Prof. Dr. Murat Karaçorlu | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Göz Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Murat KARAÇORLU


Prof. Dr. Murat Karaçorlu, MSc, FEBO

İstanbul Retina Enstitüsü


Bilim Akademisi (BA) Asli Üyesidir. Akademiye kabul edilmiş olan tek göz hekimidir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi üyesi de olan Dr. Murat Karaçorlu, Tıp Fakültesi ve Göz Hastalıkları eğitimlerini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde almış, Boğaziçi Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans programını tamamlamıştır. Retina hastalıkları ve cerrahisi konusundaki fellowshipliğini Louisiana Devlet Üniversitesi’nde yapmıştır. 1990 yılında Doçent ve 1997 yılında Göz Hastalıkları Profesörü olmuştur. “İstanbul Retina Enstitüsünü” nün kurucusudur. Retina hastalıkları, retina ve katarakt cerrahisi, glokom, diabet, makula dejeneresansı ve laser tedavileri uzmanlık alanına giren başlıca konulardır.

Dr. Karaçorlu İ.Ü. Lepra Araştırma Merkezinde Lepra Göz Hastalıkları Araştırma Laboratuarı’nı 1986’da, ülkenin ilk düzenli prematüre retinopatisi polikliniğini 1989 yılında kurmuştur. Prematüre bebeklerin retina problemlerinde lazer tedavisini Türkiye’de ilk uygulayan kişidir. Bunun dışında makula delik cerrahisi, submaküler cerrahi, radyal optik nörotomi, open sky vitreus cerrahisi, keratoprotezle kombine ön arka segment cerrahisi, retina titanium çivileri, submaküler pigment epiteli nakli, endoskopik vitrektomi, retina anjiom eksizyonları, suprakoroidal seton cerrahisi, radyal retinotomiler, rotatuar otolog keratoplastiler, kornea limbal hücre nakli, SLO ile simultane anjiografiler, tam kat retina biyopsisi ve fotodinamik tedavinin ülkemizdeki ilk uygulayıcısıdır.

Ulusal ve Uluslararası çok sayıda kongre düzenleyicileri arasında yer almış, yine çok sayıda davetli konferans vermiştir. Ülkemizde fotodinamik tedaviyi (FDT) başlatmasının yanında Yakın Doğu ve Balkanlar’da binin üzerinde hekime FDT’yi öğreten ekibin başında yer almış ve sertifikasyonunu sağlamıştır. Bulgaristan Oftalmoloji Derneği Onur Üyesi, İsrail Prof. Richard Stein Konferansçısı ve EBO (European Board of Ophthalmology) sınav komitesi üyesidir. 2001 yılında Avrupa Oftalmoloji Kongresi (SOE 2001)’nin Bilimsel Komite Başkanlığını yapmıştır. Dr. Karaçorlu Dr. Ethem Utku Ödülü, Panhellenic Oftalmoloji Derneği Hizmet Ödülü, Göztepe Lions Derneği yılın bilim insanı ödülü, Ayhan Şahenk Bilim Ödüllerini almıştır.

American Journal Ophtahlmology, British Journal Ophthalmology, Investigative Ophthalmology-IOVS, Ophthalmology, Retina, Eye başta olmak üzere 20 derginin hekemliğini yapmaktadır. Acta Ophthalmologica dergisinin asosiye editörlerindendir. Çok sayıda kitap yazarlığı ve çeviri editörlüğü bulunmaktadır. h-indeksi 29, i-10 indeksi 50’dir.

Dr. Karaçorlu “İstanbul Retina Enstitüsünü” kurmuş ve retina-vitreus hastalıkları ve cerrahisi konusunda doktora sonrası eğitim programını (fellowshiplik) başlatmıştır. Halen bu kurumda çalışmakta ve yöneticiliğini yapmaktadır.


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X