Karınca, sinek, arı, güvercin ve kedileri doğal yollarla nasıl uzaklaştırabilirsiniz?

Karasinekler ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için sarımsak

Sinek, arı, karınca, güvercin ve sokak kedileri gibi canlıların bizi rahatsız ettiği durumlarla karşılaşırız. Özellikle yaz günlerinde balkon, teras ya da evin içinde karşımıza çıkan bu zararsız canlıları kaçırmak için kullanılacak doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ile hem canlılara zarar vermemiş hem de rahatsız olduğumuz durumdan kurtulmuş oluruz.

Karıncaları uzaklaştırmak için doğal yöntemler

Karıncaların besin bulmak için evi, çoğunlukla da mutfağı basması karşılaşabileceğimiz bir durumdur. Tırmanmaları ve boyutlarından dolayı çeşitli deliklerden ya da boşluklardan geçebilmeleri ile çoğu yere
ulaşabilirler. Kimyasal ürünler kullanarak onlara zarar vermeden doğal yöntemler ile onları kaçırabilirsiniz.

Tarçın: Kokuya duyarlı olan karıncalar, tarçın kokusunu hiç sevmezler. Bu nedenle, toz halindeki tarçını ya da tarçın yağını karıncaların geldiği yöne dökmek bu sorunu çözmek için yardımcı olabilir. Toz tarçın ya datarçın yağını bir bardak su ile karıştırıp pamuk yardımı ile ilgili yüzeylere sürebilirsiniz. Ayrıca çubuk tarçını da karıncaların çıktığı
köşeye koyabilirsiniz.

Sirke karışımı: Karıncaların hoşuna gitmeyen bir diğer şey ise sirkedir. Su, limon suyu ve sirkeyi karıştırın. Bu sirkeli karışımı bir sprey şişesine ekleyin. Karıncaların çıktığı yerlere belirli aralıklarla bu spreyi sıkın.

Acı biber: Bir kapta su kaynatın ve kaynattığınız suya acı biberleri atın. Bu şekilde suyu kaynatmaya devam edin. Daha sonra kaynattığınız suyu karıncaların geçtiği alanlara dökerek onları uzak tutmayı deneyebilirsiniz.

Karasinekler ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için doğal yöntemler

Fesleğen: Yoğun bir kokusu olan fesleğen, sinekleri kaçırmak için oldukça etkili bir bitkidir. Bahçede ya da balkonda fesleğen yetiştirebilirsiniz. Fesleğenin ayrıca yapraklarını çay olarak hazırlayıp sprey şişe yardımı ile püskürtebilirsiniz.

Lavanta: Rahatlatma özelliği bulunan lavanta esansiyel yağı, sinekleri uzaklaştırma özelliğine sahiptir. Keskin kokusu ile sinekleri uzaklaştırmayı deneyin.

Okaliptüs: Okaliptüs esansiyel yağı, solunum yollarını temizlemek için kullanılan bir yağdır. Aynı zamanda bu yağ; evi çeşitli mikroorganizma, sinek ya da karıncalara karşı dezenfekte etmek için de kullanılabilir. Uygulamak için ılık su ile okaliptüs esansiyel yağını karıştırın. Bu karışımı sinekleri uzaklaştırmak istediğiniz alanlara sürün.

Sarımsak: Sarımsak bilindiği gibi keskin bir kokuya sahiptir. Bir diş sarımsak koymak ya da sarımsak tozu serpmek etkili bir yöntem olacaktır. Bu şekilde sineklerin yemeklere konma olasılığını azaltmış olacaksınız.

Karanfil ve portakal: Portakal kokusu ile birleşen keskin bir karanfil kokusu, sinekleri kaçırmak için kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Portakal kabuklarına birkaç karanfil sıkıştırın ve bu kabukları istediğiniz alanlara koyun.

Arıları uzaklaştırmak için doğal yöntemler

Arılar bizim için oldukça önemli canlılardır. Fakat arıların rahatsızlık verdiği durumlar olabilir. Özellikle arı sokmasından çekinerek onları bulunduğunuz alandan uzaklaştırmak isteyebilirsiniz. Canlarını yakmadan kullanabileceğiniz doğal uzaklaştırma yöntemleri bulunmaktadır.

Arıları ne kaçırır sorusunun birden fazla yanıtı vardır;

Türk Kahvesi: Bir tabağın içine koyacağınız çiğ Türk kahvesini yakınca oluşacak olan dumanla arıları bulunduğunuz ortamdan kaçırmak mümkün. Bu yöntemle hem güzel bir kahve kokusu etrafı kaplayacak hem de arılara zarar vermeden onları uzak tutmuş olacaksınız.

Sarımsak: Doğradığınız sarımsakları bir su içinde bekletin. Birkaç gün beklettiğiniz bu sarımsaklı su arıları uzak tutacaktır.

Salatalık kabuğu: Salatalık kabuğu bulundurmak, belirli bir alan için arıları uzak tutmaya yarayan doğal yöntemlerden biridir.

Nane: Nane kokusu, hatta taze nane kokusu arıları rahatsız eden kokular arasındadır. Bu şekilde arıları uzak tutabilirsiniz.

Güvercinleri uzak tutmak için doğal yöntemler

Güvercinler balkon ya da terasları sıklıkla ziyaret eder. Güvercinlerin yuva yapmaması ya da etrafı pisletmemesi için onları uzak tutmak istiyor olabilirsiniz. Bu amaçla yapılmış olan kuş telleri bulunmaktadır. Fakat bu tarz kovucu yöntemler oldukça zararlıdır, yaralanmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle doğal uzaklaştırma yöntemleri kullanmak gereklidir.

CD: Kuşların devamlı geldiği yerlere CD asmak işe yarayan yöntemlerden biridir. CD üzerinden yansıyan ışık sayesinde güvercinler uzak duracaktır. Bu şekilde zarar vermeden onları sadece uzaklaştırmış olacaksınız.

Rüzgar çanı: Balkona ya da terasa asılacak bir rüzgar çanı ile kuşları uzak tutmak mümkün olacaktır. Rüzgar estikçe çıkacak olan ses, kuşları rahatsız eder ve yaklaşmalarını önler. Sesin kuşları uzak tutması için rüzgar olması gerekmektedir, rüzgarın olmadığı günlerde bu yöntem etkili olmayacaktır.

Kuş maketi: Genellikle şahin, kartal gibi yırtıcı kuşlardan yapılmış olan kuş maketleri işe yarayabilir. Bu yırtıcı kuş maketini gören kuşlar uzaklaşmak isteyeceklerdir.

Nane ve fesleğen: Kuşlar nane ve fesleğen kokusunun yoğun olduğu alanları tercih etmezler. Bu nedenle bu tarz bitkileri bulundurmak kuşları uzak tutmak için kullanılacak yöntemlerden biri olabilir.

Sokak kedilerini uzak tutmak için doğal yöntemler

Bahçenize gelen sokak kedileri hem sizi hem de bahçenizdeki bitkileri rahatsız ediyor olabilir. Kedilere zarar vermeden onları uzaklaştırmak için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.

Koku giderici: Tanecik ya da sprey şeklinde bulabileceğiniz koku gidericiler kedileri uzaklaştırmak için işe yarayabilir. Kokusundan rahatsız oldukları için sıktığınız bölgelere yaklaşmak istemeyeceklerdir. Ancak işe yaraması için işlemi belirli aralıklarla tekrarlamak gereklidir.

Turunçgil: Turunçgil kokusu çoğu kedinin hoşuna gitmez. Turunçgil içerikli bir sprey sıkabilir ya da kabukları gelmesini istemediğiniz alanlara bırakabilirsiniz. Kabukları yenileriyle değiştirmeyi unutmayınız.

Saman: Evinizin bahçesinde, kedilerin geldiği toprak alanları saman ile kapatabilirsiniz. Samanın verdiği hissi sevmedikleri için bu alanı tercih etmeyeceklerdir.

Ultrasonik ses cihazı: Kedileri uzak tutmak için harekete duyarlı bir cihaz işe yarayabilir. Cihaz hareket tespit ettiğinde ultrasonik bir ses yayar. Ses dalgaları kediye zarar vermeyecek, sadece rahatsız edici olduğu için onu kaçıracaktır.

 

Bu yazı Ece Şermet tarafından hazırlanmıştır.