Annelik-Babalıkla İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey | Çocuklu Dünya
 
Annelik Babalık

Annelik-Babalık

Annelik ve Babalık

Annelik ve babalık düşüncesi hem annede hem de babada annenin hamile olduğunu öğrenmesiyle başlamaktadır. Bu haberin alınması ile birlikte birçok anne ve baba adayı, kendilerinin nasıl bir annelik ve babalık yapacağını düşünürken bulmaktadır. Bu dönemde birçok duygu birbirine karışır. Hayat zorlaşırken aynı zamanda güzelleşir ve gelişir. Anne ve baba olan kişiler deneyimlerine deneyim katarak hayatlarına devam ederler.

Dünyaya bir bebek getirmenin ve sonrasında da bu bebeği doğru şekilde yetiştirmenin oldukça zor bir serüven olduğunu söylemek mümkündür. Bu yolculukta ebeveynler olarak bazı anlarda kendinizi çıkmazda hissedebilir, psikolojik dayanıklılığınızı yitirebilir ve çocuk yetiştirme sürecinde önünüzü görmekte zorlanabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki; her anne baba, hayatının belli dönemlerinde çocuk eğitimi noktasında zorluklarla yüzleşiyor.

Annelik ne zaman başlar?

Annelik, hamilelik ile başlar ve devam eder. Annelerin hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren hayatlarını bir koşturmaca almaktadır. Bu koşturmacaya baba da eklenir. Birçok annenin ve babanın konuştukları ve düşündüklerinin çoğu bebeği olmaktadır. Bebek anne karnındayken onun hakkında hayal kurmalar başlamaktadır.

Ebeveynler ne ister?

Ebeveynler çocukları için en iyisini isterler. Çocuklarının en iyisine sahip olabilmesi için ellerinden gelenleri yaparlar. Yeterince iyi annelik ve babalık yapabilmek için çaba gösterirler. Çocuk yetiştirmek üzerine büyük emek verirler. Birçok kitap okurlar, farklı alanlardaki uzmanlarla görüşür ve tanıdıklarına danışırlar.

Anne babalara uyarılar

Burada dikkat edilmesi gereken konu, annelik ve babalık sürecinde çocuğa karşı aşırı korumacı, ihmalkar ve aşırı otoriter bir tutum sergilememektir. Aile ortamında en sağlıklı olan ebeveyn tutumu, demokratik ebeveyn tutumudur. Annelik ve babalık sorumluluğu içerisinde annelerin ve babaların çocuklarına demokratik aile davranışları ile yaklaşmasının önemi yadsınamayacak derecede büyüktür. Aşırı korumacı aile tutumu ile yetişmiş çocukların ileriki hayatlarında zorluklarla karşılaştıklarında aşırı kaygı ve korku yaşadığı görülmektedir. İhmalkar annelik ve babalık gören çocuklar ise gelecekteki yaşamlarında dünyanın güvenilmez ve tehlikeli olduğu bilgisini edinebileceklerdir. Aşırı otoriter bir annelik ile babalık tutumuyla yetişen çocuklar; esneklik becerisi az olan, katı kurallara sahip ve aşırı disiplinli bir kişilik yapısına sahip olabilirler.

Anne babalık rolü

Çocukların hayatlarında onlara yardımcı olacak ve yol gösterecek birilerine ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. Bu sebeple annelik ve babalık konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise annelerin ve babaların çocuklarına rol model olduğudur. Annelik ve babalık, doğumdan hatta hamilelikten itibaren çocuğa örnek olma sorumluluğu getirmektedir. Örnek olurken annelerin ve babaların okuyarak kendilerini geliştirmeleri ve çocuklarına ellerinden geldiği kadar doğru bilgileri aktarmaları çok önemlidir. Ailelerin; ebeveynlik, çocuk psikolojisi ve çocuk gelişimi hakkında sahip oldukları doğru bilgilerin çocuklarının hayatlarını pozitif bir şekilde etkileyeceklerini unutmamaları gerekir.

Çocukların anne ve babalarından öğrendikleri bilgileri hayatlarında uygulama haline getirmeleri kadar önemli olan bir diğer konu ise annelik ve babalık sürecinde ebeveynlerin de çocuklarından öğrendikleri bilgilerdir. Bir diğer deyişle, annelik ve babalık sadece öğretmek değil, aynı zamanda öğrenmektir. Anneler ve babalar çocuklar ile de büyür ve öğrenir. Çocuklar, annelere ve babalara hayatlarına kattıkları tecrübe ve deneyimler ile yeni şeyler öğretir. Bu nedenle annelik ve babalık süreci hem öğretilen hem de öğrenilen bir süreçtir.

Çocuk yetiştirirken zorlanırsanız yalnız değilsiniz. Biz bu kategoride anne ve babalara bebek yetiştirme maceralarında eşlik edecek, onlara kimi zaman yol gösterecek ve yaşadıkları ebeveyn olma zorluklarını minimize edecek uzman yazılarına yer verdik. Bu yazıları okuyarak alanında uzman psikologların, psikiyatrların ve eğitim danışmanlarının çocuk yetiştirme yolculuğunuz için size verdiği tavsiyelere ulaşabilir; bu dönemde okumanız gereken kitaplara, sergilemeniz gereken davranışlara, sergilememeniz gereken davranışlara ve çocuklu yaşama nasıl entegre olacağınıza dair bilgilerle tanışabilirsiniz. Ayrıca anne ve baba olarak sahip olduğunuz sorumlulukların çocuk gelişimi açısından önemine, çalışan ebeveynlerin çocuklarıyla kaliteli vakit geçirme yöntemlerine ve anne baba olarak çocuğunuza dair konularda fikir ayrılığına düştüğünüzde orta yolu bulmak için nasıl uzlaşacağınıza dair farkındalık kazanabilirsiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X