Uyumak Nedir Bilmeyen Bebeğinizi Uyutma Yolları | Çocuklu Dünya
 
Uyku Eğitimi

Uyku Eğitimi

Uyku Eğitimi

Günümüzde birçok aile, bebek uyku probleminden şikayet etmektedir. Bebeklerde uyku probleminin çözümünü bebeklerde uyku eğitimi konusunu araştırarak çözmek isterler.

Bebeklerde Uyku Problemi

Bebeklerin uyuması biyolojik ve bilişsel gelişime katkı sağlamaktadır. Bu bilginin uzun yıllardan beri bilinmesi nedeniyle ailelerin neredeyse hepsi bebeklerini uyutmak için büyük bir çaba gösterirler. Bazı aileler, yenidoğan bebeğim uykuya dalmıyor veya bebeğim uykuya dalamıyor gibi şikayetlerle uzmanlara danışmaktadır. Bu nedenle uzmanlar son zamanlarda uyku sorunu yaşayan bebeklerle sıklıkla karşılaşmaktadır.

Uyku Eğitimi

Bebek uyku eğitimi son yıllarda oldukça popüler olan konulardan biri haline gelmiştir. Bebeği olan ailelerin özellikle uyumayan bebekler için bebek uyutma yöntemleri şeklinde araştırmalar yaptıkları bilinmektedir. Bebekleri uyutma yöntemlerini öğrenmek için çabalayan ailelerin uyumayan bebek nedeniyle günlük hayatlarında da birçok problem ortaya çıkmaktadır. Gece uyumayan bebek özellikle çalışan anne ve babalar için zorlayıcı bir durumdur. Aileler uyumayan bebeklere çözüm bulma amacıyla birçok yöntemi denerler. Bir sonuca varamayan aileler çoğunlukla uyku eğitimi yöntemlerini öğrenmek için bir uzmana başvururlar.

Uyumayan Bebek

Birçok uyumayan bebeği olan aileler, internetten veya kitaplardan bebeklerde uyku problemi ile ilgili okumalar yapmaktadır. 2 aylık bebek uyku, 3 aylık bebek uyku veya 3 aylık bebek uyku eğitimi, 4 aylık bebek uyku, 4 aylık bebek uyku eğitimi veya 4 aylık bebek uykuya dalamıyor, 6 aylık bebek uyku sorunu, 7 aylık bebek uyku, 8 aylık bebek uyku, 9 aylık bebek uyku veya 9 aylık bebek uyku sorunu, 15 aylık bebek uyku ve 15 aylık bebeğim uykuya dalamıyor konuları sıklıkla araştırılan konular arasındadır. Bebekleri 1 yaş civarlarında olan ailelerin ise 1 yaş uyku eğitimi gibi konuları araştırdıkları bilinmektedir.

Çocukların ergenliğe yakın olduğu yaşlarda veya ergenlik dönemlerinde de çoğunlukla uyku sorunu çektikleri görülmektedir. Bazı ailelerin bu sebeple çocuğunun yaşına uygun olarak 11 yaş uyku problem gibi şekillerde internet üzerinde veya kitaplarda araştırma yaptıklarına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu yaş döneminde çocukların bir kısmı sosyal medya veya teknolojik aletlere olan düşkünlüğü nedeniyle uyku sorunu yaşamaktadır. Çocuğunuzun sosyal medya veya teknolojik aletlere olan düşkünlüğü sebebiyle uyku problemi yaşadığını düşünüyorsanız bu programların ve aletlerin kullanımı ile ilgili sınır koymanız gerekebilir. Sınır koyulurken öncelikli olarak ailelerin kararlı olması, çocukların koyulan sınırlara uymasını kolaylaştırabilmektedir.

Bebek Uyutma Yöntemleri

Eğer bebeğinizin veya çocuğunuzun uyku problemi yaşadığını düşünüyorsanız ilk başvurmanız gereken kişi bir çocuk doktorudur. Çocuk doktorunuz kendi alanıyla ilgili bir problem görüyorsa size tedavi planını ve tedavinin nasıl uygulanacağını anlatacaktır. Eğer doktorunuz başka bir uzmana başvurmanız gerektiğini söylüyorsa o uzmana danışmanız gerekmektedir. Bazı zamanlarda uzmanlığı başka olan bir hekime de başvurmanızı doktorunuz isteyebilir. Danışacağınız uzmanlardan bir tanesi çocuk ve ergen psikiyatristi veya çocuk ve ergen psikoloğu olabilir.

Anne ve baba olmanın en zor yanlarından birinin de çocuk sahibi olmadan önceki dönemdeki kadar rahat uyuyamamak olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü bebeklerin uykuya alışmaları ve bebeklere uyku eğitimi vermek oldukça sancılı bir süreçtir. Bu süreç boyunca uyumayan minik, anne ve babasının da uykularını azaltan bir etmen olarak karşımıza çıkar. Hem bebeğin daha huzurlu olması için hem de ebeveynlerin günlük hayatta daha enerjik olması için bebeklere doğru zamanda uyku eğitimi vermek oldukça mühim bir mevzudur.

Oluşturduğumuz Bebeklerde Uyku Eğitimi kategorisinde pedagogların, psikologların ve uyku danışmanlarının özenle hazırladığı doğru bilgilerle dolu içeriklere yer verdik. Bu yazıları okuyarak bebeğinize uyku eğitimi verirken dikkat etmeniz gereken noktaları, ona uyku eğitimi verirken izlemeniz gereken yolu, bebeğinizin kaç saat uyuması gerektiğini ve uyku sorunu olan bebeğinize uyuma alışkanlığı kazandırırken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair bilgileri öğrenebilirsiniz. Sonrasında da uzmanların yazılarından öğrendiklerinizden yola çıkarak bebeğinize uyku eğitimi verme konusunda isabetli kararlar alabilir, mantıklı planlar yapabilirsiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X