Uzmanlar

Göz Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Murat KARAÇORLU


Prof. Dr. Murat Karaçorlu, MSc, FEBO

İstanbul Retina Enstitüsü


Tıp Fakültesi ve Göz Hastalıkları Uzmanlık eğitimlerini İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde aldı. Boğaziçi Üniversitesinde Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans programını tamamladı. Retina, Makula, Vitreus Hastalıkları ve Cerrahisi konusundaki fellowshipliğini Louisiana Devlet Üniversitesinde yaptı. 1990 yılında Doçent ve 1997 yılında Göz Hastalıkları Profesörü oldu.

Dr. Karaçorlu İ.Ü. Lepra Araştırma Merkezinde Lepra Göz Hastalıkları Araştırma Laboratuarı’nı 1986’da, ülkenin ilk düzenli prematüre retinopatisi polikliniğini 1989 yılında kurmuştur. Prematüre bebeklerin retina problemlerinde lazer tedavisini Türkiye’de ilk uygulayan kişidir. Bunun dışında makula delik cerrahisi, submaküler cerrahi, radyal optik nörotomi, open sky vitreus cerrahisi, keratoprotezle kombine ön arka segment cerrahisi, retina titanium çivileri, submaküler pigment epiteli nakli, endoskopik vitrektomi, retina anjiom eksizyonları, suprakoroidal seton cerrahisi, radyal retinotomiler, rotatuar otolog keratoplastiler, kornea limbal hücre nakli, SLO ile simultane anjiografiler, tam kat retina biyopsisi ve fotodinamik tedavinin ülkemizdeki ilk uygulayıcısıdır.

İstanbul Üniversitesi Göz Hastalıkları Araştırma Merkezinin kurucularından olan Prof. Karaçorlu 12 yıl bu merkezin müdür yardımcılığını yapmıştır.. TOD (Türk Oftalmoloji Derneği) MYK (Merkez Yönetim Kurulu) Üyeliği, TOD Cerrahi Retina Birimi Başkanlığı görevlerini yapan Dr. Karaçorlu Oftalmoloji Derneğinin web sayfasının kurucusu, Türk Oftalmoloji Yeterlilik Kurulu-TOYK’un kurucu üyesidir.

Ulusal ve Uluslararası çok sayıda kongre düzenleyicileri arasında yer almış, yine çok sayıda davetli konferans vermiştir. Ülkemizde fotodinamik tedaviyi başlatmasının yanında yakın doğu ve Balkanlar’da binin üzerinde hekime FDT’yi öğreten ekibin başında yer almış ve sertifikasyonunu sağlamıştır. Bulgaristan Oftalmoloji Derneği Onur Üyesi, İsrail Prof. Richard Stein Konferansçısı ve EBO (European Board of Ophthalmology) sınav komitesi üyesidir. 2001 yılında Avrupa Oftalmoloji Kongresi (SOE 2001)’nin Bilimsel Komite Başkanlığını yapmıştır. Dr. Karaçorlu Dr. Ethem Utku Ödülü, Panhellenic Oftalmoloji Derneği Hizmet Ödülü, Göztepe Lions Derneği yılın bilim insanı ödülü, Ayhan Şahenk Bilim Ödüllerini almıştır.

American Journal Ophtahlmology, British Journal Ophthalmology, Investigative Ophthalmology-IOVS, Ophthalmology, Retina, Eye başta olmak üzere 20 derginin hekemliğini yapmaktadır. Acta Ophthalmologica dergisinin asosiye editörlerindendir. 2009 yılında Dr. Serra Arf ve Dr. Hakan Özdemir ile birlikte OCT Kulübünü kurmuştur. Çok sayıda kitap yazarlığı ve çeviri editörlüğü bulunmaktadır. Sitasyon sayısı 2300 ün üzerindedir, h-indeksi 29, i-10 indeksi 50 dir.

Dr. Karaçorlu “İstanbul Retina Enstitüsünü” kurmuş ve retina-vitreus hastalıkları ve cerrahisi konusunda doktora sonrası eğitim programını (fellowshiplik) başlatmıştır. Halen bu kurumda çalışmakta ve yöneticiliğini yapmaktadır.Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X