Çocuklarla Seyahat Güzeldir

çocuklarla seyahat

Ben Ceren : ) 39 yaşında 2 ve 7 yaşlarında 2 kız çocuğu annesiyim. Baba mesleği turizm olunca çocukluğumdan beri seyahatlerin göbeğinde büyüdüm ve çekirdekten yetiştim diyebilirim. Babam 45 senedir turizm işinde ve bizim aile şirketimiz olan ‘Güneş Turizm’’i 1980 yılında kurmuş. Ben ve kız kardeşim de başka bir sektör düşünmeden ona ortak olduk. Kendimizi bildiğimiz bileli turizm alanında çalışıyoruz, dünyayı geziyoruz ve de gezdiriyoruz.
İki çocuk sahibi ve gezmeyi seven bir turizmci olarak, neden çocuklu ailelere yönelik turlar da yapmıyoruz ki dedim ve ‘Çocuklu Turlar’ ortaya çıktı. Aslında biraz da ihtiyaçtan doğdu diyebilirim. Kendi çocuklarımla olan seyahatlerde, bir süre sonra en güzel yerde bile sıkılabildiklerini, ağlama krizleri ve kaprislere maruz kalabildiğimizi farkettim. Aslında çocuklar, başka çocuklarla beraberken çok mutlu. Eee; çocuk mutlu olunca anne-baba da mutlu.

Aile Turları

Çocukla seyahat denince genelde akla ilk olarak her şey dahil tatil köyleri geliyor nedense. Çocuklu Turlar’da bizim amacımız kültürel yurtiçi ve yurtdışı gezilerin ailecek deneyimlenmesini sağlamak. Biraz büyüklere, biraz çocuklara hitap ederek herkesin keyif alacağı, ufkunun açılacağı, farkına varmadan öğreneceğimiz, yeni dostlukların kurulacağı seyahatler planlıyoruz. Çocuklara farklı ülkeler hakkında kitaplar okumak, kültürleri anlatmak; hiçbir zaman deneyimleyip, gezip görmek kadar akılda kalıcı bir etki yaratmayacaktır. Ataturk’ü ise Anıtkabir veya Selanik Gezileri ile çok daha iyi şekilde tanıyacaklarına inanıyoruz…
Çocuklarla seyahati kolaylaştırabilmek için, kendi deneyimlerimden bazı önerileri aşağıda paylaşıyorum.

Çocuklarla Tatilin Zorlukları

Tabi ki her çocuk ve aile farklıdır, ancak yine de bazı noktaların faydalı olabileceğini umuyorum. Özellikle havalimanlarında güvenlik, pasaport, check-in vb işlemler yetişkinler için bile oldukça sıkıcı ve stresliyken, çocuklarla bu stresin katlanarak artması oldukça normal: ) Yolculuk boyunca onların sakince oturmasını ve sabırlı olmasını beklemek herhalde biraz ütopik olur. Çocuklar kaç yaşında olursa olsun özellikle kendi düzenlerinden çıktıkları zaman, farklı hareketler sergileyip dikkat çekmek isteyebiliyorlar. Tüm yorgunluğuna rağmen, çocuklarla gezmek çok güzel ve her şeye değer.

Çocuklarıyla Tatile Çıkacaklara Öneriler

* Öncelikle onun henüz bir çocuk olduğunu unutmamalı ve hatta arada kendimize hatırlatmalı. Bazen çocukları yetişkin yerine koyup fazla beklentiye girme hatasını hepimiz arada yapıyoruz sanki…
* Seyahat esnasında çocuğa sinirlendiğimiz, sabırsızlandığımız zamanlar olacağı kesin. O anda pozitif şeylere odaklanmaya çalışmalı, sakin olmanın yollarını aramalı, derin nefes almalı ve çocuğu biraz kendi haline bırakmalıyız. Biz ebeveynler ne zaman sinirli ve stresli olursak, çocuklarımız bunu sünger gibi çekiyor, o kesin. Demesi kolay da olsa, o an bunu yapmak bazen çok zor olabiliyor biliyorum, ama sürekli aklımıza getirmek işe yarıyor.

İzmir, Karaburun tatilimizden bir kare


* Seyahate çıkmadan önce, yaşına göre çocuğa yolculuk hakkında genel bilgiler verilmeli ki kendini biraz hazırlasın. Mesela gideceğimiz şehirlerin haritada yerlerini, hangi araçlara bineceğimizi, varsa başka çocuklarla tanışacağımızı, vs anlatmak çocuk için iyi oluyor. Hatta götüreceği oyun, kitap, vb. çantayı çocuğun kendi hazırlaması da güzel. Ayrıca uçakta güvenlik kurallarını, gezi programını, vb. bilgileri önceden paylaşmakta fayda var.
* Çocuklu seyahatte bavul hazırlamak da ustalık gerektirir. Yanımıza çok ağırlık yapmamalı, bol yedekli ve rahat kıyafet/ayakkabı almalıyız. Bir de uçak-otobüs içi hava sıcaklığı değişebileceğinden katlı giyinmekte fayda var. El çantamızda ıslak mendil, sakız, atıştırmalık, su, kitap, boyama kalemi, oyunlar, sticker, vb. bulundurmak her zaman işe yarıyor. Ayrıca çocuğun daha önceden görmediği ancak ona sürpriz olacak birkaç kırtasiye malzemesi, oyuncak, kitap, vb. seveceğini düşündüğümüz şeyleri çantanın gizli bir köşesine koymak da onu keyiflendirebilecektir. Gerçi bir süre sonra o da alışkanlığa dönüşüyor. Benim büyük kızım her seyahat öncesi sürpriz aktivite kitapları aldığımı tahmin edip çekmece karıştırıyor ama olsun, sürprizler her zaman güzel: )
* Seyahatlerde; akşam yatma saatini normale göre geciktirmek, abur cubur yemek, vb. bazı kuralları esnetip, eve dönünce kendi düzenimize rahatlıkla geri dönebiliriz. Ailenizle beraber sağlıklı ve unutulmaz anılar biriktireceğiniz bol seyahatli yıllar diliyorum. Hayat kısa ve anı yaşamak çok önemli. Çocuklarla zorlanır mıyım, yorulur mu, sıkılır mı diye düşünmeden gezmek, görmek lazım. Pişman olmayacağınız kesin: )
Sevgiler
Ceren SEĞMEN