Çocuğunuzun Doğum Gününü Ekonomikleştirecek 10 Öneri

 

Ebeveynler Ve Çocuklar Açısından Doğum Günü Partilerinin Önemi Nedir?

 

Ebeveynler için doğum günleri çocuklarının büyüdüklerinin farkına varabilmeleri açısından oldukça özel günlerdir. Çünkü çocukların aldığı 1 yaş demek; hem ebeveyn hem de çocuk için yeni deneyimlerle, yeni öğretilerle belki de ders çıkarılan yeni hatalarla dolu 1 sene demektir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının doğum günlerine oldukça değer verir.
Doğum günleri aynı zamanda çocuklar için de önemlidir. Çünkü doğum günü demek çocuğun sosyalleşmesi için, arkadaşlarıyla vakit geçirerek toplumsal hayata entegre olma yolunda adımlar atması için önemli bir etkinlik demektir. Ayrıca çocuğun büyüdüğünün farkına varması açısından işlevsel olan doğum günleri, çocuk gelişimi söz konusu olduğunda da oldukça işlevseldir.
Ebeveynler böylesi önemli bir günde çocuklarına güzel bir anı yaratmak için oldukça isteklidir ve bazen bu istek beraberinde bir sürü gereksiz masrafı getirir. Bu yazımız çocuklarına güzel bir doğum günü yaparken aynı zamanda çok masraf yapmak istemeyen ebeveynler için oldukça iyi öneriler içermektedir.

Doğum günleri çocuklar için eğlenceli aktivitelerdir.

Çocuğumuzun Doğum Günü Partisini Daha Ekonomik Hale Getirmek İçin Neler Yapmalıyız?

 

Davetiyelerinizi Mail Yoluyla İletin

Kağıdın oldukça pahalılaştığı günümüzde parti davetiyelerini dijital olarak hazırlamak oldukça mantıklı olacaktır. Aynı zamanda dijital olarak hazırladığınız davetiyelerinizi mail yoluyla ileterek posta gönderme ya da elden teslim etme noktasında yapacağınız masraflardan da kaçınabilirsiniz. Hatta yakın arkadaşlarınızla bir Whatsapp grubu kurarak parti ile ilgili fikir alışverişlerinizi hızlıca yapabilirsiniz.

Davetiyelerinizi mail yoluyla göndermek masrafsızıdr.

 

Doğum Günü Pastası Tarifinizi Seçin Ve Ellerinizle Yapın

 

Doğum günü kutlamalarına verilen önemin artmasıyla birlikte pastacılığın günden güne bir sektöre dönüştüğü görülmektedir. Sektörleşen pastacılıktaki rekabetin beraberinde pahalı fiyatları getirdiği de gözle görülür bir gerçektir. Çocuğunuza doğum günü partisi organize ederken pastaya çok para vermemek için konuyla ilgili videolardan yararlanarak pastayı evde kendiniz yapabilirsiniz. Hatta çocuğunuz okul çağına yakın bir yaştaysa pastayı birlikte yaparak bu durumu çocuğunuzun gelişimi açısından işlevsel bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz.
Eğer hangi pastayı yapacağınıza karar veremiyorsanız; internet sitelerindeki şeker hamurundan yapılan pastalara, milföylü pastalara, çocuğunuzun baş harfine özel yapabileceğiniz tasarım pastalara, muffinlerle şekil verilen pastalara bakabilirsiniz.

Çocuğunuza ev yapımı bir pasta hediye edin.

 

Doğum Günü Organizasyonunda Arkadaşlarınıza da Rol Verin

 

Çocuklar için düzenlenen doğum günlerini unutulmaz yapan bir diğer unsur da doğum gününde yapılan etkinliklerdir. Hatta çoğu ebeveyn bu özel günü çocuklarına unutulmaz kılmak için doğum günlerine bir palyaço davet eder. Eğer siz de çocuğunuzun doğum gününün etkinliklerle dolu ve keyifli bir gün olmasını arzu ederseniz arkadaş listenizi gözden geçirin. Arkadaşlarınız arasında çocuklarla etkinlik yapma konusunda deneyimli kişiler varsa onlardan yardım isteyin. Örneğin dostlarınız içinde anaokulu öğretmeni varsa bu arkadaşınız doğum gününün keyifli geçmesi açısından oldukça işlevsel bir kişi olacaktır.

Tiyatrocu arkadaşınızla bir oyun tertip edin.

 

Kendinizi Ev Partisi Hazırlıklarının Eğlenceli Dünyasına Bırakın

 

Doğum günleri için mekan kiralamak oldukça masraflı bir durumdur. Eğer daha ekonomik bir doğum günü yapmak istiyorsanız, kutlamayı evde yapmayı tercih edin. Kiraladığınız mekandaki çoğu şey için ekstra ücret ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Partiniz için gerekenleri keyifle hazırlayın.

 

Parti Süsü Yapımını Öğrenin Ve Gerisini Hayal Gücünüze Bırakın

 

Kağıt sektöründeki ürünlerin pahalılaşmasının parti süslerinde de fiyat artışına neden olduğu görülmektedir. Kullanılan malzemenin yanı sıra el işçiliğinin de eklendiği hazır parti süsleri doğum günü için gereken bütçeyi oldukça etkilemektedir. Doğum günü partisini ekonomikleştirmek isterseniz renkli kağıtlar ve yaratılığınızı kullanarak süsleri kendiniz hazırlayabilirsiniz.
‘Evde kolay parti süsü nasıl yapılır?’ sorusunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.
Evde Duvar Süsü Yapımı

 

Doğum Günü Konsepti Hazırlamaya Vakit Ayırın

 

Doğum günü partiniz için bir tema belirlemek alacağınız ya da hazırlayacağınız ürünlere dair sınırlarınızı belirlemek açısından oldukça işlevsel olacaktır. Çünkü herhangi bir tema seçmezseniz önünüzde sınırsız seçenek olur ve bu sınırsız seçenekler arasında oldukça çok masraf yapabilirsiniz.
Birkaç Doğum Günü Teması Önerisi;
Erkek çocuklarınız için Spiderman, Korsan, Dinazor ve Kurbağa temalı doğum günleri yapabilirsiniz.
Kız çocuklarınız için farklı bir gün geçirmeleri açısından Kuğu, Heidi, Barbie ve Prenses temalı doğum günleri yapabilirsiniz.
Cinsiyetten ayrı olarak Uğur Böceği temalı bir parti yaparak çocuğunuza keyif dolu bir gün armağan edebilirsiniz.

Spiderman temalı parti

 

Doğum Günü Eğlence Fikirlerine Para Harcamayın: Masrafsız Oyunlar Olduğunu Unutmayın

 

Eğlenmek ve para harcamak her zaman birbirine bağımlı iki değişken olmak zorunda değildir. Doğum gününde çocuklara oynamalarını öğütleyeceğiniz Sandalye Kapmaca, Kulaktan Kulağa, Körebe gibi bazı oyunlar için hiç masraf yapmanız gerekmez. Böylece çocuklarınızı hiç para harcamadan mutlu edebilirsiniz.

Doğum Günü Oyunları

 

Çocuklarınız İçin Eğlenceli Yarışmalar Oyunlar Tertip Edin

 

Doğum günü partilerinde çocuklarınızı rekabet ile tanıştıracak yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu yarışmalar için para harcamanız gerekmez. Örneğin çocuklar arasında ‘Şarkı Söyleme Yarışması’ tertip edebilirsiniz. Böylece masrafsız ve eğlenceli bir etkinlik yapmış olursunuz. Hem belki böylece yarışmacıların bilinmeyen yeteneklerini de keşfedersiniz. Kim bilir.

Oyun seçmek için fikre ihtiyacınız varsa ‘Çocuklarınızla Evde Yapabileceğiniz Aktiviteler’ yazımızı da okumanızı öneririz.

Doğum günü partinizde yarışmalara yer verin.

 

En Ucuz Toptan Parti Malzemeleri İçin Yıl Boyu Tetikte Kalın

 

İndirimin günümüz dünyası için büyük önem arz ettiği ve bu durumun farkındalığıyla markaların dönem dönem indirim yaptıkları bilinen bir gerçek. Özellikle parti süsleri, yılbaşı gibi belirli dönemlerde indirime girmektedir. Bu dönemleri takip ederek parti için gereken süslemeleri ve tabak gibi gereklilikleri daha ucuza alabilirsiniz.

Yılın belli dönemlerinden parti gereçleri indirime girer.

 

Doğum Günü Konuklarına Hediyeyi Kendiniz Hazırlayın

 

Çocuklar için düzenlenen doğum günlerinde partiye katılan çocuklara hediye almak son zamanlarda oldukça popüler. Siz de hazırladığınız partide çocuğunuzun arkadaşlarını hediyelerle uğurlamak isteyebilirsiniz. Fakat çocuklar için üretilen şeylerin oldukça pahalı olduğu da bilinen bir gerçek. Bu noktada partinize katılan çocuklara kendi ellerinizle yaptığınız bileklikler hediye edebilirsiniz.
Kolay bir bileklik yapma fikri için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

ÇocukluDünya’daki çocuk etkinliklerini görmek için tıklayın.