Güneş Kremi ve Seçimi

güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Çocuğunuz için güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Bebek ve çocukların sağlıklı gelişimi açısından D vitamini büyük önem taşımakla birlikte yaz aylarında UV ışınları tehlikeli hale gelebiliyor. Çocuklar yetişkinlere oranla UV ışınlarından daha fazla etkilenir. Doğru güneş ürünlerini kullanmadığımız takdirde çocuklarda çeşitli problemleri görülebilir. Bu problemler güneş yanıkları, ışığa bağlı döküntü, kaşıntı olabilir. Güneş koruyucuları erken yaşta kullanmaya başlamak ilerleyen yaşlarda güneşin yan etkilerini azaltır.


UV ışınlarından korunmak için güneş kremlerini kullanmamız gerekir.

Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir ?

Yaşa göre ürün seçmeniz gerekir.

Bebekler için ayrı çocuklar için ayrı ürünler kullanılmalıdır. Bebek ürünleri 0-3 ay aralığından itibaren 3 yaşına kadar kullanılabilen ürünlerdir. Çocuk ürünleri ise 3 yaştan, 10-14 yaş aralığına kadar kullanılmalıdır.

Doğru ürünü seçmeniz gerekir.

Güneş koruyucu ürünleri fiziksel filtre içeren kimyasal filtre içeren ve ikisini de içerenler olmak üzere ayrılır. Fiziksel filtre içeren koruyucular ciltte bariyer oluşturur. Kullanacağınız kremlerin onayları da çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı ya da FDA onaylı laboratuvarlarda üretilmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Ürünü doğru şekilde kullanmanız gerekir.

Güneş kremi için en sık yapılan hatalardan biri de yüz ve vücut için aynı kremleri kullanmaktadır. Yapılan bu hata yüzde lekelere sebep olabilir. Hem çocuklar hem de ebeveynler için ayrı ayrı krem kullanılması gerekir. Yüz için kullanılan kremler yüksek koruma sağlarken vücut için olanlarsa hızlı emilim sağlar.

Güneş kremi ne zaman sürülmelidir?

Güneş kremi sürerken yapılan en büyük hatalardan biri de kremi dışarı çıkınca sürmektir. Güneş kremlerinin emilimi sağlaması için en az 30 dakika önceden sürülmesi gerekir. Bütün vücuda kremi sürmek oldukça önemlidir. Ayaklar, ense ve kulak arkaları da buna dahildir. Güneş kremlerini uzun yıllar kullanmak veya az kullanmak, gölgede olacağını düşünüp sürmemek en yaygın hatalardandır.

Güneş kremini 10.00-16.00 saatleri arasında 2-3 saatte bir kullanılması gerekir. Çocuk havuza ve ya denize girdiğinde ise 40-80 dakika arasında bu uygulamayı yenilemeniz gerekir.

Bu yazı Edanur Kaynak tarafından yazılmıştır.