4 Aylık Bebek Oyunları | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

4 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

4 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

4 Aylık Bebek Oyunları


4 aylık bebeğinizin hareket kabiliyetinin ve beden kontrolünün arttığını fark edebiliyor musunuz? Hatta sırt üstü yatarken sağa sola dönmeye bile başlamış olabilir.


Bebeklerle Aktivite Yapmak Neden Önemlidir?

Bebeklerin fiziksel gelişimini çok rahat görürüz. Fakat zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimini anlamak biraz daha zor olabilir. Hatta bunları nasıl geliştirebileceğimizi bilmiyor olabiliriz.

4 Aylık Bebek Aktivite Önerileri

Bebeklerin öğrenme yolu oyundur. Tüm yeteneklerini geliştirmenin en güzel yolu onlarla eğlenceli oyunlar oynamaktır. Bu onları hem motive eder, hem de bebek gelişimlerine büyük katkıda bulunur. Tabii bebeğinizle geçirdiğiniz her dakikanın eğitici olmasına gerek yok. Siz de onunla geçirdiğiniz zamandan zevk alın. Onunla bol bol konuşun, gününüzü anlatın. Ona şarkı söyleyin. O konuştuğu zaman onu dinleyin, anlıyormuş gibi cevap verin.

Oyun Önerisi: Oyuncağı Takip Edelim

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bir sopanın ucuna canlı renklerde kurdeleler bağla. Bebeğini beşiğine sırt üstü yatır ve bebeğin yüzünden 20-25 cm yukarda kurdeleleri düzensiz hareketlerle salla, daireler çiz, bir yandan diğer yana götür. Kurdelenin hareketleri ve renkleri bebeğin ilgisini çekecek, bebek hareketleri takip edecek.

Bu aktivite görme duyusunu uyarır.

Oyun Önerisi: Hemen Geliyorum

Bebeği yer minderine yerleştir, yanına otur, bir süre konuş, oyna, hayvan ve taşıt seslerini taklit ederek eğlen. "Şimdi dolabındaki eşyaları düzenleyeceğim" de. Yanından kalk, odanın başka bir köşesine git. Onunla ilgilenme. Senden ilgi istercesine ağlarsa "Buradayım, eşyalarını çekmeceye koydum. İşim bitti. Geliyorum" de. İlgi almak için ağladığında bebeğin yanına gitmek, ağlamasını sonlandıracaktır.

Bu aktivite sosyal ilişkinin gelişimi ile ilgilidir. Basit görünmesine rağmen uzmanların çok önem verdiği bir aktivitedir. İleride sizden ayrılabilmesine de yardımcı olur.

Bebeklerle aktivite yaparken onların gelişimine en fazla yararı sağlamak için onlarla farklı konularda çeşitli aktivite yapmak gerekir. Her gün aynı aktiviteyi yapmak yerine onu tüm yeteneklerini geliştirmek için aktivitelerinizi farklılaştırın. Örneğin hep aynı parka gitmek yerine farklı parklara gidin. Evin farklı köşelerini tanıtın.

Daha da farklı aktiviteler yapmak için uzmanlarımızın hazırladığın 2000’den fazla aktivite ÇocukluDünya’da sizi bekliyor. Bebeğinizin hem gelişimini takip edebilir, hem de tüm yeteneklerini geliştirecek aktiviteler yapabilirsiniz.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:

4 Aylık Bebek Gelişim Özellikleri

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yolları Nelerdir?

Bebeklerin Mental ve Motor Gelişimi Nasıldır?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X