10 Aylık Bebek Oyunları | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

10 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

10 Aylık Bebek Oyunları

 

Bebeğiniz artık 10 aylık oldu. Emekleyerek ne kadar hızlı gidebildiğine siz bile şaşıracaksınız. Bu ayda koltuğa, masaya tutunarak sıralamaya başlayan bebeğiniz fark etmeden desteksiz bile bir süre ayakta kalabilir. El- göz koordinasyonu artan parmaklarını daha iyi kullanabilen bebeğinizle bu aydan sonra oyunlar çok daha keyifli.

 

On Aylık Bebeklerle Oyun Oynamak Neden Önemlidir?

Parmakları güçlenmeye başlayan bebekleri bu dönemde elini daha fazla kullanacağı aktivitelere yönlendirmek gelişimini hızlandıracaktır. Oyuncağın tuşlarına basması, karşılıklı birbirinize topu yuvarlamanız, bardağını tutmaya çalışması gibi tüm aktiviteler bebeğinizin el kaslarını daha iyi kullanmasını sağlayacaktır. Bebeğiniz artık basit komutları algılayabilecek ve yapabilecek bir dönemdedir. O yüzden değişik oyunlarla “al”, “ver”, “at” gibi basit kelimelerin anlamlarını pekiştirebilirsiniz.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

10 Aylık Bebek Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Alkışlıyoruz

Bebek bir iş başardığında onu alkışla. Yatar pozisyondan oturmaya geçiş, oturma konumundan ayağa kalkış, emeklemekten tutunarak dik pozisyona geçiş alkış hak eden hareketlerdir. Bu hareketleri yaptırmak için harcadığı çabayı alkışla.

Alkış onaydır, takdirdir, teşviktir.

Oyun Aktivite Önerisi: Oyuncağı Bulalım

Birey, bebek bile olsa alkışlanmaktan hoşlanır. Bebek bir işi başardığında alkışla. Abartmadan çabayı alkışlamak, başarıyı fark etmek, onu yüreklendirmek teşvik edici davranışlardır. Bebek alkışlanınca güler, kendini alkışlar. Kendi kendini alkışlarken bile keyif alır. "

Bebeği mama sandalyesine oturt. Minik bir oyuncağını mama sandalyesi tablasının üstüne koy, üstüne bir kabı ters koyarak oyuncağı sakla. Bir başka kabı da boş olarak ters çevirerek tablaya yerleştir. Bebeğine oyuncağın hangisinin altında olduğunu sor. Bebeğinin seçtiği kabı kaldır. Eğer oyuncak altında değilse şaşırmış gibi yap "Araban nerede?" diye sor, diğer kabı işaret etmesini bekle, etmezse sen kaldır göster. Heyecanla "İşte araba burada" de.

Bu eğitici aktivite görsel hafızayı geliştirir.

Anne ve babalar sürekli olarak çocukları ile ne kadar zaman geçirmeleri gerektiğini sorarlar. Önemli olan 5-10 dakika da olsa tüm ilginizi çocuklarınıza verdiğiniz bir zaman dilimi yaratmaktır. Çocuklarınıza zaman ayırırken, onlarla oynayacağınız oyunlarla hem keyifli zaman geçirebilir hem de gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi 9 12 ay eğitici oyunlar oldukça önemlidir. Ne oynayacağım, ne gibi eğitici oyunlar oynayayım diye düşünmenize gerek kalmadan; Çocukludünya, 2500’den fazla eğlenceli eğitici oyunlar ile her zaman yanınızda. 9-12 ay döneminde çocukların daha da hareketlenmesi ile 9-12 ay eğitici oyunlar daha da önem kazanmaktadır. 

 

İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X