Uyku Eğitimi

Yatağı Bebek ve Çocukla Paylaşmak Doğru mudur?

Tarih: 19 Eylül 2021 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Yatağı Bebek ve Çocukla Paylaşmak Doğru mudur?

Çocukların Anne ve Babasıyla Birlikte Uyuması

Her ebeveyn gün içinde çocuklarıyla vakit geçirip keyifli bir aktivite yaptıktan sonra kendisine de biraz zaman ayırmak isteyecektir. Bu noktada, çocuğun uyku konusundaki direnci zaman zaman anne babaları oldukça yorabilir ve ebeveynler sabırlarının tükendiğini hissedebilirler.


Çocuklar Neden Ebeveynleri ile Uyumak İster?

Çocuğun bu davranışını anlamlandırabilmek ve doğru şekillerde yönetebilmek için altındaki nedeni anlamak önemli bir role sahiptir. Bu neden bireysel ve çevresel faktörlere göre değişip şekilleniyor olsa da altında yatan temel ihtiyaç çok benzer olabilir. Bu ihtiyacı “bağlanma kuramı” çerçevesinde ele alabiliriz. Her çocuk yaşından bağımsız olarak doğduğu andan itibaren güvenebileceği, sığınabileceği bir “birincil bağlanma figürüne” ihtiyaç duyar. Yaşamın ilk yıllarından itibaren güçlenen bu bağ ilerleyen zamanlarda da çeşitli durumlarda kendisini gösterir. Çoğunlukla bu rol anne veya babadadır ve zamanla diğer kişilerle de güvenli bağ kursalar da anne baba birincil rolde yani piramitin en tepesinde kalmaya devam eder. Bu nedenle, çocuk tek başına uyumayı korkutucu bir deneyim olarak nitelendiriyorsa, anne ve baba ile uyumak isteyecek veya kendi yatağında uyusa da bir süre sonra anne ve babanın yanına gelmek isteyecektir.

Çocuğun Uyku Düzeni Nasıl Sağlanabilir?

Çocukların kendi yataklarında yatıp kendi kendilerine uykularına dalmaları aynı emeklemeleri gibi cesaret isteyen ve anne babadan biraz daha uzaklaşıp özerkleşmeyi gerektiren bir adımdır. Bu sebeple, çocuğun hazır bulunurluğu da oldukça önemli bir role sahiptir. Kötü bir rüya gördükten veya zor bir gün geçirdikten sonra yine anne babayla uyumak veya uyuduktan sonra yanlarına gelmek isteyebilirler. Bu durumları beraber değerlendirmek ve nedenini birlikte konuşmak işe yarayan bir yöntem olabilir. Çocuk gün içinde yaşadığı zorlayıcı anları size anlatırsa gelen duygusal rahatlama ile birlikte kendi kendine uyuması kolaylaşacaktır. Bu esnada, çocuğunuzun duygularını yargısızca dinleyerek ve anlamlandırmasına yardım ederek hem kendi kendisine uyumasını kolaylaştıracak hem de duygusal süreçler konusunda çocuğunuzu destekleyecek bir adım atmış olacaksınız. Yine, uyuyana kadar yanında onunla biraz beklemek ve uyku ya dalana kadar yanında olmak da çocuğunuzun hissettiği duygusal stresi yatıştırmasına yardımcı olacaktır.

Çocuğun Düzeni Ne Zamana Kadar Sağlanmalıdır?

Her çocuğun ihtiyacının bireysel bağlamda değerlendirilmesi oldukça önemli olsa da bazı davranış rutinleri büyük çoğunlukta çocuğa yarar sağlayamaz hale gelebilir. Belli bir yaşın sonrasında çocuğunuz ile beraber uyumak da bu durumların içerisinde yer almaktadır. Belirli bir yaştan sonra çocuğunuz ile beraber uyumaya devam etmek, çocuğun özerkleşme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir ve ilerleyen dönemlerde de bu durumun etkileri devam edebilir. Daha küçük yaşlarda bu durum okula başlarken anneden ayrılmakta güçlük yaşamasına ve ilerleyen süreçlerde çocuğun kendi kararlarını alırken, bireysel olarak hareket ederken ve zor zamanlarda duygusunu kendi kendisine regüle ederken zorluk yaşamasına yol açabilir. Anne babadan biraz daha uzaklaşma ve özerkleşme sürecinde çocuğun kendi yatağında uyuması önemli bir adımdır ancak çocuk hazır değilse onu zorlamamalı ve yaptıklarımızın bir nokta işlevsiz olduğunu düşünüyorsak mutlaka bir uzmandan destek almalıyız.

Çocuğunuzu Yalnız Uyumaya Alıştırın


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X