Çocuk Sağlığı, Çocuk Nörolojisi Uzm. Prof. Dr. Hilal MOCAN | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Çocuk Sağlığı, Çocuk Nörolojisi Uzm. Prof. Dr. Hilal MOCAN


Denizli’de doğdu. Lise eğitimini Ankara Fen Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu (1975). Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı ihtisas sınavını birincilikle kazandı, 1979’da uzman oldu.

1981’de KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nı kurmakla görevlendirildi. 1982’de Yardımcı Doçent, 1983’te Doçent, 1988’de Profesör oldu.

1984-1986 yıllarında bilimsel çalışmalar ve klinik çalışmalar yapmak üzere İngiltere’ye gitti. Glasgow, Kraliyet Çocuk Hastanesi’nde (Royal Hospital for Sick Children) General Medical Council ve Medical Defence Union’a kayıtlı olarak aktif doktorluk yaptı, ders verdi, çeşitli araştırma projeleri yürüttü. Avrupa Çocuk Böbrek Hastalıkları Kuruluşu’na(ESPN) uluslararası düzeyde aday gösterilerek bu kuruluşta ‘’ilk seçilmiş üye’’ olarak Türkiye’yi temsil etti.

Türkiye’nin en genç tıp profesörü olan Hilal Mocan, en bilimsel 100 bilim adamından biri seçildi.

2000’ de Helsinki’de Avrupa Çocuk Böbrek Hastalıkları Kuruluşu’na uluslararası düzeyde tekrar aday gösterilerek yönetim kuruluna (Council Member) seçildi, Türkiye’nin ilk ‘’Council Member’’ı oldu.

1988 ve 1989’da British Council Bursiyeri olarak İngiltere’de Glasgow, Royal Hospital for Sick Children’da bakteriyel virulans faktörü, antibiyotik tedavi ve dirençleri üzerine çalıştı.

1990’da Tanzanya-Afrika’da ve Amerika Birleşik Devletleri ‘’Texas Tech’’ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde misafir profesör olarak çalışma ve bilimsel araştırmalarına devam etti.

1987-1996 arasında KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Aşı ve ORS Merkezi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Pediatrik Alerji ve Göğüs Hastalıkları Ünitesi, Çocuk Nefroloji, Hemodializ ve CAPD Ünitesi kuruluşlarına başkanlık yaptı.

1992-1996 arasında KTÜ Trabzon Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü’nü yaptı. 1989-1998 arasında KTÜ Yurtdışı Yayınları Özendirme Ödül Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Karadeniz Bölgesi Çocuklarda Aşılama bilimsel danışmanlığını yürüttü.

Üniversite ve TÜBİTAK tarafından 1989-1998 arasında, yurtdışı bilimsel yayınları nedeniyle her yıl ödüllendirildi.

1997’de ikinci ihtisasını yaparak Çocuk Nöroloğu oldu. 1998-2001 arasında VKV Amerikan Hastanesi’nde, 2001 – 2004 arası Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi’nde çalıştı. 2001’de Bilim Meslek Ödülü aldı.

Prof. Dr. Hilal Mocan’ın yurtdışı ve yurtiçinde yayımlanmış 400’ün üzerinde bilimsel makalesi, yurtdışı ve yurtiçinde basılmış kitaplarda yazdığı bölümler bulunmaktadır.

Ayrıca çeşitli anne, bebek ve çocuk dergilerinde yayımlanmış yüzlerce yazısı bulunmaktadır. Çocuğum ve Ben Dergisi’nin editörlüğünü yürütmüş olan Hilal Mocan iki yılı aşkın süre her Pazar TV8’de Çocuğum ve Ben programının danışmanlığını yürütmüştür. Kanal D ve Show TV’de çocuk bakımı ve beslenmesi konularında eğitici programlar yapmıştır. Çeşitli kurum ve kuruluşlara beslenme ve tedavi konusunda danışmanlık yapmıştır.

Halen kendi kurduğu H.M Çocuk Sağlığı Kliniği’nde çalışmalarını yürütmektedir. İki çocuk annesidir.


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X