, alerji, reflü, kabızlık, demir eksikliği, herhangi bir yerinde ağrı gibi sıralanabilir. Özellikle ek gıda döneminde erken başlamak, yemeye zorlamak, ayına göre fazla verilip sindirim sistemi problemleri oluşması, pişirme ve sunma yöntemleri, yemek verilen ortamın sıcak, soğuk, gürültülü olması, TV-tablet karşısında yedirmeye çalışmak yemek reddi ve iştahsızlık sorunlarına yol açabilir. Mutlaka doktorunuza danışıp değişik besleme yöntemleri denenmelidir.

Çocuklarda Salya Neden Oluşur?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: En çok diş çıkarma döneminde tükürük bezlerinin salgısı artmasıyla salya oluşur ve bu çok normaldir.Bebekler 1. aydan sonra agu, guu gibi sesler çıkarmaya başlarlar ve tükürük bezleri gelişir, dilini döndüremedikleri için salya oluşur.Bunun yanında burun tıkanıklığı, enfeksiyon hastalıklarında, reflü, alerji, kıl kurdu olduğunda da salya oluşur. Bu durumlarda mutlaka doktorunuza danışın.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bebeklerde Kafa Şekil Bozuklukları Neden Olur?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: Bebeklerin vücutlarının en büyük ve ağır yeri kafasıdır. Kafa kemikleri yumuşaktır, fontonel dediğimiz açıklıklar vardır ve 18. aya kadar kapanır. En çok kafa şekil bozuklukları yatış şekillerinden olur. Hep aynı tarafa, ya da hep arkaya yatması kafa şeklinde bozukluklara neden olur. Yatış pozisyonu sık değiştirilmeli, düzelmesi için düz kafa yastığı kullanılmalıdır. İleri derecede bozukluk varsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde Büyüme Geriliği Nasıl Anlaşılır?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: Bebekler doğduktan sonra doktorunuzun istediği aralıklarla sağlıklı bebek kontrolleri yapılır. Bu kontrollerde boy ve kilo bakılır ve büyüme persantili değerlendirilir. Eğer boy, kilo kontrollerinde büyüme geriliği varsa anlaşılır. Bunun en büyük nedeni beslenme bozukluğudur. En çok boy uzamasının geride kalmasıyla anlaşılır. Bunun nedeni genetik de olabilir.

Bebeklerde Geç Yürüme Neden Olur?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: Her bebeğin gelişimi farklıdır. Bazı bebekler bir yaşında yürür, diğerleri daha ileriki aylarda yürümeye başlayabilir. 18. Aya kadar yürümeye başlaması normaldir. Geç yürümesinin birçok nedeni olabilir. Bunların en önemlisi D vitamini eksikliğidir. Tahlil yaptırılıp doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Yürümeye çalıştığında tepki vermemiz, dar sıkı çoraplar, uygunsuz zemin, rahat hareket edemediği kıyafetler, bezinin sıkması gibi durumlar da yürüme denemelerini bırakmasına ve emeklemeyi tercih etmesine neden olabilir. Herhangi fizyolojik bir neden yoksa keyifli zamanlarda denemeler yapılıp cesaretlendirilmelidir.

Anne Sütü Neden Azalır?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: Anne sütü prolaktin hormonu ile salgılanır ama kanallardan geçip bebeğe ulaşması için oksitosin hormonu gereklidir. Bu nedenden dolayı anne sütünü en çok etkileyen faktör stres ve olumsuz düşüncelerdir. Bunun yanında bebeğin memeyi aktif ve sık emmemesi, meme retleri, yanlış, az veya çok sağma, mastit, süt kanallarının tıkanması, annenin yetersiz ve sağlıksız beslenmesi, yeterli sıvı almaması ve dinlenmemesi de anne sütünü etkileyen faktörlerdendir.

Bebeğinizin Üşüdüğünü Nasıl Anlarsınız?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: Bebeklerin dolaşımları hızlıdır. 22/24 derece bebek için ideal oda ısısıdır. Dolaşımları hızlı olduğu için uç noktaları yani el ve ayakları soğuktur. Bu üşüdüğü anlamına gelmez. Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini göğüs ve ensesinden dokunarak anlarız. Eğer göğüs ve ense ılıksa üşümüyordur.

Bebeklerin Saçını Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Uzman Anne Bebek Koçu Sevim KURUÇAY ÇAM: Bebeklerde ilk aylarda saç dökülmesi normal bir durumdur. Doğumdan sonra anneden geçen hormonların seviyesi düşer ve saç dökülmesi meydana gelir. Bebeğin yatış pozisyonundan, kafasının aynı tarafını sürtmesinden bölgesel dökülmeler de olması normaldir. Özellikle kafasının arka kısmında çok görülür. Saç dökülmesi çok fazlaysa doktorunuza danışın. Beslenme bozukluğu, yanlış şampuan kullanımı, vitamin, demir eksikliği gibi durumlarda da görülebilir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X