1 Aylık Bebekle Yapılabilecek Aktiviteler | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

1 Aylık Bebeğinizle Hangi Aktiviteleri Yapabilirsiniz?

1 Aylık Bebek Oyunları


1 ayını doldurmuş olan bebeğiniz bebek oyunlarına hazır. Ya siz? Bebekler için her şey oyun, her şey bebek aktivitesi olabilir.


1 aylık bebek neler yapabilir deyince anne-babaların aklına bebeklerin oyun oynayabileceği gelmez. Sadece besleniyor ve uyuyor diye düşünülebilir. Halbuki bebeğiniz çevresini tanımaya başlamıştır bile. Bebeğinizin her ay neler yapması gerektiğini ÇocukluDünya’ya üye olduğunuzda görebilirsiniz.

İlk dönemlerde bebek etkinlikleri daha çok evde olacaktır. Bebek oyunları oynayın. Hem de bol bol. Çocuk doktorunuz izin verdikten sonra mümkün olduğu kadar dışarı çıkmanız, parka gitmeniz bebeğiniz için faydalı olacaktır. Tabii ki AVM gibi kapalı alanlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Aylık Bebeklerle Oyun Oynamak Neden Önemlidir?

1 aylık bebek aktiviteleri bebeğinizin gelişimini desteklemenin en güzel yoludur. Bebek aktiviteleri bebeğinizin beyin gelişimini destekler. Sürekli aynı oyunları oynamak yerine mümkün olduğu kadar çeşit sunmak gerekir ki bebeğinizin tüm yetenekleri gelişsin.

Bebek gelişiminin önemli bir kısmı bebeklerin refleksleridir. Bu refleksleri uyarmak yerinde olur. Yanağına dokunulduğuna yüzünü o tarafa çevirmesi, avuç içine dokunulduğunda kavramaya çalışması, ağzını açarak emme durumuna geçmesi, koltuk altlarından tuttuğunuz zaman yürüyecekmiş gibi davranması bu reflekslerden bazılarıdır.

1 Aylık Bebek Aktivite Önerileri

Aktivite Önerisi: Şarkı Yazalım

Bebeğinizle her gün yaptığınız aktiviteler için şarkılar uydur. Banyo vaktinde onu yıkarken yaptıklarınızı tatlı melodili bir şarkı şeklinde anlatın. Aynı şeyi yemek yaparken, uyku vaktinde, bezini değiştirip kıyafetlerini giydirirken de yapabilirsin. Örneğin banyoda "Musluğu açalım, suyu şakır şakır akıtalım, foşur foşur yıkanalım, mis gibi kokalım" şarkısını uydurabilirsin.

Bu aktivite kulağı uyarır, kelime bilgisini arttırır, etkinliği eğlenceli kılar. Sizin de bebeğinizle yaptığınız rutin aktiviteleri daha eğlenceli yapar.

Aktivite Önerisi: Parmaklara Dokunalım

Bebeğinizi sırtüstü yatırın. Bebeğinizin parmaklarını ellerinin arasına alın. Öpün, sevin, okşayın, parmakları ile oynayın. Parmaklarını sayın, adlandırın. Bebeğinizin ayaklarını avuçlarının içine alın, öpün, sevin, burnuna değdirin. Gıdıklanırsa durun.

Bu akitivite basit gibi görünse de dokunmak, bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar.


Aktivite fikrine ihtiyacınız mı var? ÇocukluDünya 2000’den fazla aktivite ile sizi bekliyor. ÇocukluDünya’ya üye olduğunuzda bebeğinizin gelişimini takip edebilir ve günlük eğlenceli aktivitelerle onun gelişimine destek olabilirsiniz.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X