Klinik Psikolog Deren YELMEN | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Klinik Psikolog Deren YELMEN


Ben Uzman Klinik Spor Psikoloğu Deren Yelmen. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra, Sabancı Üniversitesi’nde burslu olarak psikoloji lisansımı tamamladım. Lisans eğitimimi bitirdikten hemen sonra Kadir Has Üniversitesi’nde Spor ve Sağlık Psikolojisi üzerine 1 yıllık tezsiz yüksek lisansımı bitirdim. Şu anda ise Okan Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında ikinci yüksek lisansıma devam etmekteyim.

Lise eğitimim sırasında birçok farklı alanda staj yapma fırsatı buldum. İlk stajımı Belçika’nın Ceran kentinde çocuk psikolojisi üzerine yaptım. Ardından mezuniyetime kadar ÇocukluDünya bünyesinde stajyer olarak çalıştım. Lisans eğitimim boyunca, Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı′nda Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk ile birlikte çalışarak, çocuk ve ergenlerde sağlıklı psikolojik gelişimi destekleyen ebeveyn tutumları, mizaca uygun çocuk yetiştirme, sosyal-duygusal gelişim, çocuk ve ergen psikopatolojisi konularında araştırmalar gerçekleştirdim. Bunun yanı sıra Galatasaray Voleybol A Kadın Takımı ve altyapısıyla birlikte çalışarak, mental dayanıklılık, takım içi iletişim, dikkat ve konsantrasyon konularında performansı artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdim. Ayrıca, Dr. Nihan Alp ile Görsel Algının Deneyimlerle İşlenmesi: Voleybol Bilgisi üzerine bağımsız bir proje yürüttüm. Lisans mezuniyetim sonrasında, Klinik Psikolog Ester Deveci ile işbirliği yaparak, 2001 Koleji′nde ortaokul öğrencilerinin motivasyonları, performansları ve iletişimleri üzerine odaklanan bir çalışma yürüttüm. Spor psikolojisi yüksek lisans sürecimin başlamasıyla Galatasaray Spor Kulübü’nün basketbol şubesi altyapısında spor psikoloğu olarak çalışmaya başladım.

Şu anda aktif olarak hem klinik hem de spor alanlarında danışan görüyorum. 2022 yılından beri Rehber Klinik bünyesinde ülkemizde spor psikolojisinin gelişmesi ve tanınması için psikoloji bölümü öğrencilerine “Temel Spor Psikolojisi” eğitimi veriyorum. Lümen Psikoloji’de klinik psikoloji alanında çocuk/ergen ve yetişkin alanlarında danışan görüyorum. BDT Ekolü ve Şema Terapi ekolü ile çalışıyorum. Son olarak Yeşilyurt Voleybol A Kadın Takımı′nda Spor Psikoloğu olarak sporcuların mental dayanıklılık, takım içi iletişim, dikkat ve konsantrasyon üzerine odaklanarak performanslarını artırmak için çalışıyorum. Bunun yanında ise Kızlar Sahada’da gönüllü olarak Spor Psikoloğu olarak görev alıyorum.


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X