Uzm. Psikolojik Danışman Selda ÖZEN | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Uzm. Psikolojik Danışman Selda ÖZEN


1985 Boğaziçi Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Yüksek Lisans mezunudur. 1987-88 yılları içinde CIP bursuyla A.B.D. Minnesota Eyaletinde öğrenme sorunu yaşayan çocuklarla ilgili araştırma ve çalışmalarda bulunmuştur. Minnesota’da bulunduğu bu dönemde hem bir ilkokulda rehber danışman olarak, hem de özel bir çocuk/aile danışmanlık merkezinde danışman olarak çalışmıştır.

1988-89 öğretim yılında özel bir ilkokulda rehber danışman olarak görev yapmıştır. 1989 yılında Dodo Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezini kurmuş ve günümüze kadar çocuk ve ailelere yönelik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini vermeye devam etmiştir.

Okul rehberlerine yönelik meslek içi eğitimi olarak çok sayıda geri-bildirim (süpervizyon) grupları düzenlemiştir. Üniversitede psikoloji alanında yüksek lisans öğrencilerine yönelik süpervizyon çalışmalarını sürdürmektedir. Süpervizyon toplantılarında çocuklarla yapılan çalışmalarda bütünsel yaklaşımın önemi, ailenin ve çocuğun tüm yakın çevresinin terapi sürecine katılmasının yararları üzerinde durmaktadır.

1995-1998 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlam Çocuk Bölümü’ndeki pediatristlerle ortak bir çalışma başlatmıştır. Bu çalışmada hastaneye gelen ailelere psikolojik destek hizmeti vermiş, ailelere yönelik erken teşhis ve önleyici yaklaşım çalışmalarını uygulamıştır. Bu dönemde yaptığı çalışmaları Pediatri Kongreleri′nde sunmuştur. Marmara depremi sonrası, Çağdaş Yaşam Derneği kanalıyla bölgede yapılan destek çalışmalarına katılmıştır.

Bu çalışmalarının yanı sıra yurtiçi ve yurt dışı çeşitli eğitim çalışmalarına ve seminerlerine izleyici veya konuşmacı olarak katılmıştır. Çalışmalarını çocuklar ve ergenlerde duygusal ve davranışsal sorunlar, farklı öğrenme, dikkat dağınıklığı ve aşırı hareketlilik sorunları üzerine sürdürmektedir. Son yıllarda 0-4 yaş grubu çocuk ve ailelerine yönelik çalışmaların uygulanmasına ve ülkemizde bu kavramın oluşması çalışmalarına ağırlık vermiştir.

2000-2005 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile Okul Öncesi Bölümleri′ndeki öğrencilere çocuk ve aileye yönelik dersler vermiş olup bu bölümlerde yarı zamanlı öğretim üyeliği görevini sürdürmüştür.

2008 yılında değişik okullarda Bireysel Eğitim Programı′nın (BEP) uygulanması için gerekli olan öğretmen eğitimlerini vermiş, takip eden geri-bildirim (süpervizyon) toplantılarını sürdürmüştür.

Anaokulları ve öğretimin diğer kademelerinde, anne-babalar ve öğretmenlere duygusal gelişim, aile içi iletişim, sınır koyma ve olumlu disiplin yöntemleri üzerine seminerler vermektedir.

Sürdürdüğü tüm çalışmalarında çocuk ve aileyi birlikte inceleyen bütünsel bir yaklaşımı hedeflemektedir.

Halen çocuklara ve ailelere yönelik danışmanlık hizmeti vermeyi sürdürmektedir. Bütün Çocuklar Bizim Derneği’nin yönetim kurulunda görev almakta, çocuklara destek olmaya devam etmektedir.


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X