36 Haftalık Gebelik & Hamileliğin 36. Haftası | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

36 Haftalık Gebelik

Tarih: 21 Mayıs 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

36 Haftalık Gebelik

36 Haftalık Gebelik

Gebeliğinizin otuz altıncı haftasına hoşgeldiniz! Hamileliğinizin büyük kısmını geride bıraktınız ve bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az kaldı. Tebrikler!

 

Gebeliğin 36. haftasında annedeki değişiklikler nelerdir?

Hamileliğinizin büyük kısmını geride bırakmış olsanız da son haftalara kadar vücudunuzda değişiklikler olmaya devam edecek. Artık vücudunuz doğuma hazırlanmaya başladı ve hormonlarınız bu görevi almış durumda.

Hamileliğinizin 36. haftası nda yaşayacağınız değişiklikler;

 • Doğuma hazırlanan kaslarınızın gevşemeye başlamasıyla idrarınızı tutmakta zorlanma veya idrar kaçırma.
 • Ağırlaşan bebeğiniz sebebiyle bel ve sırt ağrılarınızda artış.
 • Yüz, el ve ayaklarınızda şişlik.
 • Kasık bölgenizde basınç hissi. Bunun sebebi bebeğinizin doğum kanalına doğru inmeye başlamasıdır.
 • Göğüs bölgenizde ve ciğerlerinizde rahatlama ve daha rahat nefes almaya başlama.

Hamileliğin 36. haftasında neler olur?

Braxton Hicks kasılmalarına merhaba deyin! Önceki haftalarda kasık ağrılarını hissetmeye başlamadıysanız bu hafta karnınızın alt bölümlerinde hafif kasılmalar yaşamaya başlayabilirsiniz. Merak etmeyin bu kasılmalar doğumun başladığının işaretçisi değil ancak vücudunuzun doğuma hazırlandığının göstergesi. Yalancı kasılmalar olarak bilinen Braxton Hicks kasılmaları rahminizin doğuma hazırlanmak için kasılmalara başlamasıdır. Eğer kasılmalar 5 dakikada bir ve 60 saniye süreye ulaşırsa doğum başlıyor olabilir, mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz!

Gebeliğin otuzaltıncı haftasında anne kaç kilo almalı?

Hamilelikte kadınların aldığı kilolar bireye göre değişir. Kimi kadın çok kilo alırken kimi kadın daha az kilo artışı ile gebeliğini geçirir. Doktorunuz sağlığınızda bir sorun görmediği sürece kilo artışınız hakkında endişelenmenize gerek yok. Bunun yanında her hafta anne adayının ulaştığı kilo artışının da bir ortalaması vardır. Hamile kadınlar 36. haftaya ulaştıklarında genellikle ortalama 11-12 kilo almış olurlar.

Gebeliğin 36. haftasında beslenme

Hamileliğinizin başından beri beslenmenize dikkat ediyorsunuz, buna bir süre daha devam etmelisiniz. Hamileliğiniz boyunca beslenme alışkanlıklarınız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını doğrudan etkiler. Hamileliğin 36. haftasında da dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunlar;

 • Yeterli meyve sebze tüketmek. Her öğününüze sebze veya meyve ekleyerek yeterli meyve sebze tükettiğinizden emin olabilirsiniz.
 • Ağır, fazla yağlı ve şekerli gıdaları mümkün olduğu kadar az tüketmek.
 • A,C,D, E ve B12 vitaminleri almak.
 • Yeterli su tüketmek.

Gebeliğin 36. haftasında cinsellik

Gebeliğinizin önceki dönemlerinde cinsel ilişkinin bir sakıncası olmasa da artık cinsel yaşamınıza biraz ara vermenin vakti geldi. Tıp literatüründe yazıldığı ve uzmanların önerdiği üzere hamileliğinizin son 4 haftasında cinselliğin olmaması gerekir.

Gebeliğin 36. haftasında spor ve egzersiz

Gebeliğinizin son haftalarında da önceki haftalarda olduğu gibi spor ve egzersize devam edebilirsiniz. Karnınızın iyice büyümüş olması hareketlerinizi kısıtlıyor olabilir ancak hareket etmek kendinizi daha zinde hissetmenize, gebelik ağrılarınızın azalmasına ve doğuma hazırlanmanıza yardımcı olacak. Önceki haftalarda yaptığınız yoga ve pilates yapmaya ve hafif tempolu yürüyüşlere devam edebilirsiniz. Hareketleri yapmak sizi çok zorluyorsa oturarak yapacağınız spor ve egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Gebeliğin 36. haftasında bebek gelişimi nasıl olmalıdır?

Gebeliğinizin 36. haftasında anne karnındaki bebeğinizin gelişimi neredeyse tamamlanmış durumda.

 • Kafatası kemikleri gelişti.
 • Akciğerleri anne karnı dışında çalışmaya hazır.
 • Sindirim sistemi gelişimini tamamladı.

36 haftalık bebek ultrasonda nasıl görünür?

36. hafta doktor kontrolünde doktorunuz bebeğinizin pozisyonunu, içinde bulunduğu amniyotik sıvıyı, bebeğin kalp atışlarını ve hareketlerini kontrol edecek. Bazı bebekler 36. haftada baş aşağı pozisyona geçerken bazı bebekler daha geç bu pozisyonu alır. Eğer bebeğiniz henüz baş aşağı pozisyona geçmediyse endişelenmeyin, doktorunuz bebeğin bu pozisyona geçmesini sağlamak için yapabileceklerinizi sizinle paylaşabilir.

36 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Gebeliktir?

Gebeliğinizin 8 ay 12. günündesiniz.

Gebeliğin 36. haftasında bebeğin kilosu kaç gram olmalıdır?

Bebeğinizin kilosu ortalama 2600 gramdır.

Gebeliğin 36. haftasında bebeğin boyu kaç cm olmalıdır?

Bebeğinizin uzunluğu 47,4 cm civarındadır.

Gebeliğin 36. haftasında bebek hareketleri

Bebeğinizin hareketliliğinin azaldığını fark ediyorsunuz. Bunun nedeni artık karnınızda fazla yerinin kalmamış olması. Hissettiğiniz hareketler artık bebeğinizin rahatlıkla savurduğu yumruk ve tekmeler değil, doğumu yaklaşan bebeğinizin gerinmeleri. Eğer bebeğinizin hareketlerini uzun süre hissetmezseniz ve hareket etmediğini düşünürseniz en kısa sürede doktorunuzla iletişim kurmalısınız. Bebeğinizin kafası bu dönemde yüksek ihtimalle aşağı bakar haldedir.

Gebeliğin 36. Haftasında Doğuma Kaç Hafta Kaldı?

Eğer bebeğiniz erken gelmeye karar vermezse doğumunuz 38 ve 42. haftalar arasında gerçekleşir. Yani doğuma 2-6 hafta arasında bir vakit var.

Gebeliğin 36. haftasında erken doğum belirtileri

Bazen bebekler dünyaya erken gelmeye karar verebilir ve doğum 36. haftada gerçekleşir. Erken doğum belirtilerini bilmek hastaneye mümkün olduğu kadar erken ulaşmak için önemlidir.

 • Kasık bölgesinde artan basınç ve 10 dakikadan kısa aralıklarla hissedilen kasılmalar,
 • Vajinadan amniyotik sıvının gelmesi,
 • Vajinadan kan ya da mukus gelmesi erken doğumun başladığını gösterir.

Eğer erken doğumdan şüpheleniyorsanız doktorunuzla hemen iletişime geçmelisiniz.

 

37 Haftalık Hamilelik ve ay ay bebek gelişimi hakkında bilgi almak ister misiniz?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X