Çocuk Sağlığı İle İlgili Önemli Bilgiler | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Sağlık

Sağlık

Günümüzde çocuk sağlığı nedir sorusunu aileler uzmanlara sıklıkla yöneltmektedir. Çocuklar doğumdan ergenliğe kadar olan dönemde bir çocuk doktoru tarafından takip edilmeli ve gerekli durumlarda tedavi uygulanmalıdır. Aynı zamanda bir çocuk ve ergen psikiyatristine veya çocuk ve ergen psikoloğuna danışılmalıdır. Biyolojik sağlık kadar çocuk ruh sağlığına da anneler ve babalar dikkat etmelidir.

Çocuk Sağlığı Neden Önemlidir?

Çocukluk dönemi sağlıklı gelecekler yaratmak için önemli bir dönemdir çünkü çocukluk döneminde hastalıklar ve ölümler sıklıkla görülebilmektedir. Çocukluk dönemi iki grupta incelenebilir.

· Doğum öncesi dönem: Bu dönemde büyüme çok hızlı gerçekleşir ve annenin sağlığı, bebeğin sağlığını fazlasıyla etkiler.

· Doğum sonrası dönem: Bebeklerin sağlıklı büyümeleri açısından mutlaka bir çocuk hekimi tarafından takibi gerekir.

Bebekler doğduğu günden itibaren bir çocuk doktoru tarafından kontrol edilerek büyütülmelidir ve aşılarının düzenli bir şekilde yapılmasına gereken özen gösterilmelidir. Bu kontrollerin düzenli yapılması bebek sağlığı için çok önemlidir. Aynı zamanda bebek ve çocuk sağlığı için belirli bir problem olmasa bile çocukların sıklıkla kontrol edilmeleri ve oluşabilecek problemlere karşı önceden tedbir alınması gerekmektedir. Sağlıklı bebekler ve çocuklar için sağlığın izlenmesi ve devamlılığının sağlanması amacıyla çocukluk dönemindeki doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Çocuğunuzla ilgili en sağlıklı bilgiyi doktorunuzla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Bebek Sağlığı

Bebeklerin bağışıklık sistemleri doğdukları günden büyüyene kadar gelişerek devam etmektedir ancak bebekler, doğduklarında ve bebeklik dönemi boyunca bazı hastalıklara yakalanabilmektelerdir. Bu nedenle bebeklerde beslenme sıkıntısı olmasa bile farklı hastalıklara rastlanabilir.

Çocuk Hastalıkları

Çocuklar özellikle okula başladıklarında farklı kişiler ile temasları arttığı için daha sık hastalanırlar. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanların muayenelerde gördüğü çocuk hastalıkları şu şekildedir:

· Nezle: Boğaz ağrısı, üşüme ve burun tıkanması gibi belirtileri vardır. Belirli zamanlarda ateş ile birlikte seyredebilir.

· Orta kulak iltihaplanması: Yüksek ateş ve kulak ağrısı bu hastalığın en net belirtileridir. Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar.

· Bronşit: Genellikle soğuk algınlığı sonrası boğazda oluşan balgam sebebi ile öksürük ve hırıltı görülmesi durumudur.

· İshal: Genellikle yaz aylarında görülür, karın ağrısı, hafif ateş, kusma ve iştahsızlık ile beraber ortaya çıkabilir.

· Zehirlenme: Aileler çocukları zehirlenmeden korumak için önemli bir yere sahiptir. Kablolar, deterjanlar, çamaşır suları vb. çocukların zehirlenmelerine sebep olabilen faktörler arasındadır.

Çocuk Ruh Sağlığı

Ruh sağlığı sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da dikkate alınması gereken bir durumdur. Her insan gibi çocuklarda gün içinde farklı duygular ile karşılaşabilirler ancak üzüntü, endişe ve öfke gibi bazı duygular süreklilik kazandığında tedbir alınması doğru bir yol olabilmektedir. Çocuklarda en sık görülen ruhsal sıkıntılar şu şekildedir:

· Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

· Sosyal kaygı bozukluğu

· Ayrılma kaygısı bozukluğu

· Obsesif kompulsif bozukluk

· Depresyon

· Nörogelişimsel bozukluklar

· Konuşma bozuklukları

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X