9 Aylık Bebek Aktiviteleri & Bebek Oyunları | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

9 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

9 Aylık Bebek Oyunları

 

Bebeğiniz artık dokuz aylık. Oturmaktan ayağa kalkmaya ve yürüme denemelerine başlamış olabilir. Parmakları da gelişti. Küçük parçaları parmakları ile tutabilir. Bu yeni bebe oyunları demek.

 

9 Aylık Bebeğinizle Etkinlik Yapmak Neden Önemlidir?

Bu yaşta beyin gelişimi çok hızlıdır. Buna bağlı olarak bebeğin bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi de çok süratlidir. Bu gelişimi desteklemek için anne babaların, bebeklerine farklı alanlarda çeşitli eğitici oyun ve aktivite sunmaları önemlidir. Sürekli aynı oyunlar oynamak yerine oyunların çeşitliliği de çok önemlidir. Örneğin, bedensel gelişimi kendi yaşına uygun seyreden bir bebeğin, zihinsel, bedensel veya sosyal gelişimini desteklemek gerekiyorsa bu konulara eğilmek daha doğru olur. Bu yüzden 9 aylık bebekler için eğitici oyunlara oldukça önemlidir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

9 Aylık Bebek Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Dokunalım. Oynayalım

Bebeğini kucağına al. O sana dokunmaya başlayacak. Yüzünün belli bir yerine dokunduğunda sen de belirli bir şey yap. Yanağına dokunduğunda gül, burnuna dokunduğunda kaşlarını kaldır veya ağzına dokunduğunda dilini çıkar. Bir süre sonra bebeğin aradaki bağlantıyı kuracak ve yapmanı istediği hareketi yapman için doğru yere dokunacak.

Bu aktivite görsel dikkat ve hafızayı geliştirir.

Oyun Aktivite Önerisi: El Fenerine Bakalım

Mama sandalyesinde birlikte bir süre oynadıktan sonra bebeği kaldır, yere oturt. Yanındaki koltuğun üzerini elindeki fenerle aydınlat. Fenerin ışığı bebeğin ilgisini çekecektir. Işığa bakıp, kalkmıyorsa koltuk altlarından tutarak bebeği kaldır, koltuğun önüne getir. Koltuğa tutunmasına yardım et, yavaşça ellerini bırak. Bir kolunla bebeğin sırtına destek ver. Fenerin ışığını koltuktan sehpaya doğru yönlendir. Sırtından destek vererek koltuktan sehpaya doğru bebeği ilerlet. Yorulduğunu görürsen dur. Adım atmaya cesareti yoksa zorlama. Kollarından tutarak tekrar yere oturt. Kendiliğinden tutunarak kalkar konuma gelene kadar her gün önce 1-2 kez kollarından tutarak kaldırabilirsin.

Bebek emeklemeye, adımlamaya başladığı andan itibaren çevreyi bebeğe uygun hale getirmek çok önemlidir. Yerde küçük düğmelerin, iğnelerin tehlikeli ve pis nesnelerin bulunmamasına dikkat et.

Bu ayda bebek tutunarak ayağa kalkabilir, bir süre tutunarak ayakta durabilir, ancak şaşırma. Tekrar yere oturamaz. Oturmayı denediğinde popo üstü yere düşer. Düştüğü zeminin yumuşak olmasına özen göster, düşerken canı yanarsa bebek yürümeyi geciktirebilir.

Bu aktivite bebeğe çevresinde olup bitenleri izleme olanağı verir.

 

9 aylık bebek eğitici oyunlar arıyorsanız doğru yere geldiniz. ÇocukluDünya’da bulunan, oyun ve aktivitelerle doğumdan 6 yaşına kadar bebeğinizi tüm yönleriyle geliştirecek 2500’den fazla oyun ve aktivite bulabilirsiniz. Size sunduğumuz haftalık aktivite programını uyguladığınızda bebeğinizle eğlenirken, onun gelişimine de destek olmuş olursunuz.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X