Çocuk Odasında Feng Shui

feng shui felsefesine göre yatağın konumu

Feng Shui Nedir?

Feng shui rüzgar ve su anlamına gelir ve enerji akımıyla ilgili bir doğu felsefesidir. Doğada var olan yaşam enerjisini yaşadığımız alanlara uygulama yöntemlerini içerir. Bu felsefeyi benimseyen kişilere göre amacı ise insan hayatına sağlık, huzur, şans, mutluluk ve enerji getirmektir.

Feng shui felsefesine göre insan varoluş özelliğine uygun yerde yaşamalı ve yaşam alanını da buna göre düzenlemelidir.

Bulunduğunuz bir yerin iyi bir feng shui’ye sahip olması için doğayla uyum halinde olması gerekir. Feng shui bir dekorasyon stili değildir. Birçok dekorasyon stiliyle uyumlu bir yöntemdir.

Feng Shui Temel Kuralları

CHİ

Tüm canlıların içindeki evrensel yaşam enerjisidir. Bizim yaşamın her alanında hissettiğimiz var olma kuvvetidir.

Kişi chi’yi var edebilir ya da yok edebilir. Bunu yapabilmesi kişinin kendi elindedir. Örneğin kişi keyif veren bir piyano çalıyorsa iyi bir chi yaratıyordur eğer rahatsızlık veren bir melodiyle piyano çalıyorsa bu negatif bir chi’dir.

YİN- YANG

Doğadaki her şey zıtlık içindedir ve buna rağmen zıtlıklarla uyum halindedir. Doğada bulunan her şeyin bir zıttı vardır ve bu zıtlar yin yang olarak temsil edilir. İkisi beraber bulunur ve ikisi beraber olmadan var oluş olamaz. Yang , güneşi, erkeği, açık renkleri temsil eder. Yin ise dişiyi, geceyi ve koyu renkleri temsi eder.

BEŞ ELEMENT

Ağaç, Ateş, Toprak, Metal ve Su’dan oluşur. Bu öğretiye göre dünyadaki her şey beş elementin parçasıdır. Her element birbirleriyle ilişkilidir. Ya birbirini besleyen bir ilişki içindedir ya da birbirini tüketen bir ilişki içindedir. Örneğin su ağaca hayat verir, su ateşi söndürür gibi.

Bütün Çin Tıbbı sistemi bu beş elemente dayanır. Her bir element bedenimizde birçok yeri ifade edebilir. Beş element sözcüğünün en çok kullanıldığı alan astrolojidir. Bu beş element değişim üzerine kuruludur ve kişiye değişmez olarak bakılmaz. Her elementin temsili rengi, şekli ve materyali farklıdır.

ELEMENTLER

ANA RENKLER

ŞEKİL

DEKOR

YARATICI ELEMENT

ZIT ELEMENT

YÖN

AĞAÇ

YEŞİL TONLARI,

KAHVERENGİ

DİKDÖRTGEN

BİTKİ,AYNA

SU

METAL

Doğu ve güneydoğu

TOPRAK

PASTEL,SARI,BEJ

KARE

MUM,TAŞ,

KRİSTAL OBJE

ATEŞ

AĞAÇ

Güneybatı ve kuzeydoğu

METAL

BEYAZ,GRİ,

GÜMÜŞ,BAKIR

YUVARLAK

METAL FOTO ÇERÇEVESİ

TOPRAK

ATEŞ

Batı ve kuzeybatı

SU

SİYAH,LACİVERT,

MAVİ

DALGALI

DENİZ,GÖL TEMALI EŞYA

METAL

TOPRAK

Kuzey

ATEŞ

KIRMIZI,FUŞYA,

TURUNCU,PARLAK SARI

ÜÇGEN

ŞÖMİNE,

MUMLAR

AĞAÇ

SU

Güney

Bagua yön haritası

Bagua Haritası elementlerin yönlerini, evimizdeki enerji odaklarını
gösterir. Evin hangi köşesinde hangi elementin ön plana çıkarılması
gerektiği bu haritayla belirlenir. Yönler Feng Shui uygulanacak odanın
kapısında ya da evin geneline uygulanacak ise sokak kapısında yüzünüz
odaya/eve dönük şekilde durarak belirlenir.

Feng Shui’ye göre çocuk odasını nasıl tasarlayabilirsiniz?

Hepimiz çocuklarımızın rahatça uyumasını, ders çalışmasını isteriz fakat bazen çocuklar ne rahat rahat uyuyabilir ne de odaklanıp ders çalışabilir. Bazen çalışmak için farklı mekanlar seçmek isteyebilir. Bunun sebebi belki de yaşadıkları alandır. Çocuklar neredeyse en çok odalarında vakit geçirir. Bu yüzden de çocuk odalarını en uygun olacak şekilde düzenlemek gerekir. Unutmayın çocuk odaları çocuk ruhuna göre düzenlenmelidir bir yetişkin ruhuna göre değil.

Odanın fiziksel olarak çocuk ruhuna uygun olarak düzenlenmemesi çocukta huzursuzluk, enerji tıkanması, uyumsuzluk, odaklanma sorunu, uykusuzluk gibi sorunlar görülür. Bu sorunları ortadan kaldırmak için odanızı feng shuiyle yenilemenizi tavsiye ediyoruz.

Yatağın Konumu

Yatak kapı ve pencerelerden uzak olmalı, bir duvara yaslanmalıdır. Yatak kapıya bakmamalıdır, enerji giriş çıkışı olacağından çocuğu olumsuz etkiler. Yatağın duvara yaslanmasının sebebi de güven ve huzur içinde uyumak içindir. Yatağınızı dayadığınız duvar banyoya bakmamalıdır, bu alanlar kötü enerjinin alanıdır ve uyku sırasında kötü enerjiye maruz kalmamanız sağlığınız için en iyisidir. Oturma odasından mümkün olduğunca uzak ve ebeveyn odasına mümkün olduğunca yakın olmalıdır.

Ayna

Aynalar yatağınızın karşısında olmamalıdır. Aynalar enerjiyi aktifleştirir. Bu yüzden de uykunuzda direk enerjiye maruz kaldığınız için sağlıklı bir uykunuz olmaz. Sabah kalktığınızda kendinizi yorgun ve mutsuz hissedersiniz.

Renkler

Odanızda çok fazla renk barındırmayınız sadelikten yana olunuz klasik renkler idealdir. En çok üç renk uygundur ve odanızda mutlaka yeşil bir eşya bulunmalıdır, bu bir oyuncak dahi olabilir. Yeşil doğanın temsilcisi niyetine odaya koyulur.

Feng shui renklere çok önem verir. Bir çocuğun Çin takvimindeki doğum tarihi onun elementini verir. 12 Çin burcu; beş, element olan odun, ateş, toprak, metal ve su tarafından yönetilir.

  • Ahşap ise mavi tonlu
  • Ateş ise yeşil tonlu
  • Toprak ise kırmızı tonlu
  • Metal ise sarı tonlu
  • Su ise beyaz tonlu renklerin ağırlıkta olduğu bir oda döşemelisiniz.

Çalışma masaları

Sırtlarını bir duvara yaslamaları ve kapıyı görmeleri gerekir. Çalışma masaları düzenli ve sade olmalıdır. Bu çocuğunuzun ders çalışmaya odaklanmasını güçlendirir ve derslerdeki başarısını yükseltebilir.

Ranzalar

Aynı odayı paylaşan çocuklar için ranza kullanılmamalıdır. Bu altta yatanın baskı hissetmesine üstte yatanınsa güç sahibi hissetmesine neden olur.

Aydınlatma

Aydınlatma çok önemlidir. Güneş ışığı alan bir ortamda olmalısınız. Evin içinde doğru aydınlatmayı seçmelisiniz. Gün ışığı rengine yakın ışıklarla odaları ne çok parlak ne de çok karanlık şekilde aydınlatmak gerekir. Çocuk odasının doğuya bakması ve bol güneş alan bir oda olması gerekir.

Zemin

Yaşadığınız ortamın doğallıktan yana olabilmesi için en uygun seçim lamine parkedir. Yumuşak halılar seçmelisiniz, bu sizi çok daha rahat hissettirir.

Plastik malzemeler

Odanızda mümkün olduğunca doğal malzemeleri kullanmalısınız. Plastik malzemeler yerine ahşap malzemeleri tercih etmelisiniz.

Küçük dokunuşlar

Odanızda ufak fil sembollerinin olmasının size şans getireceğine inanılır. Küçük fil oyuncaklar ya da tablo asabilirsiniz. Odanızın tavanında da sallanan nesneler olabilir. Bunun için güzel süsler satın alabilirsiniz.

Hava

Odanızı sık sık havalandırmanız gerekir. Hava temizleyici ya da tuz lambaları daha temiz hava solumanızı sağlar. Özellikle tuz lambalarının birçok faydası vardır. Alerjiye, uykusuzluğa ve daha birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Teknolojik Aletler

Günümüzde çocukların bile tablet, bilgisayar gibi teknolojik aletleri var. Bunlar çocukların odasında uyurken bulunmamalıdır. Teknolojik aletlerin yayacağı rahatsız enerji uyku kalitesini düşürür.