Emzirme Dönemi | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

Emzirme Hakkında Sormak İstedikleriniz

Tarih: 10 Eylül 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Emzirme Hakkında Sormak İstedikleriniz

Bebeklerde Emzirme Dönemi | Çocuk Gelişimi


İlk bebeklik döneminde anneye duyulan ihtiyaç sonraki yıllarda giderek azalmasını beklediğimiz bir durumdur. Bir tarafı ile anneye bağımlı bebeğin anneye bağlılık hisseden ama kendi özelliklerini de geliştiren bireyler olmalarını bekleriz. Bu gelişme döneminde annenin bebeği ile kurduğu ilişki onun ihtiyaçlarını doğru okuyup, anlaması aralarındaki güven bağının oluşmasına yardım eder. Bağımsız davranma isteğine rağmen annenin varlığını da hissetmek ister. Duygusal ve sosyal gelişiminin ana temelini oluşturan bir süreci sağlıklı geçirebilmesi için bu şartlara ihtiyacı vardır.


Emzirmenin Anne-Bebek İlişkisinde Önemi Nedir?

Emzirme anne ve bebek arasındaki sevginin en yoğun hissedildiği, fiziksel ve duygusal temastır. Annenin dokunuşları, göz teması, bebekle konuşması ilişkinin gücünü daha da artıracaktır. Bebeğin çevresinde bulunan ve onun bakımında rol oynayacak diğer kişilerle kuramayacağı bu çok özel bağ aynı zamanda temel güven duygusunun da oluşmasına yardımcı olur. Bebekler annelerinin duygularını hisseder. Olumsuz duygular emzirme sürecini etkiler. Annenin doğum sonrası dönemdeki huzuru kendisine güvenmesi bebeğin ihtiyaçlarına zamanında ve doğru cevap vermesine yardımcı olur. Tanışma ve uyum dönemi dediğimiz ilk günlerde ağlamalar, memeyi red etme, yeterli beslenme için ilgiyi sürdürmemek son derece normal kabul edilebilir. Annenin bebeğini tanıması ve kendine güvenmesi bir süreçtir. Emme ilk 6 ay içerisinde duygusal bağlanmanın da en önemli aracı olacaktır.

Pediatri Dr. Neslihan Korkmaz’ın “Bebek Gelişimi” yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.Yalancı Meme Kullanımı Doğru mu?

Genellikle annelerin yeterli emziremediği durumlarda, bebeğin uykuya geçişi veya huzursuzluğunu gidermek için yalancı emziğe de başvurulabildiğini görüyoruz. Bu konu ile ilgili bir çok görüş olmasına rağmen bebeğin doğal emme iç güdüsünü tatmin eden ve özellikle uykuya geçişini kolaylaştıran yalancı emzik çoğunlukla kurtarıcı olabilmektedir. Yorgun anneler bebeklerini sakinleştirmek için bu yöntemi sıklıkla kullanır. Ebeveynlerin en önemli dikkat etmesi gereken durum emziği her huzursuzluğu çözmek için verilmemesi gerektiğini hatırlamalarıdır. Sadece yalancı emzik değil, anne memesi de bebeği sakinleştirmenin tek yolu olarak kullanılmamalı. Bebekle konuşmak, ona dokunmak, göz teması kurmak güvenli ilişkiyi oluşturmak için en önemli araçlardır. Yalancı emziğin yapay bir araç olduğunu rahatlamaya yaramakla birlikte ilişkisel bir değerinin olmadığını unutmamak gerekir.

Emzik Bırakırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Emziğin yiyeceklerle eşlenmesi , yada sürekli üzerlerinde taşımalarını sağlayacak bir sistemde kullanılmaları bağımlılığı arttıracaktır. Yalancı emziğinde bırakılması için bir geçiş sürecine ihtiyaç vardır. Uykuya geçiş dışında vermemek, diğer stres yaratan durumlarda yalancı emziği çözüm olarak düşünmemek ebeveynlerin yapacağı ilk müdahale olabilir. Emziği bırakmak ile ilgili yapılan deneme girişimleri ve tekrar dayanamayıp emziğe dönmek oldukça zararlı bir yöntemdir. Çocuğun emziği bulamadığında yaşadığı stresi görmezden gelip sonra tekrar sunmak sadece emzikle ilişkisini değil ebeveynle ilişkisini de etkileyecektir. Emzikle vedalaşmak için bir hazırlık dönemi, bu konunun konuşulmuş olması gerekmektedir. Çocuğun bu duruma reaksiyonu azalmaya başladığında bırakma sağlanabilir. Yine hayatınızdaki önemli durumların olduğu anlarda bu tarz ayrılıkların yapılması önerilir.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: Anne sütü, bebeklerin doğum anından itibaren onlar için en önemli ihtiyaçtır. Anne sütü bebeğin bir besini olmaktan çok daha fazlasıdır. Yeni doğan bu sayede başta annesiyle daha sonra da yavaş yavaş dış dünya ile iletişim kurmaya başlar. Emzirme sırasında gerçekleşen ten teması bebeği rahatlatmasının yanı sıra kendini güvende hissetmesini sağlar. Bu da bebekle anne arasındaki güven bağının temellerini kurar.

Anne sütü bebeğin gelişim döneminde ihtiyacı olan tüm besin içeriklerini içerdiği gibi bebeğin hastalıklara karşı savaşabilmesi için koruyucu antikorlar da içerir. Anne sütünde bulunun bu antikorlar diğer ek gıdalarda bulunmaz. Bebeğin anne sütü alarak beslendiği bu döneme ek olarak ileriki yaşlarda da karşılaşabileceği hastalıklara karşı çocuğun bağışıklığının güçlenmesini sağlar.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X