Aylık Bebek Oyunları & Oyunların Önemi | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

6 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

6 Aylık Bebek Eğitici Oyunlar

 

Altı ay bebek gelişimi için önemli dönemlerden biridir. Bu ay bebeğinizi kucağınıza oturttuğunuzda başını ve sırtını dik tutabilir. Daha önce sadece anne sütü alan bebeğiniz bu ay ek gıda almaya başlayabilir.

 

Sizin bebeğiniz bunları henüz yapmıyorsa panik olmayın. Her bebeğin gelişim hızı farklıdır. Çocuğunuzun gelişiminde yavaşlık hissettiğiniz her konu için çocuk doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Altı Aylık Bebeklerle Eğitici Oyun Oynamak Neden Önemlidir?

Yatar konumdan dikey konuma geçmiş olan bebeğiniz için artık yeni bir dünya açılmıştır. Eskiden sadece tavanı seyreden bebeğiniz, artık etrafında çok daha fazla nesne görür. Bu tabii ki onu heyecanlandırır. Ona etrafını tanıtmanız çok yerinde olacaktır.

6 Aylık Bebek Eğitici Oyun Aktivite Önerileri

Bebeğinizin fiziksel gelişimini desteklemek için onu yastıklarla destekleyerek oturtabilirsiniz.

Oyuncaklar da bebeğin bilişsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimini destekler. Küpler, üst üste dizilen oyuncaklar, tekerlekli oyuncaklar, ses çıkartan oyuncaklar bebekleri eğlendirdiği kadar, gelişmesine de çok katkı sağlar.

Aktivite Önerisi: Duygularımızı İsimlendirelim

Bebeği sırtı sana dönük tutarak kucağına al ve ikinizin de görüneceği şekilde ayna önüne geç. Farklı yüz ifadeleri yap. Önce mutlu, sonra üzgün, şaşkın gibi. "Şimdi mutsuz bir ifadem var", "Şimdi çok şaşkın" diyerek her ifadeyi isimlendir.

Bu aktivite görsel ve işitsel algıyı geliştirir.

Aktivite Önerisi: Çıngırağı Sallayalım

Bebek kendiliğinden sağa-sola dönemiyorsa, onu yer minderine sırt üstü yatır. Sağ tarafına sesli bir oyuncak koy, salla, ses çıkar. Onu sağa döndürmek için kollarını hafifçe tut, sağa doğru çek. Sağ yanının üzerinde kısa bir süre beklet. Sonra karın üstü konuma getir. Yorulduğunu hissediyorsan, dur, bebeği dinlendir. Sonra bebeğin soluna geç. Solda bir çıngırak salla. Sola döndürmek için, bebeği ellerinden tut. Ellerinden yavaşça çekerek sola döndür. Sol yanının üzerinde 1-2 saniye durduktan sonra karın üstü konuma getir.

Sert hareketler yapma, bebeği zorlama. Bebeği sağa-sola döndürürken dikkat et. Kolu bedeninin altında kalmasın. Bu aktiviteyi günde 1 kere yaptır. Sabah saatlerini tercih et. Bu aktivite beden kaslarını geliştirir.

Bu aktiviteyi yaparken sağında durup hayvan seslerini taklit et. Solunda dur, taşıt seslerini taklit et. Sağından/ solundan eğlenceli seslerin gelmesi bebeği sağ ve sol tarafa dönmeye teşvik edecektir.

Bu aktivite görsel ve işitsel algı ile tüm beden kaslarını uyarır.

Artık yavaş yavaş oturmaya başlayan bebeğinizi teşvik edecek yüzlerce aktivite sizi ÇocukluDünya’da bekliyor. Her gün aynı aktiviteleri yapmak yerine, farklı farklı aktiviteler yapmak bebeğinizin her yönünü geliştirecektir. 6 aylık bebek eğitici oyunlar konusunda araştırma mı yapıyorsunuz? Daha fazla eğitici oyuna ihtiyacınız mı var? ÇocukluDünya 2500’den fazla aktivite sizi bekliyor. Bazı aktiviteler sizin için basit gibi görünse de bebek gelişimi için bunlar önemlidir. Lütfen tüm aktiviteleri bebeğinizle yapmaya özen gösterin.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X