Eğitimde Psikolojik Hizmetler Prof. Dr. Nermin Çelen | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Eğitimde Psikolojik Hizmetler Prof. Dr. Nermin ÇELEN


İlk ve orta okulu Bursa’da, liseyi İstanbul’da tamamlayan Prof. Dr. Nermin ÇELEN Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. Uludağ Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını, Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünde Eğitimde psikolojik Hizmetler alanında doktorasını tamamlamıştır.

İlk iş yaşantısına Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ana ve Çocuk merkezinde psikolog olarak başlamış daha sonra Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde devam etmiştir. Çeşitli idari görevlerde bulunan Prof. ÇELEN, Uludağ Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünü kurucu Bölüm Başkanı’dır. 2005 yılında Maltepe Üniversitesi’nde çalışmaya başlamış 2010 yılına kadar Eğitim Fakültesi Dekanlığı’nı yürütmüştür. Bu görevden sonra aynı Üniversitenin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’ne geçmiş Psikoloji Bölüm başkanlığına atanmıştır. Halen o görevi sürdürmektedir. Gelişim Psikolojisi alanında Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde İngilizce ve Türkçe dersler vermekte, tez yönetmektedir.

Misafir öğretim görevlisi olarak McGill Üniversitesi, Groningen Üniversitesi ve Torino Üniversitesi’nde çalışmış ve dersler vermiştir. Avrupa Ergen Araştırmaları Derneği’nin (EARA) üyesidir. İki dönem Yönetim kurulunda görev almıştır.

Alanı ile ilgili çeviri ve özgün kitapları ve kitap bölüm yazarlığı bulunmaktadır. Yurt dışı ve yurt içi kongrelerde sunduğu bildirilerin bazıları abstract kitapçıklarında bazıları proceeding olarak basılmıştır. J. Arnett’in editörlüğünü yaptığı Gençlik Ansiklopedisi’nde (Routledge yay.) Prof. Çok ile birlikte Türkiye’deki gençlik bölümünü yazmıştır.

Çok sayıda lisans ve lisans üstü öğrencisi yetiştirmiş olan Çelen, İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X