Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Meltem KORA | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Meltem KORA


Dr. Meltem Kora, çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanıdır. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuş ve 1998 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlık tezini “Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğunun Nöropsikolojik Özellikleri” konusunda tamamlamıştır.

Çocuk ve ergenlerdeki Dikkat Eksikliği/ Hiperaktivite Bozukluğu, nörogelişimsel bozukluklar, Travma Sonrası Stres Bozukluğu konularında çalışmaları bulunan Dr. Meltem Kora, 1999 Marmara Depremlerinden sonra okul temelli psikososyal rehabilitasyon projelerinde çalışmış ve 2005 yılına kadar Deprem Bölgesindeki çeşitli okullarda uzun dönemde depremin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalarda bulunmuştur. 2000-2006 yılları arasında Özel Darüşşafaka İlköğretim Okulu ve Lisesinde, bir okul ortamında çalışan ilk çocuk ve ergen psikiyatristi olarak görev almıştır. Okul ortamını ruhsal sağlık modeliyle yakından gözlemeye yarayan bu deneyim ve toplumsal temelli okul çalışmalarıyla yakından benimsediği yaklaşım ile 2005 yılında koruyucu okul ruh sağlığı konusunda Türkiye’de bir ilk olan Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları Derneğinin (PREP) kurucularından biri olmuştur.

Dr. Meltem Kora, Project Hope ve Harvard Medical School Fogarty International Mental Health and Developmental Disabilities Program gibi uluslararası kuruluşlarla “koruyucu/önleyici ruh sağlığı” alanında işbirliği ve araştırmalar yapmış; 2005, 2008 ve 2010 yıllarında Uluslararası Okul Ruh Sağlığı Sempozyumlarının düzenleme kurullarında bulunmuştur. Okul ruh sağlığı konusunun geliştirilmesine yönelik çeşitli araştırma, eğitim programları oluşturma, konferans ve toplantılar düzenlemiştir. Halen PREP Derneğinin yönetim kurulunda görev almaktadır.

Dr. Meltem Kora, çocuk ve ergen psikiyatrisi olarak klinik çalışmalarını 2004 yılından itibaren Vizyon Psikiyatri& Psikoterapi’de sürdürmektedir. Klinik uygulamalarında çocuk ve ergenlerin ruhsal sağlık ve gelişimlerinde ailelerinin olduğu kadar okul ortamlarının da işbirliğine önem veren bir tutum benimsemektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.


Üyesi olduğu kuruluşlar:

• Tabipler Odası
• Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları Derneği
• Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği
• Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği
• Türkiye Psikiyatri Derneği
• Türk Alman Psikiyatri ve Psikososyal Sağlık Derneği


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X