12 Aylık Bebekle Oynanabilecek Oyunlar | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

12 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

1 Yaş Bebek Oyunları

 

Bebeğiniz artık 1 yaşında. Yürüyebilen ya da yürümeye çok yakın olan bebeğinizin artık el becerileri de oldukça gelişmiş durumdadır. Öğrenmeye meraklı, anlama ve anlatma becerileri gelişmeye başlayan 1 yaşındaki çocuğunuzla beraber yüzlerce aktivite yapabilirsiniz.

 

1 Yaşındaki Bebeğinizle Etkinlik Yapmak Neden Önemlidir?

1 yaş eğitici oyunlar artık sizin hayatınızın bir parçası. 1 yaş eğitici oyunlar oynamak çocuğunuzun gelişimine büyük katkıda bulunacaktır. 1 yaşındaki çocukla yapılacak aktivitelerin başında mutlaka kitap okuma gelmelidir. Kitaplardaki resimleri isimlendirmek, sorduğun resimleri göstermesini istemek, bebeğinizin dil gelişimine çok fayda sağlayacaktır. Çevresindeki nesneleri isimlendirmek, isimlendirdiği nesneleri göstermesini istemek, kendini ifade etme becerisini geliştirecektir. Bir yaşındaki bebek, oyuncakları çevirebilir, döndürebilir, bırakabilir, itebilir, çekebilir, fırlatıp atabilir. Küpleri kutuya atıp çıkarabilir, küpleri yan yana dizebilir. Boncukları plastik kavanoza atabilir. Bunun gibi yapılabilecek birçok eğitici aktivite bebeğinizin gelişimini destekleyecektir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

1 Yaş Bebek Oyun Aktivite Önerileri

1 yaş eğitici oyunlar arasından size aşağıda örnek oyunlar sunuyoruz: 

Oyun Aktivite Önerisi: Çekelim Ulaşalım

Bebeğini yere oturt, önüne oyuncaklar koy. Koluyla zor ulaşacağı bir uzaklığa bir havlu koy, havlunun üzerine de küp koy. Bebeğin yanına da plastik bir çatal bırak. Yanına otur "Kübü bana ver" de. Koluyla ulaşmayı dener, başaramaz çatalı eline alır erişmeyi denerse veya küpün altındaki havluyu çekmeye çalışırsa çabasını öv, önemli olan ulaşması değil, ulaşmaya çalışmasıdır.

Bu aktivite el-göz koordinasyonunu, çözüm üretme becerisini ve çaba harcama yetisini geliştirir.

Oyun Aktivite Önerisi: Bağımsızlaşıyoruz

Talimat verdiğinde seni anlıyorsa onu tebrik, sevindiğini göster. Örneğin, banyodan sonra çocuğunu giydirmeye başla, eğer giyinirken kollarını uzatıp sana yardımcı olmaya çalışırsa ona kocaman sarıl ve ona gülümse. Sana her yardım etmeye çalıştığında bunu tekrarla.

Bu aktivite kendi işini kendi yapmaya hazırlar.

Bebeğin güzel bir hareket yaptığında ona teşekkür et ama istemediğin bir hareket yaptığında ise onu daima tavır koy. Hoşlanmadığın davranışların nedenini anla, onun da kızgınlığını, üzüntüsünü gördüğünü belli et. Duygularını ifade etmesinde yardımcı ol. ÇocukluDünya’da bulunan binlerce aktivite ile çocuğunuzun duygusal gelişimine destek olmak için haftalık planları hemen uygulamaya başla.

 

Çocuğunuzun eğitici oyunlar oynamaya lütfen devam edin. İnternette eğitici oyunlar 1 yaş, eğitici oyunlar 1 gibi aramalar yapıyorsanız doğru yere geldiniz çünkü ÇocukluDÜnya′da binlerde eğitici oyun var.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X