5 Aylık Bebek Oyunları | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

5 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

5 Aylık Bebek Oyunları


Bebeğiniz ne kadar çabuk beş aylık oldu. Daha dün doğmamış mıydı? Zaman ne hızlı akıp gidiyor.


Beş Aylık Bebeklerle Oyun Oynamak Neden Önemlidir?

0-6 yaş beyin gelişiminin en hızlı olduğu zamandır. Bebeğinizle ne kadar çok aktivite yaparsanız onun beyin gelişimine o kadar çok katkıda bulunursunuz.

Örneğin, bebeğinizin ayna karşısına geçmesi onun kendi farkındalığı arttırmasını için çok farklı bir oyundur. Evde oynayabileceğiz oyunlar arasında pelüş oyuncaklarla oynamak, müzikli, renkli veya çıngıraklı oyuncaklar oynamak sayılabilir. Bütün bu oyuncaklar çocuğunuzun farklı farklı duyusuna hitap edecek, işitme, görme, duyma gibi birçok yönünü geliştirecektir. Çocuğunuzun eline vereceğiniz oyuncakların yutamayacağı kadar büyük olmasına özen gösterin.

5 Aylık Bebek Aktivite Önerileri

Aktivite: Müzik Sesini Bulalım

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Müzikli bir oyuncak al. Müziğini aç ve bir süre birlikte oyuncakla oynayın. Sonra oyuncağın sesini kapatmadan yerinden kalk bebeğin arkasına geç, müziği arıyorsa "Evet müzik buradan geliyor" de.

Bu aktivite görmesini, işitme koordinasyonunu ve sese duyarlılığını artırır.

Aktivite: Jimnastik Yapalım

Uyandığında bebeğin yatağının yanına git, kucakla, kaldır, şefkatle ihtiyaçlarını karşıla. Sonra oyun saati için yere oyun halısının üzerine sırt üstü koy.

1) Ayak bileklerinden yavaşça tut, bacaklarını yanlara aç kapa, bacaklarını karnına doğru it, çek.
2) El bileklerinden hafifçe tut, kollarını sağa-sola, yukarı-aşağı aç kapa.
3) Ellerinden veya el bileklerinden tutarak, oturur pozisyona getir, yatır. Kaldır, yatır.
4) Vücudunu sağa-sola çevir.
5) Başını sağa-sola çevir. Bu hareketlerin tümünü peş peşe yaptırma. Bir keresinde birinci maddedekileri yaptır, başka bir sefer diğer maddelerden seçtiğin bir maddeyi yaptır. Bebeğin yorulduğunu veya hoşlanmadığını fark edince dur. Bu hareketleri yaptırırken bebeği zorlama, nazik davran.

Bu hareketleri bir seferde 2-3 kez tekrarlayabilirsin. Sabah saatlerini ve alt değiştirme zamanlarını tercih edebilirsin. Müzik eşliğinde yaptırabilirsin. Akşamları bu hareketlerin yerine bebeğin tüm bedenine masaj yapabilirsin.

Bu hareketler tüm beden kaslarını kuvvetlendirir.

Bebeğimle ne oyun oynasam diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Birçok anne-baba bebek gelişimini destekleyecek farklı konularda ve çeşitli oyun sunarken zorlanır. Hatta bazen aynı aktiviteleri yapmaktan sıkılır. Bebeğinizin gelişimini desteklemek için Türkiye’nin önde gelen gelişim uzmanları sizin için 2000’den fazla oyun hazırladı. Bebeğinizin ayına göre tüm yeteneklerini geliştirecek aktiviteleri ÇocukluDünya üyeliği açarak görebilirsiniz.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X